1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb’lerin dikkatine - (tam süreli isg profesyoneli görevlendirmeleri hakkında)

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 28 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  OSGB’lerin Dikkatine - (Tam Süreli İSG Profesyoneli Görevlendirmeleri Hakkında)
  OSGB’lerin Dikkatine!!!

  Bilindiği üzere OSGB’lere ait iş ve işlemler 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği” kapsamında http://isgkatip.csgb.gov.tr adresi üzerinden yürütülmektedir.

  Bakanlıkça yetkilendirilen OSGB’ler;
  29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği” ”in 12. Maddesi gereğince; OSGB kurulabilmek ve hizmet sunabilmek için tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan en az birer işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli istihdam etmek zorundalardır;

  Yukarıda bahsi geçen yönetmeliğin 12. Maddesi gereğince;
  OSGB’lerde görev yapan tam süreli isg profesyonellerinin işten ayrılması halinde; durumun OSGB tarafından üç işgünü içinde İSG-KÂTİP üzerinden bildirilmesi ve yine 30 gün içerisinde tam süreli görevlendirilme zorunluluğu bulunan isg profesyonelinin yerine aranan niteliklere sahip personel görevlendirilmelerinin İSG-KÂTİP üzerinden Genel Müdürlüğe bildirilmesi zorunludur. (Diğer sağlık personelleri sistem işlemlerinin aktif hale getirilmesi ile ilgili duyurulu İSG-KATİP ve İSGGM internet sitesi üzerinden yapılacaktır.)

  İSG-KATİP’te yapılan incelemeler sonucunda;
  · Özellikle son dönemde yetkilendirilen OSGB’lerin yetki başvurularında bildirilen tam süreli isg profesyonellerinin görevlendirmelerini/sözleşmelerini İSG-KATİP’e taşımadıkları,

  · Tam süreli isg profesyonellerinin görevlendirmeleri/sözleşmeleri yapılmış olsa dahi çalışma sürelerinin sisteme 180+37 saat olarak girilmediği,
  · Yetkilendirilen OSGB’lerin tam süreli personel değişiminden sonra yeni yapılan görevlendirmelerin/sözleşmelerin 30 gün içinde İSG-KATİP’e tanımlanmadığı,
  tespit edilmiştir.

  Bu itibarla, yukarıda bahsi geçen konular hususunda tüm OSGB’lerin İSG-KÂTİP üzerinden gerekli kontrolleri yaparak, ortaya çıkan eksiklikleri ivedilikle gidermesi gerekmektedir.

  Bu duyuru bilgilendirme amaçlı olup; takip eden süreçte ilgili mevzuatın gerektirdiği işlemleri eksik yaptığı veya zamanında yapmadığı tespit edilen OSGB’ler hakkında yine mevzuatın gerektirdiği her türlü idari işlemin yapılacağı konusunda uyarı mahiyetindedir.
  Bilgi ve gereği rica olunur.

  Ekli Dosyalar:

 2. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Özköse Ticaret  Merhabalar Erkan bey;
  (OSGB’lerde görev yapan tam süreli isg profesyonellerinin işten ayrılması halinde; durumun OSGB tarafından üç işgünü içinde İSG-KÂTİP üzerinden bildirilmesi ve yine 30 gün içerisinde tam süreli görevlendirilme zorunluluğu bulunan isg profesyonelinin yerine aranan niteliklere sahip personel görevlendirilmelerinin İSG-KÂTİP üzerinden Genel Müdürlüğe bildirilmesi zorunludur.)
  burda ki üç iş günü 5 değilmiydi? ben 12.maddede bulamadım :(