1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ofislerde risk değerlendirmesi?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Hakan Miçoglu tarafından 18 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. yemrekavaklioglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    125686
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAVAKLIOĞLU MÜHENDİSLİK VE DANIŞMANLIK
    Böyle bir yorum tamamen olmasa da kısmen yanlış arkadaşlar; işveren yetkisi yoksa risk analizi hazırlayamaz.Yoksa ilkokul mezunu müteahhit de çok tehlikeli inşaat sektöründe oturur kendisi risk analizini acil durum eylem planını hazırlar.:))))
    Yasa ve yönetmelikte isg çalışmalarının yapılması ve yaptırılmasından sorumludur der bunu önce anlamaya çalışalım laf olsun diye buradan yeni dimağları yanlış yönlendirmeyelim.
    Buradaki bi yanlış yorum '' zaten işveren risk analizi hazırlayabilir düşüncesiyle 500 tl lik bi işi 150 tl ye düşürür.O nedenle bilmediğiniz konular üzerine saçmalamayın.
  2. 50 den fazla çalışanı olan işyerlerin de ne uzman tek başına hazırlayabilir ne de işveren. Bu iş ekip işidir. Risk analizi ekibi oluşturulur ve bu ekip birlikte çalışarak risk analizi hazırlanır. 50 den az çalışanı olan işyerlerin de ise; İş veren hazırlasa bile İşverenin hazırladığı risk analizi tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta ise 1 temmuz 2013'e kadar geçerli az tehlikeli ise 1 temmuz 2014'e kadar geçerli olacak. Tabi yasada bir erteleme olmaz ise.
  3. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    son iki yorum birbirinden farklı.

50 den kişinin çalıştığı bir iş yeri az tehlikeli ise İşveren kendi başına Risk Analiz Rapor + Acil eylem plan + temel isg eğitimi verebilir mi? (ya da bunlardan hangisi sadece yapsa yasa gereği yeterli olur?

50 den az çalışan olan tehlikeli ve çok tehlikeli yerlere de Risk Analiz Rapor + Acil eylem plan + temel isg eğitimi yapılması ne zamana kadar yeterlidir? Sanırım 1 temmuzdan itibaren mecbur isg uzmanı işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli yada OSGB hizmeti mecbur olacak.

(Tabi forumda yazılan son kanun erteleme olmazsa)
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    kardeşim ne yapmaya çalıştığını anlayamadım bakanlık bünyesindeki bir sürü uzman müfettiş falan filan.... apartmanlar için yada ofisler için hazırladıkları bir risk değerlendirme rehberi var işveren kendi yapsın diye hazırlanmış uzman ve hekim için ise varsa çalışmaya katılsın denmiş, işverenin yetkisi ilkokul mezunu olması falan filan böyle bir cümle hangi yönetmelikte yada kanunda yazıyor. yanlış bir cümle kuruyorsam neyse fakat kanunda yazan bir cümleden bahsediyoruz. ve yorumumda işveren için yinede bir uzman desteği almalı ifadesi kullanıyorum, istersen bir daha oku. derdin 500 e risk analizi yapmaksa yapabilirsin ama insanların neyi bilip bilmediğine gelince orada dur hele. senin kadar bilgim olmayabilir tabi bu senin düşüncen, ama bil ki ilkokul mezunu müteahhit inşaatı benden de senden de iyi bilir :)
  5. erol ceyda İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar bende gıdafirmasında çalışıyorum ve nacizane hazırladığım risk değerlendirmesini daha bitirmedim fakat aklıma takılan sorular var sizlerle paylaşacağım birde siz incelerseniz yorum ve yardımlarınızı bekliyorum

Ekli Dosyalar:

6. may İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97554
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    arkadaşlar güvenilirlik ve prestij açısından fine-kinney kullanmanızı tavsiye ederim. bana göre öngörülü bir analiz yapmak istiyorsanız olasılık x şiddet kadar frekansıda dikkate almalısınız