1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ofis için risk değerlendirmesi örneği

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Mustafa Gölge tarafından 15 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba, az tehlikeli sınıfta yer alan toplam 22 çalışanı bulunan iş yerim için yaptığım risk değerlendirme örneği eklidir. İnceleyip hatalarım konusunda yönlendirme yaparsanız sevinirim.

  Ekli Dosyalar:

 2. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Mustafa Bey bence güzel bir çalışma tespit edilen risk değerlerini büyükten küçüğe yazmayı unutmayın
 3. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  Mustafa Bey ;

  Öncelikle elinize sağlık emek verdiğiniz güzel bir çalışma olmuş. Fakat şahsi olarak fikirlerimi paylaşacağım ki bunlar öneridir sadece.

  - Bulunmuş olduğunuz ofiste ki alanlar sadece tüm ofis olarak mı değerlendirmeyi seçtiniz. Tuvalet, mutfak, çay ocağı, Toplantı Salonu, Patron Odası vb gibi ayrı bölümler var ise hepsi için ayrı ayrı bu analizi yapmanız daha iyi olmaz mıydı ?
  - Hijyen ile alakalı bir değerlendirmeye rastlayamadım personelin yediği,içtiği,ihtiyacını karşıladığı veya çalıştığı ortamın temizliği ve hastalık kapmaması ile alakalı riskler önlemlere pek değinmemişsiniz.(kimyasal faktörlerde değindiğiniz kısmı atladım direkt)
  - En yüksek vermiş olduğunuz risk notunuz 15 olmuş. Yangın elektrik çarpması gibi durumların Risk puanı daha yüksek olmalı mıydı ? ( bu tabii ki sizin görüşünüz ama sanki bu tarz olayların şiddet olasılık çarpımı daha yüksek olmalı ve dikkat çekilmesi sağlanmalı )
  - Ergonomi ile ilgili çok az noktaya temas etmişsiniz ki ofis çalışma ortamı olduğunu anladığım ortamda en dikkat çekilmesi gereken konu oturma yanlışlığı klavye mouse uygunsuzluğu ekranın yeri uzaklığı ayak desteği koltuklarda bel desteği ekranın düzenlenmesi gibi parametreleri ön plana çıkartabilirdiniz.

  Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Kolay gelsin
 4. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Değerlendirmeniz için çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz sıralama sanırım konu başlıkları arasındaki değerlendirme puanları için öyle değil mi? Yani elektrik başlığı altındakiler kendi arasında büyükten küçüğe doğru, ergonomi başlığı altındaki riskler kendi aralarında v.s. bu şekilde değil mi?
 5. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.
  - Ayrı ayrı değerlendirmedim çünkü toplamda 3 adet çalışma odası, müdür odası,mutfak ve tuvalet kısımlarından oluşan çok da büyük olmayan bir yerleşim alanı. Doğrusu ayrı ayrı değerlendirme konusunu nasıl yapacağımı tespit edemedim. Ortak olan problemleri her departman için tekrarlamak doğru olur muydu bilemedim.
  - Evet hijyen konusunda haklısınız. Bunu atlamışım ekleyeceğim.
  - Risk notlarıyla ilgili uyarınızı tekrar gözden geçireceğim.

  Teşekkür ederim.
 6. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  Rica ederim.
  Açıkçası şöyle söyleyeyim müdürün odasındaki riskin olasılığı ile açık ofisteki arasında da değişiklikler olacaktır. Daha reel olur bu şekilde yaparsanız.
 7. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Tespitleriniz için teşekkür ederim. Bunları dikkate alarak yeniden gözden geçireceğim.
 8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  mustafa bey genel manada güzel fakat döf te alınması gereken önlemleri yazdıktan sonra alınan önlemler kısmını ayrıca yazılmasına gerek yoktur.bu sadece analiz de kalabalık bir görüntü verir.zaten döf kısmında eksiklikleri yazdığınızdan yazmadıklarrınız var manasındadır.
  Döf kısmında uygun olan mevzuat maddelerini eklemenizde fayda vardır (örn yangın tüpleri 90 cm yükseğe duvara sabitlenek gibi)
  diğer bir konu döf kısmında çalışanların eğitiminden pek dem vurmamışsınız :) biliyosunuz eğitim önemli...
  şimdilik bu kadar daha geniş bir zamanda değerlendirme yapmak dileğiyle çalışmalarınızda başarılar dilerim....
 9. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Doğru söylüyorsunuz eğitim şart :) Tüm bunları dikkate alarak tekrar yenileyeceğim.