1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Okullarda isg uzmanlığı

Konusu 'Sektörel Tehlikeler ve Emniyet' forumundadır ve Osman ÖZ tarafından 14 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Mikail ERDAŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MEB
    Her kurum kendi bünyesinden uzman temin etmeye çalışıyor. Özellikle belediyeler ve bir özel idarenin bu şekilde temin ettiği bilgisini aldım.
    Okullarda böyle olacaktır. Özel okullar dışarıdan hizmet alımı yapar ancak kamu okulları kendi bünyesinden temin edebilir. Örneğin meslek liseleri kendi bünyesinden Teknik Öğretmenleri görevlendirebilir.
    Ben meslek lisesinde öğretmenim. İdare ile görüştüm bu meseleyi. Bize herhangi bir yazı gelmedi dediler. Zaten torba yasa ile 2016' ya ertelenince hiç üstüne uğramadılar.
  2. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yasa ertelenince herşeyden haberleri oluyor zaten yürürlükteyken hiç bişeyden haberleri olmaz
  3. Mikail ERDAŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MEB
    Yasa ertelenince rahatladılar ama asıl uygulamaya girdiği zaman ne olacak? Tabi o zamanda farklı yollarını bulup bir şekilde esnetmek için çözüm arayacaklar.

Birde arkadaşlar kamunun Kpss veya başka bir sınavla İsg Uzmanı alacağını zannetmiyorum. Çalışma bakanlığının uzman temin etme usulü bellidir. Kpss ile mühendis veya İdari Bilimler mezunu alır. Hizmet içi eğitimle uzman olarak görevlendirir. Bu yüzden kamu isg uzmanı alacak diye ümitlenmeyin. Moralinizi bozmak istemem ama durum böyle.
  4. osman dolgunyürek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26261
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar.Bir okulda Md Yard. ve c sınıfı iş güv. uzm.yım..İlçeden aradılar ve 50 den az çalışanı olan okulların iş güvenliği hizmetlerini bir kurul oluşturup bu kurul vasıtasıyla vereceklerini söytlediler.
    Bu işi ben ve şube müdürüyle yürüteceğiz.Ama sizin de değindiğiniz gibi bir sürü belirsizlik var.
    İSG kurulu ve Risk Analizi ekibine baktığınız zaman bunu okullara nasıl uyarlayacağız.
    Her okuldan temsilci alacak olursak kurul çok kalabalık olur.Almazsak verimli bir çalışma olmaz.
    İnternette okullarda iş güvenliği formu yayınlanmış.Çok yalın gözüküyor.
    Çeklist şeklinde yayınlanan bu örnek tüm okullara uygulanabilirmi.
    Ayrıca okullar az tehlikeli grupta yer alıyor.Meslek liseleri tehlikeli grupta.
    Bunların yasaya göre isg hizmetleri zorunluluğu hangi terihlerde ve neler yapması gerekiyor.Bu kafa karışıklıklarının bir an evvel giderilmesi lazım.
    OKULLAR İLE İLGİLİ BİR ÇALIŞMA BAŞLATAN BİR ARKADAŞIMIZ VARSA PAYLAŞIRSA SEVİNİRİM.
    OLMAZSA BEN İŞ.GÜV. GEN MD. GİDECEĞİM.GELİŞMELERDEN SİZLERİ DE HABERDAR EDERİM....
  5. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    Tskrler arkadaşım elimize geçen bilgi ve belgeleri paylasalim
  6. Mikail ERDAŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MEB
    Hocam bizim ilçe mem de de böyle bir çalışma var. Pm den görüşelim.
  7. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Bacak kadar çocuklar cebinde çakıyla palayla dolaşıyor nasıl az tehlikeli oluyor garip..
    Ayrıca kamu kurumlarında 01.07.2016' da başlamıyor muydu isg uzmanı zorunluluğu?
  8. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    arkadaşlar sizlerle telden görüşmek isterim...mümkünse
  9. Mikail ERDAŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MEB
    Görüşelim hocam.
  10. osman dolgunyürek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26261
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    2016 tarihi iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanı ile sözleşme yapma zorunluluğunun ertelendiği tarih.risk analizi ve acil durum planlarının yapılması lazım tüm işyerlerinde.
    6331 madde 34
    (1) Bu Kanunun;
    a) 6, 7 ve 8 inci maddeleri;
    1) Kamu kurumları ile ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı
    tarihinden itibaren

iki yıl sonra yürürlüğe girer"diyor. yani 30 Haziran 2014 tarihinde yürürlüğe girmiş olacak.
    O zamana kadar Kurumlar risk analizi ve Acil durum Planlarını yapmaları /yaptırmaları gerekmektedir.
  11. Mikail ERDAŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MEB
    Bunun yanında iş kazası ve meslek hastalıkları kayıt ve bildirimlerinin yapılması, sağlık gözetimi, çalışanların eğitim ve bilgilendirilmesi gerekiyor.
  12. Alpaslan ün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22850
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    balıkesir halk sağlığı müdürlüğü
    osman bey bilgileriniz hatalı. 6331 de 34. madde farklı. iki yıl sonra yürürlüğe girer de kanun değişmeden önceki hali. doğrusu
    Yürürlük
    MADDE 38 – (1) Bu Kanunun;
    a) (Değişik: 12/7/2013-6495/56 md.) 6 ve 7 nci maddeleri;
    1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az
    çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
    2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı
    tarihinde,
    c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    yürürlüğe girer.
    linki de bu http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=1.5.6331&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Aralık 2013 ---
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
    MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamındaki işyerlerini kapsar.
    Yürürlük
    MADDE 18 – (1) Bu Yönetmelik 30/12/2012 tarihinde yürürlüğe girer.
  13. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Kanunun o maddeleri değişti Osman Bey
  14. osman dolgunyürek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26261
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Düzeltme yapan arkadaşlara teşekkür ederim
    Eski mevzuattan alıntı yapmışım.
    Peki yeni düzenlemeye göre düşünürsek
    Az tehlikeli sınıfta olan Eğitim Kurumları çalışan saylarına göre nasıl bir işlem yapmaları gerekiyor.hiç bir netlik yok..
  15. Emine 25 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    elinizde okullarda risk değ. ilgili bir döküman var ise paylaşırsanız çok sevinirim arkadaşlar..
  16. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan Beyin konu başlığı attığı okullarda risk değerlendirmesine bunu da eklemeli
    Tehlike : bacak kadar çocukların taşıdığı çakı ve pala
    risk:yaralanma,ölüm
    tedbir: bu çocukları alıp falakaya yatırmak,analarını babalarının ağzını yüzünü dağıtmak :sinir:,şaka ama yapasım geliyor,tedbir eğitim herşeyin başı eğitim -eğitim almaya gidiyor okullara bu çocuklar rehabilite eğitimlerine ağırlık vermeli M. eğitim
  17. osman dolgunyürek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26261
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Emine Hanım.Okullarda Risk Değerlendirmesi Örnek Çalışma.

Ekli Dosyalar:

18. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Osman Bey çalışma güzel ancak iş sağlığı güvenliğinden çok"bacak kadar çocukların taşıdığı çakı ve pala"yla ilgili sosyal- psikolojik bir çalışma.
  19. osman dolgunyürek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26261
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Daha iyisini sizden bekliyoruz...
  20. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    okullarda iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları tam anlamıyla başladığı zaman acaba özellikle meslek liselerindeki ögrencilerde bu kapsam dahiline girecekmi ?

meslek liselerinde torna dan elektrik - elektronige kadar bir çok konuda uygulamalı eğitim verilmekte. sadece ögretmenler ve okul calısanlarımı bu kanun kapsamında olmalı sizce okullar için .??