1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Ortak sağlik güvenlik birimleri ne iş yapar?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    haber.jpg Page_1.JPG Page_2.JPG Page_3.JPG

Ekli Dosyalar:

2. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    her bir kelimesine katılıyorum...OSGB ler İş güvenliğini tehtid eden en başta ki etmen..gerek fiyat ve maaş politikaları gerek çalışma etiğine aykırı tutumları gerek uzmanı bir yem gibi işverenin,müfettişlerin ve yasaların önüne atma taktikleri ile tam bir ölüm tuzağına benziyorlar..çsgb nin acil düzenleme yapması gereken konuların 1. sırasında uzmanların işyerine ayırması gereken zamanların yükseltilmesi ve firma sayısı kotasının mutlaka getirilmesi var bence ..Sistem 217 saate kadar izin veriyor ve 1 saatten 217 firmayı bir uzmana tanımlamaktan OSGB sahipleri hiç çekinmiyor..çsgb denetlemeye geliyor,bu nasıl bir kölelik sistemidir demiyor hiç kimse de!!!!
  3. ERKAN_KAYA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kanun 6331 erkan bey..
  4. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bakanlığın iş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri için yeni bir yönetmelik hazırladığını duymuştum, önerilerinize inşallah bakanlıkta kulak verir.
  5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Meyve veren ağaca taş atmak denir buna... :) Hekimin, uzmanın uğramadığı ne demek, ben OSGB de mi oturacağım firmaya hizmet vermeye mi gideceğim... :?:

OSGB de otursan adın firmaya gitmiyor, firmaya gitsen OSGB ölü evi öyle mi... :) Haklı kısımlar olabilir ama yanlış değerlendirmeler söz konusu
  6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Herşeyden önce Sağlık ve Güvenlik olayının birbirinden ayrılması gerekiyor. Çünkü realite de göstermiştir ki bu ikisinin birlikte zorunlu tutulması uygulanabilirlikten uzak ve dayatmadan başka birşey değildir.

Sağlık alanı tıpta ayrıca sektörel risklere göre irdelenebilir. İşyeri Hekimliği diye bir kavramın kökten kaldırılması taraftarıyım. Hekimler için devlette mesleki hastalıklar uzmanlığı açılabilir. TUS sınavındaki başarıya göre bu alandan uzman olanlara devlet tarafından belli periyodlarda sağlık gözetimi ve sağlık raporu aldırtılması işverenlere zorunlu tutulabilir.

Ortak Güvenlik Birimleri kurulur ve iş güvenliği uzmanları hekimlerden bağımsız şekilde görevlerini ifa edebilirler.
  7. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bir çok kısmına katılıyorum.
    + Uzmanlara çalışanlara ceza kesme hakkı olmalı
    + Osgb'den Temel isg eğitimi almayan işe başlayamamalı
  8. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    şimdi çalıştığım inşaat grubuna bakan osgb yetkilisi, aylardır 3 şantiyeye eğitim vermemiş, risk analizi imzalatmamış, sorduğumda; zaman ayırmıyorlar, imzalamıyorlar, diyor. o zaman ya kaza olsaydı? uzman suclu. sunu yapması gerekır, osgb nın patronuna gidip, patron, bu firma eğitime zaman ve eleman vermıyor, risk analizini imzalamıyor. kı dese patron ya ıdare et dıyecek cunku saadet zıncırı hesabı sıstemın donmesı ıcın odeme yapılması gerek. kı uzman dıyemıyor ya ben bunu dersem patron yerıme baska uzman alır dıye. sonuc, osgb ıle fırmada tam zamanlı uzman farkı. ama ne oluyor, bu sefer fırma ee bu yenı uzman neresınden uyduruyor tum bunları, kac osgb ıle calıstık hıcbırı ıstememıstı bunları...
  9. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Ben 4C'liyim, benim kurumumda çalışan uzman memurlar ortalama 4000 TL maaş alıyorlar, ben 1600-1700 TL arası alıyorum. Her yıl sözleşme yeniliyoruz, senede 22 gün yıllık iznimiz var bunu her ayın sonunda 2'şer gün olarak hak ediyoruz. Yani ocak ayında çalışıp şubatta 2 gün, ocak ve şubatta çalışıp martta 4 gün... gibi artarak izin hakkımız doğuyor. İş güvencemiz yok.
    Tüm işi 4C liler yapıyor.
    Uzman ve Uzman yrd. memurlar da masa başında oturmaktan ve bir kaç plan yapmaktan ve sen şunu yap sen de şunu yap demekten başka bir işe yaramıyor.
    Bu haksızlığa son verilmesi için yıllardır mücadele ediliyor fakat nafile !!! Devlet bu haksızlığı görmezden geldiği gibi bir de halimize şükretmemizi öneriyor üstü kapalı olarak.
    Velhasıl devlet, memurunu üzmek istemediği gibi işverenini de üzmek istemiyor, lütufta bulunduğu 4C liler gibi İSG Uzmanlarının da haline şükretmesini istiyor sanki...
    Umarım herşey düzelir.
  10. Fatih Yalçın Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MENDERES OSGB
    Tespitler süper olmuş fazlası vardır eksiği yoktur. Elinize ağzınıza sağlık @Erkan Dündar
  11. medyanın böyle bir yazıya ihtiyacı vardı cuk oturmuş
    salih bey 4c olayına neden girniz onu anlamadım
    sizin kuruma giriş şekliniz malum yatıp kalkıp dua edin
    uzman kadrosunun çalışma şekliyle sizinki elbette aynı olmaz
  12. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    walla osgb de çalışan uzmanların 5 yıl sonra kafasında saç kalacagını sanmıyorum,allah sabır versın
    ömrü boyunca osgb çalışan adamın başına kesin ölümlü iş kazası gelir,gördüğüm 3,5 A sınıfının başına gelmiş
    yeni başlayan C sınıfları yol yakınken kendi mesleğine yada başka işlere dönmeliler
    yaş erken olduğu için bıraktım çok şükür
  13. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Ölümlü iş kazası olunca neler oluyor peki.. ?
  14. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Elbette burası 4C lilerin platformu değil, ben (aktif çalışan ve bu alana şikayetlerini yazan)uzman arkadaşlarla empati kurduğum için bu yorumu yapma ihtiyacı duydum. Siz de biraz empati kurabiliyorsanız en azından anlamaya çalışın, hemen suizanda bulunmayın.
    Bundan 10 yıl öncesine kadar lise mezunu olup bu kurumlara girenler şükredebilir ancak onlar da adaletli çalışma düzeni isteyebilir. Ayrıca yüksekokul ve fakülte mezunu olanlar elbette adalet isteyecekler. ADALET duygusu ve ŞÜKÜR ayrı şeylerdir. Her insan şükretmeli ve adaletli davranmalı ve adalet istemelidir.
    Sizde şükretmelisiniz öyle değil mi @ali akkaya ? Sosyal hayatınızda Adalet istemiyor musunuz ?
    Devlet 4C kadrolarına personel alımı için bir düzenleme yapmayıp el altından "sizin ima ettiğiniz şekilde" alım yapıyorsa bu 4C'li çalışanların suçu mu oluyor @ali akkaya ?
    Geçici adı altında alım yapıp, her sene sözleşme tazeleyip 10 yıl - 20 yıl sürekli çalıştırıyorsa suç kimde ?
    Ben kadrolu çalışanlar ile aramızda ki ücret ve iş yükü adaletsizliğine dikkat çekmek istedim, bu adaletsizliği şuan piyasada çalışan İSG Uzmanlarının yaşadıkları adaletsizlikle bağdaştırdım çünkü adaletsizliğin temel nedeni mevzuat çıkaranlar ve devlet kadrolarını yönetenlerin aşağıya şaşı bakmalarıdır.
  15. tgn İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92237
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    az bile yazılmış osgb ler için...osgb de tek çalışanlar uzmanlar birde fatura getir götür işine bakan ayakçı kardeşlerimizdir.geride kalanlar aybaşı çabuk gelsinde fatura dağıtıp para toplayalım derdinde olan hekim vs.lerdir.
    uzmanlar devlete bağlı olmadan ve paralarını devletten almadan bu iş çözülmez kanımca..
  16. Aykut yağdıran İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan kardeşim yazdıklarına söylediklerine kayıtsız kalmak imkansız.Maalesef işler aynende senin bahsettiğin gibi.. Zaman içerisinde düzelir umuduyla, hergün yeni bir gelişmeye gözümüzü diker olduk. İnşallah da düzelir....
  17. serkancivan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98425
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sundan emin olun isler daha vahim durumdadir kucuk bir ornek vereyim osgb firmasi ankarada firma adanada irak ve suriyeye petrol tasimaciligi yapiyor (Iside bile calisiyor olabilir)hicgormeden risk analizini egitimlerini yapmam soylendi hayir diyince de kapinin onune koyuluverdim...napayim simdi sevineyim mi uzuleyim mi
  18. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bireysellerin daha profesyonel çalıştığı kanaatindeyim... Bireysellerin önü bir şekilde açılmalı. İnşallah çalışma süreleri yükselir de OSGB ler "al takke ver külah" mantığından vazgeçer. Uzmanın değeri bilinir. Mevcut sistemde bildiğiniz gibi bir İGU ya da İH 217 işyeri ile sözleşme yap-ıl-abiliyor. Bu iş gerçekten yapılacaksa 50 civarına çekilmeli. Rant sağlanacaksa bir ara söylendiği gibi katipte dakikaya dönsünler. İşte o zaman bir uzmana 500 - 1000 gibi iş yeri ile sözleşme yaparlar. Kanun da amacından başka herşeye hizmet eder.
  19. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bir kaç gün önce bireysel hizmet veren bir arkadaşın kesmiş olduğu faturayı gördüm 7 çalışanı olan tehlikeli grupta firmaya 30 tl ye aylık hizmet veriyor..OSGB lerin emek sömürücü bir sistem olduğunu en baştan beri savunuyorum ve kesinlikle bireyselliğin önü açılmalı ancak iğneyi birazda kendimize batırmalıyız..OSGB leri bu hale getiren birazda uzmanlar olmadı mı ? Hiç unutmuyorum bir OSGB sahibi bana C uzmanlar 6 ay ücret almadan çalışırım diye geliyorlar bize demişti A uzmanları da 2000 tl alıyor kentkartla gidip geliyorlardı firmalara ...Sahibi de bir İş Güvenliği Uzmanıydı...ne yönetmelik, ne saatler önce bizim zihniyetimizin değişmesi gerekiyor..
  20. Yusuf Pehlivan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu yazıyı yazan kişinin bir iş güvenliği uzmanı olması gerçekten çok acı. İş güvenliği uzmanı 6331 sayılı kanunu iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğini iş güvenliği uzmanının görev yetki ve sorumlulukları hakkında yönetmeliği iş yeri hekimleri vs. onlarca yönetmeliği adı gibi bilmesi gerekir. ama ne yazık ki bu kanunlardan bihaber olarak yazılmış ve komik bi yazı. burada sorun olarak gösterdiğiniz ve osgb leri sorumlu tuttuğunuz her şey yasal mevzuat gereği yapılan işlerdir. Bunun dışımda görevini kötüye kullanan işyeri hekimleri olduğu gibii iş güvenliği uzmanları da her sektörde olduğu kadar vardır. ama bu durum size tüm osgb leri suçlama yetkisi vermez. görevini uygun şekilde yapmayan osgb leri 170'i arayarak ihbar ederseniz derhal denetleneceklerdir. sistemle ilgili sorun ve yanlışlıklar konusunda size katılıyorum ama gösterdiğiniz hedefler yanlış..