1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Oksijen tüpleri uygunsuzlukları

Konusu 'Denetim Fotoğrafları,Önlem ve Tavsiyeler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 13 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Merhaba,

Aşağıdaki resim uygunsuzluklarını sayarmısınız,tehlikeler ve riskleri nelerdir,alınması gereken önlem ve tedbirler nelerdir.buna bağlı yasa maddesi ne diyor..yorumlarınızı bekliyorum..burası eğitim yeri,birazda kendimizi eğitelim..

uyg-2.JPG
  2. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    İSG TÜZÜĞÜ
    Madde 164 - Oksijen kaynak aparatları ile yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır :
    1) Kaynak yapılan yerlerde, kullanılmakta olan gaz tüplerinden başka gaz tüpleri bulundurulmayacaktır.
    2) Gaz tüpleri, çalışma anında dik duracak ve devrilmemeleri için gerekli tedbirler alınacak ve tehlike anında kolayca sökülecek şekilde bağlanmış olacaktır.
    3) Gaz tüplerinin taşınması için tekerlekli özel araçlar kullanılacak ve bu tüpler kullanılmadıkları zaman, valfları kapanacak ve bu valfları koruyan başlıkları takılacaktır.
    4) Oksijen tüpleri, yağlı elle tutulmayacak, tüplerin valfları, manometre ve diğer teçhizatı yağlanmayacaktır.
    5) Atelyede bulunan gaz ve oksijen boruları ile şalumoya gelen hortumlar, ayrı ayrı ve diğer tesislerden de kolaylıkla ayrılacak renkte olacaktır.
    6) Şalumolar, çalışır durumda gaz tüpü üzerine veya başka bir teçhizata asılmayacak ve gazlar tamamen kesilmedikçe şalumo bırakılmayacaktır.
  3. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    Alev Geri Tepme Ventilleri yok dolu boş tüpler ayrı değil tüplerin ağızları kapalı olacak tüplerin ayrıca taşıma arabası olacak uyarı levhası olacak patlayıcı yanıcı olan(petrol) ürünlerine çok yakın hortumları düzenli değil
  4. Gencay KURT İSGforum Üyesi

tüplerin sabit durması sağlanmalı ve farklı gaz dolumu yapılan 2 tüp aynı yerde doldurulmamalı.
  5. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Paslı durumda görünen tüp dolu olmalı, renği içindeki gaza uygun olarak boyanmalı, ortamda ve tüp üzerinde yağ kalıntıları var.
    Tehlikeler: 1 düzensiz iş yeri ortamı, 2 uygunsuz tüpler ve kullanımı, 3 çok yakında petrol tankı
    riskler: patlama parlama riski, yangın riski
  6. Serkan Yanmış İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    söylediklerinize ek olarak,yangın tüpü olmalı !
  7. Serkan Yanmış İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    birde tüpler ne gazı içeridiği hakkında üzeri etiketli olmalı, ortam düzenlemisi yapılmalı,birde uyarı levhası çakarsın oraya,tamam olur herhalde :)
  8. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tüplerin içindeki gazların ne olduğuna dair yazı yazılırsa iyi olur ancak bununla ilgili bir zorunluluk belirten bir yazı görmedim ben.
  9. Serkan Yanmış İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ‘Tehlikeli Maddeler ve Müstahzarların Sınıflandırılması,
    Ambalajlanması ve Etiketlenmesi Hakkında Yönetmeliğin” 27., 28., 29., 30., 31. ve 32.
    maddeleri ve Bölüm 6’da etiket için yasal gerekler verilmiştir.

ama çalışma ortamında etiketler sökülüp atılabilirmi onu bilemem,daha uzman olmadım mayısa kadar sizlerden çok öğreneceğim şeyler var,hatta mayısatan sonrada tecrübelerinizden faydalanırız inşlah:)
  10. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    1-korozyona ugramıs kesınlıkle kullanılmamalı

2-tup uzerınde ımal tarıhı ımalatcı fırma adı CE ısaretı dolum kapasıtesı bılgıler yer almalı
    3-ıcerısındekı gaza gore hortum renklerı ve tup renklerı uygun olmalı
    4-suan cevresınde bırısı olmadıgı ıcın sadece dık durması yetmez aynı zamanda bır yere sabıtlenıp zıncırle veya mahfazayla sabıtlenmelı saluma
    5-peryodık kontrol belgelerıne bakılmalı
    6-kullanılmayan en arkadakı gri renklı tüp kullanımda olmadıgı ıcın deposuna kaldırılmalı
    7- dolu ve bos tupler yanyana bulundurulmamalı
    8- o2 tuplerıne yagla temas edılmemelı
    9-saloma acık halde ter edılmemelı
    10-kaynak once asetılen sonra 02 acılmalı kapatılırkende once 02 sonra asetılen kapatılmalı
    11-kapalı alanda calısma yapılacaksa uygun havalandırma yapılmalı
    13-tüp altlarında sürtünmeden dolayı asınma ve zamanla korozyon olmaması ıcın altına erımez dayanıklı bır zemın uzerrıne oturtulup calısılmalı
    14-zemın cok kırlı
    15-dısarda sureklı tuplerle calısma yapılacaksa sag arka tarafta bulunan bır tank var tankın cevresı dayanıksız korkuluklu o korkulukların mukavemetının dayanıklı olması gereklı
    16- firma girişi uygun degıl ve arac gırmıs devamlı arac gırıyorsa t arac dısında arac yolundan bagımsız yeterlı korkuluklarla ayrılmıs yaya yolu ayrılmalı ve calısanların guvenlıgı saglanarak bu yollara uyarı levhaları konulmalı
    17-tuplerı bırakıp bu sekılde gıttıklerı ıcın bellıkı calısan egıtımsız egıtım verılmelı
    18-ısyerını cevrelıyen metal levhalar uygun mukavemete sahıpmı herhangı bır tup fırlamasında tupun delebılecegı dayanıksızlıkta mıdır vs vs...
  11. ebru amasya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhaba:

neden oksijen tüpleri yağlı eldivenle tutulmaz ... bunu bana yangın eğitimi sırasında bir çalışanımız sordu fakat mantıklı bir açıklama yapamadım. bu konuda kesin bilgiye ihtiyacım var.
  12. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    oksijen basınçlı ve %100 oranındadır, hidrokarbonlar(gres,yağ) ile çok hızlı reaksiyona girer

Ekli Dosyalar:

13. ebru amasya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhaba

bilgi için çok teşekkür ederim.
  14. Erdinç SOYLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Neden dik konumda zincirlenmiş bir şekilde bekletiyorsak o sebeple;
    Yani devrilip roket görevi görüp fırlamaması. Eğer elleri yağlı olursa kayıp düşme durumu söz konusu.
  15. nilgün özbey İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    oksijen yakan hidrokarbonlar yanan dır.Temasta yanma reaksiyonu olur.
  16. Beril İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kaynak tüplerinin renkleri hakkında kafam çok karıştı. Resmi gazetede yayınlanan ilgili yönetmeliğe bakıtığımda değişiklik yok gibi duruyor fakat tse renkleri değiştirmiş sanki. Güncel kaynak tüplerinin renkleri nelerdir? Birde hangi yönetmeliğe göre?
  17. Coşkun CİHAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    113014
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alfer Mühendislik
    En önemli noktalardan biri hortumların özellikleri.Resimde hava hortumları kullanılmış. ISO 3821 standardında hortumlar kullanılmalı.Bu standarttaki hortumlar yanmıyor. Bitişik olmalı ve oksijen için mavi, lpg için turuncu,asetilen için kırmızı renk olmalıdır.
  18. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Tam emin değilim ama resimdekiler oksijen tüpü değil
    Öndeki argon açık mavi
    en arkadaki karbondioksit
    Diğerinin rengini seçemedim
  19. necatıı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111111
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    GAZ CİNSİ

TÜRKİYE YOĞUN OLARAK KULLANILAN

OKSİJEN

RAL 5002 mavi

ASETİLEN

SARI RAL 1018

RAL 3009

ARGON

AÇIK MAVİ RAL 5012

AZOT

YEŞİL RAL 6029

KARBONDİOKSİT

GRİ

HİDROJEN

kırmızı

HELYUM

KAHVERENGİ
  20. serhat güler İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar kafası kırılmış dolu oksijen tüpü var dolayısıyla kullanılamıyor. makina müh matkap ile delip havayı çıkarmak istiyor ben sakıncalı olduğunu söyledim. Bu durumda ne yapılabilir.