1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb çalışma koşulları ve ücretler konusun hakkında

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve gülşah çamurlu tarafından 4 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bakınız Onur bey o konuda hem fikiriz ama benim kızdığım ve ısrarla eleştirdiğim nokta OSGB lerin kar marjını ön plana çıkarması ve yok sizin tecrübeniz yok diyerek komik fiyatlara uzman çalıştırma isteği. Uzmanın acemisi macemisi olmaz ..İş kazasında mahkemede yada adli kolluk da ben acemiyim , yeni başladım diyemi kendimizi savunacağız.Uzman isek herseyi biliyoruz şeklinde kanunda yerimiz vardır.
    Bakın benim arkadaşlara tavsiyem ;
    1- tam zamanlı çalışma ve dışarıya risk değerlendirmeleri de yapmak
    2- yarı zamanlı çalışıp imkanları varsa iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yapmaları. Risk değerlendirme ve yarı zamanlı yer ayarlamalarını bu şekilde de yapabilirler.
  2. omer umut mutlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50835
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yari zamanli anlasmamiz icin yanimizda birde is yeri hekimimizin olmasi gerekli degilmi benim gittigim yerler siz tekmisiniz is yeri hekimini ne yapicaz diyorlar bu durumda ne yapacagiz ?
  3. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işletmelerin çoğu iş güvenliği uzmanını ayrı , işyeri hekimini ayrı arayıp bulma zahmetine düşmemek için dediğiniz gibi işyeri hekimini de soruyor.Zaten OSGB lerinde en büyük avantajı bu oluyor. En sağlamı Tanıdık bir işyeri hekimi ile birlikte çalışmak tabi.eğer yok ise alternatif çözüm önerileri bulunabilir ki açıkçası ben bu konu üzerinde kafa yoruyorum:)
    kafamda 1-2 çözüm var gibi
  4. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    toplum sağlığı merkezleri 10dan az çalışan tehlikeli işletmeler için işyeri hekimliği hizmeti veriyor mu şu anda?
  5. murat907 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14963
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL
    10 dan az çalışanı olan yerlerle ilgili toplum sağlığı merkezlerinin ücretsiz olarak hekim ve isg uzmanı hizmeti vereceği söylendi ama konuyla ilgili bir gelişme bulunmuyor.toplam sekizyüz küsür olan bu merkezlerden,sadece 25 tanesi yetki belgesi almış bulunuyor ve şuan hiçbirisi daha hizmete başlamış değil...
  6. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hım anladım,teşekkürler.
  7. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Çözüm şu olabilir: Tanıdık bir işyeri hekimi bulunur ve işyerleriyle çalışan sayısına göre hekimle beraber kısmi süreli iş sözleşmesi yapılır.İşyeri hekimlerinin çoğu zaten yanlızca bu işi yapmıyor.
  8. grkmtrkcn İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93133
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    KONYA OSGB
    iş yeri hekimi tanıdığım var bende muhasebe işleri yapıyorum aynı yerle işyeri hekimi ve uzman sözleşme yapıp çalışabilir mi osgbye ihtiyaç var mı remen sömürüyorlar herkesi
  9. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Peki diğer sağlık personeli ne olacak?
  10. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Diğer sağlık personelini nerede kullanmayı düşünüyorsunuz KEMAL bey ???
  11. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar lütfen YÖNETMELİKLERİ inceleyelim ..
    Yönetmelikleri okumadan yapılan her yorum burada bilgi kirliliğine sebebiyet vermektedir.

Kemal BEY
    Diğer sağlık personelini soruyor. Diğer sağlık personelinin istenildiği , bulundurulma zorunluluğu olan işletmeler zaten iş güvenliği uzmanını kendi bünyesinde bulundururlar ve İSGB kurarlar. Bu onlar için en doğru ve mantıklı olanıdır.Yoksa
    50 üzeri yada 50 aşağısı tehlikeli,az tehlikeli hangi sınıfta olursa olsun diğer sağlık personeli zorunluluğu İSGB kurulumunda zorunlu oluyor.
  12. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Uygulamalara yabancıyım. Kusura bakmayın. Sanki diğer sağlık personeli de zorunlu diye düşündüm. Belki de sadece OSGB için zorunludur. Ama ben diğer türlü hatırladım. Yani OSGB firmaya teklif sunarken İş Güvenliği Uzmanı, İş Yeri Hekimi, İş Yeri Hemşiresi temin edeceğini söylüyor gibi hatırlıyorum. İşin içindekiler daha iyi bilir tabiki. Bu yüzden sormuştum. Aydınlatırsanız da sevinirim.
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tam süreli uzman ve hekim çalıştırılması gereken yerlerde isgb birimi kurulur ve hekim tam süreli çalışmasından dolayı diğer sağlık personeli çalıştırılması zorunluluğu yoktur.

6331 nolu isg kanunu

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri

MADDE 6 –(1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

b) Görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşların görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar.

c) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetlerini yürütenler arasında iş birliği ve koordinasyonu sağlar.

ç) Görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşlar tarafından iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuata uygun olan ve yazılı olarak bildirilen tedbirleri yerine getirir.

d) Çalışanların sağlık ve güvenliğini etkilediği bilinen veya etkilemesi muhtemel konular hakkında; görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşları, başka işyerlerinden çalışmak üzere kendi işyerine gelen çalışanları ve bunların işverenlerini bilgilendirir.

(2) 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşları; iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini, Sağlık Bakanlığına ait döner sermayeli kuruluşlardan doğrudan alabileceği gibi 4734 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde de alabilir.

(3) Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir.

iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliği

İşverenin iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili yükümlülükleri

MADDE 5 – (1) İşveren, işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, çalışanların ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla; çalışanları arasından bu Yönetmelikte belirtilen nitelikleri haiz bir veya birden fazla işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Gerekli nitelikleri haiz olması halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

(2) İşveren, işyerinde gerekli niteliklere sahip personel bulunmaması halinde birinci fıkrada sayılan yükümlülüklerinin tamamını veya bir kısmını, OSGB’lerden hizmet alarak yerine getirebilir.

(3) İşveren, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda İSGB kurar. Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir.

(4) Üçüncü fıkrada belirtilen sürenin hesaplanmasında, çalışanların tabi olduğu kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununa göre belirlenen haftalık çalışma süresi dikkate alınır.

Ekli Dosyalar:

14. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Aydınlatıcı cevabınız için teşekkür ederim ;)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Ocak 2014 ---
    Kafam daha çok karıştı. Diğer paylaşımla birlikte.
    Fatih Bey bu durumda sizin yönetmeliği iyi okumanız gerekiyor herhalde. Eğer Erkan Bey yönetmeliği değiştirmedi ise :)
  15. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kemal bey siz erkan bey in yazdığından ne anladınız acaba !
    Benim kısa olarak geçtiğimi erkan bey yönetmeliği yazarak söyledi..
    Lütfen yazdığım cevabı iyi okuyunuz
    Diğer sağlık personelinin zorunluluğu konusunu açıkladığımı belirtiyorum zaten.
    Saygılarımla
    Kemal bey sizinde söylediğiniz gibi konuya yabancı olduğunuzu belirtiyorsunuz.
    Ancak yazdığım cevabın erkan bey in yönetmelik ile verdiği cevap ile aynı olduğunu
    Ve yönetmelikleri de sürekli takip ettiğimi belirtirim..
    Umarım bu biraz açıklayıcı olmuştur.
  16. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Fatih Bey ilginiz ve kibarlığınız için teşekkür ederim ama sizin söylediğiniz ile Erkan Bey'in söylediği tam tersi. Cümleleri aynen kopyalayıp yapıştırıyorum:

Sizin cümleniz:
    diğer sağlık personeli zorunluluğu İSGB kurulumunda zorunlu oluyor.

Erkan Bey'in cümlesi:
    Tam süreli uzman ve hekim çalıştırılması gereken yerlerde isgb birimi kurulur ve hekim tam süreli çalışmasından dolayı diğer sağlık personeli çalıştırılması zorunluluğu yoktur.

Allah aşkına nasıl Erkan Bey'in ilk cümlesi ve yönetmelik aynı şeyi söylüyor? Benim mi kafam iyi yoksa sizde mi şuur kaybı var?
  17. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kazım bey şuur kaybı derken !!!
    Nezaketimi gösteriyorsam sizdende aynı derecede görmeyi bekliyorum .
    İşletme için tam zamanlı uzman zorunluluğu olduğu zaman işletme isgb kurmak zorundadır.
    Tam zamanlı işyeri hekimi olmadığı zamanda diğer sağlık personeli olması zorunlu oluyor..
    Demek istediğim kısaca buydu.
    Saygılarımla Kazım bey
    Şuurum da yerinde merak etmeyiniz
  18. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Fatih Bey,

Yazdığınız cevabı iyi okudum. Diyorsunuz ki diğer sağlık personeli ancak İSGB kurulduğunda var.

Cümleniz:
    Diğer sağlık personelini soruyor. Diğer sağlık personelinin istenildiği , bulundurulma zorunluluğu olan işletmeler zaten iş güvenliği uzmanını kendi bünyesinde bulundururlar ve İSGB kurarlar. Bu onlar için en doğru ve mantıklı olanıdır.Yoksa
    50 üzeri yada 50 aşağısı tehlikeli,az tehlikeli hangi sınıfta olursa olsun diğer sağlık personeli zorunluluğu İSGB kurulumunda zorunlu oluyor.

Erkan Bey de direkt 6331 yasasını göstererek diyor ki: İSGB kurulan yerlerde tam zamanlı hekim çalıştırıldığı için diğer sağlık personeline gerek yok. Direkt yasayı göstermiş.

Cevap istiyorum iyi okumamış mıyım?

Yönetmelikleri takip etmeniz beni ilgilendirmez. Siz takip etmeseniz de yönetmelikler var olacak. Erkan Bey direkt 6331'i göstermiş. Yani bu işin kanunu. Siz yönetmelikleri takip edeceğim derken yasanın dediğini yanlış biliyorsunuz.
  19. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    O zaman siz doğrusunu bilin
    Yönetmelikte okumanız gereken şeyi bi zahmet açıp okusaydınız o zaman,,
    Yorumum bana göre doğrudur varsın size göre yanlış olsun..
    Konuyu da kapatıyorum umarım sizde uzatmazsınız
  20. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Fatih Bey,

Siz demişsiniz ki yanıma bir hekim bulucam OSGB'ye gerek kalmadan bu işi yapacam. Tamam ne güzel. Benim de aklıma takılan şey şu ki diğer sağlık personeli zorunluluğu var ne olacak?

Siz de dedeniz ki diğer sağlık personeli ne alaka o sadece İSGB kurulduğunda oluyor.

Bende heee öyle mi o zaman tamam diyecektim ki Erkan Bey direkt yasayı işaret ederek İSGB kurulan yerlerde diğer sağlık personeli zorunluluğu yok dedi.

Sonra da si yazdıklarına rağmen iddia ediyorsunuz ki bende Erkan Bey'le aynı şeyi söyledim. El insaf...

Madem aynı şeyi söyledin o zaman desene hekimin yanına hemşireyide bulacam diye.

Başta söylediğiniz şeyden kıvırıyorsunuz.

Lütfen hatanızı kabul edin, ben yanlış biliyormuşum diyin o zaman kapansın konu.