1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Oksi-gaz tüpleri depolama ve çalişma kurallari

Konusu 'Kaynak ve Sıcak İşlerde Emniyet' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 11 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  • Tüpler TS 1519 ve TS 11169 standartlarına uygun olmalıdır. Tüplerin periyodik kontrolleri zamanında yapılmalıdır. Tüplerin üzerinde imalatçı firma adı, seri numarası, dolacak gaz cinsi, boş ve dolu ağırlık, hacmi, en çok doldurma basıncı, imal tarihi yazılı olmalıdır. İmalatçı firma tüple birlikte kontrol veya garanti belgesini vermek zorundadır. Muayene ve deneylere ait belgelerde alıcıya verilmelidir.
  • Dolu tüpler sıcaklık değişimlerine, güneşin dik ışınlarına, radyasyon ısısına , soğuğa ve neme karşı korunmalıdır. Tüpler 55 ºC ‘nin üzerinde sıcaklığa maruz kalmamalıdır.
  • Boş tüplerin artık gaz sızıntılarını önlemek için valfler kapatılmalıdır. Yanmakta olan tüp veya tankın valfi kapatılmaz. Tüplerin valfi elle açılmalıdır.
  • Kullanılacak tüpler kaynak yapılacak yere kaynak arabalarıyla taşınır. Basınçlı gaz tüpleri dik veya 45º lik açıyla kaynak arabasına sabitlenir. Tüpleri dipleri yere değmeyecek şekilde yerden belirli yükseklikte taşınacak, etrafında düşmesini önleyecek çemberle çevrili olacaktır. İp kullanılmayacaktır. Tüpler tehlike anında kolay sökülebilecek şekilde bağlanmalı, ortak bağlantılardan kaçınılmalıdır.
  • Vanalar yavaş yavaş açılacak, önce yanıcı gaz (asetilen) sonra yakıcı gaz (oksijen) açılacaktır. Kapatırken tersi işlem yapılacaktır.
  • Sabit kaynak yapılıyorsa tüpler dik olarak tutulur, devrilmeye karşı önlem alınmalıdır. Gaz tüpleri yatık vaziyette kullanılmayacaktır.
  • Tehlikeli gaz karışımlarının birikmesini önlemek için yeterli havalandırma yapılmalıdır. Gazlar ve dumanlar iyi havalandırılmayan atölyelerin kör noktalarında birikebilir.
  • Tüp basıncından düşük basınçlarda kullanılacaksa regülatör kullanılmalıdır. Arızalı regülatörler kullanılmamalı, tüpe ve gazın cinsine uygun regülatör kullanılmalıdır. Regülatör ve hortumlardaki basınç serbest bırakılmalıdır.
  • Basınç emniyet valfleri, hortumlar ve hortum bağlantı elemanları düzenli olarak kaynak veya kesme işleminden önce ve işlem esnasında kontrol edilmelidir. Kullanılan hortum ve ekipmanlar standartlara uygun olmalı ve bağlantı elemanları uygun seçilmelidir. Hortumlarda kırık, çatlak olmamalıdır. En küçük hasar bile hemen giderilmelidir.
  • Vana ve emniyet sübaplarının içinde gaz birikmeyecek şekilde havalandırma delikleri olan koruyucu başlığı olacaktır. Tüp valfleri ve emniyet tertibatları üzerinde tamir yapılmamalıdır.
  • Çalışma alanında sadece kullanım için gerekli gaz tüpleri bulundurulmalıdır.
  • Kaynak esnasında üfleç ile tüp arasındaki hortum uzunluğu en az 3 metre olmalıdır. Eğer tüpten akmakta olan gaz bir nedenle tüpün valfinde veya bağlı olan basınç düşürücüde yanıyorsa hemen tüp valfi kapatılmalı, olmuyorsa yangın söndürücü cihazı kullanılmalıdır.
  • Yanma gazının herhangi bir nedenle ortama yayılması halinde tüm ateş kaynaktan kapatılmalı veya uzaklaştırılmalıdır. Pencere veya kapı açılmalı, alandaki işçiler uzaklaştırılmalıdır.
  • Bir yangının içerisinde kalma ihtimali olan tüpler ortamdan uzaklaştırılmalı veya su püskürterek yüksek ısılardan korunmalıdır.
  • Farklı bir kokunun hissedilmesi halinde gaz kaçağı olup olmadığı köpükle test edilmeli, alev kullanılmamalıdır.
  • Kablo ve hortumlar hasarlanabilecek yerlerden geçiyorsa (yol, kapı eşiği) hasar önlenmeli, mümkünse yukarıdan geçirilmelidir.
  • Şalomalar çalışır halde iken gaz tüpü veya başka bir teçhizata asılmayacaktır. Şaloma temiz ve özellikle ağzı bozulmamış olmalıdır.
  • Tüplerden gaz ve oksijen akışı tamamen kesilmeden şaloma bırakılmaz.
  • Şaloma ile hortum arasında alev geri tepme emniyet valfleri kullanılır.
  – Alev geri tepmesi : Sürekli geri yanma ile gaz geri tepmesinin beraber meydana gelmesidir. En büyük tehlike alevin yanıcı gaz tüpüne kadar ulaşmasıdır. Gaz geri akışı fark edilmezse ve de şalomada alevin tutuşturulmasıyla birlikte oluşur. Sonuç olarak yanıcı gaz hortumu patlar ve ciddi kazalara neden olur.

  Bu durum alev geri tepme emniyet valfleriyle önlenir. Gelen gaz hassas yayı iterek sistemden geçer, şalomaya ulaşır. Herhangi bir gaz geri akışında hassas yayı ters yönde iterek gaz akışını iki yönde keser.

  Bir diğer sistem alev tutucu sistemdir. Sıkıştırılmış yay 80 º de lehim malzemesiyle sabitlenir. Çevresinde sinterlenmiş çelik tozu konulur. Gaz geri tepince lehim erir, yay serbest kalarak gaz geçişini kapatır. Alev ise asetilen tüpündeki pöroz madde gibi davranan sinterlenmiş çelik tozu tarafından söndürülür. Bu sistem alev geri tepmesinde bir daha kullanılmaz, değiştirilir. Gaz geri tepmesinde hasar olmaz, tekrar kullanılabilir. Gaz geri tepmesine karşı asetilen hattı sulu güvenlik tertibatına sahip olmalıdır.

  • Yağlı el ve malzemelerle oksijen tüplerine müdahale edilmemelidir. Tüplerin valfleri, manometreleri ve diğer teçhizatları yağlanmayacaktır.
  • Kaynak yapan personel her bir saat çalışma için 5 dakika ısı giderme molası vermelidir.
  • Rezistans kaynaklarında elektrotlar arasına parmak ya da elin sıkışması söz konusudur.
  • Asetilen tüplerinin 1 metre yakınında kesinlikle kaynak yapılmamalı, sigara içilmemelidir. CO2 ve asetilen tüpleri güneşe maruz bırakılmamalıdır. Sıcağa bağlı olarak basıncı yükselerek emniyet valfleri açılacaktır. Asetilen dikişsiz tüpse emniyeti yoktur. Açmayabilir. Bu yüzden risk oluşturabilir. Dikişli tüpse emniyeti eriterek açar etrafa asetilen yayılır.
  • Oksi-asetilen kaynağında alev zamanla oksijeni azaltır, azot miktarını yükseltir. Böylece solunum güçleşir. Ortamın havası saatte 10 defa değiştirilmelidir.
  • Paslanmaz ve ısıya dirençli çelik kaynağında bazik örtülü CrNi çubuk elektrotlarla kaynak yapılırken çıkan gazlarda kansere yol açabilen kromat bileşiği bulunur. Bu durumlarda kaynak yapılan bölgede havalandırma olmalı, personel gaz maskesi (p3) ile çalışmalıdır.
  • Likit haldeki gazların kullanım sistemi içinde kalmasının likidin genleşmesinden dolayı sistemin patlamasına neden olacağı unutulmamalıdır. Likit gaz ihtiva eden tüplerde likit çekişini hızlandırmak için kesinlikle basınçlandırılmamalıdır.
  • Gaz tüpleri kullanılmadığı zaman valfler kapatılacak ve koruyucu başlıkları takılacaktır.
  Önceki:KAPALI ALAN VE BASINÇLI KAPLARLA ÇALIŞMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
  Sonraki:ENDÜSTRİYEL GAZLAR ve BASINÇLI GAZ TÜPLERİ depolama şartları

  İlgili Yazılar


  KKD KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM VİDEO
  19 Eylül 2014

  Pres Çalışmalarında İş Güvenliği
  19 Eylül 2014

  BASINÇLI TÜP GRUPLARI VE BUNLARIN DEPOLANMASI
  20 Kasım 2013

  Kesme hamlacı alev oluşturma, lüle bağlama, alev geri tepme vb. önemli videolar
  13 Kasım 2013

  Basınç Regülâtörleri, Manometre
  04 Ekim 2013

  OKSİ-GAZ KAYNAK HORTUMLARI ÖZELLİKLERİ
  03 Ekim 2013

  KAYNAK İŞLEMİNE HAZIRLIK VE ÖNLEMLER
  25 Eylül 2013

  KAYNAKÇI KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMI KKD
  25 Eylül 2013

  DAİRESEL TESTERE (TEPSİ TESTERE) GÜVENLİK TEDBİRLERİ
  20 Eylül 2013

  Tezgahlarda Çalışma Alışkanlığı
  19 Eylül 2013

  KAYNAK