1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Optik gözlük imalatı işyeri risk analiz raporu

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve zeynep uyar tarafından 3 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. zeynep uyar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SADE OSGB
    merhabalar optik iie ilgili risk analiz raporu hazırlamam gerekiyorda elinde bununla ilgili analiz raporu olan lütfen paylaşabilir mi
  2. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Zeynep hnm merhaba, optik derken biraz daha açar mısınız?
  3. zeynep uyar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SADE OSGB
    merhaba Dilek hanım gözlük dükkanı da diyebiliriz ama cam kesme işlemleri de yapılıyor fokometre ve nilor makineler mevcut...
  4. Eray ÖZER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118415
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samet Kalıp ve Madeni Eşya San. Tic. A.Ş.
    Daha önce yaptıştım fakat zaten işletmenin %95 i showroom dan oluşuyordu öyle makinelerin ayrıntısına girmeye çok gerek olduğunu düşünmüyorum. Benim gittiğim yerlerde tehlike arz edecek bir makine yoktu. El aletleri için birkaç birşey yazdım.
  5. zeynep uyar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SADE OSGB
    teşekkür ederim Eray bey galiba bende öle yapıcam :))
  6. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nilor makineler hakkında hiç bilgim yok mesela, keşke makineleri de irdeleyip bizimle paylaşsanız ve anlatsanız öğrenmek adına :) kolay gelsin
  7. ufuk keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57661
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İKİ EYLÜL OSGB
    Nilor makine demek yarım çerçevesi olan gözlükler için etrafında misina dolaşmasını sağlayacak , misina kalınlığı kadar, cam etrafında bir kanal açmaya yarayan makinedir.Cam traşlama makinesinde traşlanan cam etrafına kanal açılsın diye bu makineye konulur ve kanal açılır. Koruma kapağının olması bence önemli.Çünkü bu kapak hem gürültüyü engelliyor hem de cam kırılması durumunda dışarıya fırlamasını engeller.
    Gözlükçülerde iki önemli makine vardır.Diğeri de cam traşlama makinesidir.Bunda da koruma kapağı olması bence önemli.(aynı sebepten dolayı). Her iki makinede de su hazneleri mevcuttur. Bu da traşlama esnasında ısınmayı engellemek ve cam kırılmasını engellemektir. Bence bu haznelerin kontrolu cam kırılmarını engellemek adına önemli. Bu arada her iki işi de yapan yeni makineler mevcuttur.
    Şimdi bu bilgiler ışığında benim de yapmam gereken bir sürü gözlükçü var.Ve ben çok yeniyim. Yapacağınız (bu sektöre ait) risk analizlerini benimlede paylaşırsanız sevinirim...Sen neden yapmıyorsanız diyorsanız da malum sınava 15 gün kaldı ve öncelik sınav da...
  8. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim süper oldu yeni birşey öğrendim :)
    Makine içine konan suyun özelliği var mı yani saf su olması gibi?
    Kullanıcı/operatörün kkd kullanması gerekli mi? Elektrikle çalışan aletse topraklamasının yapılması gerekli değil mi?
  9. ufuk keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57661
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İKİ EYLÜL OSGB
    Bence koruma kapağı olmayan makine ise bu gürültü seviyesi ölçülerek KKD kullanılabilir.Cam kırılmalarından korunmak içinde düşünülebilir.Ama çoğunda bu kapak mevcut zaten. Su : özellikli bir su değil. Topraklı bir prizde kullanılması gerekir.
  10. zeynep uyar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SADE OSGB
    Teşekkürler Ufuk bey rapor yazarken bunlara da dikkat edicem :)
  11. ufuk keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57661
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İKİ EYLÜL OSGB
    Yeni bir forum başlığını nasıl açacağım ?? yardımcı olabilirmisiniz?? Osgb kurmak üzereyim ve bir işyeri buldum . Krokisini paylaşacağım.ve yardım isteyeceğim sizlerden...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Mayıs 2013 ---
    Raporunu paylaşırsan sevinirim.
  12. ufuk keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57661
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İKİ EYLÜL OSGB
    Bu arada fokometre yi atlamışım. Mikroskopa benzeyen ve üzerine koyduğunuz numaralı gözlüğün numaralarını ölçmeye yarayan çok basit ve tehlikesiz bir cihaz.
  13. zeynep uyar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SADE OSGB
    teşekkürler :) rapor bitince paylaşırım...nasıl olmuş bakarsınız....
  14. ufuk keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57661
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İKİ EYLÜL OSGB
    Aklıma geldikçe paylaşıyorum. Çok arkadaşım var gözlükçü. Bir tanesinde çok ciddi bir patlama olmuştu. Aklınızın bir köşesinde bulunsun. Gözlükçülerde plastik aksamları veya kemik çerçeveleri şekil vermek ve düzeltmek kolay olsun diye kullandıkları bildiğimiz saç kurutma makinesi tarzında çalışan bir ısıtıcı ve üfleyici bir cihaz bulunur. Çalışan personel gözlük silme bezlerini yıkadıktan sonra kurutmak için bu cihazı kullanmışlar.Cihazın yanında bulunan bir sinek ilacı aşırı ısınmadan dolayı çok ciddi bir patlama meydana geldi.Dükkan kapıları kapalı olduğundan ciddi derece de hasar oluştu.Dükkan camları,çerçeveleri falan patladı.Milyonda bir ihtimal ama oldu işte..Ne kadar risksiz gibi gözükse de bir gözlükçü dükkanında da kaza olabiliyor.
  15. Nejdet Ocak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Zeynep hanım bende optik satısı olan mağazaya risk analızı yapıcam form varsa bi zahmet bende alabilirmiyim..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Ağustos 2014 ---
    Zeynep hanım benım de ıhtıyacım var optık uretım ve satış mağazası ıcın örnek varsa bı zahmet nejdetocak@hotmail.com