1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ofis ergonomisi eğitimini uzman mı verir hekim mi verir?

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Sevecen Günel tarafından 12 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  şimdi bir uzmanlık sorusu;
  ofis ergonomisi eğitimini uzman mı verir hekim mi verir?

  sonuçta meslek hastalığı yapıyor. ne dersiniz?
 2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Uzmanın vermesi gerektiğine inanıyorum. Sonuçta meslek hastalığı yapıyor olması iş güvenliği uzmanının vermesi gerektiğini engellememeli. Elle taşıma işleri de ilerisi için meslek hastalığına sebep olmaktadır . O zaman bu eğitiminde iş yeri hekimi tarafından verilmesi mi düşünülecek.
 3. deniz k İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  8730
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kendi firmamda iş güvenliği uzmanları olarak biz veriyoruz. İş yeri hekimleri sadece ilk yardım eğitimlerini veriyor.
  İskelet-kas sistemi rahatsızlıklarını, sinir sıkışmaları, bu tür hastalıkların neden ve sonuçlarını, duruş bozukluklarını, bilgisayarla çalışılıyorsa göz rahatsızlıklarını, anatomi gibi konuların hakimi doktorlardır. Ben eğitim verdiğim kişilere ezberden söylüyorum ve onlardan sadece birazcık fazla biliyorum, ancak bir doktor neden ve sonuçlarıyla daha derin ve daha bilgilendirici bir eğitim verecektir. Doktorlar tarafından verilen bir ergonomi eğitimi katılımcılar için daha ikna edici ve bilgilendirici olur.
  Hatta bizim bir firmanın müfettiş denetiminde ergonomik açıdan risk değerlendirilmesi yapıldı mı sorusunu iş yeri hekimlerine sordu ve onların sorumluluğunda olduğunu söyledi. Bizde bunun üzerine onaylı defterlere ergonomi hakkında bişey yazmadık ve bu konu hakkında yazılması gerekenleri işyeri hekimlerine bıraktık.
 4. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  evet,
  zaten ,işyeri hekimleri veriyor bunu, taşıma yöntemi onların işi, fizik tedavi ortapedi uzmanları vs zaten bu eğitimi hastalarına veriyor.
 5. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Eğitimde her ikisi de bulunmalı, hekim fiziksiz riskleri, iskelet ve kas yapısının hassasiyetini anlatırken uzman da teknik önlemleri anlatmalı.
 6. Eda BİLGİN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  126568
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  DAP
  Katılıyorum
 7. Kemal Yılmaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  106817
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  çalıştığım işletmelerde ergonomi ve elle taşıma işleri eğitimlerini işyeri hekimi veriyor.
 8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 9. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  Bizimde çalıştığımız yerlerde hekimin konuları içinde de uzmanın konuları içinde de ergonomi mevcut. Uzman olarak biz işin tekniğinden olması gerekenden bahsediyoruz, detaylı olarak. İşyeri hekimi de bunlara uyulmazsa hangi hastalıklarla karşılaşılacağından bahsediyor ve bu hastalıklar hakkında bilgi veriyor. Tedavi sürecinden bahsediyor (zorluklarından, ameliyat gerekebileceğinden vs.) ve yine hastalığın erken belirtileri hakkında da bilgilendiriyor.
 10. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Meslek hastalıkları neden olabilecek Ergonomi ve ergonomi kaynaklı risk değerlendirmeleri Hekim sorumluluk alanında olup gerek düzeltici faaliyetler gerekse ekipman ve çalışma alanının teknik yönden çalışana uyarlanması uzman, hekim ve kurulusun teknik ekibine aittir.