1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb çalışma koşulları ve ücretler konusun hakkında

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve gülşah çamurlu tarafından 4 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    evet..fakat ogsb tertipli güven verici ise 6-7 ay kendimizi kullanılmış gibi hissederken işi de iyice kavrayacağız..burası da mühim değil mi
  2. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işi kavramak için osgb de çalışmanıza gerek yok, yönetmelikleri takip edin ve sizin yaptığınız gibi tecrübeli bir uzmanla bir süre tatbikat yapın, bu yeterde artar..
  3. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    ben zaten tabikat yaptım 4 kere..15 günde kavrarsın dedi uzman arkadaş..15 gün önceki rengarenk perdeler yok oldu gitti sanki..bir zaman geçsin az daha isabetli karar vereceğim..

hayırlı geceler
  4. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    1200 net maaşta çalışılabilinir bir rakam. Müşteriyi de sen bul diyen adamlar senin buldukların üzerinden sana ekstra % de veriyorsa ondada sıkıntı yok.. Yalnız yanlış anlaşılmasın bu dediklerim tamamen işe yeni başlayan ve tecrübe gereksinimi olup kendini yetiştirecekler içindir ve maksimum süre 3-6 aydır. Sonrasında kendilerini ezdirmesinler.Çalışma koşullarını iyileştirsinler.
  5. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Estafurullah yanlış anlaşılmak değil doğru yönlendirmektir ama insanın şunu düşünmesi lazım, madem müşteri ben buluyorum soumluluk bende ve koşturan benim neden bireysel sözleşmeli çalışıp hakkım olan kazancı ben kazanmayayımda osgb bana harçlık versin!! az önceki 4-5 tane rd yapın sadece bir örnekti, bunu baz almayın ama işin aslıda bundan ibaret malesef.. tecrübe tamamen tatbikatla mümkündür, lafta olan yada söylenerek yürütülen gemi yol almaz.. bu işe uzman olarak girildiyse zaten ne yapacağını bilen insandır diye düşünüyorum yoksa uzman ünvanı boşa çıkar..
  6. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Dediklerinizin doğru fakat işin aslı sadece risk analizlerinden yada acil eylem planlarından ibaret değil. İş güvenliği bir alt yapı ve kültür meselesidir. Bizde kültür yok bari alt yapı olsun diyerekten osgb lerde 3-6 ay çalışılıp dökümantasyon,arşivleme ve süreç takibi ile alakalı alt yapı oluşturulsun. Erkan Dündar beyin forum içinde İSG dökümantasyonu diye bir paylaşımı var. Ordan İş güvenliği ile alakalı dökümantasyon listesini indirip incelerse arkadaşlarım ne demek istediğim daha net anlaşılcaktır. BEn sadece kendilerini ayakları üzerine basabilecekleri bir konuma getirsinler sonra koşmaya başlasınlar diyorum..
  7. Mustafa ÇEŞMECİ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20261
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Konumuz iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri ve alması gereken hakkı olan ücretler ise önce şunu atlamamamız gerekir. Görevini hakkıyla bilen, titizlikle uygulayan, sabırla ve kararlılıkla işine sahip çıkan birimiyiz, çalışacağımız iş yeri konuya ne kadar sahipleniyor. Eğer bu hususlar olması gereken şekliyle kendi mecrasında karşılıklı olarak gerçekleşir ise çalışan da hakkını alır, iş yeri ve çalışanı da tehlikelere karşı korunmuş olur. Ancak ülke gerçeğine bakarsak eğer bunun böyle olma oranı düşük diye düşünebiliriz. İstenilen düzeye getirebilmek iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri ile Çalışma Bakanlığının birlikte çalışmayla zaman içerisinde sağlanacaktır. Kısaca işimizi bilerek yapacağız. Tespit ettiğimiz önlemlerden ve Bakanlığı ihbardan taviz vermeyeceğiz. Yürüteceğimiz işin hayati öneme sahip olduğuna, çalışmalarımızla işverene çalışmalarımızla inandıracağız. Eğer bilgilerimiz ve tespitlerimiz harici kişilerin talimatlarına göre hareket eder isek arzu ettiğimiz noktadan her zaman uzak oluruz. Umulanın ve gönülde olanın gerçekleşmesi dileği ile çalışma hayatında herkese başarılar...
  8. serkan58 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    kardeşim en öneli detayı sen yazmışsın helal olsun aklına fikrine sağlık
  9. bio.turgut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba üstadlar foruma yeni akydoldum ve ilk mesajımıda buraya atıyorum neyse hikayeyi geçip asıl konuya geleyim;
    dün sınav sonucunu öğrendiğim gibi evin yakınında uzman arayan bi osgb ye gittim ve söylenen aynen fırat hocamın dediği gibi 1250 maaş + bağladığım yerden %5 (bu biraz az gibi ama) + sgk (1250 üzerinden)
    ve ben yeni uzman olmuş, yönetmelikleri vs. sınavı geçecek kadar bilen, igu konusunda tamamen tecrübesiz bir biyoloji mezunuyum.
    Evet alınan riske kaşılık biçilen değer düşük ama dediğim gibi tecrübem yok, bu işin okuluda gördüğüm kadarıyla osgb (işin cinliğini, ayrıntısını öğrenmek adına) .
    şimdi kararsız kaldım ben bu osgb ile anlaşsam 3-6 ay çalışıp bireysele mi dönsem yoksa bekleyip iyi bi fiyat veren bi yer mi bulmaya çalışsam(var mıdır acaba)
  10. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Senin yerin de olsam gider işe girerim. % 5 i %10 için pazarlık ederim .olmasada mühim değil. Sonrasında bana verilen işlere bakarım. Olabildiğince çok tehlikeli sınıfların risk analizlerinden kaçınırım. Zaten çok tehlikeli firma takibini sana veremezler. Olabildiğince tehlikeli firmalarında iş güvenliği uzmanlığını almamaya çalış.Fkat her çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfın hem R.D lerini incele hemde yapılan işlemlerini takip et. Önümüzdeki 3 ayı risk analizleri,acil eylem planları ile harca. en önemlisi dökümantasyon,yasal zorunluluklar ve sistem takibi konusunda kendini geliştirmeye çalış. Tehlikeli iş yerlerinin risk değerlendirmesinden korkma sonrasında sana müşteri portföyü olarak lazım olacaklar. Tabii bunların ne kadarını osgb içinde bir çaylak olarak yapabilirsin bilmiyorum. (iş seçmeler ,takip almamalar falan).Olmazsa olmazın ise forumu takip et.. Burdaki bazı üstadlar sana inanaılmaz derecede yardımcı olacaklardır. Bu sitede aradağın herşeyi bulabilirsin.Burdaki insanlar menfaat gözetmezler.Bildiklerini paylaşırlar. İyi fiyattan beklentin nedir bilmiyorum ama kendini geliştirmiş bir isg uzmanı serbest çalışarak her zaman osgb nin verdiğinden fazla kazanır. Bunlar benim nacizane fikirlerim. Hakkında hayırlısı olsun.
  11. MEHMET ALİ YILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    54999
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşım sen başla tecrübeni edin benim gibi öylemi yapsam böylemi yapsam diye düşünürsen c olduk şimdi a da olduk ama tecrübe yok. kim ne derse desin iş çalışırken öğrenilir.
    bende bireysel çalışmaktan yanayım ama bu pratikte pek mümkün değil. işveren için zaten iş güvenliğini bir angarya, usulen yerine getirilmesi gereken gereksiz bir iş ve en önemlisi boşa giden bir masraf olarak gördüğü için öncelikle fiyat sonra kalifiye olup olmaman kısmı geliyor. bireysel işyeri hekimi iş güvenliği uzmanı hemşire çalıştırıp bunların bordroları sigortaları ihbar ve kıdem tazminatları vs düşünmenize gerek yok gelin bizden hizmet alın bütün yük bizim sırtımızda ayrı ayrı uğraşmanıza gerek yok biz paket halinde bu hizmetleri veriyoruz diye osgb lerde işverenin aklına giriyor. birde bireysel çalışma diye bir şey yok sadece biz bakanlıkca bu hizmeti vermeye yetkiliyiz tarzı şeyler söyleyen osgb ler bile duydum.

bir gün osgb ler sertifika kiralamak yerine kalifiye uzman çalıştırmaya başladığında ücretler tatmin edici olur.
  12. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İş varsa bugün var. Şu sıralarda firmalar uzman arıyorlar ve alacaklar. OSGB'lerde iş öğreniyorum diye vakit geçirenler, 6 ay sonra bireysel olarak iş bulacaklarını mı düşünüyorlar?
  13. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar OSGB lerin size işi öğreteceğini mi düşünüyorsunuz!!!
    Bu kadar karamsarlık niye...1500 tl için çalışacak arkadaşlara tavsiyem gidip simit satsınlar boşuna piyasayı ayaklar altına almasınlar.
    Ayda 4-5 defa risk değerlendirmesi yapan bir uzman zaten bu parayı alıyor.
    Eğer yarı zamanlı 4-5 yer ile anlaşırsanız bireysel olarak zaten 1500 tl de bu şekilde alırsınız
    lütfen işinize saygı duyun ve kimsenin emeğinizi sömürmesine izin vermeyin..
    saygılarımla
  14. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Emeğe saygısı olmayanın İnsana saygısı hiç olmaz arkadaşlar
    o yüzden bırakın 6 ay işi öğrenmek için kendimizi sömürtmeyi,kullandırtmayı
    1 gün bile olsa emeğimizi yedirmeyelim.
    Saygılarımla
  15. Şerife TUNÇEL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    nerden başlayacağımı bılmıyorum herkes gıbi.osgb mı bıreyselmı.işi nasıl bulacağız.tecrubelı olanlar lütfen yorum yapabılırmı
  16. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şerife hanım size tavsiyem OSGB lere asla bulaşmayınız.
    bireysel deneyiniz yada tam zamanlı
  17. Şerife TUNÇEL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tam zamanlı iş yerlerı tecrübe ıstıyor hemde 3-4 yıl.
  18. Onur Dinçer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    tabi forumlarda pek gündeme gelmeyen bir konuda şu; bünyesinde mühendis yada iş güvenliği uzmanlığı belgesini almaya müsait personel çalıştıran işletmeler uzmanlık belgesini aldırıp onlara belli bir ücret karşılığı bir taşla iki kuş vurmaya başladı. Yani bireyesel olarak kapı kapı gezip ben uzmanım iş var mı demek belgeyi yeni almış ve hiç iş tecrübesi olmayan birisi için moral bozucu bir durum. Birçok kişinin savunduğu teze bende katılıyorum. Bir OSGB de işe başlayıp fabrika ya da işletme görüp işi nasıl yapıldığı öğrenin. Ömründe işçi ve işyeri görmemiş arkadaşlar var aramızda...
  19. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yeni mezun arkadaşlar için geçerli olabilir ama ben OSGB nin kar marşı mantığına karşıyım. Sizin 217 saatinizi tamamen doldurup size eğitim bile vermiyorlar.
    elinizde çanta toplu taşıma araçlarında gün boyu yolculuk yapmak, işyeri dolaşmak size mesleki tecrübe vermez bence.
  20. Onur Dinçer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Haklısınız Fatih bey, Ancak OSGB nin şöyle bir avantajı kurumlar onları hemen bulup iletişime geçebiliyor. örnek olarak 25 kişilik bir tehlikeli sınıf işletme 1 ocak da uzman ve hekim çalıştırma zorunluluğum başladı, şimdi işveren ne yapacak eşe dosta sorar bulamadı mı bulunduğu ilin osgb lerini gidecek gazeteye ilan vermez...