1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Oksijen kaynağı tehlikeler belirle

Konusu 'Tehlike ve Riskleri Belirle' forumundadır ve Gamze Demirbaş ERKAN tarafından 24 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    Oksijen kaynağında asetilen tüpü yerine lpg tüpü kullanımının extra tehlikeleri var mıdır?

Ekli Dosyalar:

2. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben de merak ettim ve araştırdım. Yanıcı gaz olarak asetilen yerine LPG kullanımı yaygınmış. LPG kullanılan bir işlemde yaşanmış bir kaza örneği ve analizini okudum. Kaynak işleminde LPG kullanımının ekstra bir tehlike yarattığına dair bir iddiaya rastlamadım.

Her türlü kaynak ve kesme işinde kullanılan tüm gaz tüplerinde check valve ve flashback arrestor kulanımının ne kadar önemli olduğunu da öğrenmiş oldum.
  3. Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68855
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SEÇİLMİŞ DETAY İNŞ..MAD.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
    Akademide bize ders veren maden.müh gelen hocamızın söylediğine göre ister inanın ister inanmayın grizu patlamalarının birçoğu madene kaçak olarak sokulan ve içilen sigara ve çakmaklarından kaynaklanıyormuş. Eeee nediyelim mukadderat bu kadarmış diye kendimizi teselli etmemeli insanları cehaletten kurtarmalıyız.
  4. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    Kaza örneği ve analizini kaydettiyseniz eğer paylaşabilir misiniz?
  5. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Anımsanan Bir Kaza

Bu üzücü olay geçmişte yaşadığımız iş kazalarını anımsamamıza neden oldu.

Böyle acı olayların yaşanmaması, iş kazalarının ve ciddi olayların tekrar etmemesi için burada iki kazanın (bize göre) ana/kök nedenini ve yardımcı (katkıda bulunan) nedenlerini belirtmek , herhalde, uygun olur.

18 Şubat 1989 günü sabah 08 sularında, Kocaeli’de bir endüstriyel tesisin inşaat ve montajı sırasında, yüklenici firmanın taşeronunun yürüttüğü oksijen kaynağı sırasında yanıcı gaz olarak kullanılan sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) tüpü patlamış bir(1) işçi hayatını yitirmiş, üç(3) işçide yaralanmıştı.

Yaptığımız inceleme ve verilen ifadelere göre patlama şöyle olmuştu:

Sabah işe gelindiğinde kaynak yapacak eleman ambardan yeni bir şaloma almış ve kaynak yapılacak yere gelmiştir.

Zemin katındaki oksijen ve LPG tüplerini aynı anda açmıştır. Kendisi 2. kata çelik konstrüksiyona kaynak yapmak üzere çıkmıştır. Oksijen tüpü yerde yatık durumda kullanılmaktadır.

Tüp ve kaynak şaloması arasında (yaklaşık) 25- 30 m’lik bir hortum bağlantısı vardır. Kaynak hortumları yenidir ve tek ek yeri metal borulu olup, borular üzerine tel(le) bağlanmıştır.

Şalomada yapılan ateşlemede yanma olmamış, ufak patlamalarla (3 -4 kez) alev sönmüştür. (Bu durum bizim, büyük bir olasılıkla, şaloma ağzında da oksijen ve LPG’nin aynı anda açıldığı kanatine varmamıza neden olmuştur).

Şaloma ağzındaki patlamalar sırasında alev içe çekilmiştir.
    ...

Metnin tamamını alıntılayıp sayfayı doldurmayayım. Aşağıdaki bağlantı birden fazla kaza örneği ve incelemesi, ayrıca bu konuda alınması gereken önlemelerle ilgili çok faydalı bilgiler içeriyor. Devamını oradan okuyabilirsiniz.

Kaynak: http://www.isguvenligi.net/kaynak-ve-kesme-facialarini-asla-unutma/