1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Ortak sağlik güvenlik birimleri ne iş yapar?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. umarım yusuf pehlivan bir iş profesyoneli değildir
    ve sanırım bir osgb ortağı
    osgb zihniyetinin modern kölelik olmadığını nasıl söylersiniz
  2. Yusuf Pehlivan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    osgb zihniyeti nedir ya sizin 1-2 osgb den agzınız yanmış olabilir bu işi hakkıyla yapmayan insanlar da olabilir ama bunu bütün osgb lere genelleyemezsiniz işini çok düzgün yapan osgb ler de var. evet bir osgb ortağı olduğum doğru ama ne yazdığımı iyi okuyun ben sistemin doğru olmadığını zaten söylüyorum ama bu konuda osgblerin yapabileceği birşey yok kanunlar yönetmelikler bunları söylüyo. ben bu yazıyla ilgili komik dedim isterseniz daha da açıklayabilirim zaten bu yazının ciddiyetini yazan kişinin olaya bakış açısını son maddeye bakarak anlayabilirsiniz. benim yanımda çalışan 10 tane uzmandan birinin yapacağı hata sonucu sorumlu olduğu firmada kaza yaşanmışsa bunun sorumlusu osgb yetkilisi olsun jandarma uzmanı değil onu alsın demiş :) yine en sonda sıraladığı maddelerde iş güvenliği uzmanı en fazla 15 firmaya baksın demiş bunu bi hesaplayın sadece büyük şirketleri düşünmeyin yanında 1 kişi çalıştıran çok tehlikeli iş yeri de bu hizmeti almak zorunda 15 firmadan siz uzmanın doktorun yard. sağ. pers. maaşını çıkaracaksınız firma başına düşecek maliyeti bi düşünün mantıklı mı sizce? uygulanabilir mi? tamam 180 tane firmaya da bakmasın zaten böyle bir uygulama yapan osgb varsa onlardan uzak durun kimse 1 ayda o kadar firmaya bakamaz ama en azından günde 3-4 firmaya gidebilir(az çalışanı olan). osgb ler her çalışana herkese hizmet versin sağlık muayeneleri yapsın diyor ama bunun yapılmama nedeni kanunen yasak olması olduğunu söylemiyor yani ortada var olan sorunlar yanlış yönetmelik ve mevzuatlarla ilgili sorunlar. bu yazıyı yazan arkadaş sistemdeki yanlışlıklara değinmiş ama bu yanlışlıkların sorumlusu osgb ler değil yönetmeliklerdir. yanlış yapan osgbler yok mu çok var ama bu hepsinin kötü olduğu böyle bir genelleme yapabileceğiniz anlamına gelmez.
  3. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu yazıyı yazan kişinin ciddiyeti ve uzmanlığı tescilli....Benim tanıdığım en kral uzman..ayrıca OSGB denilen sistemde iş güvenliğinin altına koyulmuş dinamitten başka bişey değil tam bir emek sömürücülüğü başkada hiç birşey değil..
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  5. Yusuf Pehlivan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hiç kimse iyi bir uzmanın emeğini sömüremez iyi bir uzman işsiz de kalmaz kimseye muhtaç ta olmaz binlerce osgb var birinde olmazsa diğerinde çalışır ya da bireysel çalışır ama iyi bir uzmansa! iyi uzman dediğin de mevzuatı çok iyi bilir (bu arkadaşın bilmediği malum yazdığı şeylere bakılırsa) sadece mevzuat bilmekte yetmez tecrübe gerektirir, hayatında fabrika görmemiş makine görmemiş uzmanlar var. osgblere karşı bu kadar ön yargılıysanız bireysel çalışma hakkınız da var kimse sizi mecbur etmiyor. ama kötü örnekler olması sektörün tamamen bu insanlar gibi olduğunu göstermez. size uzmanlarına değer veren emeğini sömürmeyen makul şartlarda çalışabileceğiniz onlarca osgb sayabilirim sadece bildiklerim arasından. ama asıl mesele siz onlarda çalışabilecek yeterlilikte misiniz?
  6. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    osgb ler uzman doktor fiyatı aylık 100 tl ye hizmet vermezse sağa sola bizde bireysel çalışırız...hiçbir OSGB nin bir başkasından farkı yok çünkü ticaret yapıyorsunuz..İş Güvenliği değil..
  7. Yusuf Pehlivan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben bireysel 50 tl ye çalışan uzmanlar da biliyorum 70 tl ye risk analizi yapan çantacılar da var hepiniz biliyosunuz. siz sektörden çok uzaksınız orası kesin çünkü 4 saatin altında hizmet vermeyen osgbler de var taban fiyatı 300 tl olan osgbler de var. 100 tl ye bu işin düzgün şekilde yapılamayacağını azcık kafası çalışan herkes bilir mutlaka yapılan işte bi eksiklik vardır. siz bu işi daha iyi yapabileceğinizi gösterirseniz zaten işi siz alırsınız. sadece fiyata bakan firmaların işini zaten almayın o insanlara iş güvenliği adına hiç bir adım attıramazsınız kendinizi de sıkıntıya sokarsınız. bütün osgb ler aynı dediniz ya ben osgb kurmadan önce başka bir osgb de çalıştım yani işin 2 tarafını da biliyorum kendim uzmanlığını yapmayacağım işe firmamdan bi uzmanı da yollamam. bütün personelime gerektiğinde bakanlığa şikayet etmek dahil firmayla sözleşmeyi fesh etmek dahil sınırsız yetki tanıdım. fiyat teklifi verirken uzmanıma firmayı gezdirip burayı ayda kaç saat hizmet vererek düzeltebiliriz diye sorup ona göre fiyat teklifi hazırlarım yani yasal alt sınırdan hizmet vermem. bu şartları sağlayan tek osgb de ben değilim. Gördüğünüz yanlışlar olabilir bu yanlışlar canınızı da yakabilir ama yanlış yapanlar var diye bütün osgbleri suçlarsanız işini gerçekten hakkıyla yapan ya da yapmaya çalışan insanları kırarsınız. siz kendinizi geliştirin işinizi iyi yapın mutlaka bunun meyvesini alırsınız yaptığınız işin karşılığını bireysel ya da osgb çatısı altında mutlaka alırsınız. çok da uzatmak istemiyorum bu konuyu forumu aktif kullanan biri değilim tesadüfen bu yazıyı gördüm kendi fikirlerimi söyledim yazıyı yazan arkadaşta kusura bakmasın belki işini gerçekten iyi bilen iyi yapan biridir kendisini tanımıyorum ama ben bu işi gerçekten hakkıyla yapmaya çalışan biri olarak iş güvenliğini sadece para kapısı olarak gören fırsatçılarla genelleme yapılarak aynı kefeye koyulmaktan rahatsız oldum ve bunu dile getirmek istedim.
  8. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bütün osgb patronlarının cümleleri aynı mı olur yahu...neyse çokta uzatmamak lazım sektörde ne olup bittiğini herkes çok çok iyi biliyor zaten..
  9. Yusuf Pehlivan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    doğru sektörün içindekiler biliyor dışında kalanlarsa hatayı kendilerinde aramak yerine bütün sektörü bir tutup bu şekilde karalamaya çabalıyor.
  10. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yaw he he...
  11. Yusuf Pehlivan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cahille girme münakaşaya; Ya Sinirini zıplatır Havaya , Yada yazık olur Adabına - Hz Mevlana
  12. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bende ondan dedim zaten he he diye :))) bu laf cuk oturdu valla :D
  13. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    ne yapıyor para alıyor 10 12 kişiye formaliteden zaman hizmeti veriyorsunuz..30tl da aynıdır 1000 lira de aynı güya yapacağınız işe karşı, avuntu harcanan zaman olsun..osgb lerde çalışabilirsiniz, kadrolara da girebilirsiniz...mesele rolden hizmet vermek fatura kesmek değil, risk misk bunlar hiçbir şey. kendinize sorun ne yapıyor sunuz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Mart 2015 ---
    benim çalıştığım firma osgb den hizmet alıyor imreniyorum, iyi çalışıyorlar vicdanlılar, kişinin zihin yapısına göre eğitim de veriyorlar , temel eğitim deyip de geçmiyorlar. mesleği bıraksınlar
  14. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Doğan ne diyon anlamadım valla ,kafam kazan gibi oldu bugün... konuda eski konu ...ne demişssin anlayamadım iyi bişi mi dedin kötü bişi mi ?:cool::(
  15. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    bizim işimizin
    bizim asıl temel amacımız insanların güvenliğini sağlamak bir nevi personel takiptir.yönetimi , muhasebesi, sağlık ve güvenlik birimleri, temilcileri öncüleri formenleri ustaları her kimse bu görevin içindedir. öyle 10-12 kişiye hizmet vermek takibini sağlamak..bize ne ihtiyaçları var..yani basit eğitim yüzeysel analiz 10 dk lık yasal diyalog altında bir saatlik keyfi muhabbet..çekin resimlerini büyük iş başardınız..uzman ne yapar?..uzman üç aydan yeri gelir 6 aya kadar risk analizini düzenlemek ve işleve koymakla yükümlüdür, yasanın belirlemiş olduğu görsel sunumlarla eğitimini vermekle yükümlüdür, şirketin işleyiş politikasına katkıda bulunmakla da yükümlüdür.bunlar uzmanın zorlanacağı en zor raddeler ki bunlar 3-5.10 çalışanın bulunduğu konumlara çok fazla olup yine belli formatlarda kalan işler..kimsenin bunlara ihtiyacı yok 1000 kişi çalışsa nolur..eğitim veriyorsun 3 saat izliyo da adam mı oluyo bilinç yapısı mı onarılıyo, kaza oluyo napıyon; prosüdür adına evrakları hazırlıyon gidiyon iki güvenlik hattı çekiyon raporluyon ve iş yapmış oluyon şirket kurtuluyo tabi..riskleri tespit etmek iş midir..oranın patronu ustası görüyor zaten sen belirtsen de belirtmesen de..gidip kebapçıya tekstilciye 50 liradan hizmet versen nolur..sana ihtiyaçları mı var..1000 lirada alsan, işimi ciddi yapıyorum desen de ne ciddiyeti var ki altı üstü 10 kişilik tornacı , yapma kopsun parmağı zaten hepp kopar sen uzmansın sen mi kurtaracan onları ne biliyosun ki sen, sağdan soldan bilinen belirli şablonları uyguluyosun..ister osgb olsun ister firma içi..siz oradan tuşa basın ..yönetimin çalışma koşullarına hamle yapın, çalışanın parasını düzenli almasını sağlayın, çalışma saatlerini disiplerinin oturtulmasını sağlayın..işte ozaman çalışanı korursunuz güvenliklerini sağlıklarını kurtarırsınız..bunlar da uzmanın sorumluluklarından uzak kaldığıma göre uzmanın yaptığı iş ne kalır? güya risk analizi...eğitim...mesleği bırakmak valla iyi