1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Okullarda iş sağliği ve güvenliği dersi okutulmasina dair kanun teklifi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 6 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    'İş Sağlığı ve Güvenliği' Zorunlu Ders Olsun
    MANİSA MİLLETVEKİLİ HASAN ÖREN; OKULLARDA "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ" ZORUNLU DERS OLSUN.

Soma'da yaşanan facianın ardından iş kazalarının aynı şekilde devam etmesi, kazalardan ders almadığımızı ve iş sağlığı ve güvenliği bilincinin oluşmadığını ortaya çıkarmıştır.

Ülkemizde yaşanan iş kazaları iş sağlığı ve güvenliği bilincinin oluşmadığını ortaya çıkarmıştır. Her yıl ülkemizde 75 bin iş kazası meydana gelmekte, bu kazalarda 1.100 civarında işçi hayatını kaybetmektedir. 2014 yılı iş kazaları açısından ülkemiz için kara bir yıl olmuştur.

Ülkemizdeki işçi ölümlerinin yaşandığı kazaların temel nedeni olarak alınmayan iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri gösterilmektedir. 301 işçimizin hayatını kaybettiği Soma maden kazası başta olmak üzere ülkemizdeki iş kazaların neredeyse tamamı eksik iş güvenliği tedbirleri yüzünden meydana gelmektedir.

"En kolay önlenebilir kaza" olarak adlandırılan kazalarda bile yüzlerce işçinin hayatını kaybetmesi iş sağlığı ve güvenliği bilincinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

Sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının oluşturulması, tüm sosyal tarafların ortak sorumluluğudur ve iş sağlığı ve güvenliği bilinci için ülkemizde topyekûn seferberlik ilan edilmelidir.

Bu nedenle okullarda "İş Sağlığı ve Güvenliği" dersinin okutulması zorunlu hale gelmiştir. Çünkü çocuklarımız büyüyecek ve gelecekte iş yaşamında yer alacaklardır. Hangi mesleği seçerlerse seçsinler, daha ilköğretim çağında temel bilgilerle edinecekleri iş güvenliği bilinci yaşamlarının her döneminde yararlı olacaktır. İş sağlığı ve güvenliği temel eğitimi gelecekte çalışma yaşamında iş kazalarının önüne geçecektir.

Kanun teklifi ile çocukları, gençleri geleceğe hazırlarken toplumda ihtiyaç duyulan iş sağlığı ve güvenliği bilincinin oluşturulması amacıyla okullarda "İş Sağlığı ve Güvenliği" dersinin zorunlu olarak okutulması sağlanacaktır.

"Okullarda İş Sağlığı ve Güvenliği Dersi Okutulmasına Dair Kanun" Teklifinde; 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununa tabi eğitim veren ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında "İş Sağlığı ve Güvenliği" zorunlu ders olarak okutulur. Dersin içeriğine ve programına ilişkin usul ve esaslar Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenir hükmüne yer verilmiştir.

Okullarda "İş Sağlığı ve Güvenliğinin" zorunlu ders olarak okutulması için kanun teklifimi sunuyorum;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
    Okullarda İş Sağlığı ve Güvenliği Dersi Okutulmasına Dair Kanun Teklifi, gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur. Gereğini arz ederim. Saygılarımla

Hasan ÖREN
    Manisa Milletvekili

OKULLARDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DERSİ OKUTULMASINA
    DAİR KANUN TEKLİFİ
    Kanunun Amacı
    Madde 1- Kanun ile ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği bilinci oluşturmak amacıyla İş Sağlığı ve Güvenliğinin zorunlu ders olarak okutulması amaçlamaktadır.
    Kapsam
    Madde 2- Bu kanun ilköğretim, ortaöğretim kurumlarını kapsamaktadır.

Madde 3- 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununa tabi eğitim veren ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında “İş Sağlığı ve Güvenliği” zorunlu ders olarak okutulur. Dersin içeriğine ve programına ilişkin usul ve esaslar Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenir.

Madde 4- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    Madde 5- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

GENEL GEREKÇE
    Ülkemizde yaşanan iş kazaları iş sağlığı ve güvenliği bilincinin oluşmadığını ortaya çıkarmıştır. Her yıl ülkemizde 75 bin iş kazası meydana gelmekte, bu kazalarda 1.100 civarında işçi hayatını kaybetmektedir. 2014 yılı iş kazaları açısından ülkemiz için kara bir yıl olmuştur.
    Ülkemizdeki işçi ölümlerinin yaşandığı kazaların temel nedeni olarak alınmayan iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri gösterilmektedir. 301 işçimizin hayatını kaybettiği Soma maden kazası başta olmak üzere ülkemizdeki iş kazaların neredeyse tamamı eksik iş güvenliği tedbirleri yüzünden meydana gelmektedir.
    “En kolay önlenebilir kaza” olarak adlandırılan kazalarda bile yüzlerce işçinin hayatını kaybetmesi iş sağlığı ve güvenliği bilincinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur.
    Sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının oluşturulması, tüm sosyal tarafların ortak sorumluluğudur ve iş sağlığı ve güvenliği bilinci için ülkemizde topyekûn seferberlik ilan edilmelidir.
    Bu nedenle okullarda “İş Sağlığı ve Güvenliği” dersinin okutulması zorunlu hale gelmiştir. Çünkü çocuklarımız büyüyecek ve gelecekte iş yaşamında yer alacaklardır. Hangi mesleği seçerlerse seçsinler, daha ilköğretim çağında temel bilgilerle edinecekleri iş güvenliği bilinci yaşamlarının her döneminde yararlı olacaktır. İş sağlığı ve güvenliği temel eğitimi gelecekte çalışma yaşamında iş kazalarının önüne geçecektir.
    Kanun teklifi ile çocukları, gençleri geleceğe hazırlarken toplumda ihtiyaç duyulan iş sağlığı ve güvenliği bilincinin oluşturulması amacıyla okullarda “İş Sağlığı ve Güvenliği” dersinin zorunlu olarak okutulması sağlanacaktır.

MADDE GEREKÇELERİ
    Madde 1- Kanunun amacı düzenlenmiştir.
    Madde 2- Kanunun kapsamı düzenlenmiştir.
    Madde 3- Madde ile okullarda iş sağlığı ve güvenliğinin zorunlu ders olarak okutulması yasal güvence altına alınmış olacaktır.
    Madde 2- Bu madde yürütme maddesidir.
    Madde 3- Bu madde yürürlük maddesidir.

OKULLARDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DERSİ OKUTULMASINA
    DAİR KANUN TEKLİFİ

Kanunun Amacı
    Madde 1- Kanun ile ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği bilinci oluşturmak amacıyla İş Sağlığı ve Güvenliğinin zorunlu ders olarak okutulması amaçlamaktadır.

Kapsam
    Madde 2- Bu kanun ilköğretim, ortaöğretim kurumlarını kapsamaktadır.

Madde 3- 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununa tabi eğitim veren ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında “İş Sağlığı ve Güvenliği” zorunlu ders olarak okutulur. Dersin içeriğine ve programına ilişkin usul ve esaslar Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenir.

Madde 4- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 5- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

KAYNAK
  2. pınar meral İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu teklif kabul edilirse Türkiye açısından büyük bir gelişme olacağına inanıyorum.Sonuçta yeni nesil daha bilinçli ve iş kazalarına daha duyarlı olacaktır böylelikle.Yeni nesilden işveren ,İsg uzmanı, çalışanlardan oluşacağından tüm tarafların sorumluluklarının farkında olur. İşverene bu zamanda yönetmelikleri cezaları göstermemize rağmen birşeyler anlatamıyoruz en azından yeni İsg uzmanları bu kadar bizler gibi sıkıntılarla karşılaşmazlar.
  3. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Teklifin kabul edilmesini umuyorum. 'Ağaç yaşken eğilir'. Hiç olmazsa işverene , çalışana dil dökmekle harcanan zaman da yararlı şeyler yapılır. Ki Avrupa da böyle değil mi? Birey o bilince sahip olarak iş hayatına atılıyor. Meslek okullarında geç bile kalınmış bir uygulama..Hatta eğitimler de isg uzmanları tarafından verilmeli saha denetimi gibi staj v.s. olmalı.
  4. Levent ACAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119959
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Herhangibir OSGB
    umarım kabul edilir.
  5. ekrem4646 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    öğrenci ve stajerlerde iş güvenliği kapsamına alınmalı.
  6. selami cartıllı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97706
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kanun yapmaktan daha önemlisi bunu uygulamak ve takibini yapmaktır.
    Görülen kusurlar ve suçlar da affedilmemelidir.
    İş güvenliği uzmanlarına sorumluluk verildiği gibi yaptırım imkanı da verilmelidir.
    Temennim okullarda ve çalışma alanlarında mevzuat ve uygulama bakımından eksiklikler bir an önce giderilmelidir.
  7. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş sağlığı ve güvenliği , matematik türkçe fen bilgisi gibi kulaklara aşina olacak bir hale gelse bu ülkede bir daha kaza olmaz...hani hep diyorlar ya okulda öğrendiklerimiz hayatta nerde işimize yarayacak diye , bu ders o tabuyu tamamen yıkacaktır kesinlikle bu konunun üstüne gidilmeli...
  8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Böyle bir şeyin başarılı olması için iş güvenliği uzmanları için öğretmenlik yolunun açılması gerekir. Uzmanlar tecrübelerini gençlere anlatır ve faydalı olur ancak bu işi atanmış öğretmenlere yaptırılırsa hiçbir halta yaramaz dersler boş geçer dönem sonunda dandik bir sınav yapılır olay biter.
  9. pınar meral İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Katılıyorum zaten Türkiyede her işin kendi uzmanı tarafından yapılmamasından dolayı sıkıntılar bitmez
  10. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    eskiden milli güvenlik derslerine askerler gelirdi bilmiyorum şimdide devam ediyor mu bu konuda bu şekilde olabilir. sadece isg derlerini vermek için her okul bir uzmanla anlaşabilr. Formasyonda aldırılabilir. Öğretmen lisesi mezun uzmanlara öncelik tanınabilir :) misal ben :)
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    okullar pislikten geçinmiyor,hademelere ve kantincilere hem eğitim hemde para lazım..Devlet okulları tam gandilik...
  12. Mikail ERDAŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MEB
    İSG kültürünün yaygınlaşması için yerinde bir yasa teklifi olmuş. Eğitimci olarak bunun eksikliğini hissediyorduk.
    Bırakın diğer okulları Endüstri Meslek Liselerinde bile eskiden okutulan iş güvenliği dersleri şimdi yok. Sadece Mesleki Gelişim adlı bir derste tek bir modül olarak yer verilmiş. Buda yeterli olmuyor.
    İş güvenliği dersleri uzmanlık sertifikası olan Teknik Öğretmenler, Fizik, Kimya ve Biyoloji öğretmenleri tarafından verilmelidir. Bu işin eğitimini almamış kimselere sırf ek ders çıkarmak adına bu iş yaptırılmamalıdır. En azından dışardan hizmet alımı ile bu dersler İş güvenliği uzmanları tarafından verilmelidir.