1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

On kişiden az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan ofislerde acil çıkışlar

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Mustafa Gölge tarafından 20 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    On kişiden az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan büro tarzı işletmeler için binanın kendisinde acil çıkış kapısı bulunmadığı durumlarda giriş-çıkış yapılan kapının acil çıkış kapısı olarak kullanılabileceğini okumuştum. Ofis içerisindeki en uzak mesafenin 15 metreyi geçmediği durumlarda giriş kapısı acil çıkış kapısı olarak kullanılabilir diye yazıyordu. Bu bilgi doğru mu acaba? Ayrıca genellikle ofislerde giriş kapıları içeriye doğru açılıyor. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz, bilgisi olan var mı?
  2. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Konuyla ilgili bilgisi olan var mı arkadaşlar?
  3. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mustafa Bey,

Yangın yönetmeliğinde az tehlikeli sınıflarda böyle, çok tehlikeli sınıfta böyle diye bir şey yer almaz. Yangın kendi içerisinde Yüksek tehlikeli, Orta tehlikeli, Düşük tehlikeli şeklinde 3 sınıfa ayrılır.

Sizin anlatmaya çalıştığınız bölüm de büyük ihtimalle;

ÜÇÜNCÜ KISIM
    Kaçış Yolları, Kaçış Merdivenleri ve Özel Durumlar
    İKİNCİ BÖLÜM
    Kaçış Yolları
    Çıkış kapasitesi ve kaçış uzaklığı
    MADDE 32-
    (8)Zemin kattaki dükkân ve benzeri yerlerde kişi sayısı 50’nin altında ve kaçış uzaklığı en uzak noktadan dış ortama
    açılan kapıya olan uzaklık 25 m’den az ise, bina dışına tek çıkış yeterli kabul edilir.
  4. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim Semih Bey. Ben genel bir bilgi olsun diye detayı yazdım, haklısınız ilgisi yok ama kafamı şu konu karıştırıyor. Bir binanın herhangi bir katının içerisinde yer alan büro tarzında konumlandırılmış bir dairenin giriş-çıkış yapılan kapısı içeriye doğru açıldığı için ve binada da farklı bir acil çıkış kapısı olmadığından bunu acil çıkış kapısı kabul etmek zorunda kalıyoruz. Yönetmelikte belirtilenin dışında zemin kat harici de bu konuma girebilir diye yorumlayabilir miyiz bu durumda?
  5. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Binanın herhangi bir kapısı yok mu peki? Anladığım kadarıyla, binadaki bir daireyi ofis olarak kullanıyorsunuz. Bu ofisinizde acil çıkış kapısı göstereceksiniz. Apartmanda acil çıkış diye gösterilecek kapı yok. Binanın normal dış kapısı yok mu peki ?
  6. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Binanın normal giriş-çıkış yapılan bir dış kapısı var bizim ofis ikinci katta ama ben adep oluştururken ofis krokisini çizdiğimde acil çıkış kapısı olarak kendi dairemizin giriş kapısını gösterdim. Başka bir alternatif olmadığı için kapı içeri doğru da açılsa bunu acil çıkış kabul ettim. Bu doğru mu yoksa yanlış bir yol mu izliyorum bu kafama takılıyor.
  7. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bire bir olarak şöyle bir örnek verebilirim. Yaklaşık 2 ay önce ofisimiz denetimden geçti ve tamamen bu şekilde bir durumla karşılaştık. Dairenin kapısı konusunda bir şey demediler. Sonuçta apartman dairesinin kapısı dışarı doğru açılamaz ve bina içerisinde herhangi bir kapı durumunda görünüyor. Fakat bizden apartmanın dış kapısının dışa doğru açılmasını istediler. Acil çıkış kapınız daire kapısı olamaz. Daire kapısı, acil kaçış yolunuz üzerindeki bir kapıdır sadece. Acil çıkış kapısı apartman kapısıdır. O kapıdan çıktıktan sonra güvende olursunuz. O yüzden daire kapınızdan dış kapıya kadar acil çıkış uyarı levhaları ile yolu göstererek ve dış kapıyı da dışarı açılacak şekilde yaparak dediğiniz bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.
  8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Binanın genel iskanı var mı diyen oldu mu? Yangın projesini sordular mı? Baştan uygun değiliz ki . Bina kapısı terse açılacakmış bir varmış bir yokmuş. Tepkim size değil yanlış anlamayın..
  9. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    valla ben hiç bir zaman hiç bir yerde yangın projenizi görebilir miyim die soran da duymadım, sorulduğunu da. müfettişler uçuk bilgiye sahip insanlar değil ki. ellerinde bi check list var. sora sora geziyorlar:) hani sırf bu konuda değil, çoğu konuda böyleler. hani derler ya, deveye sormuşlar boynun neden eğri, nerem doğru ki demiş. Bizim de neremiz doğru ki.
  10. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aslında bunu şöyle de yorumlayabiliriz. Örneğin ofis içerisindeki herhangi bir acil durumda (yangın,gaz kaçağı v.s.) can güvenliği açısından ilk çıkış yapılacak yer doğal olarak ofis kapısı olacak. Daha sonra da bina için gerekli düzenlemeler yapılmışsa ki bunun sorumlusu sanırım ben olmamalıyım bina terk edilecek. Ofisin bulunduğu binanın kaldı ki ne bir risk değerlendirmesi ne de bir acil durum planı var. Ben sorumlu olduğum çalışma alanı içerisinde en azından bu sınırlar dahilinde oluşabilecek bir risk durumunda mevcut önlemleri almış olmak adına böyle bir çıkış göstermeliyim diye düşünüyorum. Ofis yapısı belli olduğuna göre ve başka da çıkış olmadığından ve üstelik pencerelerden de atlanılamayacağını göz önüne aldığımızda:) doğal olarak zaten herkes bu kapıya yönelecektir. Belirtmeme gerek bile yok ne de olsa can tatlı:D Dediğinizi çok iyi anladım ve bilgilendirme içinde çok teşekkür ederim ama binada ki tüm düzensizliklerden de yapılan denetimlerde yine biz mi sorumlu tutuluyoruz yani?
  11. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Gelen Kontrolör yada müfettişlere uygun bir lisan ile binanın fiziksel şartlarını ve yapım yılı itibariyle bir sürü eksikleri olduğundan ve yapmak isteyipte yapamadığınız bir çok yönetmelik maddesinin mevcut fiziksel koşullar itibari ile imkansızlığından bahsederseniz birçok müfettişin iyi niyet çerçevesinde idare ettiklerini biliyorum.Sonuçta herkez piyasa ve çalışma hayatı gerçeklerinin farkında.Ofisiniz OSGB değilse bence bu yolu deneyin.
  12. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çalışanlarınızı olaylardan etkilenmeyecek, temiz ve korumalı bir yere ulaştırmak, başlarına bir şey gelmemesini sağlamak sizin sorumluluğunuzda. Öyle düşünürsek bir çok şeyden sorumluyuz:) biz direk apartman yönetimiyle konuşmuştuk. Bu kapıyı bu şekil yapmamız gerekiyor diye.
  13. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ruhsatı olmadan iş güvenliği uzmanı ataması yapılan milyon işyeri var. Devlet ruhsat vermemiş ben adama şunu yap bunu yap diyorum adam da kıçıyla gülüyor tabi
  14. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yangın yönetmeliğinde müteselsilen sorumluluktan bahsediyor. Mevzuatın en açık bölümleri kimlerin sorumlu olduğudur. Bu kısmı ince eleyip sık dokuyorlar
  15. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ruhsatları vermek ve denetimi belediyeler ile alakalı durumlar olup ilden ile ilçeden ilçeye değişkenlik gösterir.ruhsat verilip verilmemesi ise bir çok yerde vereceğiniz avantanın büyüklüğü ile orantılı değişir.Malesef durum ülkemizde bu. Dolayısıyla hiçbir belediyenin ruhsat dayatması beni bağlamaz bağlamamalı.Ben bilgim çerçevesinde gider uzman olarak sorumluluklarımı yerine getirir ve işvereni uyarır defteri yazarım.Uzman fiziksel şartlar müsait deyip kulağının üstüne yatamaz.Kulağının üstüne yatma vazifesi hep iş verenlerde olmalıdır.Siz uyarın görevinizi yapın.Fikrimi paylaştım.Herhangi bir uzman arkadaşımın paylaşımına cevaben yazmış değilim.
  16. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bunların ağ bağlantısı kurulmalıdır aksi taktirde isg zorunluluktan öteye gidemez bence