1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Osgb’lerin işi ticareti döktüğünü biliyorlardı…

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 20 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Geçen hafta İstanbul’da 8. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı vardı.
    Sütlüce’deki eski mezbaha, yeni Haliç Kongre Merkezi’nde.
    Hani şu açılışında Cumhurbaşkanı’nın konuştuğu Konferans.
    Haliç, Eyüp, Fener, Balat, Sadabad…
    Ondan fazla salonda onlarca oturum…
    Yurt içinden, yurt dışından konuşmacılar…
    Salondan salona koşuşturan katılımcılar.

•••

Ben açılışa katılmadım, sonraki üç gün izledim.
    Çay, kahve servisindeki sıkıntı…
    Son gün, programda son anda yapılan değişiklik, katılımcıların kayıtlı olduğu bir toplantıda nasıl oldu anlayamadım, kumanyaların bitmesi gibi aksaklıkların dışında organizasyonda bir sorun yaşanmadı.
    Yalnız, kendisi kusura bakmasın ama, sunucu tercihi pek uygun olmamış.
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ne kadar da önemli bir iş yapıyormuş…
    Açılışta Cumhurbaşkanı da teşrif etmiş…
    Konferansın yapıldığı medeniyetlerin buluşma noktası İstanbul’la ilgili gelsin Necip Fazıl’dan mısralar…
    Bilimsel bir konferanstan ziyade Feshane’de Ramazan eğlencesi sunar gibiydi.

•••

Pazartesi günkü, normalde programda yoktu, Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) bilgilendirme toplantısı ilginçti.
    OSGB sahipleri, yöneticileri açık açık anlattılar.
    Sektörde çok fazla OSGB vardı…
    Aralarındaki rekabet hizmet kalitesi değil, fiyatların aşağı çekilmesi üzerinden yapılıyordu…
    Doktor diploması kiralamalar, çalışma saati satın almalar, işyerine doktor yerine hemşire, sağlık memuru göndermeler.
    Bakanlığın müdahale etmesini istediler.
    Bakanlık yetkilisinin cevabı…
    OSGB’lerin işi ticareti döktüğünü biliyorlardı…
    Ancak bunu düzeltmek kendilerinin değil, OSGB’lerin göreviydi!..

•••

Olabildiğince çok oturuma girip dinlemeye çalıştım.
    Yerli, yabancı, akademisyen, bürokrat, yararlandığım birçok konuşma oldu.
    Konferansın genel kurgusu hakkında ise aynı kanaati söyleyemem.
    Hani dört yıl önce çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu büyük bir devrimmiş…
    Her şey gayet iyi, güzel gidiyormuş da…
    Hükümetimiz daha da iyi gitmesi için gece gündüz çalışıyormuş, gibi.
    Ne iş cinayetlerinde ölen işçi sayıları…
    Ne meslek hastalıklarındaki hastalıklı durum…
    Ne İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından aylık düzenli yayımlanan raporlar.
    Aynı hafta ikinci yıldönümü gelen Soma Faciası bile gündem olamadı.

•••

Aslında, adı İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı ama, açılışta Türk-İş, kapanışta Memur-Sen Başkanı dışında konferansta işçiler yoktu.
    Ben bir tek sahne sanatçısı İpek Tuzcuoğlu’nu görebildim.
    Film, dizi setlerindeki kötü çalışma koşullarını, sık sık yaşanan kazaları, set emekçilerinin en büyük “lüksü” olan iki öğün yemeği bile kaldırımlarda yemek zorunda kaldıklarını anlattı.
    Hiç yoktan iyidir, diyecektim de…
    Böyle trajik bir konuşmadan sonra izleyicilerin kendisiyle selfie çektirmek için kuyruğa girdiğini görünce, diyemedim!..

•••

İşçiler yoktu da, işçilere hizmeti veren işyeri hekimleri, iş güvenliği uzmanları var mıydı, derseniz…
    Onlar da yoktu.
    Daha doğrusu, ancak iyi uygulama örneklerini sunmak için varlardı.
    Bir de, dinleyici olarak.
    Ne yaparlar, ne ederler, mesleklerini nasıl icra eylerler, hangi koşullarda çalışırlar, hal ve gidişattan memnun mudurlar, ola ki bir problemleri var mıdır, filan…
    Nafile!..
    Netice…
    Geçen hafta Sütlüce’den bakınca memlekette işçi sağlığı, iş güvenliği meselesi süt liman görünüyordu.
    http://www.birgun.net/haber-detay/isci-sagligi-is-guvenligi-sut-liman-112474.html
  2. CEREN AYTAÇ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92413
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kent Hastanesi
    Katılıyorum...
  3. varol40 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan BEY Aynen Katılıyorum
  4. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97127
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yazık halimize!.. Ayda 80 işyerine 3500 TL ye koşturup patrona 40 000 TL kazandırmaya devam
  5. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Bakın bu duruma da karşıyım. Silah zoruyla mı çalıştırılıyorsunuz? Bu durumda olan arkadaşlar lütfen kendinizi kullandirmayin. Bir insan 80 işyerine yetişemez... Tamam yasal olarak işyeri sınırlaması yahut çevre illere hizmet verme yönünde mesafe sınırı yok yasada bir boşluk var ama sizi bu yükten devletin kurtarmasını beklemeyin lütfen... Bu durum tamamen sizinle alakalı. Kendi kendinizin ayağına sıkmış durumdasınız üzgünüm ama tek yapmanız gereken oradan ayrilip yeni başlayacağınız yerde devletin boş bıraktığı bu duruma özel sözleşme ile kendinizin sınır koymasidir.
  6. Altan YÜCEL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90031
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    BENDE TAM ANLAMI İLE KATILIYORUM.
    BİR KAÇ GÜN ÖNCE İLGİLİ MAKAMLARA ATTIĞIM MAİL'DE DÜZENLEME OLMAZ İSE HİÇ BİR ŞEY YOLUNA GİRMEZ..

ATTIĞIM MAİL;

Levent Bey ve diğer dernek başkanlarımızmerhaba,

Meslektaşlarım ve benim ile ilğili güzel çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ederim.

Önceliğim yapmış olduğunuz seminerlerden birisinin de yaşamış olduğum Adana da olmasını isterim.

Sizinle paylaşmak istediğim konuyu aynı zamanda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman SOYLU Bey ile de paylaşacağım.
    İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri ve kısmi süreli sözleşmelerindeki kısıtlamalar hakkında büyük endişelerimiz ve bu konunun OSGB lerde çalışan ve çalışmak zorunda kalan meslektaşlarımın bu konuda çok fazla sömürüldüklerini düşünüyorum. 20 ocak 2004 tarihli 25352 sayılı resmi gazetede yayınlanan ‘’ İş Güvenliği ile Görevli Mühendis veya Teknik Elemanların Görev, Yetki veSorumlulukları ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ‘’ 11.maddesinde geçen ibarede bir isg uzmanı kısmi süreli sözleşme sayısının en fazla 10 olabileceği ibaresi geçmekteydi. Bu madde sayesinde OSGB ler meslektaşlarımızın üzerine 60 veya 80 iş yeri hatta daha fazla iş yeri yükleyemiyorlardı. Bundan kaynaklı olarak belgeye sahip meslektaşlarımın da iş bulabilmek gibi bir imkanı oluyordu. Ama anlamsız bir şekilde değişen yönetmelik maddesince bu ortadan kaldırıldı. Şuanda OSGBlerde çalışmak zorunda kalan hem de traji komik meblağlara 100lere yakın sayıda işyerinin yükü sırtına yüklenmiş bir şekilde çalışmak zorunda bırakılıyorlar.
    Hatta önceleri bir zaman sonra kısmi süreli iş sözleşmesi yapılan yerler arasında gecen süre haftalık çalışma süresinden sayılır ibaresi de ,

(5) İş güvenliği uzmanları sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunar. (Değişik ikinci cümle: RG-11/10/2013-28792)Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden sayılmaz.

Şeklinde değiştirildi..

Anlayamadığım konu bunların bu şekilde şekil alması İSG uzmanların korumak mı? Yoksa hali hazırda bulunan OSGB lerin daha fazla para kazanmasını mı sağlamak?

Düşünelim ki bir kişiye kısmi süreli iş yeri atandı. Bu kişiden ne kadar verimli olması beklenir. Buradaki amaç hizmet kalitesi mi dir? Yoksa yasak savmak mı?

Ben bile Adana trafiğinde bu kadar iş yerine ay içerisinde yetişemez iken ( bir çok iş yerine yılda bir iki kez uğraya biliyorum), İstanbul da bu işi yapan bir meslektaşım nasıl yetişebilecek? Yetişmiş olsa bile ne kadar kaliteli hizmet verilebilir?

BU SİSTEMİN BU HALE GELMESİ MESLEKTAŞLARIMIN LEHİNE İKEN OSGB SAHİPLERİNİN LEHİNE İŞLEMEKTEDİR. İSTİYORUZ Kİ KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMALARDA İŞYERİ KISITLAMASI OLSUN. SÖMÜRÜLEN VE HİÇ İŞ BULAMAYAN MESLEKTAŞLARIMIZDA İŞ BULSUN. EN ÖNEMLİSİDE MEŞKULİYET AZ OLMASI NEDENİ İLE KALİTELİ HİZMET VERİLSİN. OLAY YASAK SAĞMAKTAN ZİYADE İŞYERLERİNDE KÜLTÜLER DEĞER HALİNE GELSİN.

BU KONUDAKİ DÜŞÜNCELERİMİZİ ARKADAŞLARIM ADINA SİZE BİLDİRMEK İSTEDİM. EMİNİM Kİ MESLEĞİMİZİN KANAYAN YARASI OLAN BU SORUNU DİLEGETİRECEK VE ÇÖZÜM YOLLARI ARAYACAKSINIZ.

Saygılarımla / Best regards

Altan YÜCEL

İş Sağ. ve Güv. Uzmanı

HSE Manager

Tel : 1187

Ceyhan Yolu Üzeri 7. Km. İncirlik
    ADANA
    Tel: (322) 346 05 15
    Fax: (322) 346 37 42
    http://www.ikralojistik.com
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    @Altan YÜCEL kardeşim eline sağlık. Yazdıkların tamamen doğru. Fakat Levent bey dediğiniz kişi sanıyorum Levent kavlak ve onun dernek başkanı abiler ise en az bakanlık kadar kayıtsız bir kurum olduğunu söylemek isterim. Bu dernek kurulduğundan beri yukarıda belirttiğin durumlar oluşmakta.
    Tamamen şahsi fikrim; bakanlık iş güvenliği işini işverene uygun hale getirirken bu dernekte uzmanları işverenlere uygun hale getirmek için kurulmuş. Ben sonuç alınacağını düşünmüyorum
    @Talha Taflıoğlu katılıyorum kafanıza silah dayamıyorlar. o kadar ucuza çalışacaklarına markette satış danışmanı olsalar kafadaki tek sorun kaşar peyniri nerdeydi ? olur :cool:
  8. Altan YÜCEL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90031
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    EVET LEVENT KAVLAK.. HAKLISIN GALİBA @Orkun Dalyan KARDEŞİM. AMA HİÇ KAYITSIZDA KALAMADIM. EĞER BURADAKİ ÜYE ARKADAŞLARIMDA BU KONU ÜZERİNDE DURUR İSE SESİMİZİ BİR ŞEKİLDE YÜKSELTMİŞ OLURUZ SANIRIM..

BAKANLIK YETKİLİLERİNE DE ATTIM MAİLİ İŞİ ARKASINI BIRAKMAYI DA DÜŞÜNMÜYORUM AÇIKCASI..
  9. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    off paraya bak:) İnsanın darphane pardon osgb kurası geliyor ...
  10. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende şunu anlamıyorum x osgb tic. ltd. şti veya x iş sağlığı ve güvenliği A.Ş şeklinde devam eden firmaların hayır kurumu gibi hareket etmesini mi bekliyoruz? Kaldı ki ticarethane olmasalar vergi ödemez, tepede de patron dikilmezdi. Benim bildiğim hayır kurumları veya vakıflar vergiden muaf bunlardan devlet insan gibi vergi almıyor işsizliğe de bir damla katkısı oldu. Devlet daha ne ister ki . Neyse sadece bana enterasan geldiği için belirtmek istedim :)
  11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    ticaret tabi ki yapacak burada bahsedilen tabir uzmana 3 kuruş verip paranın çoğunu toplamak anlamında. belirtmek istedim :)
  12. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Düzen değişir gerisi değişmez Orkun bey :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Haziran 2016 ---
    3500 alan arkadaş lisans mesleğini yapsa asgari ücretin bir tık üstüne çıkacağını bildiği için belki de bu paraya bu riski alıyor. Bakalım ne olacağını zaman gösterecek ama bana kalırsa bu meslekte tüm taraflar için gelecek yok.
  13. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bence en büyük hatayı kendimizde aramamız lazım,
    bu işe daha başlarken, yetkimizi görevimizi bilmiyorken, nerede duracağımızı da bilemeyiz.
    halen daha, İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UZMANI ibaresini kullanan Uzmanlarımız varken bu ülkede.......

Erdem BASKIN
    İş Güvenliği Uzmanı

(hem tıp fakültesi, hem de mühendislik/fen edebiyat mezunu olup İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI yapanlara bi diyeceğim yok tabi ki :))
  14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    bence de gelecek yok ;)
  15. Altan YÜCEL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90031
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Erdem Bey belkide haklısınız. Ama olay sadece ünvanının ne olduğunu bilmemekten kaynaklanmıyor. Asgari ücret düzeyinde maaş alarak başka sektörde çalışan ve hasbel kader isteyerek veya ya tutarsa diye sınava girip İş güvenliği belgesine sahip olmuş ve arkasından da devletimizin büyük açığı olan SGK gün sayısı nedeni ile mesleğin A sından haberdar olmayan insanları mesleğin zirvesine taşıyıp A sınıfı belgeye sahip yapan yöneticiler sayesinde emeklili gelmiş yada hiç bir işe yaramayan insanların 3000-3500 tl gibi fiyatlara 100 lerce iş yerinin ''AMAN BİR ŞEY OLMAZ'' prensibi ile sorumluluğunu bilinçsizce üzerine alan İŞ GÜVENLİĞİ UZMANCIKLARI dikkatinizi çekiyorum UZMANCIKLARI sayesinde bu hallere geldik.
  16. Rıdvan Aksoy İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    merhaba,
    40.000 lirayı nasıl kazanıyor bir açıklarmısınız.yeni bir şeyler öğrenelim.
  17. Altan YÜCEL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90031
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

ÖRNEK HESAPLAMA

Hocam şimdi şöyle oluyor.. bir adet B sınıfı iş güvenliği uzmanının üzerine 80 adet firma yüklüyorsun. ortalama 20 kişi çalıştıran işyerleri üzerinden konuşur isek ; UZMAN ücreti ortalama 500tl+ kdv ortalama 590 tl yapıyor. 80* 590 tl = 47.500 tl yapıyor aylık. B sınıfı uzmana verilen max fiyat 4000 tl olsun ki degil.

47.500 tl - 4000 tl = 43.500 tl yapar.

birde bunun DR var.

43.500tl * 2 = 87.000 tl yapar.

kira gideri+ofis masrafları+kiralık araç+yakıt+ofis çalışanı + harici giderler = 10.000tl + 3000tl + 2000tl + 1000 tl + 1500 tl +2000 tl = 19.500 tl (ortalama 20.000tl dersek)

87.000 tl -20.000 tl = 67.000 tl eder...

siz bunu 80 değilde 40 iş yeri olarak hesaplar iseniz 33.500 tl olur....
  18. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97127
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu işi bir de araç kiralamadan uzman aracına yakıt verip yapanlar da var ,ofis kirası 10 000 TL çok 3000 TL deyin siz
  19. Rıdvan Aksoy İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hocam süre sınırlaması var sanırım.20 kişilik ancak ortalama 25 firmaya bakabilir ancak.o zaman hesap;
    25*590=14750
    14750-4000(uzman maliyeti sadece)=10750 uzmanın işverene kazandırdığı
  20. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu Ada'mın sigortası yok mu? Bana göre tahsilat yüzde yüz yapıldığını varsayarsak bir uzman taş çatlasın 5 bin bırakır o da herşeyin günlük gülistanlık olduğunu farz edersek olur. Bir de yukarıdaki hesaba göre kdv ler takır takır geliyor görünüyor devlet senden alamadığım paranın kdv sini alıyor. yani yukarda öyle bir hesap yapmış ki komedi yaw neyse