1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Olay tam olarak şekillendi!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Resul Akdeniz tarafından 12 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    23 Kasım 2013 tarihinde yapılması gereken işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavının ertelenerek söz konusu sınavın 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacağı duyurulmuştu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığınca 14 Aralık 2013 tarihinde Açıköğretim sınavlarının da olduğu belirtildiğinden, her iki sınava da girecek adayların mağduriyetinin önlenmesi için 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacak olan sınav 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacaktır.
    1. Sınav 21 Aralık 2013 tarihinde Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Bursa ili olmak üzere beş merkezde yapılacaktır.
    2. 14 Aralık 2013 tarihli sınav uygulama duyurusu yürürlükten kaldırılmıştır.
    3. Sınav uygulama duyuru metni 11.11.2013 tarihinden itibaren www.meb.gov.tr ve www.isggm.gov.tr adreslerinde ilan edilecektir.
    4. “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 11 Ekim 2013 tarihli ve 28792 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup, söz konusu Yönetmelik hükümleri doğrultusunda;
    a- 15/8/2009 tarihinden sonra Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alıp sınav hakkını kaybedenler, bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla 1 yıl içinde ilgili sınavlara katılabilecek söz konusu adaylar; 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava girebilmek için 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği) Bakanlığa başvurmak zorundadır.
    b- 2 Ağustos 2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” un 55.maddesi doğrultusunda iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar, aşağıda belirtildiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’ na ödenmiş olan prim gün sayısı ve sahip olduğu belgeye göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına 2 Ağustos 2013 tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde en fazla iki defa girebileceklerdir.
    (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
    a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
    b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
    (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
    a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
    girebileceklerdir.
    Söz konusu adaylar; 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, Bağ-Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ na tabi çalışanlar prim ödeme gün sayısını gösteren hizmet dökümünü gösterir belge, Emekli Sandığına tabi çalışanlar ise Kurumlarından alacakları resmi yazı ile ) Bakanlığa başvurmak zorundadır. İstenilen belgelerde herhangi bir onay şartı aranmamaktadır.
    Açıklama 1: Bu duyurunun 4. maddesi doğrultusunda 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak olan sınava girenler, başarılı olsalar dahi, daha sonra Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılacak incelemelerde durumları ilgili Kanun ve Yönetmelikte belirtilen hükümlere uymayanlara kesinlikle belge düzenlenmeyecek ve herhangi bir hak talep edemeyeceklerdir.
    Açıklama 2:18 Ağustos 2013 tarihinde yapılan sınavda başarılı olan ancak henüz belgesi düzenlenemeyenler ve 4.maddede belirtilen şartları taşıyanlar da bir üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına yukarıda belirtilen başvuru şartları doğrultusunda 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava doğrudan katılabileceklerdir.
    Açıklama 3: Adayların sınav başvuru işlemlerini sağlıklı yapabilmesi için öncelikle 11.11.2013 tarihinde www.meb.gov.tr ve www.isggm.gov.tr adreslerinde yayınlanacak uygulama duyuru metnini incelemesi gerekmektedir.
    Önemli Not: Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.
  2. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B uzmanlik icin yüksek lisansa aceleyle yazılanlara yazik oldu(pirimi yetenler icin konuşuyorum.!) boşuna paraları ve zamanlari gitti/gidecek. Böylelikle bu işin bazılarına para kazandirmak olduğu acıkca ortaya ciktı.! Hiç şüpesiz bu durumdan en karlı üni ve tabiri caizsse bir günde hadi kurs acalim diyip uyduruk kurs acanlar karli cikmıştır.
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu değişikliği yapmasalar, bu kezde A lara kıyak yapılmış. Bu kadar az B ve A ile bu yasa yürümez. Yine birileri zengin ediliyor diyenler olacaktı.

Sanırım bu işlerde herkesi mutlu mesut etmek imkansız.

Ayrıca üniversiteler nasıl karlı çıktı anlamadım. Uyduruk yüksek lisanslara bu saatten sonra kimse başvurmaz.

Burada en karlı çıkan işçiler olacak, bizler sayesinde daha az yaralanıp daha az ölecekler. Bunu kardan saymayı düşünmez misiniz?
  4. Hakan Başaran_ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    71006
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sımdıde 21 ını nemı alındı sınav. ılgılın lınk varsa atabılırmısınız. 5 ıl de olacagıda kesın artık sanırım. tek sorun bakanlıga verılecek evrakta bunu gıdıp elden mı vercez. ılgılı ıldekı yere mı verecegız? bılen varsa onu da yazsın bır zahmet.

sımdıden tesekkurler.
  5. Orhan _Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    2014 yılında yapılacak olan sınavlar muhtemelen hangi aylarda arkadaşlar ?
  6. Murat Koçak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64951
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Merinos - ÖZERDEM MENSUCAT A.Ş.
    duyuruda bakanlığa elden ya da posta ile diyor. FAKAT USUL AÇIKLAMASI 11 KASIMDA yapılacak... burada da bir değişiklik olabilir
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Ekim 2013 ---
    bunun böyle olacağı çok belli değil miydi zaten ??
    harıl harıl kurs arayanlara şaşırmıştım. O-KAAN da değil demiştim....;)
  7. Hakan Başaran_ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    71006
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    12 sıne kadar teslım edın veya gonderın dıyor zaten burada bır degısıklık nasıl olcak."Söz konusu adaylar; 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar " dıyor ya. oyuzden 11 ınde sadece sınav saat kacta kac saat kac soru vs vs sınav bılgısı acıklancak.

yanı 11 ıne kadar gondercez ellerınde olacak bızım belgeler.bence!
  8. Murat Koçak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64951
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Merinos - ÖZERDEM MENSUCAT A.Ş.
    evet haklısınız. Tc gösterir dilekçe ve ödenen prim gün sayısını belirtir belge diyor.
    şöyle sorular insanın aklına geliyor ?
    1. Tc gösterir belgede " ..... yönetmeliğe göre A sınıfı iş....vb sınavına girmeye hak kazandım. gereğini..." gibi yazmaya gerek var mı?
    2. prim belgesi turkiye.gov.tr den almamız yeterli mi yoksa bir de noter onaylı mı olacak ?

iyice paranoyak olduk..:eek:
  9. Hakan Başaran_ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    71006
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bayramdan sonra egıtım aldıgımız kurumlara basvurup gereklı ne varsa en dogrusunu oradan ogrenebılecegımızı dusunuyorum. 21-25 ekım arasında bu işi çözüp gereklı evrak vs yı halledıp bakanlıga gondermek lazım evrakları.

herkese hayırlısı olsun ıns.
  10. Ahmet A. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57070
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Teknik Öğretmen
    Arkadaşlar,yayımlanan duyuruda bu soruların yanıtları var. Prim gün listesinde onay istenmediği açıkça yazıyor.
  11. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Bir soru,
    21 Aralıkta sınav yapılırsa 01 ocakta yürürlüğe giren kanuna A ve B sınıfı uzmanlar yetişecekmi? Çok çok büyük ihtimalle yetişmeyecek. Peki bu durumda ne olacak.?
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    1 ocak tarihini mesela marta ertelerler. Demokrasilerde çare tükenmez.
  13. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    En kestirme çözüm o. Ama kamuoyuna imajı dahada bozmamak için böyle yaparlarmı?
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Kamuoyunda bir imaj bozulması olacağını sanmam. İşveren memnun olur. Bizde kolayca B ve A olma şansı yakaladık. Herkes mutlu.
  15. açelya yeldan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ertele ertele onu ona uydur bunu buna uydur heşey uydurmalık :) ee peki ozaman pirim gün sayısı tutmayanlara da bişey uydursunlar mesela 3 sene değilde 1 sene sonra b eğitimini alıp sınavına girme hakkı tanınsın olmaz mı? bizim suçumuz ne ?? :)
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bunlar doğal hükümet 90 yıl boyunca kimsenin kılını kıpırtmadığı bir olayı çözmeye çalışıyor. Cumhuriyet 90 yıl bu kanunu çıkartmayıp işçi ölümlerini izlemişti. Kervan yolda düzülüyor biraz.
  17. açelya yeldan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bide şu var ki : teknik öğretmenlere eğitici ünvanı verme konusunda bir kolaylık yapılmalı bence pedagojik formasyonumuz var ve teknik konulara hakimiz daha ne istiyorlar?? 3 yıl b için bekle 4 yıl a için bekle bide a dayken 5 yıl tecrüben olsun puffff neden eğiticilerin çoğu yaşlı anlaşıldı :) (eğiticilerin çoğu kötü slaytı okuyorlar sadece onu herkes yapar)
  18. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    hizmet dökümünün belgelendirilmesi ile ilgi olarak, "İstenilen belgelerde herhangi bir onay şartı aranmamaktadır. " denildiğine göre turkiye.gov.tr den , ilgili kurumdan alınacak internet çıktısı yeterli olur diye düşünüyorum...
  19. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    e-devlet şifreniz yoksa www.sgk.gov.tr adresinden E-SGK bölümünden alınabilir
  20. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

katılıyorum, eğitim, öğretim farklı bir nokta. katıldığımız kurslarda hepimiz eğitim kalitesini az çok gördük, birşeyi bilmeniz öğretebileceğiniz anlamına gelmiyor.