1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb çalışma koşulları ve ücretler konusun hakkında

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve gülşah çamurlu tarafından 4 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. gülşah çamurlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    osgb de çalışan arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var ! çalışma koşulları nasıl ücretlendirme nasıl ?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    koşullar ağır ve ücretler azdır..:)
  3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Erkan bey e şiddetle katılıyorum
    parayı kazanırlar maaş ödemeye gelince zarar ediyoruz anca dönüyoruz derler
    bi B sınıfı uzmana bile 2500 tl teklif ederler
  4. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Çalışmayı çok seviyor, başkasına çalışmaktan şeytani bir haz alıyor ama para "elimin kiri, olmasada olur" diyorsanız tam size göre bir iş!

Böyle biri değilseniz Allah kurtarsın sevgili arkadaşım.
  5. omer umut mutlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50835
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hem böle dusunup hemde ıkıncı bır ış olarak yapılmamalı fıkrıne nasıl kapılıyorsunuz o zaman? sizin heralde butun saatinizi dolduracak kadar tanıdıgınız var ve bu meslegi icra ediceksiniz yoksa bireysel olarak insanların saatlerini doldurması zor gibi görünüyor yine tam zamanlı istiyorsak koşulları kabul edip bir osgbye gidicegiz
  6. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ömer bey ben uzmanlık yapmayın demedim. OSGB de yapmayın dedim sadece... ikinci iş takıntınız varsa diğer işinizi ikinci iş olarak yapmalısınız. Çünkü bu insan hayatını ilgilendiren hata kabul etmeyen bir iş. Hem başkasının hayatı hem kendi hayatınız. 80 uzman hapiste.

Kusuruma bakmayın ama bu mesleğin ruhunu kavramamış gibisiniz
  7. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    300 kişinin çalıştığı tehlikeli bir sınıfta ayda 6 gün hizmet veriliyor(hizmet veriliyor!) yani şu an 1200 kişilik tehlikeli sınıfta tam zamanlı çalışabilirsin.gerisini sizler düşünün.ağzım düğümlendi
  8. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Bence bir işyeri hekimi bulup ortak osgb kurmalı
  9. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ücret +- 1500 tl,
    iş yükü: sabah 8 aksam 6 yı doldururlar. toplamda 5 farklı fabrikaya gidebilirsiniz. hafta sonu: bazı yerlerde cumartesi de olabilir.
  10. obalsun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    OSGB ile görüşülür, şartları beğenilirse çalışılır beğenilmezse çalışılmaz. Forumda periyodik olarak OSGB'ler için kötü yorum yapılması çok ilginç. Nasılsa her işi iyi yapan da kötü yapan da varsa OSGB'lerinde iyisi ve kötüsü var.

İş güvenliği için CV'leri incelediğimde üniversiteden mezun olduktan sonra 6 - 7 yıl hiç bir iş tecrübesi olmayan bir sürü iş güvenliği uzmanı görüyorum. Yani iş güvenliği uzmanlığını hakkı ile yapmayıp (yapamayıp), İSG hizmeti veridiği iş yerindeki çalışanları (bir nevi kandırarak ) haksız para kazanmak hiç eleştirmezken, karşılıklı anlaşma ile (düşük ücretle de olsa) İş güvenliği uzmanı çalıştırıp para kazanan OSGB'leri hep birlikte yerden yere mi vuralım.

İğne önce kendimize batmalı haksız mıyım?
  11. Serkan Turgut İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    78873
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    kesinlikle katılıyorum. Osgb'ler kimseyi zorla çalıştırmıyor. şartlar en başında konuşuluyor. kimse kimseyi zorla isg uzmanı da yapmıyor. isg uzmanı olup da sorumluluklarını bilmeyenler zaten sıkıntıyı da kendileri çekecektir. umarım kimse problem yaşamaz. herkese bol kazançlı, sağlıklı, mutlu işler dilerim. yeni yıl dileği gibi oldu :))
  12. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    fakat tecrübesiz yeni mezun ve örneklerde de belirttiğiniz bir uzmana OSGB örn. 1500 tl verirken
    aynı zaman ve mekanda tecrübeli diye nitelendirdiğiniz bir uzmana ne kadar ücret verecek....
    söyliyim yine 1500 tl

mühendissiniz iş güvenliği uzmanısınız ve tüm sorumluluk sizde karşılığı rakamsal bazda belli
    osgb kazanmasın demiyoruz kimse kimsenin sırtından kazanmasın
    herkes kazansın kimse sıkını çekmesin
  13. obalsun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu şartlar altında bahsettiğiniz tecrübeli uzmana tavsiyem (haddim olmayarak) derhal OSGB'den ayrılmasıdır. Bahsettiğiniz gibi yetkin bir arkadaşımız eminim ki kendisi için daha iyi bir iş, daha iyi bir OSGB bulacaktır.
  14. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    çözüm yolu değil ama
    zira iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları serbest piyasa mantığında
    en az fiyatı veren işi alır
    sonuç olarak kalite düşüyor kimse de a kazanayım demiyeceği için maaşlar taban
    devlet memuru
    13/1 memur 2000 den fazla maaş alıyor
    lise mezunu hemşire 2350
    mühendis 3700 alırken

mühendis + iş güvenliği uzmanı + risk + sorumluluk ...... = ?
  15. obalsun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gerçekten sorumluluklarının ve görevinin farkında olan hiçbir İş Güvenliği Uzmanının bu şartlar altında çalışması düşünülemez bile. Benim söylemek istediğim OSGB'leri bizim bu şekilde yönlendirdiğimiz.

Bakın gerçeklerden bahsedelim. OSGB kurmaya niyetlenmiş ancak sistemdeki belirsizlik nedeni ile süreci bir süreliğine askıya almış bir kişiyim. Yine de çalışan arkadaşlarım ile birlikte iş güvenliği hizmetleri vermeye devam ediyoruz.

Bu aşamada bir çok İş güvenliği uzmanı ile tanışma, bir kısmı ile de beraber çalışma fırsatı buldum. Öncelikle şu kısmı net, iş arayan iş güvenliği uzmanlarının en az % 70'i bir OSGB'de çalışmış - çalışıyor. Konuştuğumuzda aldıkları maaşlar ve bazı OSGB'lerin yaptıkları uygulamalar gerçekten içler acısı. Bu işin olumsuz OSGB ayağı.

Bir de uzman tarafını incelediğimizde ben gerçekten şaşkınlık için de kaldım. 820 CV içerisinde mevzuat okuyan, gündemi takip eden, konusuna hakim, elindeki C sınıfı iş güvenliği sertifikasının, bilgi ve tecrübe ile desteklenmediğinde bir anlamı olmadığının farkında, kendini geliştirmeye açık uzman sayısı bir elin parmaklarını inanın geçmiyor. Biz çalışma arkadaşı olarak düşündüğümüz, gelişmeye açık, mevzuat okuyan, az tecrübeli ancak risk nedir tehlike nedir ayrımını bilen bir C sınıfı iş güvenliği uzmanı için düşündüğümüz baz maaş 3.000 TL ikan bu başvurular sonrası ne yapacağımızı şaşırdık.

Tabi ki herkes bilgisiz demiyorum ancak OSGB'lerin karşılaştıkları genel iş güvenliği uzmanlarının profili bu seviyede olunca onların da maaş limitlerini buna göe belirlediklerini düşünüyorum.

Neden 1 değil 2 değil tüm OSGB'ler "kötü niyetli" bunu hiç düşündünüz mü? İğneyi kendimize batıralım derken bunları kast etdim. Nasıl ki 3.700 TL alan bir mühendis görevini tam olarak yerine getiriyor, getiremeyenler çalışamıyorsa iş güvenliği uzmanı olan bizler de öncelikle kendi işimizi hakkı ile yapmayı öğrenmeliyiz. Allah aşkına forumda açılan konu başlıklarını bir inceleyin kaçı İSG uzmanı çalışma saatleri ile ilgili - bu konu ile ilgili açık bir mevzuat varken - bu bile durumumuzun kısa özeti gibi…

Amacım kimseyi yermek ya da rencide etmek değil. Kendim de dahil iş güvenliği uzmanıyız demek için çok yol kat etmemiz gerektiğini düşünüyorum.
  16. Mevzuat okumayan veya gelişime kapalı olan bir uzmana maaşını 1000 tl verip üzerine bu yetkinlikleri kazandırmayı mı vaadediyor osgb ler???yoksa haaa bu kişiyi nasıl sömürebilirim diye mi düşünüyor önce dürüstçe bu soruların cevaplarını vermeliler bence...ben iş veren olsam gelişime kapalı okumayı sevmeyen mevzuatı takip etmeyen bir kişiye bırakın maaş vermeyi ,işe almamayı tercih ederim,eleman seçme yerleştirmeninde mantığı bu değil midir?İYİ OLAN KAZANSIN.........
  17. obalsun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Size tamamen katılıyorum Ezel Hanım. İşini doğru ve hakkı ile yapan iş güvenliği uzmanı ne kadar kazansa az, işini bilmeyen de hiç kazanmamalı. ( Öğrenmeye çalışanlar hariç) Çünkü iş güvenliği uzmanlığı "şöyle böyle" yapılabilecek bir iş değil.
  18. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende aynen katılıyorum.
  19. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Olmazsa olmaz ama sadece mevzuatı bilmek, yeniliğe-gelişime açık olmak ıvır zıvır.... yetiyor mu ? İstediğin kadar iyi mühendis ol. İşin uygulama ayağı var, işveren ve çalışanlarla iletişim ayağı var, dokümantasyon ayağı var, var oğlu var.
    Kısacası bence her iş gibi bu işte iş başında öğrenilir.
    Diğer boyutta ise: Seni işe alalım ama maaşın 1000-1500 TL işine gelirse, seni zorla çalıştırmıyoruz falan.... muhabbeti hiç ahlaki değil.
    Olması gereken; şartları konuşursun işe alırsın 10 - 15 gün süre tanırsın, takip edersin-ettirirsin, arkadaş sen bu işi yaparsın sana başlangıç için şu kadar (1000-1500 değil, olması gereken) dersin. Anlaşmayı yaparsın, herkes mutlu mesut işini yapar. Nokta
  20. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ortalama bir uzmanın kim olduğunu, elindeki alternatiflerin neler olduğunu tahmin edebiliyorum. Eğer uzman sayısında bir darboğaz olmazsa uzman unvanının mühendisin gelirine katkısı önemsiz rakamlara doğru gidecektir. Hatta iş güvenliği üniversitelerde ek ders haline gelecektir. Ve bu görev gelir getiren bir sektör olmaktan çıkıp mühendislerin omzunda bir yüke dönüşecektir. OSGB'lerin ve iş güvenliği uzmanlığının bir geleceği olduğunu zannetmiyorum. Her sektörde olduğu gibi erken adım atanlar kazanır ve bir süre sonra o işin anlamı kalmaz.