1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Okuma yazma bilmeyen çalışana isg sertifikası nasıl düzenlenir

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 1 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba,
    Dün yaşadığım bir olay ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum.
    Çalışanlar, Yeni iş başları olduğunda doktorun onayından geçip benim eğitimime geliyorlar. Dün bir kişinin okuma yazması yok (sadece isim soy isim imza atmasını biliyor) , işe almışlar ve eğitimime geldi. Her eğitimden sonra sınav yapıyorum, kişi okuma yazma bilmediğinden sınavı çözemedi. Ancak beni dikkatle dinledi. Bende Sınav kağıdı üzerine "okuma yazma bilmiyorum eğitime katıldım, tüm söylenenleri anladım" diye bir yazı yazıp altına imza attırdım.
    Bu yaptığım ne kadar doğru, ya da ne yapmamı önerirsiniz.
    Bu kişiye İSG eğitimi aldı sertifikası çıkarmam doğru mu?
  2. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    okuma yazması yoksa yazılı sınav yapamazsınız sözlü yapacaksınız. :p
    Benimde başıma geliyor öyle şeyler. Biz okur yazarlık belgesi olmayanı işe almıyoruz. Okur yazar belgesi olupta zayıf olanlar var onlarada ben okuyorum o cevaplıyor. İşaretlemeleri kendisine yaptırıp. İmzasını alıp sınavını o şekilde değerlendirip belgesini çıkartıyorum. Altınada okuma yazması çok zayıf olduğu için sözlü sınav olarak yapılmıştır. şeklinde not alıyorum.
  3. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    okuma yazma bilmeyen birinin "okuma yazma bilmiyorum eğitime katıldım, tüm söylenenleri anladım" diye bir yazının altına imza atması bir tezat değil mi ?

Ben de benzer durumda çalışanlara sık sık eğitim vermek durumunda kalıyorum, çoğu da ilkokul veya ortaokul mezunu yani diplomaları var ancak pratikte okuma yazma bilmiyorlar. Çalışanın okuyamadığı bir yazının altına imza attırmak yerine sadece adını soyadını ve sınav tarihini yazıp imzalaması, sınav kağıdına da "sınav sözlü olarak yapılmıştır" benzeri bir açıklama yazılması daha mantıklı sanki.

Bu tür bir uygulama nedeniyle yaptırımla karşılaşan varsa onların tecrübeleri de bizlere fikir verebilir.
  4. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Sadece okuma yazma bilememesi yetmiyor ki, bayan hem okuyor hem yazıyor fakat sorular çok küçük yazılmış ve yakın gözlüğünü getirmemiş o yüzden cevaplamıyor soruları, işe bak sen suçlu biz olduk yine iyi mi :D
    Bunun için 2 seçenek var;
    1-) Görmezden gel, zaten onlar en arkaya geçiyorlar arkadaşları yardım ediyor onlara :)
    2-) İsmini soy ismini bir kağıda yaz o da ordan baksın kendi adını yazsın yazı çirkin olacağı için okuma yazma bilmediği daha gerçekci olur, soruları oku cevabı neyse işaretlesin.( yuvarlak içine almayı yapabilirler herhalde) 2 şahit birde tutanak yeterli olur diye düşünüyorum.

1. seçenek uygunabilirliği açısından çok pratik tavsiye edilir, okuma yazma bilmeyen birine iş güvenliği eğitim vermek yüzme bilmeyen birine tüplü dalış eğitimi vermeye benzer.
  5. trapezuslu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İlk okul / orta okul mezunu ve okuma yazma bilmiyor. Nasıl yani?
  6. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sözlü sınav yap videoya al ;) okuma yazması yoktur ama en iyi telefon vardır facebook hesabı vardır kesin :)
  7. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Türkiye gerçeği ne yazık ki. Vasıfsız işçi diye tanımlanan kesimde çok sık karşılaşılan bir durum bu.
  8. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ağlanacak halimize gülüyorum şuan İSG uzmanlarının yaşadıkları/iş yerinde geçirdiği dakikalar diye bir kitap yazsak komedi olur heralde:)
  9. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben aslında şunu merak ediyorum, bu kişi iş kazası yaşadığında ve durum mahkemelik olduğunda "okuma yazması yok, İSG eğitimi geçersiz sayılır" diye ben mi suçlanırım, yoksa okuma yazma bilmeyen elemanı alan personel müdürü mü suçlanır.
    İş bana patlar yine sanırım:)
    Dediğiniz gibi bir gün yapmaya kalkıştım, inanın bütün gün aynı şeyleri defalarca tekrarladım ancak adam anlamıyor kafa basmıyor doğru cevabı bile veremedi. Bir kerede öyle birisini ilkyardım eğitimine yolladılar, adam konuşmasını bilmiyor bırakın sınavı çözmeyi.
  10. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44592
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
    Sınav esnasında okuma yazma sorunu olanların yanına okuma yazma bilen harici birer kişi oturtulabilir. Harici kişi sınav sorularını şıkları ile beraber okur ve sınava giren kişinin söylediği şıkkı yine harici kişi işaretler. Okuyan kişi ne kadar tarafsız olur ve işveren bu sistemi ne derecede uygulatır orasını bilemem.:D
    Fakat hatırladığım kadarı ile bu sistem geçmiş zamanda bazı merkezi sınavlarda engelli kişilere uygulanıyordu.
  11. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Zaten Adını soyadını yazdırıp imzalattım, Yukarıdaki yazıyı ben yazdım kişiye söyledim ve kendi arzusuyla imzaladı, sınavı sözlü olarak yapılmıştır diye resmi bir şekilde bir yazı yazdım imzamı attım
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Aralık 2015 ---
    Çok mantıklı ancak benim kafamda şu uyanıyor, bunu bende yapabilirim sınav kağıdını alıp işaretleyip yardımcısıyla işaretledi deyip şahit olarak onlardan imza alıp işi resmi ve yalanla dolanla çözebilirim. Kişiler her ne kadar bir şeyi yazıp çizsin imzalasın hukuki olarak şikayetçi olduktan sonra pek geçerliliği olmuyor. Bana zorla imza attırdılar bile diyebiliyorlar.
    Okuma yazma bilmeyen kişilerin çalıştırılmaması, çalıştırılmak istenen kişilerin okuma yazma kursuna gönderilmesi gibi bir madde yok mu kanunlarda ben hiç rastlamadım.
  12. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Dediğiniz her iki durumda yaşanabilir sizede patlayabilir ik yada patlayabilir. Ortakda olabilirsiniz. Burada iki durum söz konusu ya risk alacaksınız yada kişinin çalıştırılmasının eksilerini artılarını anlatıp, bu konuda öneri getirip topu ik ya atacaksınız. İk da risk almak istemez ise kişiyi işten çıkartacak.
  13. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Risk grubunda çalışan olarak değerlendirilmelidir ve ona uygun işte çalıştırmalıdır. Bunu Risk değerlendirme de madde olarak değerlendirip, okuma-yazma kursuna katılmasını önerin. Öneri defterine yazınız.