1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Onaylı tespit ve öneriler defteri nedir, neler yazılmalıdır?

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve bencaglayan tarafından 1 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. bencaglayan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  İş Sağlığı ve Güvenliğine ilişkin Onaylı Tespit ve Öneriler Defteri; ÇSG Bakanlığı’nca çıkarılan “İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği” nin 4. maddesinde tanımlanmıştır.

  Bu defter, İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi (İSGB) ’n de veya Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) ’n de görevli İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi tarafından yapılan ”Tespit ve Tavsiyeler” ile birlikte gerekli görülen diğer hususların yazıldığı, seri numaralı olan ve sayfaları bir asıl iki kopyalı şekilde basılan işveren adına düzenlenmiş defterlerdir.

  Onaylı Tespit ve Öneri Defteri, bir iş yerinde asıl işverenle birlikte alt işverenler de bulunuyorsa asıl işveren ve her alt işveren için de ayrı ayrı düzenlenmesi gerekir.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğin işverenin sağlık ve güvenlik kayıtları ve onaylı deftere ilişkin
  yükümlülükleri ile ilgili 7. maddesinde de belirtildiğine göre;
  • Defter, seri numaralı ve bir asıl, iki kopyalı (otokopili) olacak şekilde düzenlenir. Kolay yırtılabilmesi için de kopyalı sayfaları yırtmaçlı olmalıdır.
  • Onaylı defterler, işyerinin bağlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri, Genel Müdürlük veya Noterce her sayfası mühürlenmek suretiyle onaylatılmalıdır.
  • Onaylı defter de, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin çalışma alanı veya şantiye sahası ile ilgili iş sağlığı ve güvenliği adına yapmış oldukları bulgu ve tespitler yer alabildiği gibi, riskleri ve hataları ortadan kaldırma adına bulguları düzeltici, önleyici tedbirleri de içeren önlem ve tavsiyeler yer almalıdır.
  • Onaylı deftere İG Uzmanı ve İY Hekimi tarafından yazılan hususlar, birlikte veya ayrı ayrı imzalanır.
  • Onaylı deftere yazılan tespit ve öneriler işverene tebliğ edilmiş sayılır.
  • Onaylı defterin asıl sureti işveren de, diğer suretleri ise iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından saklanmalıdır.
  Defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren sorumludur.
  • İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmeti sunmak üzere iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından saklanması gereken onaylı defter suretleri, OSGB arşivinde tutulmalı ve istenmesi halinde denetime yetkili memurlara gösterilmelidir.
  Onaylı Deftere Yazılacak Hususlar neler olmalıdır?
  A. Çalışanların Hayatına ve Sağlığına yönelik tehlikeler ve bu tehlikelerin önlenmesine ilişkin tedbirler:
  • İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki ve Sorumlulukları ile Eğitimleri Hakkında Yönetmeliği’nin 9. maddesinde belirtilen hususlara ait faaliyetler ile gerekli görülen diğer hususlar yazılır.
  • İşyeri hekimi ve diğer sağlık personelinin görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri ile ilgili Yönetmeliği’nin 9. maddesinde belirtilen hususlara ait faaliyetler ile tespit edilen sağlık risklerine ilişkin tedbirlerinden verilen süreye rağmen yerine getirilmeyen hususlar,
  • İşyeri bina ve eklentilerinde, sahada yapılan kontrollerde veya iş ekipmanlarında görülen ve çalışanlara ciddi ve yakın tehlike arz eden uygunsuzlukların giderilmesini sağlamak amacıyla acil müdahale gerektirmesi halinde önerdiği gerekli tedbirler alınıncaya kadar geçici olarak yapılan iş durdurmaları,
  • Yapılan risk değerlendirmesinde verilen süreye ve kesilen para cezasına rağmen yerine getirilmeyen hususlar,
  • İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu’nda alınan kararlardan yerine getirilmeyen hususlar yazılır.

  B. Çalışma alanlarındaki yanlış, yetersiz veya iyileştirilmesi gerekli iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine ve uygulamalarına ilişkin tavsiyeler:
  • Asıl işveren ve alt yüklenici personeli ile ilgili organizasyonun yapılması, gerekli araç ve gereçlerin sağlanması için yapılan önerilerden yerine getirilmeyen hususlar,
  • Çalışma alanlarında alınan önlemlerin veya iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamaların yanlışlığına ve yetersizliğine ilişkin öneriler,
  • Sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyileştirilmesi için yapılan öneriler yer almalıdır.
 2. zeyno06 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  çok teşekkür ederim açılan konu için. bir sorum olacaktı, iş yeri hekimimiz defterin işveren vekili imzalanma zorunluluğun kaldırdığı konusunda ısrarcı. bilginiz var mı acaba?
 3. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  işveren vekili veya işveren defteri imzalamasa bile yazmış olduğunuz tespit ve öneriler işverene tebliğ edilmiş sayılır.
 4. bencaglayan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren sorumludur.İşveren yerine işveren vekili tayin etmişse oda sorumludur.Kanunen işveren, igu ve iyh imzalaması gerekir.İşverenin veya vekilinin imzadan imtina etmis olması onu sorumluluktan kurtarmaz.Kaldı ki, kimse imzalamayacaksa yada imzadan imtina edecekse, kanunun ve noterin onaylamasının ne anlami kalir.
  İşveren vekili;İşveren adına hareket eden ve işin, işyerinin ve işletmenin yönetiminde görev alan kimsedir. İşveren vekilliği durumu, çalışanlara tanınan hak ve yükümlülükleri ortadan kaldırmamakla birlikte, İş Kanunu’nda işveren için öngörülen her çeşit sorumluluk ve zorunluluklar işveren vekilleri hakkında da uygulanır.
  Yani;Defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren, varsa işveren vekili oda sorumludur.
 5. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Arkadaşlar defterlerin onay sayfasında kullanılacağı hesap dönemi 2014 yazıyor. Bu 2015 te Noter onayının geçersiz olduğu anlamına gelmiyor değil mi? Kullanılabilir yani.
 6. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Tespit ve öneri defteri artık Genel Müdürlük 'e onaylatılamıyor. 18.12.2014 tarihinde İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği 'nde değişiklik yapılarak iptal edilmiştir.
 7. gulistanbuturak İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman  paylaşımız için teşekkür ederim
  karar defterine yazılanlar yukarda saydıklarınız ise tesbit ve öneri defterini ayrımı tutacağız. Yani bir toplantı sonrası hem tesbit, hemde karar defteri yazılabilirmi?
 8. bencaglayan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Bu “İş Sağlığı ve Güvenliği Tespit ve Öneri Defteri" yada sık bilinen adıyla Onaylı Defterin önemini irdeleyelim.

  Çalışma ortamlarında olumsuz bir durum söz konusu olmadığı sürece sorun olmamakta, ancak bir olumsuz durum, örneğin; "kaza durumu" söz konusu olduğunda hatta birde kazada "kayıplar" söz konusu olduğunda işin rengi ve durumu sıkıntılı bir hal almaktadır. Böyle durumların aranılan günah keçisi olmamak için İş Sağlığı ve Güvenliği Tespit ve Öneri Defteri fonksiyonel olarak kullanılmalı ve hukuksal durumlarda uzman yada hekimi yazılan öneri ve tespitlerin yazıya dökülmüş olmasının kurtaracağı bilinmelidir.

  Çünkü; olay adli mercilere intikal edince, ilk bakılacak olan yazılı delillerdir.

  Yakın bir tarih: 11 mart 2012.
  İstanbul Esenyurt ilçesi Güzelyurt Mahallesi 12. Cadde'de bir alışveriş merkezi inşaatında çalışan 200 işçinin kaldığı şantiyede yangın çıkmış, yangında 3 çadır tamamen yanmıştı. Çıkan yangında 11 işçi hayatını kaybetmiş, yangının mutfakta kullanılan ıstıcıdan kaynaklandığını belirtilmişti.

  Sanıklar arasında yer alan iş güvenlik uzmanı Jeoloji Mühendisi Ömer Faruk Gülmez'in, beş ay önce yangın tehlikesine karşı şirketi uyardığı da dava dosyasında mevcuttu. Kendisi de 5’i tutuklu 13 sanık arasında yer alan iş güvenliği uzmanı’ Ömer Faruk Gülmez’in 21 Ekim 2011’de çektiği karelerde, çadırların içlerinde çok sayıda ısıtıcının kullanıldığı, ısıtıcıların yataklara bağlı olduğu, her yatağın altına bir uzatma kablosunun çekildiği, kablolara eklemelerin yapıldığı, kabloların zeminden ve su içinden geçtiği görülüyor.

  Gülmez, resimleri çektiği gün işçilerin bağlı olduğu Kayı İnşaat’a yazdığı raporda, tespitlerini sıralayıp "Yangında koğuşların acil çıkış kapılarının olmadığı ve yangına karşı hiçbir önlemin alınmadığı" uyarısında bulunuyor. Önlem alınmadığı gibi, Gülmez’in iki öngörüsü de gerçekleşiyor. Yangın, elektrik tesisatından çıkıyor ve "acil çıkış kapısı" olmayan çadırdan da 11 işçinin cesedi...

  Peki, 5 ay önce uyaran uzman neler yazmıştı?
  Gülmez 21 Ekim 2011’de, fotoğrafları çektiği gün inşaat şirketlerine sunduğu raporda şu uyarılarda bulunuyor:
  * Elektrik kablolarının suyla teması engellenmelidir.
  * Yatakhanelerde yeterli hava sirkülasyonunun olmadığı, koğuşta gereğinden fazla insanın yatırıldığı tespit edilmiştir.
  * Elektrikli ısıtıcıların ranzalara bağlı olduğu, her yatağın altında bazıları ekli bir uzatma kablosu olduğu...
  * Koğuşlarda semaverler, televizyonlar, ısıtıcılar, şarj aletleri olduğu tespit edilmiştir.
  * Yangın sırasında acil çıkış kapılarının olmadığı ve yangına karşı hiçbir önleyici önlemin alınmadığı tespit edilmiştir (Yangın tüpleri yok)
  * Banyo ve tuvaletlere giden enerji kablolarının zeminden suların içinden geçerek gittiği tespit edilmiştir.
  Yine Uzman Gülmez; 20 Temmuz 2011’de de “Uygunsuzlukların ivedilikle düzeltilmesini rica ederim” diye yazı yazıyor.

  14 Mart 2012, tarihli savcılık ifadelerinde ;
  -Denetleme uzmanı Ömer Faruk Gülmez: Uyarı ve tavsiyelerimiz dikkate alınmadı.
  -İş Güvenliği Koordinatörü Cem Yıllar: Patronum Abdullah Altun’a bildirdim. Ancak parasal olarak belli bir maliyeti gerektirdiğinden bu eksiklikler giderilmedi.
  -Saha elektrikçisi Şaban Bakırcı: Tesisat aydınlatma ve cep telefonlarının şarj aletlerinin çalışması içindi. Isıtıcı kullanılacağını bilmiyordum. Isıtıcı kullanılmasına elverişli değildi. Kabloların bu yükü kaldırmayacağını Kadir ve Abdullah Altun’a bildirdim.
  -Abdullah Altun: (Gülmez) Bize uyarıda bulunsaydı eksiklikleri giderirdik. İşçiler çadırlara fazla ısıtıcı koymuş olabilir.

  Sanırım Onaylı defterin önemini, bu örnek daha iyi kavramamızı sağlıyor.
  O zaman üzerinde imzaları bulunan İGU, İYH bu defteri ve verilecek mesajları iyi tespit etmeli, öneride bulunulmalı (mutlaka fotoğraf çekilmeli) ve tavsiye edilen diğer imzası bulunan işveren ve/veya vekili de üzerine düşeni yapmak için çaba sarfetmelidir.
 9. İSA AKYOL İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  106548
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Bu deftere yazdıklarımız, risk analizinde yazılan risklere verdiğimiz öneriler mi olacak. Yoksa hem açıklama hem önerimi olmalı?

  Ayrıca bu deftere risk analizinide ilave etmeli miyiz? Risk analizini 3 nüsha yapıp hepsini onaylatmalı mıyız?
 10. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  işyerinde, işletmede tespit ettiğiniz uygunsuzlukları çözüm önerileri ile birlikte bu deftere yazabilirsiniz. abartıya kaçmamak koşulu ile önem derecesi yüksek tespitlerinizden başlarsanız işveren daha cok dikkate alacaktır.

  risk değerlendirmenizi bu deftere ilave etmenize gerek yoktur.
 11. İSA AKYOL İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  106548
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  İlginize teşekkür ederim ibrahim bey...
  İyi çalışmalar...