1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Okullarda iş sağlığı ve güvenliği dönemi başlıyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 20 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Okullarda Yeni Bir Dönem Başlıyor
  haber.jpg

  MEB resmi yazıyı gönderdi. Okullarda Yeni Bir Dönem Başlıyor ... Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 81 ildeki okul ve kurumlara ait binaların uygun fiziki koşulları taşıyıp taşımadığının denetlenmesi amacıyla ve okullarda iş güvenliği uzmanı bulundurulması için illere yazı gönderdi.

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmen ve diğer çalışanların sağlık ve güvenliği için 81 ildeki Bakanlık binalarıyla okul ve kurumlara ait binalar ve eklentilerinin uygun fiziki koşulları taşıyıp taşımadığının incelenmesi ve okullarda iş güvenliği uzmanı bulundurulması amacıyla illere genelge gönderdi.


  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun merkez ve taşra teşkilatı birimlerinde uygulanması için önemli bir adım atan MEB, özellikle eğitim ve öğretim ortamlarının sağlık ve güvenlik açısından yeterliliğini arttırmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak için bir dizi uygulamayı önümüzdeki eğitim öğretim döneminde hayata geçirecek.

  Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla illere gönderilen genelgede, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun, kamu ve özel sektör ayrımı yapılmaksızın bütün işyerlerinde, çırak ve stajyerlerde dahil olmak üzere; öğretmen, memur, hizmetli, işçi, sözleşmeli personel gibi tüm çalışanlara uygulandığı belirtildi.

  Genelgeye göre, Bakanlık merkez teşkilatında ve 81 il milli eğitim müdürlüklerinde en az bir İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi (İSGB) oluşturulacak. İSGB'ler merkez ve taşra teşkilatı birimlerinde, çalışma ortamlarında sağlık ve güvenlik açısından gerekli tedbirlerin alınması için izleme ve değerlendirme çalışmalarını sürdürecek.

  Kurum yöneticisi tarafından çalışan sayısına bağlı olarak çalışma barışını gözetecek şekilde seçimle ya da atama yoluyla, yeteri sayıda, çalışan temsilcileri belirlenecek.

  50'DEN FAZLA ÇALIŞAN OLAN OKULLARDA KURULLAR OLUŞTURULACAK

  50 ve daha fazla çalışanın bulunduğu okul ve kurumlarında, İşyeri Sağlık ve Güvenlik Kurulu oluşturulacak.

  Bakanlığın, merkez ve taşra teşkilatı ile okul ve kurumlarında risk değerlendirmesi, kurum yöneticisi veya kurumda görevli iş güvenliği uzmanı, il İSGB uzmanlarından destek alınarak, risk değerlendirmesi ekibi tarafından yaptırılacak. Bu kapsamda, farklı kaynaklardan ödenmek üzere, hizmet alma yoluyla risk değerlendirmesi yapılmayacak.

  İŞ GÜVENLİĞİ SERTİFİKASI OLAN ÖĞRETMENLER TESPİT EDİLECEK

  Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında görevli personel ile okul ve kurumlarda görevli öğretmenlerden iş güvenliği sertifikası olanlar, İSGB'lerin koordinesiyle tespit edilecek. Bu kapsamda her okula iş güvenliği uzmanı görevlendirilecek. İş güvenliği uzmanları; ilgilinin isteği ve yeterlilikleri, norm kadro fazlası olması, iş yeri tehlike sınıfı gibi hususlar göz önünde bulundurularak valiliklerce geçici olarak görevlendirilecek.

  Valiliklerce tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecek olan öğretmenlerin norm kadro fazlası olması gerekecek. Bu durumda öğretmen olmaması halinde diğer personelden istekli olanlar görevlendirilecek. Bu şekilde görevlendirilenlere herhangi bir ek ödeme yapılmayacak.

  Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'nda ödenek tahsis edilmesi halinde, kısmi zamanlı görevlendirmelerde, ayda 80 saate kadar mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, çalışabilecekleri toplam saatlere göre mevcut görevlerinin dışında çalışanlar görevlendirilecek.

  İş yeri hekimliği için Sağlık Bakanlığı Toplum Sağlığı Merkezleri veya aile hekimlerinden istekli olanlar arasından, tam zamanlı veya kısmi zamanlı görevlendirme yapılacak.

  Merkez ve taşra teşkilatı ile okul ve kurumlardaki personelin İSG eğitimleri, tehlikeli sınıfta yer alan birimler için 2 yılda 12 saat, az tehlikeli sınıfta yer alan birimler için 3 yılda 8 saat olmak üzere yapılacak.

  Bakanlığa bağlı kurumlardaki döner sermaye işletmelerinde çalışan işçiler ile farklı statülerde tehlikeli ve çok tehlikeli iş kollarında çalışan işçiler ve mesleki teknik eğitim atölye ve laboratuvarlarından tehlikeli ve çok tehlikeli ortamlarda çalışanların mesleki eğitim belgesine sahip olması gerekecek. Belgesi olmayanlar Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı merkezlerce belgelendirilecek.

  MESLEK OKULLARI DENETLENECEK

  Mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında iş yeri ortam faktörlerinin ölçümleri İSGB'ler, tarafından yapılacak. İSGB'ler, İşyeri Ortam Ölçümleri, Analiz ve tetkiklerini yapacak.

  Ölçümlerden elde edilen değerlerin sağlığı ve güvenliği tehdit etmesi durumunda, acil önlem alınması için yetkililer ve ilgililer doğrudan bilgilendirilecek, gerekirse işin durdurulması için İSGB yetkililerine bilgi verilecek.

  Bakanlığa bağlı Ders Aletleri Yapım Merkezi, Ölçme ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü Baskı ve Sevk Hizmetleri Matbaası, Mesleki Teknik Eğitim Okulları, Yaygın ve Mesleki Teknik Okulları gibi tehlikeli iş yerlerinde her 10 çalışan için bir ilk yardımcı, az tehlikeli iş yerlerinde ise 20 çalışan için bir ilk yardımcı görevlendirilecek. İlk yardımcı bulunmayan okul ve kurumlarda ise Sağlık Bakanlığı ile yapılacak işbirliği çerçevesinde, ilk yardımcı belgelendirmesi yapılacak. Yangın eğitimi ise İSGB'lerin organizasyonu ile il sivil savunma birimleri, il itfaiye birimlerinden destek alınarak mahallinde yapılacak.

  ÖĞRENCİ VE ÇALIŞANLARDA FARKINDALIK ARTIRILACAK

  Öğrencilere ve tüm çalışanlara iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda farkındalık yaratma ve kültür oluşturmak üzere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve bağlı birimleri, ilgili STK'lar ile hiçbir maddi ilişki kurulmadan tamamen gönüllülük esasına dayanan bir yapı içerisinde seminer, konferans, panel gibi etkinlikler işveren vekili sıfatı ile okul veya kurum müdürlüklerince düzenlenecek. İSGB'ler ise uygulamada birlikteliği sağlama, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların paylaşılması, iyi örneklerin yaygınlaştırılması amacıyla; eğitimler, çalıştaylar, konferanslar, paneller düzenleyecek.

  Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, STK'lar, ilgili sektörler tarafından hazırlanan Çalışanların Eğitimi Modülü uygulanarak eğitimler verilecek, eğitimler sonucunda da belgelendirme yapılacak.

  ENGELLİLER İÇİN ÇALIŞANLARA ÖZEL EĞİTİM VERİLECEK

  MEB'in merkez ve taşra teşkilatı binaları ile okul ve kurumlarına ait binaların ve eklentilerinin İSG mevzuatına uygun fiziki koşulları taşıyıp taşımadığı, Merkezde İnşaat Emlak Daire Başkanlığı, taşrada Valiliklerdeki teknik elemanlarca inceleme yapılarak uygunsuz şartların giderilmesi sağlanacak.

  Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı her tür ve kademedeki, okul ve kurumlarda özel politika gerektiren bireylerin bulundukları dikkate alınarak çalışanlara özel eğitim verilecek.

  KAYNAK
 2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  güzel şeyler olacak da
  görmeye ömrümüz yeter mi bilmem
 3. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Ömrümüz işverene yaptırımımız olacağı günlere yetsin yeter :)
 4. ekrem4646 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  MEB 2016 da zorunlu olması gerekirken,isg çalışmasını başlatıyor. Çok güzel. zaten olmasıda gerekirdi. özellikle meslek okullarında hemen hemen hiçbir tedbir alınmıyordu ve akışına bırakılmış gidiyordu. FAKAT: Genelge yayınlanıyor ve norm fazlası gönüllü uzman arıyor. Hiçbir bütçe ayrılmamış. Kusura bakmayın bütçesiz bu işler nasıl yapılır bilmem. oysa 6331 e göre zaten kanunda bütçe öngörülmüş. 80 saat verilebilir diye. Okullarda ve kamuda İSG için daha çok yol almak gerekiyor.Şimdiden hayırlı olsun.
 5. hülya ünlü İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  59208
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  Hadi hayırlısı sanırım bundan OSGB lere iş düşmez. Hiçbir bütçe vermeden hangi öğretmen bunu kabul eder bilmiyorum...
 6. d.baştog İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  arkadaşlar merhaba
  teknik öğretmen olarak okullarda özellikle meslek liselerinde olması gereken bir durumdur. atölyelerde kücük kazalar oluşuyordu.
  kadro verilerek alım yapılır mı acaba ? öngörülerinizi paylaşabilir misiniz? :)
 7. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Bakanlığın ilgili yazısında görevlendirmenin nasıl yapılacağı yazıyor. Bahsettiğiniz şekilde bir görevlendirmeden bahsedilmemiş.
 8. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  84395
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ben meb dışında bir iş güvenliği uzmanıyım deneyimim 1 yıldır var okullarda çalışabilmem için bana bu fırsat verilmiyorsa bu işi severek kaç kişi yapacak merak ediyorum birde bütçe ayrılmamışsa bilin ki bu işin başındakide biliyor formalite den yapalım da var desinler demiştir.
 9. d.baştog İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  bakanlığın yazısını tabiki okuyoruz. ben ilerisi için öngörülerinizi merak ediyorum. teşekkürler
 10. KEZBAN ÇELİK İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sağlık Bakanlığı
  Hiç bir ek ödeme yokken kim bu riskin altına girer. Kamu çalışanına para yok.Dışardan hizmet alınca var.
 11. İsmail Şengüll İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  Sevinerek başlayıp üzülerek bitirdiğim bir yazı. Bakanlığın sırf üzerindeki yükü atmak amaçlı yaptığı bir genelge. Okullar, öğretmenler ve çocuklarımız için hiçbir şey ifade etmiyor ne yazık ki. Bu genelgeyi yayınlamadan önce müfredat değişikliği yapıp öğrencilere ders olarak haftada 1 saat iş güvenliği ve sağlığı hakkında bilgi verilse bu genelgeden kat be kat daha faydası olur. İşyeri hekimiyim kendime ait OSGB var ama böyle genelgelerle bu işin ne kadar basite alındığını görmek beni çok üzdü. Çalışan sağlığı ile ilgili hiçbirşey yok. TSM den isterlerse doktorlar gelip çalışacakmış. Ne muğlak ve ucu açık ifade. Kim gelir çalışır. Kimse. Öğretmenlerden iş güvenliği uzmanı olanlar görevlendirilecekmiş. Kim bu kadar ağır yükün altına girer hiç kimse. Sadece dostlar alışverişte görsün mantığı ile yapılan göz boyama taktiği...
 12. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Antalya
  Sertifika Numarası:
  38443
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KAMU-05070785451
  MEB DIŞINDA UZMAN OLANLARA MEB DEN EKMEK YOK ŞİMDİLİK....
 13. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  MEB, okullara risk alacak ancak ücret almayacak iş güvenliği uzmanları arıyor 04 Eyl 2014 13:34 Samanyolu Haber
  Milli Eğitim Bakanlığı'nın norm fazlası öğretmenlerle ilgili planı ne? Dikkat çekici iddia...
  [​IMG]
  Birlik İş Güvenliği Enerji İşçi ve Çevre Sağlığı Eğitim Araştırma Derneği (BİR-DER ) Başkanı, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Abdullah Bozkır, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB ) risk alacak ancak ücret almayacak iş güvenliği uzmanları aradığını öne sürdü. Bozkır’a göre; MEB, norm fazlası öğretmenleri ücretsiz ödemeden iş güvenliği uzmanı olarak istihdam edecek.
  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nu uygulamak isteyen MEB, 19 Ağustos 2014 Tarih ve 2014/16 sayılı genelge ile devlet okul ve eğitim kurumlarında risk alacak ancak ücret almayacak norm kadro fazlası öğretmen arandığını duyurdu. BİR-DER Başkanı Abdullah Bozkır , genelgede 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanuna aykırı maddeler olduğunu iddia etti. Bozkır, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun "Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir" hükmünü hatırlattı. Bozkır, bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için 200 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılacağına dikkat çekti.
  ÖDEME YAPMAYACAKLAR

  Bozkır şunları kaydetti: "Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz. MEB genelgesinin 5/b Maddesi, Valiliklerce tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecek olan öğretmenlerin norm kadro fazlası olmaları esastır. Bu durumda öğretmen olmaması halinde diğer personelden istekli olanlar görevlendirecektir. ‘Bu şekilde görevlendirilenlere herhangi bir ek ödeme yapılmaz’ ibaresi yer alıyor. Yani iş güvenliği uzmanımız ol okulda iş kazası ve meslek hastalığı yanında ölüm yaralanma olursa sen hesap ver. Hakim karşısına çık, hatta hapse düş, ancak buna karşı ücret ödemeyiz. Hem 6331 Sayılı Kanun'a aykırı hem de etik değil. Genelgenin 5/d Maddesinde ise ayrı bir sıkıntı var. ‘Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'nda ödenek tahsis edilmesi halinde, kısmi zamanlı görevlendirmelerde, 6331 Sayılı Kanun 8’inci maddesinin 7’nci bendine göre ayda 80 saate kadar mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, çalışabilecekleri toplam saatlere göre mevcut görevlerinin dışında çalışanlar görevlendirilir’ deniliyor. Buradan da MEB in söz konusu 6331 sayılı kanunu henüz alamadığı ortaya çıkıyor."
  OKULDA İŞ KAZASI OLURSA SORUMLUSU KİM OLACAK; CEZAYI KİM ÖDEYECEK?
  Milyonlarca çalışan, öğrenci ve veliler tarafından kullanılan MEB’ e bağlı okul ve kurumların şu ana kadar tüm binaların risk analizlerini, acil durum planlarını yaptırmış olmaları gerektiğine dikkat çeken Abdullah Bozkır, "Ayrıca çalışanların kanunun da zorunlu olan iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verilmiş olmalıydı. Bunların yapılmamasının karşılığı para cezası olduğu da 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 26. maddesinde. ‘Bu Kanunda belirtilen idari para cezaları gerekçesi belirtilmek suretiyle Çalışma ve İş Kurumu il müdürünce verilir. Verilen idari para cezaları tebliğinden itibaren otuz gün içinde ödenir. İdari para cezaları tüzel kişiliği bulunmayan kamu kurum ve kuruluşları adına da düzenlenebilir’ şeklinde ifade ediliyor. Şimdi diyelim ki kamu kurumu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı’na denetim yapmayacak ceza uygulamayacak, torpil geçecek. Peki okullarda iş kazaları, ölümler, yaralanmalar gibi üzücü olaylar meydana elince kanunlar kimin yakasına yapışacak? O zaman herkes bir birini suçlamaya başlayacak cezalar kimlere rücu edilecek? Bu işten kurtulmak yok. Kurtulmanın iki yolu var, ya kanunu delmeden adam akıllı uygularsınız ya da kanunu yürürlükten kaldırırsınız sizce hanisi mantıklı? Her zaman, önlemek ödemekten ucuzdur." diye konuştu.
  Küçük hesaplar yapılırken büyük maddi manevi kayıplara davetiye çıkarıldığını ileri süren Bir-Der Başkanı Abdullah Bozkır, şöyle devam etti: "Ne yazık ki gün geçmiyor ki ülkemizde ucuza mal edelim bakışına bedel ödemeyelim. Kaldı ki bu yapılması gerekenleri kamu dışı özel sektörden almaya kalkarsanız MEB'de çalışan bir iş güvenliği uzmana ödeyeceğiniz ücretin 10 hatta 20 katını ödemek zorunda kalırsınız. Farklı bir boyutu da kamunun kanunların uygulanmasın da örnek olması. Kamu kendi uygulayamadığı ve ya uygulamadığı kanun hakkında halka ceza uygulaması kanun inandırıcılığını ve etkisini olumsuz yönde etkiler. MEB’e bağlı okul ve kurumlarda kanunun bir önce uygulanmaya başlamasını ümit ediyoruz.
  http://www.samanyoluhaber.com/egitim/MEBin-amaci-bedavaya-getirmek/1060662/
 14. d.baştog İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  http://www.memurlar.net/haber/483171/

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kanal 24'te katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
  Okullara sosyal iş güvenliği dersi
  "Entegre bir statüye ihtiyaç var" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:
  "Herkes elini taşın altına koymalı. Biri diğerini suçlayarak değil, hepimiz, bir daha bu olayların yaşanmaması için kamu görevi olarak bizler, müfettişler, denetçiler gereğini yapacak. Kurallar koyarken, denetlerken gereğini yapacağız ama bunun yanında işveren üzerine düşen sorumluluğu yapacak. İşçi sendikaları, işçileri bilinçlendirecek. Sendikalaşma oranımız hala yüzde 9 ise tabi sıkıntı var. Bunların önünü açmamız lazım. Sendikaların da gerçekten sendikacılık yapması lazım. Gerçek anlamda işçi ile ilgilenmesi lazım. Tabi her STK'nın yasal görüşü olur ama sendikanın birinci şeyi işçiyi, işçinin haklarını korumak. O alanda eğitim yapılmalı. Bütün okullara, özellikle meslek liselerine yani ilgili okullara, teknisyen erbabı yetiştiren yerlere sosyal iş güvenliği dersi koymayı planlıyoruz ki bu bilinç yaygınlaşsın. Daha eğitim esnasında yetişenler bu bilinçle yetişsinler."
  Davutoğlu, ölümlü kazalarda Türkiye'nin kötü istatistiğinin olduğunun anımsatılması ve "Teröre sıfır tolerans gibi böyle bir yaklaşım içinde misiniz?" sorusuna, "Kesinlikle. Bir iş güvenliği seferberliği başlatmalıyız. Önümüzdeki 15 gün veya en geç bir ay içinde, bugün oraya katılan sendikalar dışında, bütün çalışma hayatıyla ilgili bütün kurumların, tarafların katılacağı, belki birkaç yüz kişiyle son bir istişare yapıp, bir iş güvenliği seferberliği ilan etmek gerekiyor. Yani bir seferberlik halinde herkesin bu alanda, aynı işkenceye sıfır tolerans gibi, iş kazalarına sıfır tolerans noktasında... İş kazalarını yok etmek mümkün değil. İnsanoğlunun olduğu yerde herşey yaşanabilir ama işkence, sigarayla mücadele gibi alanlarda yaptığımız şekilde, kamu spotlarıyla bilinçlendirmeyle bunun üstesinden gelmemiz lazım" cevabını verdi.
  Başbakan Davutoğlu, "Son çıkan torba yasada, DEİK bakanlığa bağlandı. Ulusal güvenlikle ilgili 15 günde bir, çözümle ilgili başka bir toplantı olacak. Kamu yönetimine yeni kurullar, yeni anlayış mı geliyor yoksa, 'Davutoğlu tarzı' dediğimiz yeni bir yöntem mi bu?" sorusu üzerine, "Şimdi doğru tespit ettiniz. Biraz önce kritik bir kavram kullandım 'süreç yönetimi' diye. Yani bazı politika oluşumları, iç politikada da dış politakada da böyledir, gerçekten teamül oluşana kadar ve bir yerleşmiş davranış kalıpları oturuna kadar süreci iyi yönetmek gerekiyor. Yani noktasal yönetim değil. Noktasal yönetimde kriz çıkyor. Yönetiyorsunuz, bırakıyorsunuz. Lisede şöyle derlerdi, benim de pek beğendiğim bir kavram değil ama 'İşe Türk gibi başla, şunlar gibi bitir' derler. Öyle birşey yerleştirmeliyiz ki biz Türk gibi başlamalayız ve zamanla insanlar demeli ki 'Bunlar Türk gibi bitiriyorlar' işe heyecanla başlamak bizim doğamızda var ama bazen çabuk dikkat dağılıyor. Başka işlere yöneliyoruz" diye konuştu.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Eylül 2014 ---
  okullarda ders verilecekse bu -isg uzmanı olan teknik öğretmenlerin - hakkıdır ! bu nedenle atama yapılmalıdır.
 15. d.baştog İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  bu sitede tef ve mef mevzunu öğretmen yok mu:(
 16. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Ben TEF mezunuyum. (Ama öğretmen değilim) Ne oldu ki ?
 17. d.baştog İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  hocam okullarda artık isg dersi verilecekmiş bu hakkın teknik öğretmenleri olduğunu düşünüyorum.belki bu konuda bi calışma yapılabilir.
 18. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Tek ders için kadro açacaklarını hiç sanmıyorum.
  Her bölümde 10 tane meslek öğretmeni var, birini görevlendirirler, olur biter.
  @d.baştog kardeşim, bu yönetim zihniyetinden böyle incelikler ummak zaman kaybı.
 19. d.baştog İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  haklılık payınız var :((