1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Okul bahçesindeki yüksek gerilim trafosu hakkında

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve tugbaisg tarafından 12 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. tugbaisg İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  25864
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar size yine bir konuda danışmam gerekiyor; Ek te gönderdiğim yüksek gerilim ve elektrik dağıtım trafosu bir koleje ait. Gerek çocuklar gerek çalışanlar için okul bahçesinde tehlike oluşturacak tehlike mesafesinde çevrili alanı yetersiz buldum. Bu konuda size ait önerileri de almak isterim.teşekkür ederim.

  Ekli Dosyalar:

 2. EMRAH İBEK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  84371
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Topraklama için bakır çubuk çaktıra bilirsiniz.Oradan tüm metal aksamlara gövde topraklama yaparsanız sorun kalmaz diye düşünüyorum.Ancak özellikle yüksekte yapılan çalışmalarda tellere teması engelleyecek tedbir almak gerekebilir.

  İyi çalışmalar.
 3. Hasan_YILDIZ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  142074
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhabalar ,

  benim görüşüm direk tipi trafo postasının okul bahçesinden çıkarılması yönünde.

  şöyle ki , gördüğüm kadarıyla okul bahçesindeki çocuklar her an kaçak elektrik riskiyle karşı karşıyadır. Bu kaçak akımlar hem orta gerilim seviyesinden hem de alçak gerilim seviyesinden gelebilir. ( Yıldırım darbesi , izolasyon bozulması ,vb.) Ayrıca , yukarda meydana gelebilecek bir patlama ile techizat hasarı çevreye dağılıp can ve mal kaybına neden olabilir.

  Belki maliyet düşünülerek direğin etrafındaki tel fens ile çevrilmiş alan biraz daha genişletilip Tuğla duvar şeklinde bir çalışma yapılabilir.
  Naçizane görüşümdür.

  İyi çalışmalar
 4. ZAMBIR İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  okul bahçelerindeki elektrik ve telekom direklerinin resimlerini ve numaralarını dosya haline getirdim (3-4 tane okul bahçesinin içinden sulama kanalıda geçiyor), ilgili kuruma üst yazı ile önce kaldırılmasını kaldırılamıyorsa İSG mevzuatı açısından güvenli olduğuna dair rapor isteyeceğim .
  Bu konuyla ilgili çalışma yapan paylaşırsa sevinirim.