1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb çalışanları sosyal haklarınız ve çalışma şatlarınızdan memnun musunuz?

Konusu 'Anketler,İstatistik ve Araştırmalar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 19 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    haber.jpg
    Arkadaşalar bazı üyelerimizden ve çevreden gelen telefonlar ve şikayetler üzerine hem gündem hemde kamu oyu oluşturmak ve bir nebze İSG Profesyonellerinin özellikle OSGB lerde çalışan arkadaşlarımızın güncel sorunlarına ışık tutmak,araştırmak ve çözüm önerileri oluşturmak gayesi ile hem anket hemde aşağıda belirtilen sorulara cevap vermenizi sizlerden rica ediyorum.

Bu genel anlamda OSGB lerin güttükleri politika ve çalışma durumunada ışık tutacaktır.Ayrıca burdaki çalışma verimli geçerse bakanlık yetkililerinede iletilecektir.

Sorular aşağıda belirtilmiştir,bu sorular çerçevesinde Siz Profesyonellerin OSGB şartları içinde karşılaştığınız olumlu yada olumsuz görüşlerinizi ortaya koymanız önem arzetmektedir?

Her soruyu o soru başlığı altında cevaplar verirseniz güzel bir mülakat ve verimli olacaktır.Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

1. OSGB firmanızın iş güvenliği politikasından memnunmusunuz?
    2. OSGB denetimlerinizde size binek araç tahsis ediyor mu?
    3. OSGB firması iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına göre çalışmalar yapabiliyor mu?
    4. OSGB firmasında Maaşınızı zamanında alabiliyor musunuz?
    5. OSGB firmasında Sigortanız Maaşınız üzerinden mi yatırılıyor?
    6. OSGB firmanızın yaptığı çalışmaları dökümante edebiliyor mu yada yeterli Düzeydemidir?
    7. OSGB firmanız size işinizi düzgün yapabilmeniz için şartlar sağlıyor mu?(cep telefonu,dizüstü bilgisayar,fotoğraf makinesi vb.)
    8. OSGB firmasının size isgkatip üzerinden tanımladığı firma sayısı sizce bir kriteri olmalı mı?
    9. OSGB firmasının size isgkatip üzerinden tanımladığı firmalara tam anlamıyla hizmet verebiliyormusunuz?
    10. OSGB firmaları mı sizi yönetiyor siz mi yönetiyorsunuz?
    11. OSGB firmalarının belirlediği sürelerde mi denetim yapıyorsunuz yoksa sizin profesyonelliğiniz gereği işletme denetimleri mi yapıyorsunuz?
    12. OSGB firmalarında sizce işyeri hekimlerinin çalışmalarını verimli buluyormusunuz?
    13. Çalıştığınız OSGB firmaları sizi haftada kaç saat ve kaç gün çalıştırıyor?Hfta tatiliniz kaç gün?Yıllık izinlerinizi kullanabiliyormusunuz?
    14. OSGB firmasında aldığınız maaş sizce yeterli midir?
    15. OSGB firmasında çalışan bir iş güvenliği uzmanı olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız?
    16. OSGB firmalarının yeterince etkin ve verimli denetlendiğine inanıyormusunuz?Sizce denetçiler hangi kurumlardan olmalı ve En çok nelerin sorgulanmasını istersiniz?
    17. OSGB ler Danışmanlık firmalarından farksızdır düşüncesi sizce doğru bir önermemidir?
    18. Çalıştığınız OSGB de diğer sağlık personeli ne iş yapmaktadır?
    19. Sizce OSGB ler neden Kuruldu?
    20. OSGB bünyesinde çalışan uzmanlar risk analizinde işyeri hekimleri etkin mi yada verimli yada var mı?
    21. Denetlediğiniz firmalar OSGB lerden sizce memnun mu?değilse nedenleri nelerdir?
    22. OSGB de çalışan uzmanlarımıza OSGBlerde kendilerini geliştirebiliyorlar mı?Sizce OSGB ler yeni çalışan bir uzmana birşeyler öğretiyorlar mı?
    23. OSGB bünyesinde çalıştığınız firmalar iyi uygulamalar ve uygunsuzlukları giderme konusunda ne derece başarılılar?Değilseler nedenleri nelerdir?
    24. OSGB ler yapı denetim firmaları gibi olacak önermesi sizce ne kadar doğrudur?
    25. 6331 nolu kanun gereği kaç firmanızı işkur yada bölge çalışma müdürlüğüne şikayet ettiniz?
    26. OSGB bünyesinde işletmelerinize eğitimlerinize vakit ayırabiliyormusunuz?Eğitim verebiliyormusunuz?Eğitimleriniz ne kadar sürmektedir?İşveren sizce eğitimleriniz için yer,zaman ve mekan hususunda yardımcı oluyorlar mı?
    27. OSGB bünyesinde çalıştığınız firmalarda ortalama ne kadar zaman geçiriyorsunuz?
    28. Sizce şu anki yönetmeliklerde uzman ve hekimlerin kişi başı çalışma sürelerine bağlı isgkatipden atamaları yapılan firma sayısını doğru buluyormusunuz?Kişi başı saatlere bağlı firma sayısına verimli hizmet sunabiliyormusunuz?Sizce saatler kişi başı ne kadar olmalıdır?
    29. OSGB firma sahipleri sizce iş Güvenliği uzmanını nasıl görüyor ve piskolojik baskı görüyormusunuz?
    30. OSGB bünyesinde yeterli olduğuna inandığınız uzman var mı?Kaç uzman çalışmakta OSGBde ve sizce firma sayısına göre yeterli düzeydemi?
    31. OSGB lerin inşaat şantiyelerinde Daimi C sınıfı uzman çalıştırılmasını doğru buluyor musunuz?Sizce yasal mı?
  2. Murat Kural İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26918
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    osgbleri degerlendirmek icn guzel hazirlanmis sorular...
  3. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Erkan bey çok iyi düşünmüşsünüz bence bu sorulara şıkları da ekleyelim dijital ortamda işaretlenecek şekilde yayınlayalım ve rapor olarak yayınlayalım daha sağlıklı bir şey ortaya çıkaralım.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şıklar sonuç doğurmaz,sorulara ciddiyet ve samimiyetle anlatarak cevap verilmelidir…Bu hususta çok şikayet telefonları alıyorum ve Alo 170'e döndüm..her soru altına cevap yazılırsa ortaya güzel bir sonuç çıkacaktır,bizzat kendim bu sonuçları hem orjinall halini hemde tarafımızdan yapılacak raporu bakanlık yetkililerine teslim edecem..ve burdan güzel bir bildiri olarakta yayınlarız düşüncem..ama bir yandan da korkuyorum bu konu altında abe risk analizi örneği vaaa mııı?diye yazacaklar diye..
  5. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ortalama bir sonuç doğurur ancak. Site içinde yorumlar yaparak sonuç alınabilir ancak site dışında da paylaşmak onlardan da yorum almak için demiştim ben. bugünlerde çok yoğunum burdan gelecek yorumlara göre ben düzenlerim belki ama bu aralar biraz zor gibi.
  6. Hasan ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    0000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Düzelmesi gerçekten zor. Bu Osgb leri doktorlar kurduğu sürece iş düzgün gitmez.
  7. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Osgb sadece sağlık hizmeti vermelidir.
    Psikolog, hijyenist, yardımcı sağlık personeli akıllarına ne gelirse eklesinler yönetmeliğe ama ig uzmanı serbest çalışmadıkça Türkiye de iş güvenliği hikaye
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Soruları kopyalayın cevap kısmına ve altına cevap ve yorumlarınızı yazınız Lütfen!Şikayet ediyorsunuz sadece cevaplamıyorsunuz?Profesyonel olun..Şurda babamın hayrına mücadele vermiyorum..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Haziran 2014 ---
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Haziran 2014 ---
  9. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    Erkan bey merhaba, sanırım konu başlığı çok iddialı olmuş ... :)

Özellikle forum üyeliğimiz rumuzlar değil isimler üzerinden olduğu için herkes ortada yani yakın tanıdıkları da bu foruma giriyorsa doğrudan düşüncelerini görecekler. Bu da özellikle OSGB de çalışan arkadaşlarımızı işsiz kalma nedeniyle korkutabilir.

Bu durumda OSGB patronunun da okuduğunu düşünen bir uzman özellikle aşağıda bulunan soruya ne cevap verir merak ediyorum ...:)

29 - OSGB firma sahipleri sizce iş Güvenliği uzmanını nasıl görüyor ve piskolojik baskı görüyormusunuz?
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Abdi abi konu başında dikkat ederseniz olumlu yada olumsuz düşüncelerinizi,yorumlarınızı yazın yada kısa net cevaplar verin dedim..Ortalık OSGB Rehberi yada birliği adı altında oluşumlar var ve piyasada ticari kazanım doğrutusunda yönlendrmeler yapılıyor ve kimse OSGB ne yapar uzman ne yapar kim ne eder konuşmuyor..ve sürekli şikayetler ve örnekler var karşımda bu gün özellikle canıma tak etti bir arkadaşım böyle bir çalışmada yaparmısın diye rica etti bizde üzerimize düşeni yapalım dedik..amacımız goy goyculuk yapmak değil,sorunları bir bütün olarak görme açısından tartışalım konuşalım istedik..bu platformda kişilere uzmanlık açısından teknik yardımı yapmanın ötesinde birşeyleri kırıp dökmeden konuşma yeri haline getirmek ve dkkat çekmek için açtık ve fedakarlıklarla götürüyoruz..İşimiz zor biliyoruz amacımız Bu işle uğraşan samimi arkadaşlara bir nebze olsun nefes almalarına yardımcı olmak.
  11. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kaç kişi cevap verecek merak ediyorum...:)

Ben OSGB leri tanıdığım kadarıyla genelleme yaparak cevap vermeye çalışayım.

Ha bu arada diğer konu başlığında yazılanları da okudum takma kafana ...;)
  12. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    1. OSGB firmanızın iş güvenliği politikasından memnunmusunuz? Hayır sadece ticari şirketler olarak görüyorum
    2. OSGB denetimlerinizde size binek araç tahsis ediyor mu?Hayır kendi aracımızı kullanıyor ve yakıt parası alıyoruz
    3. OSGB firması iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına göre çalışmalar yapabiliyor mu?Hayır işvereni kaçrmamak için gerçekleri söylemiyorlar
    4. OSGB firmasında Maaşınızı zamanında alabiliyor musunuz?OSGB ye göre değişiyor
    5. OSGB firmasında Sigortanız Maaşınız üzerinden mi yatırılıyor?Çoğu yerde hayır
    6. OSGB firmanızın yaptığı çalışmaları dökümante edebiliyor mu yada yeterli Düzeydemidir?Hayır yeterli değil bunun sebebi yerine göre iş güvenliği uzmanının bilgi ve çalışmasının yetersiz oluşuda olabiliyor
    7. OSGB firmanız size işinizi düzgün yapabilmeniz için şartlar sağlıyor mu?(cep telefonu,dizüstü bilgisayar,fotoğraf makinesi vb.)OSGB lere göre farklılık gösterebiliyor. Hepsini verende, bazısını verende, hiç vermeyende var
    8. OSGB firmasının size isgkatip üzerinden tanımladığı firma sayısı sizce bir kriteri olmalı mı?Evet olmalı. Günde bir şirket veya iki şirket olmalı ayda 53 işyeri değil...
    9. OSGB firmasının size isgkatip üzerinden tanımladığı firmalara tam anlamıyla hizmet verebiliyormusunuz?Aylık bir saat hizmet süresi olan ve programda arka arkaya yazılan 196 saatlik bir hizmet nasıl verilebilirse okadar
    10. OSGB firmaları mı sizi yönetiyor siz mi yönetiyorsunuz?OSGB ye göre değişir ancak çoğunlukla OSGB ler uzmanları amele pazarında adam gibi görüyor
    11. OSGB firmalarının belirlediği sürelerde mi denetim yapıyorsunuz yoksa sizin profesyonelliğiniz gereği işletme denetimleri mi yapıyorsunuz?OSGB ye göre değişiyor. Hizmet süresinden fazla gidilen yerlerde olabiliyor, hizmet süresinden eksik gidilip cee yapılan yerlerde var
    12. OSGB firmalarında sizce işyeri hekimlerinin çalışmalarını verimli buluyormusunuz?Çoğunlukla hayır çünkü zamanları meslek hastalığı üzerine çalışmaya yetmiyor, poliklinik yapıyorlar
    13. Çalıştığınız OSGB firmaları sizi haftada kaç saat ve kaç gün çalıştırıyor?Hfta tatiliniz kaç gün?Yıllık izinlerinizi kullanabiliyormusunuz?Neredeyse 7 gün 24 saat çalıştırmak isteyenler var. Gece evde bilgisayar başında geçebiliyor. Yıllık izinleri daha göremedik
    14. OSGB firmasında aldığınız maaş sizce yeterli midir?Kesinlikle hayır herkes kendi mesleğini yapsın daha çok kazanır. OSGB ler birbirlerini kırarakda kazanırken fiyat düşürüp yanında çalışana az veriyor, hekimler hariç...
    15. OSGB firmasında çalışan bir iş güvenliği uzmanı olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız?Hekim ve diğer sağlık personeline göbekten bağladıkları için serbest çalışamayan ve kukla edilen...
    16. OSGB firmalarının yeterince etkin ve verimli denetlendiğine inanıyormusunuz?Sizce denetçiler hangi kurumlardan olmalı ve En çok nelerin sorgulanmasını istersiniz?Hayır inanmıyorum, denetleyenlerin ne yaptıklarını anlamak mümkün değil. Standart denetleme yapılamıyor. Mevzuatı iyi bilen ve işi geçiştirerek göz yummayan müfettişler olmalı
    17. OSGB ler Danışmanlık firmalarından farksızdır düşüncesi sizce doğru bir önermemidir?OSGB ler danışmanlık firmalarından farklıdır çünkü elini taşın altına koyar, danışmanlık firması bunu yapmaz...
    18. Çalıştığınız OSGB de diğer sağlık personeli ne iş yapmaktadır?Çoğu yerde göstermeliktir isg-Katip üzerinden OSGB ye para kazandırır ve yatar hiçbir yere gitmez. Zaten işverende sırf ceza yememek için yattığı yerden onun için para öder ( İşini ciddi yapan OSGB leri tenzih ederim )
    19. Sizce OSGB ler neden Kuruldu?Kazım beye göre daha iyi hizmet verilebilecek diye, bana göre yeni taşeron şirketler ve patronlar yaratarak ağalara sömürü düzeni kurmak için
    20. OSGB bünyesinde çalışan uzmanlar risk analizinde işyeri hekimleri etkin mi yada verimli yada var mı?Hekimler o işlere bakmaz
    21. Denetlediğiniz firmalar OSGB lerden sizce memnun mu?değilse nedenleri nelerdir?Memnun değiller çünkü sürekli uzman değişiyor ( hem ucuz hemde lezzetli olsun istiyorlar ama yemekde böyle oluyor )
    22. OSGB de çalışan uzmanlarımıza OSGBlerde kendilerini geliştirebiliyorlar mı?Sizce OSGB ler yeni çalışan bir uzmana birşeyler öğretiyorlar mı? Kim öğretecek orada işi öğretenlermi var ? Tabiki hayır her koyun kendi bacağından asılır misali gittiği yerde tekbaşınadır. Arkadaşça yardımlaşmalar olabiliyor...
    23. OSGB bünyesinde çalıştığınız firmalar iyi uygulamalar ve uygunsuzlukları giderme konusunda ne derece başarılılar?Değilseler nedenleri nelerdir?İşyerine göre değişir. Ciddi şirketler sizi dinlerken diğerleri söylediklerinize karşılık ben senin patronunla bir görüşeyim diyebiliyor...
    24. OSGB ler yapı denetim firmaları gibi olacak önermesi sizce ne kadar doğrudur?Böyle giderse kaçınılmaz sondur
    25. 6331 nolu kanun gereği kaç firmanızı işkur yada bölge çalışma müdürlüğüne şikayet ettiniz?Bu gerçekten mümkün olabilir mi ? Hayal kurmayalım kim ilelebet işsiz kalmak ister ? Bunu yaptıktan sonra başka yerdede çalışabilir misin ? Ya bunu çeker yada işi bırakır başka diyarlara yelken açar kendini oradan kurtarmaya çalışırsın...
    26. OSGB bünyesinde işletmelerinize eğitimlerinize vakit ayırabiliyormusunuz?Eğitim verebiliyormusunuz?Eğitimleriniz ne kadar sürmektedir?İşveren sizce eğitimleriniz için yer,zaman ve mekan hususunda yardımcı oluyorlar mı?Eğitim yönetmeliğimizi uygulamayan, bilmeyen ve 4 saatlik Temel İş Güvenliği Eğitimi ( ne demekse? mevzuatımızda bu tanım yoktur ) ve sertifikası verdim diyen uzmanlarımız dahi varken ( 8 - 12 ve 16 saatlik eğitimler varken ) bilmediği için aldatılan da öğrendikten sonra ya yapılmış gibi imza atalım diyen işyerleride var...
    27. OSGB bünyesinde çalıştığınız firmalarda ortalama ne kadar zaman geçiriyorsunuz?Hizmet süresine ve işyerinin ciddiyetine göre değişir. Sözleşme yapıldığı halde gidilmeden sadece düşük ücrete anlaşma yapılan yerler olabiliyor
    28. Sizce şu anki yönetmeliklerde uzman ve hekimlerin kişi başı çalışma sürelerine bağlı isgkatipden atamaları yapılan firma sayısını doğru buluyormusunuz?Kişi başı saatlere bağlı firma sayısına verimli hizmet sunabiliyormusunuz?Sizce saatler kişi başı ne kadar olmalıdır?Asla hayır doğru bulmuyorum. Süreler gerçek anlamda çalışma yapılabilmesi için yetersiz.Bu konuda çalışma her işyeri için yarım günden az olmamalıdır. Yolda geçen süreler nedeniyle hizmet sürelerine uyulmuyor 217 saat giriliyor ama gerçekte bu süre sadece iş yerinde her işyeri için uygulanamaz. Hizmet süresi 1 saat olan 8 iş yerine bir günde nasıl bakabilirsniz?
    29. OSGB firma sahipleri sizce iş Güvenliği uzmanını nasıl görüyor ve piskolojik baskı görüyormusunuz?Ticari işyerleri oldukları için çok kazanma hedefleri olan patronlar mantığı ile her işyerinde olduğu gibi bakılıyor.
    30. OSGB bünyesinde yeterli olduğuna inandığınız uzman var mı?Kaç uzman çalışmakta OSGBde ve sizce firma sayısına göre yeterli düzeydemi?Nekadar az uzman okadar çok işyeri ve okadar çok kazanan OSGB patronu başka birşey olabilirmi?
    31. OSGB lerin inşaat şantiyelerinde Daimi C sınıfı uzman çalıştırılmasını doğru buluyor musunuz?Sizce yasal mı? Doğru bulmuyorum eğer çok tehlikeli sınıf işyerleri olduğunu söylüyorsanız ancak A sınıfı uzmana emanet edebilirsiniz. C sınıfını bu iş için yetersiz buluyorsanız orada işi ne ? Ama malesef A sınıfı uzman yanında C sınıfı uzman vererek çalıştırıyorlar. A sınıfı az süreli C sınıfı tam süreli ve yasal...
  13. captainstrange İSGforum Üyesi

Bizler görevlendirildiğimiz firmalarda iş sağlığı ve güvenliğini sağlamada çalışmalar yaparken,bizlerin sağlığı ve güvenliği ile ilgilenin olmaması garip bir durum.
  14. Kıymet Güzel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18047
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Görünen köy klavuz istemez.:) galiba bu atasözü uymadı ama aşağı yukarı aynı şeyler yazılacak Erkan Bey siz ne bekliyorsunuz?
  15. Kıymet Güzel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18047
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Abdi Bey in yazdıklarının aynısı sadece biz bu kültürün oluşması için öncelikli şeyleri gerçekleştirmeye çalışıyoruz...SÖYLENECEKLERİ SÖYLÜYORUZ şükür naylon iş yapmıyoruz ama OSGB geneli Abdi Beyin yazdığı gibi olduğunu herkes biliyor artık..bakanlıkta biliyordur..balık baştan kokar galiba bu atasözü uydu :)
  16. Eda BİLGİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126568
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DAP
    1. OSGB firmanızın iş güvenliği politikasından memnunmusunuz? Şuan çalıştığım yerden evet memnunum, daha önceki yerlerde ise memnun olup olmayacağım bir politika bile yok. Allah ne verdiyse!
    2. OSGB denetimlerinizde size binek araç tahsis ediyor mu? Hayır, kendi imkanlarınla gidiyorsun, yol ücreti ya vermiyorlar ya da harcadığın kadar vermiyorlar. osgb ye göre de değişiklikler var özel araçla alıp bırakan şoförlerin olduğu yerler de var. şuan ulaşımım daha kolay.
    3. OSGB firması iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına göre çalışmalar yapabiliyor mu? mevzuatı anlayıp irdeleyenler yapmaya çalışıyor tam anlamıyla yapılan OSGB'lerin varlığından habersizim.
    4. OSGB firmasında Maaşınızı zamanında alabiliyor musunuz? yaşadığım en büyük sıkıntı maaş!!! zamanında alamıyorsun dilenci gibi parça parça alıyorsun zaten üç kuruşa nerdeyse evde bile bilgisayar başında çalışıyorsun. ayrıldığım bir osgb ile mahkeme aşamasında olmamın sebebi de bu olsa gerek. alacağım para mahkeme giderlerinden daha düşük ama ben hakkımın zerresi bile böyle aç insanlarda kalmasını istemiyorum bu yüzden mahkemeye, giderlere üste para vermeye razıyım.
    5. OSGB firmasında Sigortanız Maaşınız üzerinden mi yatırılıyor? şuan evet. önceki OSGB lerde sigorta girişimin çok geç yapılması bir yana asgari ücret üzerinden gösterilmişti.
    6. OSGB firmanızın yaptığı çalışmaları dökümante edebiliyor mu yada yeterli Düzeydemidir? bir kopukluk var dökumante ediyorsa da bize gerekli bilgi verilmiyor, ya da uzman kendi firmalarının herşeyini kendisi takip ediyor. anlamadığım hekimin hiç mi dökumante etmesi gereken şey yok.
    7. OSGB firmanız size işinizi düzgün yapabilmeniz için şartlar sağlıyor mu?(cep telefonu,dizüstü bilgisayar,fotoğraf makinesi vb.) Evet, şuan çalıştığım firmamda bunlar teslim edildi tarafıma, ancak bir öncekilerde kendi bilgisayarım vb. kullandım.
    8. OSGB firmasının size isgkatip üzerinden tanımladığı firma sayısı sizce bir kriteri olmalı mı? Elbette olmalıdır. Ancak bırakın firma sayısına kriter getirmeyi, çalışma sürelerini yarı yarıya azaltan bir sistem var ülkemizde. bu bir hayal.
    9. OSGB firmasının size isgkatip üzerinden tanımladığı firmalara tam anlamıyla hizmet verebiliyormusunuz? iş yine dönüp dolaşıp zamana geliyor haftada 4 gün gittiğim yer de var ayda 1 saat gittiğim yer de. şimdi ayda 1 saatlik gittiğim yerde tam anlamıyla hizmet vermem mümkün müdür? Tabi ki hayır.
    10. OSGB firmaları mı sizi yönetiyor siz mi yönetiyorsunuz? Devlet bu sisteme izin verdiği sürece OSGB'ler tarafından güdülmeye devam edeceğiz.
    11. OSGB firmalarının belirlediği sürelerde mi denetim yapıyorsunuz yoksa sizin profesyonelliğiniz gereği işletme denetimleri mi yapıyorsunuz? mecburen OSGB nin belirlediği sürede. senin benim profesyonelliğimiz onların bünyesine ters.
    12. OSGB firmalarında sizce işyeri hekimlerinin çalışmalarını verimli buluyormusunuz? Kişiye göre değişiyor gerçekten uğraşan hekimlerde gördüm ancak bizler hiçbişey bilmesek bile öğrenmek için bir uğraşımız var ve gerçekten zamanla öğreniyoruz sistemi ve içine dahil oluyoruz doktorlarda bu yok sanırım doktor olmanın verdiği bir özgüvenle yapmaları gerekenleri bile yapmadıkları için çoğu zaman verimsizler.
    13. Çalıştığınız OSGB firmaları sizi haftada kaç saat ve kaç gün çalıştırıyor?Hfta tatiliniz kaç gün?Yıllık izinlerinizi kullanabiliyormusunuz? henüz yıllık izin kullanacak kadar bir OSGB de kalamadım malesef. hafta tatilim bazen 2 bazen 1. haftalık çalışma saatim 40-45 arası.
    14. OSGB firmasında aldığınız maaş sizce yeterli midir? bunca riskin altına imza atıp C sınıfı uzman olarak çalışıyorsanız hayır değil.
    15. OSGB firmasında çalışan bir iş güvenliği uzmanı olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız? Haklıyım LAKİN kalmalıyım SAKİN.
    16. OSGB firmalarının yeterince etkin ve verimli denetlendiğine inanıyormusunuz?Sizce denetçiler hangi kurumlardan olmalı ve En çok nelerin sorgulanmasını istersiniz? kesinlikle Hayır. gözümün önünde cereyan eden denetimde iki müfettişin tavırlarının birbirinden tamamen farklı ve tezattı. sorgulanacaksa önce OSGB çalışanlarının sigortaları maaşları izinleri yasal hakları sorgulansın yangın tüpü levhalar sonraa..
    17. OSGB ler Danışmanlık firmalarından farksızdır düşüncesi sizce doğru bir önermemidir? daha bile rahatlar 0 sorumluluk gani para...
    18. Çalıştığınız OSGB de diğer sağlık personeli ne iş yapmaktadır? doktorun sekreteryası.
    19. Sizce OSGB ler neden Kuruldu? değerli devletimiz elini taşın altına koymak yerine her işte yaptığı gibi bunda da taşerondan destek almak istedi İSG nin taşeronları da OSGB adı altında kuruldu.
    20. OSGB bünyesinde çalışan uzmanlar risk analizinde işyeri hekimleri etkin mi yada verimli yada var mı? tabi çok etkinler hekimlerimiz sadece altına imza atarlar. risk analizinde uzman dışında etkin kimse yok.
    21. Denetlediğiniz firmalar OSGB lerden sizce memnun mu?değilse nedenleri nelerdir? çok sık uzman değişimi olması nedeniyle memnun değiller sürenin azlığından memnun değiller fiyatın fazla olduğunu iddia edenler bile var.
    22. OSGB de çalışan uzmanlarımıza OSGBlerde kendilerini geliştirebiliyorlar mı?Sizce OSGB ler yeni çalışan bir uzmana birşeyler öğretiyorlar mı? OSGB de çalışan insanlar kendilerini geliştiriyorsa bile bunun nedeni bire bir OSGB değildir . çalışma arkadaşları ile olan bilgi alışverişidir.
    23. OSGB bünyesinde çalıştığınız firmalar iyi uygulamalar ve uygunsuzlukları giderme konusunda ne derece başarılılar?Değilseler nedenleri nelerdir? Kurumsal firmalar bişeyler yapma çabasındalar ama sırf yasal mevzuat olduğu için bu hizmeti alanlar He He deyip geçiyorlar. neden böyle çünkü denetimlerimiz ya hiç yok ya sahte.
    24. OSGB ler yapı denetim firmaları gibi olacak önermesi sizce ne kadar doğrudur? Yorumsuz.
    25. 6331 nolu kanun gereği kaç firmanızı işkur yada bölge çalışma müdürlüğüne şikayet ettiniz? henüz sıfır
    26. OSGB bünyesinde işletmelerinize eğitimlerinize vakit ayırabiliyormusunuz?Eğitim verebiliyormusunuz?Eğitimleriniz ne kadar sürmektedir?İşveren sizce eğitimleriniz için yer,zaman ve mekan hususunda yardımcı oluyorlar mı? Eğitimler büyük sıkıntı devlet saat koymuş oraya da biz o saatler kadar eğitim veremiyoruz malesef.
    27. OSGB bünyesinde çalıştığınız firmalarda ortalama ne kadar zaman geçiriyorsunuz? haftalık 35-40 saat
    28. Sizce şu anki yönetmeliklerde uzman ve hekimlerin kişi başı çalışma sürelerine bağlı isgkatipden atamaları yapılan firma sayısını doğru buluyormusunuz?Kişi başı saatlere bağlı firma sayısına verimli hizmet sunabiliyormusunuz?Sizce saatler kişi başı ne kadar olmalıdır? bir kere saatlerin kişi başı olması da çok saçma 70 dönüm arazide depoda 10 kişi çalışıyorsa ve tehlikeliyse burası ben buraya 2 saat mi gideceğim ayda sadece. hekimler zaten verilen saat kadar bile kalmıyor onlara bişey diyemem byle gidecek onlar. verimli hizmet için 50 üstü yerlere 1 uzman daimi calışmalı.
    29. OSGB firma sahipleri sizce iş Güvenliği uzmanını nasıl görüyor ve piskolojik baskı görüyormusunuz? şuanki yerde hayır. bir öncekinden bu nedenle çıktım. yolunacak kaz olarak görüyorlar bizi sanırım yada yoluma yardımcı olacak tavuk :D
    30. OSGB bünyesinde yeterli olduğuna inandığınız uzman var mı?Kaç uzman çalışmakta OSGBde ve sizce firma sayısına göre yeterli düzeydemi? yetelilik yetkinlik zamanla oluşuyor cok degerli uzmanlar var
    31. OSGB lerin inşaat şantiyelerinde Daimi C sınıfı uzman çalıştırılmasını doğru buluyor musunuz?Sizce yasal mı? yasal ki geçenlerde tutuklanan C sınıfı tekstil mühendisini çalıştıran işverene herhangi bir bedel yüklenmedi. doğru olan A sınıfının tam zamanlı çalışması
  17. Gökhan Kelebek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    105041
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Osgblerin burnunu kaldiranlar kendi bransinda is bulamamis is bulmak icin sertifika alanlardir. Uzman olarak sertifika alip kole gibi ezdiririseniz kendinizi boyle devam eder her yeni mezun hemen c sinifi belge aliyor gereksiz yere degeri dusuyor.bu isin
  18. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    1. OSGB firmanızın iş güvenliği politikasından memnunmusunuz?EVET MEMNUNUM AZ SAYIDA FİRMAYA GEREKTİĞİNCE HİZMET VERME ANLAYIŞINDALAR.
    2. OSGB denetimlerinizde size binek araç tahsis ediyor mu?EVET ŞİRKETİN ARAÇLARIYLA DENETİME GİDİYORUZ.
    3. OSGB firması iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına göre çalışmalar yapabiliyor mu?TAM OLARAK DEĞİL. HERŞEYİ TESPİT ETSENİZ BİLE İŞVERENE BUNU KABUL ETTİRMEK HER ZAMAN MÜMKÜN OLMUYOR. AMA OSGB OLARAK ÜSTÜMÜZE DÜŞENİ YAPIYORUZ.
    4. OSGB firmasında Maaşınızı zamanında alabiliyor musunuz?EVET
    5. OSGB firmasında Sigortanız Maaşınız üzerinden mi yatırılıyor?EVET
    6. OSGB firmanızın yaptığı çalışmaları dökümante edebiliyor mu yada yeterli Düzeydemidir? YAPILAN ÇALIŞMALARIN HER BİRİ İÇİN BİR NÜSHA İŞVERENDE BİR NÜSHA OSGB DE OLACAK ŞEKİLDE DÖKÜMANLIYORUZ.
    7. OSGB firmanız size işinizi düzgün yapabilmeniz için şartlar sağlıyor mu?(cep telefonu,dizüstü bilgisayar,fotoğraf makinesi vb.) HAYIR KENDİ TELEFONLARIMIZLA VE BİLGİSAYARLARIMIZLA ÇALIŞIYORUZ.
    8. OSGB firmasının size isgkatip üzerinden tanımladığı firma sayısı sizce bir kriteri olmalı mı?EVET OLMALI. SADECE ÇALIŞMA SAATİDEĞİL ÇALIŞAN UZMANIN BU HİZMETİ VERMEK İÇİN HARCAYACAĞI ZAMAN,OSGB'DE DÖKÜMAN İŞLERİYLE GEÇİRECEĞİ ZAMANDA DİKKATE ALINARAK YAPILMALI.
    9. OSGB firmasının size isgkatip üzerinden tanımladığı firmalara tam anlamıyla hizmet verebiliyor musunuz? TAM OLARAK DEĞİL. ŞÖYLEKİ AYDA 2 SAAT BULUNMAM GEREKEN YERDE BUNU SAĞLAYABİLİYORKEN 10 SAAT GEÇİRMEM GEREKEN YERDE DAHA AZ BULUNDUĞUM OLABİLİYOR. HİÇBİR İŞVEREN UZMANIN DENETİMDE NE KADAR VAKİT GEÇİRDİĞİNE BAKMIYOR. UZMAN OLARAK 10 SAATTE YAPMAM GEREKENİ HIZLANDIRIP KENDİME VAKİT ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUM.
    10. OSGB firmaları mı sizi yönetiyor siz mi yönetiyorsunuz?ÇALIŞTIĞIM OSGB DE YÖNETİCİMİZ VAR AMA BİZİM PROGRAMIMIZA YADA İŞYERİNDEKİ ÇALIŞMALARIMIZA MÜDEHALE ETMİYOR. SADECE İÇ DENETİM YAPIYOR VE FİRMALARA GİDEREK BİZİM ORDAKİ ÇALIŞMALARIMIZI SORGULUYOR. AYRICA ZAMAN ZAMAN BÜRO İÇİNDEKİ FİRMA KLASÖRLERİNDEN RASTGELE SEÇİP İÇİNDEKİ DÖKÜMANLARI KONTROL EDİYOR. EKSİK BULDUĞUNDA UYARI TEKRARINDA SIKINTI ÇIKARTIYOR.
    11. OSGB firmalarının belirlediği sürelerde mi denetim yapıyorsunuz yoksa sizin profesyonelliğiniz gereği işletme denetimleri mi yapıyorsunuz?TAMAMEN BİZ BELİRLİYORUZ. FİRMANIN PROGRAMIN GERİSİNDE YADA PROGRAMDAN ÖNDE OLMASINA GÖRE ZAMAN AYIRIP, FİRMALARIN UYGUN SAATLERİNE RANDEVU ALARAK ÇALIŞIYORUZ.
    12. OSGB firmalarında sizce işyeri hekimlerinin çalışmalarını verimli buluyormusunuz?ÇOK NADİR VERİMLİ! EĞER BİLİNÇLİ BİR İŞVEREN ÇIKIP MESLEK HASTALIĞI VEYA SAĞLIKLA İLGİLİ KKDLER HAKKINDA SORU SORMADIĞI SÜRECE SADECE POLİKLİNİK YAPILIYOR. HASTADA YOKSA ÇAY İÇİP ÇIKILIYOR.
    13. Çalıştığınız OSGB firmaları sizi haftada kaç saat ve kaç gün çalıştırıyor?Hfta tatiliniz kaç gün?Yıllık izinlerinizi kullanabiliyormusunuz?HAFTADA 6 GÜN CUMARTESİLERİ GENELDE ERKEN CIKIYORUZ. PAZARLARI TATİL. SABAH 9 AKŞAM 6 BAZEN 7 OLUYOR SAATLER. YILLIK İZİNLERİMİZLE İLGİLİ BİR SIKINTI YOK.
    14. OSGB firmasında aldığınız maaş sizce yeterli midir?ALINAN RİSKE GÖRE DAHA FAZLA OLMALI. MAAŞLAR BÖLGESEL DEĞİŞİYOR. BENİM BULUNDUĞUM BÖLGE ŞARTLARINA GÖRE İYİ AMA DAHA FAZLA OLMASINI HAKEDİYOR BU İŞ.
    15. OSGB firmasında çalışan bir iş güvenliği uzmanı olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız? HER GEÇEN GÜN BİR ADIM DAHA İLERLEMEYE ÇALIŞAN BİRİ.. HER YENİ GÜNDE YENİ BİR SEKTÖRLE TANIŞTIĞINIZ BİR MESLEKTE KENDİNİZE BİŞEYLER KATMADAN BU İŞİ YAPMA ŞANSIMIZ YOK!
    16. OSGB firmalarının yeterince etkin ve verimli denetlendiğine inanıyormusunuz?Sizce denetçiler hangi kurumlardan olmalı ve En çok nelerin sorgulanmasını istersiniz? İNANMIYORUM. NERDEYSE HİÇ DENETLENMİYOR. KURUMDAN ZİYADE DENETÇİLER NASIL OLMALI DEMELİYİZ. ŞUANKİLER GİBİ OLMAMALI. SADECE GELMİŞ OLMAK İÇİN GELEN YADA GÜNLÜK KOTAYI DOLDURMAYAN ÇALIŞAN TRAFİK POLİSLERİ GİBİ OLMAMALI. MEVZUATTA O KADAR ÇOK ŞEY VARKİ ASLINDA RİSK ANALİZİNDEKİ ÖNEM SIRASINA SOKULUP HER DENETİMDE BELLİ NOKTALAR KONTROL EDİLMELİ. RASTGELE DOSYA BAKMALARI ÇOK SAÇMA.
    17. OSGB ler Danışmanlık firmalarından farksızdır düşüncesi sizce doğru bir önermemidir?OSGB LER TESPİT VE ÖNERİ KURUMLARI DEĞİLMİDİR? DANIŞMANLARDAN TEK FARKI ONLAR RİSKE GİRMİYOR,BİZ GİRİYORUZ.
    18. Çalıştığınız OSGB de diğer sağlık personeli ne iş yapmaktadır?ÇOĞUNLUKLA DOKTORLARI ASİSTE EDİYOR. PROGRAMLARINI HAZIRLIYOR. SAĞLIK RAPORLARI,SFT,ODYO,AC GİBİ EKSİKLERİN TAKİBİNİ YAPIYOR. FİRMA ZİYARETLERİNDE UYGULAMASINI YAPIYOR.
    19. Sizce OSGB ler neden Kuruldu? İŞVERENLER DOKTOR UZMAN VE SAĞLIK PERSONELİNİ AYRI AYRI ARAMASIN TEK YERDEN HİZMET ALABİLSİN DİYE.
    20. OSGB bünyesinde çalışan uzmanlar risk analizinde işyeri hekimleri etkin mi yada verimli yada var mı?KAÇ TANE RİSK ANALİZİ YAPTIM BİLMİYORUM AMA HİÇBİRİNDE ORTAK ÇALIŞMADIK BAZEN İMZAYIDA SEN ATIVER BİZAHMET MANTIĞINDALAR.
    21. Denetlediğiniz firmalar OSGB lerden sizce memnun mu?değilse nedenleri nelerdir?BU DEĞİŞKEN. HER FİRMANIN BEKLENTİSİ FARKLI. BAZILARI ÇOK CÜZİ RAKAMLARA SİZİ KOMPLE SATIN ALDIĞINI DÜŞÜNÜYOR. BAZILARI İSE ŞİMDİYE KADAR BÖYLE ŞEYLERLE KARŞILAŞMADIĞI VE YENİ TANIŞTIĞI İÇİN MEMNUN. AMA ÇALIŞANLARIN TAMAMI MEMNUN. YENİ AYAKKABILARI OLDU HEPSİNİN :)
    22. OSGB de çalışan uzmanlarımıza OSGBlerde kendilerini geliştirebiliyorlar mı?Sizce OSGB ler yeni çalışan bir uzmana birşeyler öğretiyorlar mı? BİZDE ORYANTASYON VAR. EĞİTİM,ZİYARETLERDE BAKILMASI GEREKENLER,İŞYERİNDE KİMİNLE TEMAS KURULMASI GEREKTİĞİ, İŞVERENLERİN RUH HALLERİNE KADAR ANLATILIR GENELDE. AMA MESLEKİ YADA UZMANLIK ANLAMINDA ÇOK AYRINTIYA GİRİLMEZ.
    23. OSGB bünyesinde çalıştığınız firmalar iyi uygulamalar ve uygunsuzlukları giderme konusunda ne derece başarılılar?Değilseler nedenleri nelerdir?BAŞARIYI BELİRLEYEN TEKŞEY PARASAL DURUMLARI. GENELDE YAPTIRMAK İSTEDİKLERİMİZ YADA ALINACAK ÖNLEMLER GİDER OLARAK GÖRÜLÜYOR. DURUMU İYİ OLAN FİRMA SORMADAN YAPIYOR,DİĞERLERİ KANUNLA PAZARLIK YAPIYOR. ÇALIŞAN SORUMLULUKLARINDA BÜYÜK FİRMALAR YAPTIRIM YAPARKEN KÜÇÜKLERİNDE AİLE MANTIĞI VAR, 20 YILLIK USTAM BARET TAKMASSA KAVAYIMMI? DİYE YAKLAŞIYOR OLAYA.
    24. OSGB ler yapı denetim firmaları gibi olacak önermesi sizce ne kadar doğrudur?YÜKSEK İHTİMALLE!
    25. 6331 nolu kanun gereği kaç firmanızı işkur yada bölge çalışma müdürlüğüne şikayet ettiniz?HİÇ!BU SİSTEMDE BU MÜMKÜN DEĞİL. BU ANCAK OSGBLERİN YADA UZMANLARIN PARALARINI DEVLETİN SAĞLADIĞI BİR HAVUZDAN ALMAYA BAŞLADIKLARI ZAMAN OLUR.
    26. OSGB bünyesinde işletmelerinize eğitimlerinize vakit ayırabiliyormusunuz?Eğitim verebiliyormusunuz?Eğitimleriniz ne kadar sürmektedir?İşveren sizce eğitimleriniz için yer,zaman ve mekan hususunda yardımcı oluyorlar mı?EVET VERİYORUZ AMA YER VE ZAMAN OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ OLMUYOR. İNŞAATTA KÖPÜKLERİN ÜZERİNDE YADA ZAMAN OLARAK ABİ HARÇ DONACAK ACELE ETSEK DİYEN DURUMLAR OLUYOR. BU İŞİN 4 4 LÜK OLMASINA DAHA ÇOK VAR. ŞUANKİ ŞARTLARDA SÜRE VE YER KONUSUNU TAMAMEN İŞVERENLER BELİRLİYOR. BEN TABİ BULUNDUĞUM BÖLGE İÇİN SÖYLÜYORUM BUNU.
    27. OSGB bünyesinde çalıştığınız firmalarda ortalama ne kadar zaman geçiriyorsunuz?BİZ AYDA 2 YADA AYDA 4 PERİYOTU YAPIYORUZ. ÇALIŞAN SAYISINA GÖRE BELİRLİYORUZ. HER GİDİŞTEKİ DURMA SÜRESİ İSE YİNE FİRMADAKİ BULUNMA SÜREMİZE PARALEL OLACAK ŞEKİLDE UZMANLAR KENDİLERİ AYARLIYOR.
    28. Sizce şu anki yönetmeliklerde uzman ve hekimlerin kişi başı çalışma sürelerine bağlı isgkatipden atamaları yapılan firma sayısını doğru buluyormusunuz?Kişi başı saatlere bağlı firma sayısına verimli hizmet sunabiliyormusunuz?Sizce saatler kişi başı ne kadar olmalıdır?BİRİNCİSİ DK VE SAAT KISMINDA İSGKATİPTE SIKINTI VAR. 1 KİŞİDE 1 SAAT 1O KİŞİDE 1 SAAT DK UYGULANAMASINA GEÇİLMELİ. BU DK DA BAŞTAN FAZLA OLSAYDI UZMANLAR O ZAMAN DEĞERE BİNERDİ VE BELGE KULLANDIRAN ARKADAŞLARIN SAYISIDA O DERECEDE AZ OLURDU. BU DK İŞİNİ AYARLAYANLAR KESİNLİKLE İŞİN PRATİĞİNE BAKMADAN TAM ZAMANLI UZMANIN TEK BİR FİRMAYA HİZMET VERİYORMUŞ GİBİ HAZIRLADIKLARI KAĞIT ÜZERİNDE ONLARA DOĞRU GELEN BENCE SAÇMA BİR MANTIKTIR.
    29. OSGB firma sahipleri sizce iş Güvenliği uzmanını nasıl görüyor ve piskolojik baskı görüyormusunuz?GENELİNİ BİLMİYORUM AMA BİZDE ABİ KARDEŞ GİBİ. PATRONUMUZDA A SINIFI UZMAN BİZDEN ÇOK ÇALIŞIYOR DİYEBİLİRİM. AMA ÇIKIŞ VERDİĞİ ARKADAŞLARDA OLDU. BU DEVİRDE NE İŞ YAPARSANIZ YAPIN YAPMADIĞINIZ ANLAŞILIRSA ÇIKIŞ ALIYORSUNUZ ZATEN.
    30. OSGB bünyesinde yeterli olduğuna inandığınız uzman var mı?Kaç uzman çalışmakta OSGBde ve sizce firma sayısına göre yeterli düzeydemi? 6 UZMAN VAR 3 DENEYİMLİ 3 YENİ. DENEYİMLİLER YENİLERE DESTEK OLUYOR. FİRMA SAYISINA GÖRE YETERLİ.
    31. OSGB lerin inşaat şantiyelerinde Daimi C sınıfı uzman çalıştırılmasını doğru buluyor musunuz?Sizce yasal mı? KESİNLİKLE NE DOĞRU NE YASAL. BAZEN BELGESİ C OLAN AMA 10 YILLIK İNŞAAT MÜHENDİSİ OLAN ARKADAŞLAR VAR BAKAN ONLARA DİYECEK SÖZÜM YOK AMA YENİ C BİRİNİN ATEŞE ATILMASINDAN FARKSIZ İNŞAATA DAİMİ VERİLMESİ.
    Konu başlığı için teşekkürler..
    • OSGB firmanızın iş güvenliği politikasından memnunmusunuz?
    • OSGB denetimlerinizde size binek araç tahsis ediyor mu?
    • OSGB firması iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına göre çalışmalar yapabiliyor mu?
    • OSGB firmasında Maaşınızı zamanında alabiliyor musunuz?
    • OSGB firmasında Sigortanız Maaşınız üzerinden mi yatırılıyor?
    • OSGB firmanızın yaptığı çalışmaları dökümante edebiliyor mu yada yeterli Düzeydemidir?
    • OSGB firmanız size işinizi düzgün yapabilmeniz için şartlar sağlıyor mu?(cep telefonu,dizüstü bilgisayar,fotoğraf makinesi vb.)
    • OSGB firmasının size isgkatip üzerinden tanımladığı firma sayısı sizce bir kriteri olmalı mı?
    • OSGB firmasının size isgkatip üzerinden tanımladığı firmalara tam anlamıyla hizmet verebiliyormusunuz?
    • OSGB firmaları mı sizi yönetiyor siz mi yönetiyorsunuz?
    • OSGB firmalarının belirlediği sürelerde mi denetim yapıyorsunuz yoksa sizin profesyonelliğiniz gereği işletme denetimleri mi yapıyorsunuz?
    • OSGB firmalarında sizce işyeri hekimlerinin çalışmalarını verimli buluyormusunuz?
    • Çalıştığınız OSGB firmaları sizi haftada kaç saat ve kaç gün çalıştırıyor?Hfta tatiliniz kaç gün?Yıllık izinlerinizi kullanabiliyormusunuz?
    • OSGB firmasında aldığınız maaş sizce yeterli midir?
    • OSGB firmasında çalışan bir iş güvenliği uzmanı olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız?
    • OSGB firmalarının yeterince etkin ve verimli denetlendiğine inanıyormusunuz?Sizce denetçiler hangi kurumlardan olmalı ve En çok nelerin sorgulanmasını istersiniz?
    • OSGB ler Danışmanlık firmalarından farksızdır düşüncesi sizce doğru bir önermemidir?
    • Çalıştığınız OSGB de diğer sağlık personeli ne iş yapmaktadır?
    • Sizce OSGB ler neden Kuruldu?
    • OSGB bünyesinde çalışan uzmanlar risk analizinde işyeri hekimleri etkin mi yada verimli yada var mı?
    • Denetlediğiniz firmalar OSGB lerden sizce memnun mu?değilse nedenleri nelerdir?
    • OSGB de çalışan uzmanlarımıza OSGBlerde kendilerini geliştirebiliyorlar mı?Sizce OSGB ler yeni çalışan bir uzmana birşeyler öğretiyorlar mı?
    • OSGB bünyesinde çalıştığınız firmalar iyi uygulamalar ve uygunsuzlukları giderme konusunda ne derece başarılılar?Değilseler nedenleri nelerdir?
    • OSGB ler yapı denetim firmaları gibi olacak önermesi sizce ne kadar doğrudur?
    • 6331 nolu kanun gereği kaç firmanızı işkur yada bölge çalışma müdürlüğüne şikayet ettiniz?
    • OSGB bünyesinde işletmelerinize eğitimlerinize vakit ayırabiliyormusunuz?Eğitim verebiliyormusunuz?Eğitimleriniz ne kadar sürmektedir?İşveren sizce eğitimleriniz için yer,zaman ve mekan hususunda yardımcı oluyorlar mı?
    • OSGB bünyesinde çalıştığınız firmalarda ortalama ne kadar zaman geçiriyorsunuz?
    • Sizce şu anki yönetmeliklerde uzman ve hekimlerin kişi başı çalışma sürelerine bağlı isgkatipden atamaları yapılan firma sayısını doğru buluyormusunuz?Kişi başı saatlere bağlı firma sayısına verimli hizmet sunabiliyormusunuz?Sizce saatler kişi başı ne kadar olmalıdır?
    • OSGB firma sahipleri sizce iş Güvenliği uzmanını nasıl görüyor ve piskolojik baskı görüyormusunuz?
    • OSGB bünyesinde yeterli olduğuna inandığınız uzman var mı?Kaç uzman çalışmakta OSGBde ve sizce firma sayısına göre yeterli düzeydemi?
    • OSGB lerin inşaat şantiyelerinde Daimi C sınıfı uzman çalıştırılmasını doğru buluyor musunuz?Sizce yasal mı?
    • OSGB firmanızın iş güvenliği politikasından memnunmusunuz?
    • OSGB denetimlerinizde size binek araç tahsis ediyor mu?
    • OSGB firması iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına göre çalışmalar yapabiliyor mu?
    • OSGB firmasında Maaşınızı zamanında alabiliyor musunuz?
    • OSGB firmasında Sigortanız Maaşınız üzerinden mi yatırılıyor?
    • OSGB firmanızın yaptığı çalışmaları dökümante edebiliyor mu yada yeterli Düzeydemidir?
    • OSGB firmanız size işinizi düzgün yapabilmeniz için şartlar sağlıyor mu?(cep telefonu,dizüstü bilgisayar,fotoğraf makinesi vb.)
    • OSGB firmasının size isgkatip üzerinden tanımladığı firma sayısı sizce bir kriteri olmalı mı?
    • OSGB firmasının size isgkatip üzerinden tanımladığı firmalara tam anlamıyla hizmet verebiliyormusunuz?
    • OSGB firmaları mı sizi yönetiyor siz mi yönetiyorsunuz?
    • OSGB firmalarının belirlediği sürelerde mi denetim yapıyorsunuz yoksa sizin profesyonelliğiniz gereği işletme denetimleri mi yapıyorsunuz?
    • OSGB firmalarında sizce işyeri hekimlerinin çalışmalarını verimli buluyormusunuz?
    • Çalıştığınız OSGB firmaları sizi haftada kaç saat ve kaç gün çalıştırıyor?Hfta tatiliniz kaç gün?Yıllık izinlerinizi kullanabiliyormusunuz?
    • OSGB firmasında aldığınız maaş sizce yeterli midir?
    • OSGB firmasında çalışan bir iş güvenliği uzmanı olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız?
    • OSGB firmalarının yeterince etkin ve verimli denetlendiğine inanıyormusunuz?Sizce denetçiler hangi kurumlardan olmalı ve En çok nelerin sorgulanmasını istersiniz?
    • OSGB ler Danışmanlık firmalarından farksızdır düşüncesi sizce doğru bir önermemidir?
    • Çalıştığınız OSGB de diğer sağlık personeli ne iş yapmaktadır?
    • Sizce OSGB ler neden Kuruldu?
    • OSGB bünyesinde çalışan uzmanlar risk analizinde işyeri hekimleri etkin mi yada verimli yada var mı?
    • Denetlediğiniz firmalar OSGB lerden sizce memnun mu?değilse nedenleri nelerdir?
    • OSGB de çalışan uzmanlarımıza OSGBlerde kendilerini geliştirebiliyorlar mı?Sizce OSGB ler yeni çalışan bir uzmana birşeyler öğretiyorlar mı?
    • OSGB bünyesinde çalıştığınız firmalar iyi uygulamalar ve uygunsuzlukları giderme konusunda ne derece başarılılar?Değilseler nedenleri nelerdir?
    • OSGB ler yapı denetim firmaları gibi olacak önermesi sizce ne kadar doğrudur?
    • 6331 nolu kanun gereği kaç firmanızı işkur yada bölge çalışma müdürlüğüne şikayet ettiniz?
    • OSGB bünyesinde işletmelerinize eğitimlerinize vakit ayırabiliyormusunuz?Eğitim verebiliyormusunuz?Eğitimleriniz ne kadar sürmektedir?İşveren sizce eğitimleriniz için yer,zaman ve mekan hususunda yardımcı oluyorlar mı?
    • OSGB bünyesinde çalıştığınız firmalarda ortalama ne kadar zaman geçiriyorsunuz?
    • Sizce şu anki yönetmeliklerde uzman ve hekimlerin kişi başı çalışma sürelerine bağlı isgkatipden atamaları yapılan firma sayısını doğru buluyormusunuz?Kişi başı saatlere bağlı firma sayısına verimli hizmet sunabiliyormusunuz?Sizce saatler kişi başı ne kadar olmalıdır?
    • OSGB firma sahipleri sizce iş Güvenliği uzmanını nasıl görüyor ve piskolojik baskı görüyormusunuz?
    • OSGB bünyesinde yeterli olduğuna inandığınız uzman var mı?Kaç uzman çalışmakta OSGBde ve sizce firma sayısına göre yeterli düzeydemi?
    • OSGB lerin inşaat şantiyelerinde Daimi C sınıfı uzman çalıştırılmasını doğru buluyor musunuz?Sizce yasal mı?
  19. okansari85 İSGforum Üyesi

Hemen cevaplayalım ;)

1. OSGB firmanızın iş güvenliği politikasından memnunmusunuz?
    İş güvenliği mi :) Maliyet ve işi kaça bağladın veya müşteri neden arıza çıkardı sorularından iş güvenliği politikası konusamadık bile...
    1. OSGB denetimlerinizde size binek araç tahsis ediyor mu?
    Evet o konuda sıkıntımız yok, hatta evimize bile osgb nin aracı ile gidiyoruz.

OSGB firması iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına göre çalışmalar yapabiliyor mu?

Hayır firma değil uzmanlar kendini kurtarmak için çalışmalar yapıyor.

OSGB firmasında Maaşınızı zamanında alabiliyor musunuz?

Genellikle belli bir zaman aralığı içinde yatıyor

OSGB firmasında Sigortanız Maaşınız üzerinden mi yatırılıyor?

Cıks. Bir kısmı banka hesabına diğer kısmı elden, bir kısmı belli bir gün sonra ..

OSGB firmanızın yaptığı çalışmaları dökümante edebiliyor mu yada yeterli Düzeydemidir?

Her onaylı sozlesme için bir klasor tutup saklıyoruz . Ama osgb değil uzmanlar aramızda anlaşıp yaptık.

OSGB firmanız size işinizi düzgün yapabilmeniz için şartlar sağlıyor mu?(cep telefonu,dizüstü bilgisayar,fotoğraf makinesi vb.)

Evet herşey mevcut

OSGB firmasının size isgkatip üzerinden tanımladığı firma sayısı sizce bir kriteri olmalı mı?

Tabi ki 120 saatten sonra gezmekten iş yapamaz hale geliyorsunuz.

OSGB firmasının size isgkatip üzerinden tanımladığı firmalara tam anlamıyla hizmet verebiliyormusunuz?

Cıks. Ayda bir saat ile cok tehlikeli yere 16 saat eğitimi nasıl verirsiniz.

OSGB firmaları mı sizi yönetiyor siz mi yönetiyorsunuz?

Firma yoneticisi dahil işi bilmediği için uzmanlar yonetiyo.

OSGB firmalarının belirlediği sürelerde mi denetim yapıyorsunuz yoksa sizin profesyonelliğiniz gereği işletme denetimleri mi yapıyorsunuz?

Ne denetimi. Adama maaliyet cıkardım diye patrondan firça yiyiorum . Osgb müdüründen ayrıca neden ilişkileri bozdun diye firça yiyorum .

OSGB firmalarında sizce işyeri hekimlerinin çalışmalarını verimli buluyormusunuz?

Hayır . Hekim arkadaşlar ksuura bakmasın bu kadar bedava para kazanan tayfa gormedim. Ne eğitim veriyolar . Ne de raporlara imza atıyolar . Risk analizi için imza istediğimde sen reçeteye imza atiyor musun cevabını bile aldım

Çalıştığınız OSGB firmaları sizi haftada kaç saat ve kaç gün çalıştırıyor?Hfta tatiliniz kaç gün?Yıllık izinlerinizi kullanabiliyormusunuz?

Haftada 5 gün kusura bakmasınlar prensip gereği evde iş yapmam isterse dünya yansın Yıllık izinimi kullanmamam konusunda baskı yapılıyor ama gerekirse istifa eder kullanırım

OSGB firmasında aldığınız maaş sizce yeterli midir?

Emeğin karşılığı olmaz.

OSGB firmasında çalışan bir iş güvenliği uzmanı olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Pazarlamacı, teknik eleman , cok calısıp hiç çalışmıyomus gibi gozuken , patron , osg patronu ve işçi arasında gidip gelen, ama gene de yılmadan düzelcek umuduyla çalışan ...

OSGB firmalarının yeterince etkin ve verimli denetlendiğine inanıyormusunuz?Sizce denetçiler hangi kurumlardan olmalı ve En çok nelerin sorgulanmasını istersiniz?

Nan ne denetlemesi geliyolar rastgele bi klasor sunu sunu yap git. Hikaye

OSGB ler Danışmanlık firmalarından farksızdır düşüncesi sizce doğru bir önermemidir?

Cok da farksız sayılmazlar aldıkları risk dışında

Çalıştığınız OSGB de diğer sağlık personeli ne iş yapmaktadır?

Bütün gün oturup canı sıkılır ve eleştiri yapar .

Sizce OSGB ler neden Kuruldu?

Bence hem hizmeti toplu olarak vermek. Hem de yurt dısında bir yerlerde boyle oldugu için

OSGB bünyesinde çalışan uzmanlar risk analizinde işyeri hekimleri etkin mi yada verimli yada var mı?

Etkin değil, verimli hiç değil,

Denetlediğiniz firmalar OSGB lerden sizce memnun mu?değilse nedenleri nelerdir?

Genelde memnun .

OSGB de çalışan uzmanlarımıza OSGBlerde kendilerini geliştirebiliyorlar mı?Sizce OSGB ler yeni çalışan bir uzmana birşeyler öğretiyorlar mı?

Evet deneyimli arkadaşlar olarak dokumantasyon ve bilgi paylaşımında bulunuyoruz.

OSGB bünyesinde çalıştığınız firmalar iyi uygulamalar ve uygunsuzlukları giderme konusunda ne derece başarılılar?Değilseler nedenleri nelerdir?

Herkes patronun adamı patron uygunsuzlugun giderilmesini istiyorsa bunu zaten hemen hallediyor.

OSGB ler yapı denetim firmaları gibi olacak önermesi sizce ne kadar doğrudur?

Az kaldı . Bekliyoruz.

6331 nolu kanun gereği kaç firmanızı işkur yada bölge çalışma müdürlüğüne şikayet ettiniz?

Hiç . Bir kere ismimi gizleyip 170 e şikayet ettim hala gelen giden yok . İşkurun taşeronunu işkura şikayet ediyorum. Hatta işkurların bütün risk analizlerini de yapmaya başladım alt işveren olarak. Aldığım cevap şu kendi kendimize ceza yazacak değiliz.. Devlet böyle bakarsa şikayet etsem ne olacak

OSGB bünyesinde işletmelerinize eğitimlerinize vakit ayırabiliyormusunuz?Eğitim verebiliyormusunuz?Eğitimleriniz ne kadar sürmektedir?İşveren sizce eğitimleriniz için yer,zaman ve mekan hususunda yardımcı oluyorlar mı?

Adamları bi toplasak ben o eğitimi cok güzel vercem de .. Valla patronu dinlemiyorum kaç saat eğitim gerekiyorsa bi şekilde gidip veriyorum. Ama temel iş güvenliği eğitimi altında verilen çakma eğitimleri de görmüyo değiliz.

OSGB bünyesinde çalıştığınız firmalarda ortalama ne kadar zaman geçiriyorsunuz?

Sözleşmede ne yazıyosa o fazlası var eksiği yok .

Sizce şu anki yönetmeliklerde uzman ve hekimlerin kişi başı çalışma sürelerine bağlı isgkatipden atamaları yapılan firma sayısını doğru buluyormusunuz?Kişi başı saatlere bağlı firma sayısına verimli hizmet sunabiliyormusunuz?Sizce saatler kişi başı ne kadar olmalıdır?

Bir kere günde en fazla 2 ya da 3 firma olmalı. Dakikamızı düşürdüler bu kötü bi uygulama oldu. Verim falan yok gelmedi demesinler diye selam verip geçiyoruz.

OSGB firma sahipleri sizce iş Güvenliği uzmanını nasıl görüyor ve piskolojik baskı görüyormusunuz?

----

OSGB bünyesinde yeterli olduğuna inandığınız uzman var mı?Kaç uzman çalışmakta OSGBde ve sizce firma sayısına göre yeterli düzeydemi?

3 uzman 1 doktor 1 hemşire ve yaklaşık 200 farklı nokta ...

OSGB lerin inşaat şantiyelerinde Daimi C sınıfı uzman çalıştırılmasını doğru buluyor musunuz?Sizce yasal mı?

Daimi c b a diye sınıf ayrımı yapmak istemiyorum kimi arkadaşım c ama cok tecrübeli kimi arkadaşım a ama işi biz öğretiyoruz. Tecrübesiz ise inşaatta işçilerden dayak yemesi an meselesi ..
  20. deniz k İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8730
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1. OSGB firmanızın iş güvenliği politikasından memnunmusunuz? Genel olarak evet. Ama yeterli değil.
    2. OSGB denetimlerinizde size binek araç tahsis ediyor mu?
      Evet. Hemen herkese araç tahsis ediliyor. Benzin sıkıntısı yaşamıyoruz.
    3. OSGB firması iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına göre çalışmalar yapabiliyor mu? İşverene olması gerekenler söyleniyor. İşveren mevzuatın uygulanmasında genelde sıkıntı çıkarıyor. Bu yüzden kısmen çalışma yapabiliyoruz.
    4. OSGB firmasında Maaşınızı zamanında alabiliyor musunuz? Evet.
    5. OSGB firmasında Sigortanız Maaşınız üzerinden mi yatırılıyor?
      Hayır. Biraz daha aşağı bir ücretten yatırılıyor.
    6. OSGB firmanızın yaptığı çalışmaları dökümante edebiliyor mu ya da yeterli düzeyde midir?
      Dokümante etmeye çalışıyor. Dokümantasyonu düzenli hale getiremedik.
    7. OSGB firmanız size işinizi düzgün yapabilmeniz için şartlar sağlıyor mu?(cep telefonu,dizüstü bilgisayar,fotoğraf makinesi vb.) Evet. Hepsini sağlıyor.
    8. OSGB firmasının size isgkatip üzerinden tanımladığı firma sayısı sizce bir kriteri olmalı mı?
      Evet. Verim alınamayacak kadar firma olmamalı.
    9. OSGB firmasının size isgkatip üzerinden tanımladığı firmalara tam anlamıyla hizmet verebiliyor musunuz?
      Evet. Hizmetlerimizde sadece işveren engeline takılıyoruz.
    10. OSGB firmaları mı sizi yönetiyor siz mi yönetiyorsunuz? Yönetiliyoruz. Onlar da firmaların işverenleri tarafından yönetiliyor.
    11. OSGB firmalarının belirlediği sürelerde mi denetim yapıyorsunuz yoksa sizin profesyonelliğiniz gereği işletme denetimleri mi yapıyorsunuz? Bunu anlamadım.
    12. OSGB firmalarında sizce işyeri hekimlerinin çalışmalarını verimli buluyor musunuz?
      Hayır. Genelde poliklinik yapıyorlar.
    13. Çalıştığınız OSGB firmaları sizi haftada kaç saat ve kaç gün çalıştırıyor? Hafta tatiliniz kaç gün? Yıllık izinlerinizi kullanabiliyor musunuz?
      Haftanın 6 günü çalışılıyor. 8-6 olmak üzere günde 10 saat. Yıllık izin 14 gün.
    14. OSGB firmasında aldığınız maaş sizce yeterli midir?
      Maaşımdan memnun sayılırım.
    15. OSGB firmasında çalışan bir iş güvenliği uzmanı olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız?
      Hizmet verdiği firmanın işverenine fazlasıyla tabi olan, dolayısıyla durmadan müdahaleye uğrayan, hep birilerini ikna etmeye çalışan kişi.
    16. OSGB firmalarının yeterince etkin ve verimli denetlendiğine inanıyor musunuz? Sizce denetçiler hangi kurumlardan olmalı ve En çok nelerin sorgulanmasını istersiniz?
      Hayır inanmıyorum. Denetimler sıkı ve cezalar yeterli olsaydı osgb’ler de ve firmalarda iş güvenliği daha iyi bir durumda olurdu. Mevzuatı bilen, işini ciddiye alan ve işine hakim, kıyak geçmeyen müfettişler gerekli. Yapmış olmak için yapmamak lazım.
    17. OSGB ler Danışmanlık firmalarından farksızdır düşüncesi sizce doğru bir önerme midir? Bu konuda bir belirsizlik var. Uygulamayla, mevzuatın bana verdiği yetki ayrı tellerden çalıyor. Eğer danışmanlık firmasıysam yaptırım gücüm yoksa, savcının içeri aldığı kişi de ben olmamalıyım. Eğer danışman değil, bir nevi devletin firmalar üzerindeki gözüysem, yaptırım gücüm kısmen varsa işverenin işime müdahale etmemesi gerekir. Peki müdahale ediyor mu? Oldukça. Uygulama bu sorumluluğu almama izin vermiyor. Ancak mevzuat bana sorumluluk veriyor. Piyasa gözlemlerime göre de zaten osgb’ler danışman firma gibi hizmet veriyor.
    18. Çalıştığınız OSGB de diğer sağlık personeli ne iş yapmaktadır? Kendi firmamdakileri bilmiyorum. Ama çalıştığım firmanın iş yeri hekimleri poliklinik yapıyor. Mevzuattan haberleri yok. Biz yönlendiriyoruz.Sizce OSGB ler neden Kuruldu? Emin değilim. Yeni çıkan bir kanun hakkında firmalara yol gösterici ‘danışman’ bir firma olması amacıyla olabilir.
    19. OSGB bünyesinde çalışan uzmanlar risk analizinde işyeri hekimleri etkin mi yada verimli yada var mı? Hiçbir iş yeri hekimi Risk analiziyle ilgilenmez.
    20. Denetlediğiniz firmalar OSGB lerden sizce memnun mu? Değilse nedenleri nelerdir? Ben sık uzman değiştiren bir firmada değilim. Bizde firmayı alan götürüyor. Ancak benim şöyle bir izlenimim var, osgb işverene mevzuat konusunda kolaylık sağlıyor, işverenin deftere yazma dediğini yazmıyor, yap dediğini yapıyor yapma dediğini yapmıyorsa firma o OSGB’den memnun kalıyor. Bir de ucuzluk önemli. Biraz daha pahalıymış ama daha iyi hizmet veriyormuş umursadıkları bir şey değil. Kukla bir OSGB olduğun sürece işveren memnun.
    21. OSGB de çalışan uzmanlarımıza OSGBlerde kendilerini geliştirebiliyorlar mı? Sizce OSGB ler yeni çalışan bir uzmana birşeyler öğretiyorlar mı? Hayır. Benim gördüğüm en büyük eksikliklerden biri de bu aslında. OSGB’ler de prim gün sayısıyla değil de bu sektörde çalışarak B ve A olan çok az uzman var. Benim nazarımda en büyük sorunlardan biri uzmanların yetiştirecek kimsenin olmaması etraflarında. Herkes kendi çabasıyla öğreniyor ya da çevresinde kendisinden daha fazla bilgi ve tecrübe sahibi olmayan arkadaşlarından yardım alıyor.
    22. OSGB bünyesinde çalıştığınız firmalar iyi uygulamalar ve uygunsuzlukları giderme konusunda ne derece başarılılar? Değilseler nedenleri nelerdir? Biraz masraflı ya da uğraştırıcı düzeltmeleri yapmayı sevmiyorlar.Örneğin ergonomik sandalye konusunda yol gösterici oluyoruz, ancak sandalye alırken baktıkları tek şey ucuzluğu oluyor. Ucuz olan neyse onu alıyorlar.
    23. OSGB ler yapı denetim firmaları gibi olacak önermesi sizce ne kadar doğrudur?
      Yapı denetimlerdeki cezai uygulamalar ve denetimler bizimkinden daha iyi bence.
    24. 6331 nolu kanun gereği kaç firmanızı işkur yada bölge çalışma müdürlüğüne şikayet ettiniz? Eden var mı merak ediyorum. Çıksın ortaya bize de süreci anlatsın:)
    25. OSGB bünyesinde işletmelerinize eğitimlerinize vakit ayırabiliyormusunuz? Eğitim verebiliyormusunuz? Eğitimleriniz ne kadar sürmektedir? İşveren sizce eğitimleriniz için yer, zaman ve mekan hususunda yardımcı oluyorlar mı? Biz 4 saat çalışanlara uzaktan eğitim veriyoruz. Diğer 4 saati de yüz yüze olarak 2,5 saat iş güvenliği eğitimi, 1,5 saatte hekimin sağlık konularıyla ilgili eğitimiyle beraber 4 saat eğitim veriyoruz. Az tehlikeli sınıfta 8 saatlik eğitim vermiş oluyoruz. Eğitim mekanı konusunda sıkıntı çekmiyoruz. Eğitimler çok önceden saat ve mekan olarak planlanıyor. Eğitimleri sıkıntısız tamamlıyoruz.
    26. OSGB bünyesinde çalıştığınız firmalarda ortalama ne kadar zaman geçiriyorsunuz?Ne kadar geçirilmesi gerekiyorsa. Bizde uzmanlara çok fazla firma yüklenmediği için sıkıntı yaşanmıyor. Verim alınabiliyor.
    27. Sizce şu anki yönetmeliklerde uzman ve hekimlerin kişi başı çalışma sürelerine bağlı isgkatipden atamaları yapılan firma sayısını doğru buluyormusunuz?Kişi başı saatlere bağlı firma sayısına verimli hizmet sunabiliyormusunuz?Sizce saatler kişi başı ne kadar olmalıdır? Süreler gerçek anlamda bir çalışma yapılabilmesi için yetersiz. Her işyeri için yarım günden az olmamalı. 1 günde her biri 1 saatten 8 firmaya ne kadar yardımcı olunabilir, uzmandan verim beklenemez.
    28. OSGB firma sahipleri sizce iş Güvenliği uzmanını nasıl görüyor ve piskolojik baskı görüyormusunuz? Özel sektörde psikolojik baskı her alanda var. Neticede ticari kaygılarla açılmışlar ve firmalara yaranma amacıyla bişeyleri görmezden gelmemizi istemeleri rahatsız edici.
    29. OSGB bünyesinde yeterli olduğuna inandığınız uzman var mı? Kaç uzman çalışmakta OSGBde ve sizce firma sayısına göre yeterli düzeydemi? Bilgi açısından yeterli diyorsanız çok az. Ama firma-uzman sayısı açısından diyorsanız gayet yeterli. Herkes verim alabileceği kadar firmaya bakıyor.
    30. OSGB lerin inşaat şantiyelerinde Daimi C sınıfı uzman çalıştırılmasını doğru buluyor musunuz?Sizce yasal mı? Yasal olma durumu bencelik bişey değil bildiğim kadarıyla. C sınıfı uzmanlar çok tehlikeli sınıfa bakamaz. Şantiye ortamı iş güvenliği açısından daha önceden orada çalışmamış yeterli bilgiye sahip olmayan biri için çok zor ve tehlikelidir. Yeterli tecrübeye sahip A sınıfı uzmanların tam zamanlı bakması gereken işyerleridir buralar. Ölümlü kazalarda 1. sırada olduklarını unutmamak ve ciddiye almak gerekir.