1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb çalışma koşulları ve ücretler konusun hakkında

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve gülşah çamurlu tarafından 4 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Ali Ekber İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tavrınızı doğru bulmuyorum, her işin makul bir oluru vardır. onun altında bir rakamla teklif geliyorsa o firmanın amacının iş yapmak değil piyasadan birilerinin sırtından toplayabileceği kadar para toplama peşinde olduğunu(yani aç gözlü olduğunu) gösterir. Bu sadece İSG alanında değil şuan Türkiye de tüm sektörlerde böyle.
    çok CV incelediğinizi söyleyip rencide edici yaklaşım sergiliyorsunuz. Bende size tam tersini söyleyeyim bu alanda resmi olmasa da çalıştığım iş gereği gayri resmi 15 yıllık tecrübem var(kastım sertifikamın olmaması). iş güvenliğini belki siz duymamışken ben sahadaki ekiplerime yabancılardan eğitimlerini aldırıp uygulatıyordum. Şartlar bizi bu konuma getirdi ve mesleğimi yapmak yerine isg uzmanlığı yapmak durumunda kaldım. şimdi bu komik maaşları benim durumumdakilere bakarak nasıl açıklayacaksınız. "KARŞILIKLI anlaşma" bir masaldır. Devletin eğitim konusundaki sakat politikası burdada geçerli olduğu için (piyasaya aşırı isg uzmanı pompalamak) millet o rakamlara razı oluyor.
    Bana kalsa Devletin bu OSGB olayını tamamen ortadan kaldırması ve firmaların bünyesine isg uzmanı almasınıda yasaklaması gerekiyor. Çalışma bakanlığında havuz oluşturulmalı ve burdan uzman bölgesine göre otomatik olarak atanmalı, uzman taban ücretleride bakılan sektör risklerine göre belirlenmelidir.
    en azıdan komisyoncular ortadan kalkarsa asıl işi yapan ve sorumluluğu alanlar bir şeyler kazanabilir, kazandıkçada kendini geliştirebilir.
    Bu sektör bu şekil gidişatla sorma ver parası tarzında bir işe dönüşmekten kurtulamaz.
  2. Ali Ekber İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isg uzmanının aldığı risklere göre bence taban fiyatları
    C - 3000
    B - 5000
    A - 7000
    olmalıdır.
    tecrübe önemlidir doğru, ama bu bahane edilerek saçma maaşlar verilmemelidir. Hem adamın sırtından tecrübeli adam kadar para kazan hem de ücrette tecrüben yok diyip komik rakamlar ver, olmaz. (üstelik eleman ararkende tecrübelileri değil özellikle tecrübesizi seçiyorlar, ilginç değilmi)
  3. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar OSGB ler konusunda bazı arkadaşların söyledikleri gibi şartları beğenirseniz çalışırsınız beğenmezseniz çalışmazsınız .OSGB lere karşı çok fazla önyargılı olmayalım. Sonuçta OSGB ler ticari bir oluşumdur ve kar marjını düşünerek hareket ederler ve onlarında kendilerine göre maliyetleri var.
    Buradan uzman arkadaşlara şu tavsiyem olacak bağımsız olarak çalışsınlar. Emeklerini hiç kimseye harcatmasınlar.
    saygılarımla
  4. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Diyelim ki, uzman komik bir ücretle OSGB'ye girdi. Diğer yandan, OSGB ciddi bir rakam aldığı müşterisine o uzmanı gönderdi. Gelecek yıl sözleşme yapılacağı zaman, işverenin OSGB ile sözleşme yapmayıp, uzmana doğrudan iş vermesini engelleyen ne olabilir?

Çoğu OSGB'lerin geleceği yok. Sadece şimdilik bir darboğaz var. Yani işverenler yasayı henüz kavramadı. Uzman deyince oldukça özellikli bir şahıs zannediyorlar. Bu ortamda OSGB'ler işverene çok vaatte bulunup azını yerine getirecektir. Bu OSGB işi ancak 1-2 yıl daha sürer. Sonra uzmanlar hem işi, hem de hizmet pazarlamayı öğrenecektir.
  5. perdeler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67429
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Sentez Denetim Osgb
    Bu şu anlama geliyor ; her meslekte olduğu gibi iyiler işine hakim olanlar işinde liyakat gösterenler heryerde kazanır.tebrik ederim hocam. kursta iken osgb lere karşı önyargım vardı ve bunu çoğu kez gündeme getirdim. ancak sonraları gördüm ki sadece haksızlık ediyorum çünkü işi bilen piyasasını kendisi belirler. ancak şuda varki bu mesleğin yeni olması ve uzman arkadaşlarımızın tecrübes kazanacakları dönem içerisinde osgb lerin de bunu suistimal etmemelerie gerektiği kanaatindeyim.saygılar
  6. Ali Ekber İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Neden? Bakanlığa bir şekilde bu sıkıntılar gitmeli. OSGB tamam ticari bir kuruluş, ama tüm sorumluluğu uzman alıyor üzerine, en azından bakanlık maddi sorumluluğu uzmanı çalıştıran firmalara yükleyecek yasal düzenlemeler yapabilir. komik rakamla çalışanın karşısına hapis cezası yanında yüzbinlerle ifade edilen tazminat davaları da çıkıyor çıkacak. bu işin bir makul noktası bulunmalı. Tüm sorumluluğu komik bir rakam karşılığı ben alacam parayı benden fazla firma kazanacak, sizce bunda da bir terslik yok mu.
    isteyen OSGB de çalışır istemeyende çalışmaz doğru, isteyen bu yazıları okur istemeyende okumaz buda doğru. OSGB ler verdikleri rakamlarda Bakanlığın ileride kendilerine devredebileceği sorumluluklarıda dikkate alsınlar lütfen. piyasayı bu kadar kırıp yerle bir ettikten sonra bunu normale çekmez zor olur!!!
  7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    6331 ; "Hizmet sunan kuruluşlar ile işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumludur." (osgb ler de sorumlu)
  8. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    helal
  9. obalsun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  10. obalsun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ali Ekber Bey,
    Söylediklerinizde yorumlarımla çelişen bir şey göremiyorum. Rencide edici bir yaklaşım sergilemediğimi düşünüyorum.

Bahsettiğiniz gibi geniş bir tecrübeye sahip ve konusunda yetkin bir kişi iseniz zaten emeğinizin karşılığı için telaffuz edilen rakamlar çok çok az olacaktır.

İfade etmeye çalıştığım şey, iş güvenliği faaliyetlerinin "sertifika" tarafından değil, UZMAN tarafından yapılması. OSGB'ler 1500 tl'ye UZMAN çalıştırmıyorlar, sertifika kiralıyorlar. Siz söyleyin UZMAN olarak bu ücretle OSGB'de çalışır mısınız? Hepimiz bu iş konusunda UZMAN olmalıyız. Sadece serifika sahibi değil.
  11. gülşah çamurlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende c sınıfı bi uzmanım ama açık ve net 6331 ile ilgili hiç bişey bilmiyorum nerdeyse nasıl risk analizi yaparımda riskleri azaltırım bunu bile kestiemiyorum ve okuyarakmı yoksa çalışarakmı öğrenmeliyim onunda bilmiyorum kafam çok karıştı :(((
  12. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hem okuyup hem yapmayı (çalışmayı) deneyin derim
  13. gülşah çamurlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  14. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Nerden başlayacağını bilmeyenlerimiz için iyi seçilmiş OSGB'ler eğitici olabilir. Bir süre yapa yapa, sora sora öğrenilir ve sonra kendi yolumuzu çizebiliriz.
  15. gülşah çamurlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    inşallah ama onlarda deneyimsiz uzman yerine deneyimli olanı tercih ederler diye düşünüyorum
  16. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yok hayır şu an çok ihtiyaç var ne bulurlarsa alıyorlar. Yardımcı da oluyorlar. Bakmayın burda yazılanlara her OSGB kötü değil. Sonuçta onu kuranlarda bir uzman ve doktor. Makul bir OSGB ile anlaşıp bir süre çalışın. İşin püf noktalarını kısa sürede kavrar yolunuzu çizersiniz. Mesleği yapmadıkça daha soğuyacaksınız daha uzak gelecektir.
  17. gülşah çamurlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tokatta yaşıyorum ve burda sadece birtane osgb var cv mi verdim ve cv dosyasında birsürü cv var inşşallah aralarından sırılabilirim :) de uzman olarak çalışmak banada nasib olur yazdıklarınız için ayrıca çok tşk ederimmm
  18. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tokat ve tek OSGB işi zorlaştırıyor.. bunu hesap edemedim tabi.. :)

İstanbuldan bakarak yazdım.
  19. gülşah çamurlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  20. Elif Turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13991
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    C Sınıfı Uzmansan 1200 tl maaş, ort sözleşme süresi 120 saat yani tehlikeli sınıfta 20 çalışanı olan bir firma için aylık 3 saatini verdiğini düşünürsek 40 ayrı işletme..
    A yada B Sınıfı uzmansan çok tehlikeli sınıfa bakacağın için sen bizim verdiğimiz paraları beğenmezsin, en iyisi iş bağla, bağladığın işin uzmanlığını yap, işin toplam bedelinin % 20 sini sen al..

Şartlar nasıl arkadaşlar?? Malesef İzmir de birebir görüştüğüm bir kaç Osgb'nin çalışma şartları bunlar..