1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Oksijen yangınları (patlamaları )

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Hasan Can Özdenli tarafından 30 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Hasan Can Özdenli Acil Durum Ve Afet Yönetim Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
  Bildiğiniz gibi dünya atmosferi, % 77 azot, % 21 oksijen ve %1 oranında diğer gazların karışımından oluşur. İlginç yanı, soluduğumuz havadaki oksijen oranının, son derece hassas dengelerle tespit edilmiş oluşudur. Atmosferimiz daha fazla oksijen içerebilir ve buna rağmen hayatı destekleyebilir miydi? Hayır! Oksijen çok reaktif bir elementtir. Şu anda atmosferde bulunan okijeninin oranı, yani yüzde 21, yaşamın güvenliği için aşılmaması gereken sınırların tam ideal noktasındadır.

  Oksijen yakıcı özellikte bir elementtir ve yanma olayını gerçekleştiren temel öğelerde birisidir.

  Oksijen konsantrasyonunun % 100 e yakın olduğu durumlarda artık ısıya gereksinim kalmaz ve kendiliğinden yanma oluşur.

  Bu neden ile asla oksijen tüp regülatör ve bağlantılarına yağ ve gres yağı sürmeyiniz. Eğer oksijen regülatörü ve oksijen hortumu ve bağlantı noktalarından oksijen sızıntısı olur ise yanma ( patlama )oluşacaktır.

  Temiz hava seti, dalış tüpü bağlantılarını temiz tutup aynı hassasiyeti gösteriniz. 2013 başlarında İzmir de dalış tüpü doldururken yaşanan patlamayı haber programlarından izlemişsinizdir.

  Oksijen tüp regülatörlerini yağlı ellerle tutmayınız.yağ saf oksijen le buluştuğunda ani parlamalar olacaktır.


  Oksijen tüplerinin depolandığı ve bol oksijenin olduğu ortamlarda sigara içmeyin ve açık ateş ile dolaşmayınız. Yağ ve kir , çabuk tutuşabilir-parlayıcı madde bulundurmayın.

  Basınç odası, oksijen çadırı gibi ortamlarda üzerinizde kağıt, çakmak gibi aksesuar ve metal eşya bulundurmayınız.

  Önlem olarak bol oksijenli ortamda kaldığınız giysilerinizi derhal normal hava şartlarına getirmek ve yangın çıkmasını önlemek için havalandırınız.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Kasım 2013 ---
  son anda benzer bi konu olduğunu gördüm, emek verdiğim için silemedim.
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  insan sağlığı için %19.5 altı ve %23.5 üstü olmamalı diye hatırlıyorum
 3. Hasan Can Özdenli Acil Durum Ve Afet Yönetim Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
  oran sabit değil bünya üzerinde bazı sanayi şehirlerinde oksifen % 17 civarında, ormanlarda % 23 olabiliyor. Vücut adaptasyon gösterebiliyor. Şehirden gelen birinin kırsal alanda erken uyanması gibi.

  fakat mübarek şey % 100 ken çok tehlikeli...

  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG][​IMG]