1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ohsas 18001 eğitimi sorusu için acil yardım

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve erkaan018 tarafından 10 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. erkaan018 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Açılış Toplantısı
    Soru 1
    XYZ Firmasının tetkikinde baş tetkikçi olarak atandınız, bu
    tetkik sizin için staj tetkikinizden sonra yapacağınız ilk baş tetkikçilik
    olduğu için oldukça önemli. Kendinize bir kontrol listesi hazırlıyorsunuz
    açılış toplantısında kullanmak için. En az 20 farklı konuyu anlatacak şekilde
    bir açılış konuşması kontrol listesi hazırlayın. ?

Soru 2
    1- Satın alma sorumlusununlise mezunu olduğu tespit edildi. Yetkinlik kriterinde en az yüksek okul mezunu olması gerektiği tanımlanmış.(satın alma sorumlu personeli yetkinlik kriteri) Satınalma sorumlusuna sorulduğunda satınalmada çalışan tüm personelin lise mezunu olduğu içlerinde en deneyimli o olduğu için üst yönetim tarafından atandığını söyler.

Cevap : 4.4.2

2-Tetkikçi üretim bölümünü tetkik ederken, üretim müdürü yaklaşık bir ay önce faaliyete alınan yeni bir makinayı göstererek, bu makina sayesinde üretim kapasitesinin % 20 arttığını ve kullanılan hammaddeki değişiklik ile piyasada mukavemeti en yüksek ürünleri ürettiklerini gururla anlattı. Tetkikçi İSG ile ilgili tehlike ve risk analizlerini incelediğinde, hala eski makina ile ilgili analizlerin geçerli olduğunu farketti

Cevap: 4.3.1

3-Tetkikçi, üretim yöneticisine şirket ve birim hedeflerinin ne olduğunu sorunca, yönetici duvarda asılı İSG politikasını göstererek, şirket hedeflerinin iş ve işçi sağlığına büyük önem vermek olduğunu, ayrıca bir birim hedefleri olmadığını, departmanda çalışan herkesin de bunu böylece bildiğini söyledi.

Yanıt: 4.3.3

4-Tetkikçi kazan dairesinde çalışan operatörle görüşmek istedi. Üretim müdürü bir gün önce kazan patladığı için ilgili operatörün yaralandığını ve o anda hastanede olduğunu söyledi. Denetçi bu iş kazasıyla ilgili kayıtları sorduğunda, üretim müdürü bu tip kazaların çok fazla gerçekleşmediğini, hemen müdahale edildiğini bu yüzden kazayı kaydetmediklerini söyledi.

Cevap: 4.5.3.1

5-Tetkikçi, fabrika sahasında dolaşırken, fabrika müdürünü tebrik ederek, fabrikanın tümündeki güvenlik şeması ve uygulamaları çok beğendiğini ifade eder. Sahayı gezerlerken, tetkikçi, fabrika sahasının içinde tahta çitle ayrılan alanın ne olduğunu sorduğunda, müdür o alanda yeni bir depo inşa ettirdiklerini, bunun için de uzun yıllardır tanıdıkları xxxxxx İnşaat ile çalıştıklarını söyler. Tetkikçi, şantiye bölgesinde hiçbir güvenlik önleminin alınmadığını görünce şaşırarak, bu durumun işletmenin genel düzeni ile uyuşmadığını ifade eder.

Cevap: 4.3.1.b

6-İSG temsilcisine kuruluşlarını ilgilendiren yasal şartlara uygunluğu periyodik olarak nasıl değerlendirdiğini sorduğunuzda bir plan dahilinde yaptıklarını söylüyor. Değerlendirme kayıtlarını görmek istiyorsunuz İSG temsilcisi değerlendirmeyi xyz planına göre yaptıklarını ama bir kayıt tutmadıklarını söylüyor.

Cevap: uygunsuzluk yok

7-Yönetimi gözden geçirme prosedürü: Üst yönetim bir toplantı düzenlememiştir.yönetimi gözden geçirme yılda 2 kere yapılmaktadır. Her birimin yöneticisi kendi personeli ile bir toplantı yapmaktadır ve toplantı kararlarını kayıt altına almaktadır. Raporlar madde 4.6’nın tüm şartlarını sağlamaktadır. Birim yöneticileri bu raporları mail yoluyla genel müdüre göndermektedir. Genel müdür son kararı alır ve önemli faayetler başlar.

Cevap: uygunsuzluk yok

8-İç tetkik planının üç yıldır güncellenmediğini gördünüz. Uygunsuzluk sayılarını öğrenmek istediğinizde yönetim temsilcisi size bir tablo gösteriyor..

sad.JPG

Cevap: 4.5.5
    Raporlama
    Yukarıdaki Bilgilere Göre 2. aşama denetim raporu hazırlayınız.

Soru 3

Kapanış Toplantısı

Yaptığınız tetkik sonucunu tetkik edilen kuruluşa açıklamak ve kanaatinizi bildirmek için bir kapanış toplantısı yapmanız gerekmektedir. Kapanış toplantısında kullanmak için kendinize bir kontrol listesi hazırlayınız.