1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Olursa ne olur yöntemi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve AYDIN_06 tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Aşağıdaki risk değerlendirmesi yöntemlerinden
    hangisinde risklere sayısal değerler verilmez?
    A) Hata Türleri ve Etkileri Analizi (FMEA)
    B) İş Güvenlik Analizi (JSA)
    C)Olursa-ne-olur Analizi

D) Kinney Yöntemi

Bu sorunun cevabında C denilmiş. Fakat benim bildiğim ve elimde olan dökümanda, kalitatif yani sözel yöntemde

FMEA, JSA, Ne Olursa Olsun yazıyor ve Kinney hem kalitatif (sözel) hemde kantitatif (sayısal) olarak notlarımda

geçiyor. Anlattığım gibi elimdeki notlara baktıgımda bu soruya gore sayısal olarak degerlendırılemeyen yanı sozel

(kalıtatıf) olanlar sorulmus.Yani A-B-C 3 şıkta cevap olmuş oluyor ? Kafam karıştı. Lütfen BU KONUDA NET BİLGİSİ

olanlar soruya cevap verip risk değerlendirme yöntemleri konusunda sadece kalitatif sadece kantitatif ve hem

kantitatif hem kalitatif yöntemleri açılımlarıyla beraber yazarlarsa çok sevinirim. Birde bunun la ilgili elinde dökümanı

olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.Şimdiden teşekkür ediyorum...
  2. fatma kasar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    *FMEA kantitatif olarak verilmiş saycaklarım tamamen sayısal içeriklidir: şiddetin etkisi, hata kümülatif sayısı, tespit edilebilirlik olasılığı,risk öncelik değerleri (örn: 01-50 arası düşük riskli) *Olursa ne olur analizi: beyin fırtınası metodudur.her kademeden çalışanın ve yönetimin katılması ile gerçekleşir, kalitatif bir metoddur. *FİNE-KINNEY :bendeki kaynakta sadece kantitatif olarak verilmiş. JSA:buna nedense ayrıltılı olarak hiç rastlamadım bu kadar bendeki kaynaktaki bilgiler.
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Olursa Ne Olur Yöntemi

Olursa ne olur yöntemi mühendislerden ve diğer kişilerden oluşan, akış diyagramları ve işlem prosedürlerini inceleyen ve beklenmedik bir şey olması durumunda ne olabileceğini inceleyen bir gruptan oluşur. Örneğin, reaktör belirlenmiş sıcaklıkta değilse ne olur? Bu düşünsel durumların cevabı potansiyel problemleri açığa çıkarır. Bu proses tehlike analizi yöntemi normalde sadece laboratuar denemeleri gibi basit, küçük ölçekte prosesler için kullanılır. Daha karmaşık prosesler için daha sıkı HAZOP yöntemi kullanılır (Turton vd., 2010).
    Olursa ne olur analizi; tehlikeleri belirlemek için bir dizi soru soran bir yöntemdir (Khan, vd., 1998). Kontrol listeleri dışında tehlikeyi tanımlamak için kullanılan en eski yöntem olmakla birlikte, hala kullanılmaktadır.
    ‘’Boru sızıntısı olursa ne olur?’’, ‘’Akış kontrol edici hata yaparsa ne olur?’’ gibi sorular sorar. Soruların sadece, ‘’olsa ne olur?’’ şeklinde sorulması gerekmez, başka ifadeler de kullanılabilir. Bu tip sorular ile bir ekip tarafından; bir kontrol listesi kullanılarak, tüm tasarım yorumlanır.
    Bu tekniğin avantajları:
    1) Hiçbir özel teknik ve hesaplama aracı kullanımına gerek yoktur.
    2) Geliştirilen sorular, küçük değişiklikler ile proje ömrü boyunca kullanılabilir.
    3) Basit bir çizelge halinde özetlenebilir.
    Bu tekniğin dezavantajları:
    1) Diğer analiz yöntemleri gibi bir uzman ekip ile çalışmak gerekir ve bu da fazla maliyet anlamına gelir.
    2) Yaratıcı sorular geliştirmek ve cevaplarını bulmak konusunda çalışma ekibinin deneyim ve sezgisine bağımlıdır. Çalışmanın sınırlamalarının olması tamamen işe yaramaz hale gelmesine sebep olabilir.
    3) HAZOP ve FMEA kadar sistematik değildir.
    4) Hiçbir sayısal sonuç yoktur, sadece nitel sonuçlara dayanarak karar verilir.
    Bu dezavantajlarına dayanarak; Olursa ne olur yöntemi, HAZOP ve FTA kadar gelişmemiştir. Uygulanabilirlik ve maliyet açısından avantajlı olduğu için HAZOP ve FMEA’ya alternatif olarak uygulanması tavsiye edilir (Khan, vd., 1998).
  4. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Soruyu ve cevabı okuduktan sonra, üzerinde bir türlü kesin bilgi sahibi olamadığım bu konuda yine çıkmaza düştüm.

Sınavda ve eğitim kurumumda gördüğüm kadarıyla Bakanlık, Risk Değerlendirmesi konusunda kaynak olarak genelde Özlem Özkılıç'ın İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ, YÖNETİM SİSTEMLERİ VE RİSK DEĞERLENDİRME METODOLOJİLERİ adlı kitabını kaynak olarak görüyor.

Job Safety Analysis(JSA) hakkında, ilgili kitaptaki bir tabloda kalitatif bir metod olduğu yazılmış iken, takip eden sayfalarda risklerin derecelendirilmesinde sayısal değerlerin kullanıldığı anlatılıyor. Uluslarası herhangi bir kaynakta, JSA uygulanırken sayısal verilerin kullanıldığına dair bir bilgiye ulaşamadım. Kitapta yazılanları görene kadar JSA'nın kalitatif bir metod olduğundan şüphem yoktu.

Buradan çıkardığım sonuç; Özlem Özkılıç'ın yazdıklarının doğruluğuna kanıt olmasa da Bakanlığın, onun kitabındakileri doğru kabul edeceğini düşünürüm. Soru, Bakanlığın yaklaşımına göre doğru kabul edilir.
  5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    jsa sayısal değildir.çalışanın yaptığı işlere(yaptığı işler-hareketleri) göre çalışan bazında yapılan risk analizidir(iş-risk analizi)
  6. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ersin Bey, ben de sizin gibi düşünüyordum. Ancak, bahsettiğim kitapta JSA adımlarında risk derecelendirmesinin sayısal verilerle yapıldığı anlatılmaktadır. İlgili kısmı sizin için alıntıladım. Kitapta verilen örnek iş güvenlik analizi formunu da ekledim.

Risklere Değer Biçilmesi: Tehlikelerin veya problemlerin herbirinin tanımlamasından sonra şiddetin sonucuna göre, maruz kalabilecek kişi sayına ve meydana gelme olasılığına göre değer biçilir.

Örnek İş güvenlik analizi formu Tablo-23'de verilmiştir. Tablo-20 -21 -22'de verilen Olasılık ve risk potansiyeline göre formda Risk Sınıflandırması elde edilir ve elde edilen en büyük değerden başlanarak gerekli etkinlik ve önlemler tanımlanarak yerine getirilir.

OLASILIK DERECELENDİRME
    SIK SIK 10 saat veya fazla
    ARA SIRA 6-9 saat
    SEYREK 3-5 saat
    ÇOK SEYREK Olası olmayan
    Tablo-20 Bir İş(Görev) Yapılırken Tehlikenin Gerçekleşme İhtimali

RİSK POTANSİYELİ DERECELENDİRME
    HAFİF Geçici sakatlığa, hastalığa veya yaralanmaya yol açacak durum veya koşul
    ORTA Ciddi yaralanma veya hastalığa, bunların sonucunda İş günü kaybına ve ekipman ve malzeme kaybına neden olan koşul veya iş
    CİDDİ İnsan yaşamını tehlikeye düşürecek, kalıcı sakatlığa yol açacak yada iş gücü, ekipman veya malzeme kaybına neden olacak durum
    Tablo-21 Bir İş(Görev) Yapılırken Karşılacak Tehlikenin Şiddeti

7. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    O zaman bunlar metotları kafalarına göre yorumlamış oluyorlar
  8. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Teşekkür ederim açıklamalarınız için fakat sorum galiba tam olarak anlaşılmadı yada ben izah edemedim kusura bakmayın ben sadece sayısalları - sözelleri ve hem sayısal hem sözel yöntemlerin sadece adlarını sormuştum. Şimdiden teşekkür ederim
  9. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bendeki kaynakta fmea kalitatif yazıyor.Ayrıca Bir Müfettişin notlarındada fmea yı kalitatif göstermiş.Ayrıca fine kinney hem kantitarif hem kalitatif olarak verilmiş yani her iki gurubada giriyor.
    Diğer saydıkalrınızdan ziyade benim asıl sormak istediklerim

ETA
    JSA
    WHAT IF
    PHA
    PRA
    HAZOP
    HAA
    FMEA /FMECA
    GÜVENLİK DENETİMİ
    NEDEN SONUÇ ANALİZİ
    PAPYON ANALİZİ
    L TİPİ MATRİS
    X TİPİ MATRİS
    HTEA OHTEA
    HIZLI DERECELENDİRME METODU
    FTA

Bu listede saydıklarımdan hangileri kalitatif hangileri kantitatif hangileri hem kantitatif hemde kalitatif sormak istediğim bu en iyisi listeyi vereyimde açıklama yapmadan sadece sorduğum konu hakkında cevap alabilrisem teşekkür ederim.Gayret ve çabalarınız için teşekkürler.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Ekim 2013 ---
    bendeki listede JSA Kalitatif görünüyor sözel fakat soruda zaten sayısal içerikli olmayan sözel sorulmuş ozaman sorunun 2 cevabı oluyor kafam iyice karıştı soruya bakarsanız teşekkür ederim
  10. fatma kasar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    çok iyi bir hocamızın hazırladığı bir tablo bu şekilde verilmiş bana sorarsanız eksik derim siz karşılaştırın elinizdeki kaynaklarla yinede

Ekli Dosyalar:

11. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Benim elimdeki not fakat istanbul iş müfettiş
    katılıyorum o kaynakta zaten JSA FMEA KALİTATİF (SÖZEL OLARAK GÖSTERMİŞ)

Fakat aktardığım sorudaki cevapta kalitatif (Sözel) Değerler Sorulmuş ve bu soru çıkmış ve cevabı net olan bir soru yani dediğimiz kaynaka göre 3 cevapta doğru olmuş oluyor işin içinden çıkamadım
  12. fatma kasar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    şuan benimde kafam karıştı :D
  13. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Fatm hanım gönderdiğiniz kaynaktada FMEA ,OLURSA NE OLUR ve JSA bendeki kaynaktaki gibi Kalitatif ( Sözel verilmiş ) gönderdiğim soruda kalitatif sözeli sormuş zaten ve bunlar arasında 3 şıkda bu bilgilerinize göre doğru oluyor soruyu ve notlarınızı tekrar incelerseniz daha verimli olacağını düşünüyorum. Gönderdiğim soru sınavda çıkmış bir sorudur.

Ayrıca notlarınızda FMEA kalitatif görünüyor siz bir önceki açıklamanızda kantitatif(sayısal değer) olduğunu söylemiştiniz.Kafam bu konuda karışık gerçekten

Elindeki notlara göre sorunun tek cevabı oldugunu analtabilecek olan varmı kavramları açıklamadan sadece sayısalmı sozelmı ve hem sayısal hem sozel lıste seklınde olursa sevinirim teşekkürler
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Ekim 2013 ---
    geçmiş olsun ozaman sizde kafası karışanlar kervanına girdiniz benim gibi :D:D
  14. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Soruda; risklere sayısal değerler verilmeyen risk değerlendirmesi yöntemi sorulmuş.

Önceki mesajımda ilettim. Kitaptaki tabloda JSA kalitatif bir yöntem görünürken, içerisindeki açıklamalarda risklere sayısal değerler verildiği yazılmış. Soruyu, "Hangi yöntem kalitatif, hangisi değildir?" olarak sormamışlar.
    İçerisinde sayısal veri barındıran bir risk değerlendirme yöntemine kalitatif bir yöntemdir demenin mantıksız olduğunu biliyoruz. Ancak kitapta böyle yazılmış. Bu bilginin doğruluğunu savunmuyorum. Size sorunun hangi kafa yapısıyla sorulduğunu anlatmaya çalışıyorum.:)

Soruda verilen şıklarda; kitaba göre C şıkkındaki risk değerlendirme yöntemi hariç hepsinde risklere sayısal değerler veriliyor. Dolayısıyla C şıkkı doğru kabul ediliyor.

Yazdığınız gibi; kitaptaki tabloda FMEA, JSA kalitatif yöntemler olarak nitelenmiştir. Risklere sayısal değerler verildiği halde tablo halindeki karşılaştırmada bu yöntemlerin kalitatif olduğunun yazılmasına dair açıklamayı sadece kitabın yazarı yapabilir.
  15. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Hocam beni yanlış anlamanızı istemem. Soruları tartışarak doğruyu bulacağımız kanaatindeyim.Risk Değerlendirmesi yapılırken olasılık ve sonuçların bileşkesi alınır.İçerisinde bunların sayısal değeri verilen bir yöntem bana göre kalitatif sayısal bir yöntemdir gibime geliyor. Size şöyle bir soru yönelteyim. JSA hem kalitatif hem kantitatif gurubunda geçen 3 yöntem arasında geçmiyor ! Dediğiniz gibi olsaydı ozaman hem kalitatif hem kantitatif gurubunda yer alması gerekmezmiydi ? yani ölçümler sözel fakat içerik sayısal ozaman her iki guruba da girmesi gerekmezmiydi ? Anladığım kadarıyla Ne olursa olsun metodu dışındaki TÜM METODLARDA örneğin pha hazop fmea jsa güvenlık denetimi gıbı yontemler kalitatif(sözel)olmasına rağmen sayısal bilgilere rastlanır fakat TÜM METODLARIN içerisinde Kalitatif olupta sayısal değer barındırmayan tek metod OLURSA NE OLUR yöntemi olarak anladım doğrumudur hocam ?
  16. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Aydın Bey, sınavda başarılı olmak için sınavda sorulan soruları hazırlayanların nasıl düşündüğünü anlamak, faydalandıkları kaynaklardan yararlanmak durumundayız. Burada tartışarak doğruyu bulamayız. Çünkü bazı kabullerimiz var, ve soruda bize dikte edilen doğru, bu kabullerimize terstir.

Yazdıklarınız doğrudur, risklere sayısal veriler veriliyor ve sözel ifadeler de içeriyorsa bu yöntemlere karma yöntemler denmesi gerekir. Ancak, Bakanlık eski baş iş müfettişi kitabında öyle dememiş. Soruyu soranlar da onun dediklerini doğru kabul etmiş. Başlangıçta "Hem sözel hem sayısal veri içeren risk değerlendirme yöntemi karma bir yöntemdir." kabulu ile yola çıkıp, bu soruda doğruyu anlamak mümkün değildir.

Soruda risklere sayısal değerler verilen risk değerlendirme yöntemleri sorulmuş. Kitaba bakıyoruz; C şıkkı haricinde diğer şıklarda yer alan yöntemlerde risklere sayısal değerler verildiğini görüyoruz. Bu yöntem kalitatif mi kantitatif mi olur, karma mıdır derseniz işin içinden çıkılmaz. Kitaptaki bilgiler zaten birbiriyle çelişmektedir.
  17. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Teşekkürler Hocam...
  18. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    çeklist metodu(birincil risk analizi) kalitatif
    fine kinney (10x10x100) kantitatif
    matris (5x5) kantitatif
    fmea (10x10x10) kantitatif
    hata ağacı analizi (fta) (tümden gelim mantığı) karma metod
    hazop kantitatif
    olay ağacı analizi (eta) karma metod
    neden sonuç analizi (fta ve eta nın harmanıdır) karma metod
    haccp (tehlike analizi ve krtik kontrol noktaları ) kantitatif
    ön tehlike analizi(prha) kalitatif
    what if (ya olursa ) (beyin fırtınası) kalitatif
    JHA karma (özlem özkılıç) ?
  19. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Özlem Özkılıç'ın kitabına göre ve bana göre HAZOP, kalitatif bir yöntemdir.
    FMEA, Özlem Özkılıç'a göre kalitatif bir yöntem, bana göre ise kantitatif bir yöntemdir.

İyice kafa karıştırmasın diye bu tabloyu koymak istemiyordum. Ancak, bir şekilde öğrenmek gerekebilir.

Kaynak: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ, YÖNETİM SİSTEMLERİ VE RİSK DEĞERLENDİRME METODOLOJİLERİ
    Özlem ÖZKILIÇ
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
    İş Teftiş Kurulu İstanbul Grup Başkanlığı
    Kimya Yük. Mühendisi
    Bakanlık Teknik İş Müfettişi

20. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Hocam Sorunda burdaya zaten.Bu tablo bende var ama soruda bahsettiğiniz gibi ince bir detay var orası çok kafa karıştırdı. Bende sizin dediğiniz gibi KALİTATİF OLUPDA SAYISAL DEĞER VERİLMEYEN TEK KALİTATİF GRUP YÖNTEM OLURSA NE OLUR DİYE anladım.Umarım hataya düşmemişimdir.Bu listeyi baza alıcam