1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Orta doğu’nun ve ülkemizin içinde bulunduğu durumu özetleyen düşündürücü bir yazı.

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 25 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  1011438_644992718858673_1602993804_n.jpg

  Ayrımcı Değerlendirme

  1968 yılında ABD’de bir ilkokul öğretmeni ayrımcı değerlendirme konusunda başkasını inandırmanın, kandırmanın ne denli kolay ve etkili olduğunu ortaya koyan bir araştırma yapmıştır. Bu amaçla sınıftaki öğrencileri mavi ve kahverengi gözlüler olarak iliye ayırmış, mavi renkli gözlülerin kahverengi gözlülere oranla daha akıllı, dürüst, güzel, iyi ve üstün olduklarını belirtmiş. Bu duruma kahverengi gözlü öğrenciler karşı çıkmış.

  Öğretmen,
  ‘‘Evet, öyleler’’ demiş.
  ‘‘Mavi gözlüler, kahverengi gözlülerden daha akıllı, dürüst, güzel, iyi ve üstündür.George Washington’ın gözleri ne renk?
  Mavi!
  Bu bir gerçek.Mavi gözlüler daha üstün.Bu yüzden siz kahverengi gözlü olanlar artık bahçede mavi gözlülerle oynamayacaksınız. Çünkü siz mavi gözlüler kadar iyi değilsiniz.’’

  Kahverengi gözlü çocukların diğerlerinden kolayca ayırt edilebilmesi için kollarına bant, boyunlarına fular takmalarını önermiş.

  Bahçede mavi gözlü çocuklar kendi aralarında oynarken kahverengi gözlü çocuklar bir kenarda mutsuz, sakin sessiz onları izlemiş. Kahverengi gözlü çocuk, mavi gözlü çocuk kendisine, ‘‘Kahverenkli gözlü!’’ dedi diye onunla kavga etmiş. Kavga nedeni olarak, ‘‘Bana küfür etti’’ demiş.

  Araştırma sonuçları şöyle değerlendirilmiş: ‘‘Akıllı, dürüst, güzel, zeki, yardımsever, iyi kalpli öğrenciler sadece on beş dakika içinde iğrenç, kaba, saldırgan, ırkçı, nefret dolu çocuklara dönüşüyor.’’

  Bu araştırmadan esinlenerek ayrımcılığı değerlendiren birçok araştırma, çalışma, yayın yapılmıştır. İnsanları iki gruba ayırın ve izleyin. İçinde yer aldıkları grubu nasıl benimsediklerini, diğer gruba karşı nasıl ayrımcılık yaptıklarını, onlarla nasıl çatıştıklarını saptarsınız. Örneğin bizde olduğu gibi;
  Kürt-Türk, İslamcı-Atatürkçü ya da sonu gayet iyi bilinen ‘‘irtica-laiklik’’ polemiği zaman içinde giderek kaygı, korku, kızgınlık, nefret, öfke, aşağılama, küçümseme ve reddetme gibi duyguları kamçılar.Tüm bunlar ssonuç olarak karmaşa ve kavga ortamı yaratır.

  Çatışan Değerlerimiz
  Prof. Dr. Özcan KÖKNEL
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Ben buna katılmadığımı belirtmeliyim.
  Öncelikle genelleme yapmak ne kadar doğrudur bilinmez.
  Kendimizden bakalım. Gezi eylemleri oldu. Bir kısım insanımız eylemlere katılıp hükümeti protesto etti.
  Böyle olmasının sonucunda, yabancı basının dediği gibi "Türk halkı hükümeti istemiyor" mantığı mı çıkıyor?
  Sessiz kalanlar neden dikkate alınmazlar hiç? Bence bu haksızlık. Birileri tansiyonu yükseltiyor, onun arkasından 3-5 kişi de olayı körüklüyor. Ama bu kadar.
  2'ye ayrım yok. Belki 3 var. 3. grup, bu siyasete bulaşmayanlar. Tıpkı sınırlarımızdan, bizim ülkemize sığınanlar gibi. Hep Kürt-Türk örneği veririz. G.Doğudaki toplumsal olaylarda meydanlarda 1500-2000 kişi görürüz. Eeee. Bütün Kürtler devlet karşıtıdır demek ne kadar doğru o zaman? Hepsi mi ayrılıkçı?
  Tamamen ABD'li ilkokul öğretmeninin kendi misyonlarının, bölücülüklerinin haklı olduğunu göstermeye çalıştığı bir deneme olmuş 1968 yılındaki.
  Keşke Kurtuluş Savaşı gibi savaşları atlatırken Kürt, Türk, Laz, Çerkez vb. kökenli vatandaşların TÜRKİYE ismindeki ülkeyi kurtarırkenki mücadelesini de sayın KÖKNEL dikkate alsaydı. O derece ayrımda neden kökeni Türk olmayan vatandaşlarımız TÜRKİYE için canlarını vermiştiler?
 3. ne desek boş , kutuplaşmaya gerek yok zaten hepimiz kahverengi gözlüyüz

  kaçınız komiser Mustafa Sarı'nın cinayetini tartıştı arkadaşlar
  inşaat şantiyesinde ağır yaralandı bu komiser, ağır yaralanmak ne demek bilir misiniz

  yetersiz güvenlik önlemleri, yetersiz aydınlatma ve devletin müteahit olduğu inşaat şantiyesiydi orası.
  kişisel hatalardan uykusuzluk ve yorgunluk var
  kanun koyucu polisi ve askeri çalışan olarak değil kölesi olarak gördüğü için sendikal hakları yok ve bu adam öldürüldü

  kim tarafından olduğu değil de haklarını koruması gereken kanun koyucu komiserin öldürülmesinden 1 ay geçmeden öldürülmesini destekleyecek kanunu (6331 in kısmi ertlenmesi) çıkarttı.
 4. Levent Aydınlı İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  MMK Metalurji Tic.San. veLiman İşletmeciliği
  Bizim Ülkemizde , iktidar koalisyon hükümeti olduğunda ekonomi (GSMH azalıyor) zayıflıyor maalesef.Amma iktidar tek parti olduğu zaman ekonomimiz güçlü hale geliyor. Gönül isterdiki ekonomimiz hep güçlü halde olsun.
  Kahverengi-mavi meselesi daha önceki çağlarda oluşan zenci-beyaz meselesi gibi görüyorum.
  İNSANLAR KULLANILMASIN......HİZMET ,HİZMET, HİZMET.
  HİZMET EDİLSİN HALKIMIZA HİZMET EDİLSİN
  KANUNLAR BİREYLER İÇİN DEĞİL HALK İÇİN OLMALI
  HALK A HİZMET İÇİN ÇIKARILMALI.
  HALK A HİZMET HAKKA HİZMET DEMEKTİR diye düşünüyorum.
 5. koalisyon nun ekonomik dezavantajı olduğu kadar hukuki avantajıda varmış bunu fark ettiren tek partili sistem oldu.

  gerek parlamentoda yasamanın yapılması gerek yürütmenin bağımsızlığı gerek yargı kararlarında ki denetimsizlik şu an ki durumumuzdan daha iyiymiş.

  Demokrasiyi sandıkta parti liderlerinin gösterdiği isimleri çıkartıp ankara ya göndermek olarak görürsek , sırf muhalefet oy kullanıyor diye iktidarın verdiği kanun değişikliğini red etmeye döner ki nitekim de olmaktadır.

  Ekonominin güçlenmesini istiyorsak devletin kendi kendini denetleyebilen ve tarafızsca ödüllendiren veya cezalandırabilen en önemlisi hesap verebilen bir yer olduğunu bilmemiz gerekir.
 6. Kemal Ev İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  EMK
  Çok renklilik ve çok seslilik ... Buna evet . Ama nereye kadar ... ? Mhp - Chp - Anap - Dyp - Msp - Fp - Rp ; hepsinden birer parça alıp da , tek parti adı altında güzel ülkemizi dışarıda itibarsızlaştıran , ölmeyecek kadar bir gelirle ulusun yüzde 95 ini " Allaha şükür " zihniyetine mahkum edip yüzde 5 lik mutlu azınlığı daha da büyüten , dün kolkola gezilip de , dikdatörlükleri ancak bugün farkedilebilen , içeriği belirsiz igu sıfatıyla mühendislikleri beş paralık hale getiren çok renklilik ...