1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Oksi-asetilen kaynağında hortum mesafesi

Konusu 'Kaynak ve Sıcak İşlerde Emniyet' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 1 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Bir üyemiz sordu ;Oksi asetilen veya oksi lpg tüpleri ile hamlaç/şaloma arasındaki emniyetli hortum uzunluğu maksimum ne kadar olmalıdır?İlgili standart hangisidir?
  2. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yürürlükten kaldırılan TS EN 559 standartı yerine TS EN ISO 3821 gelmiş
    Gaz kaynak donanımları - Kaynak yapma, kesme ve benzeri işler için lastik hortumlar
  3. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Tam standartı bilmiyorum ama 5 metre olması gerekli, eğer 5 metreden fazla olursa hortumda kalan gaz miktarı patlayıcı olabiliyor. O yüzden 5 metrede bir hortuma geri tepme konulmalıdır.
  4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Bende 3-5 metre arası diye biliyorum.
    Buradaki çalışma Kapalı Alanda kaynak
    Bildiğiniz gibi, oksijen kaynağı yapılır iken kapalı alan içinde, örneğin gemi ambarı, tankeri gibi, ya da mahsen veya yer altı akaryakıt deposu vb. gibi yerlerdeiçeri oksijen tüpü + lpg takımı sokulmazbunlar dışarıda durur
    tüpler dışarıda durur iken, adam içeride oksijen ile kesme ya da kaynak yapacak , fakat yine bilindiği üzere, hortum ne kadar uzar ise o kadar geriye alev tepmesi, kararsızlık vb. meydana gelir, ve kaynak için yeterli basınç düşer. Basınç düşünce hortum uzunluğundan dolayı, işçi vanayı sonuna kadar açacak, bu da ayrı bir tehlike meydana getiriyor
    Bu nedenle şaloma ile oksijen takımı arasındaki maksimum uzunluk ne kadar olmalı diye sorulmaktadır