1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb çalışma koşulları ve ücretler konusun hakkında

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve gülşah çamurlu tarafından 4 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    • Uygunsuz uslup,dil ve İçerik..
    Kıvırma mı !!!
    Terbiye sınırlarını zorluyorsunuz ,,,,
    Haddinizi aşmayın
    Yazdığım şeyi anlayamamakta ısrar etmeyin
    Doğru bildiğimdende asla geri atmam
    Boşuna uzatmayın
  2. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Ben haddimi aşmıyorum. Haddim olan şeyi savunuyorum. Yanlış bilgi veriyorsunuz, doğrusunu görünce de bende öyle dedim diyorsunuz.
  3. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Forum yetkilisi kim ise rica ediyorum:

Fatih Ülker:
    50 üzeri yada 50 aşağısı tehlikeli,az tehlikeli hangi sınıfta olursa olsun diğer sağlık personeli zorunluluğu İSGB kurulumunda zorunlu oluyor.

diyor.

Doğru mu?

6331 ise tam zamanlu hekim çalıştıran yerlerde diğer sağlık personeline gerek yok diyor.

hangisi doğru Fatih mi yasa mı?

Fatih Bey'in bir özür borcu yok mu?
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    faydalı güzel konuşalım,yardımcı olalım.okul öncesi kreş bebeleri gibi kavga ediyoruz bazen..kırmaya gerek yok tartışmanında kavganında bir üslubu ve adabı vardır..dikkatli olalım..Herkes namına ben özür dilerim..
  5. contorium İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69025
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Özkan Mimarlık
    Şöyle bir hesap yapalım. Bu OSGB ler 48 kişilik (48*12=576 dk, yaklaşık olarak 10 saat) çok tehlikeli işyerinden ortalama 2000 TL/ay hizmet bedeli alıyorlar. 217 saati boşver sana 150 saatlik bir görev bile yaptırsa 15x2000 den ayda 30.000 TL sadece senin sırtından kazanabilir. Seni 217 saate kadar da çalıştırırsa 42.000 TL kazanır. Kazandırdığınız 30.000/40.000 TL, size verilen 2000-3000 TL. Değerinizi bu kadar düşürmeyin arkadaşlar. İH bulup OSGB kurun daha iyi..
  6. aycan aras İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar işi ayağa düşürmeyin osgb lerle çalışın bu iş evrak ve dosyalama ve yıllarca saklama var bu da osgb ile olur kurumsallık ister
    öyle bireysel bugün var yarın yok olmaz .zaten bu iş zamanla sadece osgb üzerinden anlaşmayı gerektirecek.kontrol tek noktadan olmalı.
    bakanlığın amacı ek gelirkazanmanız değil. Gerçekten bu işi kültürü yerleştirmek denetimi tek noktadan yapabilmek. Osgb ye olumlu bakınız eğer çalışmak isterseniz uygun maaşla anlaşıp tek işiniz iş güvenliği uzmanlığı olsun derim .kolay gelsin
  7. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sn aycan aras uzmanlar mı OSGB'ye negatif bakıyor, yoksa OSGB'ler negatif bakılmasına yol açacak şekilde mi iş yürütüyor?
  8. aycan aras İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Doğrusu yenibir iş kimin kime nasıl yaklaşımda olduğu tartışılır. Burada önemli olan bu işi yapmak isteyenlerin gerçekten sadece isg işi yapması gerektiğini ve bunuda bir osgb ile çalışarak yapması gerektiğini düşünüyorum. Yapı denetimde ilk başladığında kontrolsuzdü fakat sonraları sistem oturdu .Kurallar ç,zgiler belirlendi.Ben şuna kızıyorum piyasayı bireysel ucuz belge satma mantığındaki isg uzmanlarına kızıyorum işveren olaya belge diye bakarsa isg uzmanı ne kadar koparırsam kar diye bakarsa bu iş olmaz sistematik olmalı . Bireysellikte masraf olmayınca ucuza evet diyorlar. Ama osgb ler in yeri belli .denetimlerde kaçacak hiçbir yerleri yok onun için fiatları düşürmemek gerekir. osgb lerle çalışılırsa iş doğru yapılır. Kurumsallık çerçevesinde yapılır. Fiatlar düşmezse osgb kazanır kazanırsada çalışana verir diye düşünüyorum.
  9. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sn aycan aras, o dediğiniz türde iş yapan çantacı arkadaşlar yanlış yolda. Piyasa onlardan da arınacaktır.

Benim kendi planım sanki herkese örnek olabilir gibi geliyor. Ben belirli bir iş kolundaki işyerlerinin dışına çıkmayı düşünmüyorum. Yani maden işletmeleriyle mi iş yürütmeye mi karar verdim, sadece onlarla iş yapmayı düşünüyorum. Bu durumda profesyonelliğim artacaktır. Birinde edindiğim deneyim diğerinde de işe yarayacaktır.

Yoksa şurda güzellik salonu, burda tornacı, orda kimya deposu, yaz hepsine birer risk değerlendirmesi, ver eğitim, bu iş yürümez.

Bugün bir göz mütehassısı tıp doktoruna, dizlerinizi gösterebiliyor musunuz? Bu çantacı uzmanlar herşeyden anlıyor.
  10. Eren B. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68930
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fiyatları ve kaliteyi düşüren yine İSG uzmanı arkadaşlardır yinede . 500 lira eksiğine çalıştıracağı kişi bulunca işletmeci hemen başka biriyle çalışmaya karar verir. Bu mesleği yapmak isteyenlerin birbirlerine saygı göstermesi ve kaliteyi koruması gerekiyor... Taban ücret kotası olmalı
  11. erdem İSGforum Üyesi

makina ve inşaat sektörü için risk analizi örnekleri gönderirmisiniz
  12. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik’e göre (20.07.2013/2871);

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununda geçen İSG kurul çalışmalarında ve OSGB lerde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimiyle ortaklaşa çalışan kişidir.

Yasal olarak Diğer Sağlık Personeli çalıştırma zorunluluğu nedir?
    6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasa ve yönetmelikler gereği OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) ler tam zamanlı Diğer Sağlık personeli bulundurmak zorundadır. Aynı yasa gereği Diğer Sağlık Personelleri işyerlerinde kurulması gereken İSG Kurullarının çalışma üyelerindendir.

-------------------------------------------------------YORUMUM--------------------------------------------------

İş yerlerinde kurulların oluşturulma şartlarını göz önüne alırsanız diğer personel olarak nitelendirilen işyeri hemşiresinin hangi şartlarda alınacağına daha iyi cevap bulabilirsiniz, iyi akşamlar..
  13. EREN SAĞLAM İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59685
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar işe sadece para gözü ile bakmayın yaşanan kazalara bakın eğer devlet kendi bünyesinde iş güvenliği uzmanı havuzu oluşturmazsa üzülerek söylüyorum iş kazaları devam edecektir. osgb yalan bırakın osgbleri para kazanılmak için yaratılmış kirli bir tuzaktır osgb iş kazalrının son bulmasını istiyorsak devlete havuz sistemi konusunda daha baskılı olmalıyız saygılarımla.
  14. ahmet kartal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    30.000'nın %18 Kdv, %20 gelir vergisi, 3.000 lira maaş alan bir personelin işverene maliyeti 4200 civarı, yol+yemek+masraf da var tabi. Birde 50 kişilik bir işyerinin en fazla 1250 liraya anlaşacağını düşünürsek(2000 tl veren duymadım) işverene 7 8 bin civarı kalmıyodur bile işyeri kirası gibi giderlerde işin içine girince.Biraz işverenlerede fazla yüklenmiyormuyuz beğenmeyen bence bireysel çalışmalıdır.

Saygılarımla.

B sınıfı isg uzmanı
    Makina mühendisi
    Osgb çalışanı
  15. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Bir OSGB düşünelim;
    10 İGU çalıştırsın, 2 A sınıfı(X 3000 TL), 3 B sınıfı(X 2500 TL), 5 C sınıfı (X 2000 TL) olsun.
    *Toplam Maaş maliyeti =23.500 TL
    Kişi başı SGK maliyeti 200 TL'den 2000 TL
    *Toplam personel maliyeti= 25.500 TL
    Kişi başı günlük 10 TL yemek parası X 10 Kişi = 100 X 30 gün = 3000 TL de bu
    *Toplam 28.500 TL etti.
    4 Aracı olsun günlük 200 TL akaryakıt gideri olsun 30X200 TL =6000 TL
    *Toplam 34.500 TL etti.
    İşyeri Kirası aylık 5000 TL olsun.
    *Toplam 39500 etti.
    Kırtasiye, elektrik v.s. 500 Tl olsun.
    * Toplam 40000 TL etti.
    *** 1. Hesap= Bu 10 uzman aylık 217X10 saatten 2170 saatlik gelir getirebilir.
    2170 saat X 50 TL diyelim =108.500 TL eder. 40000 TL masrafı çık ne kaldı 68.500 TL
    Hadi 8500 TL ( Aylık: araç bakımı, ikram, seyahat, eğitim...) de ben sildim
    ne kaldı 60.000 TL
    Bunun %18 KDV'si 10.800 + %20 gelir vergisi 12.000 toplam 22.800 TL daha düş.
    Net kar =37200 TL

*** 2. Hesap= 1 uzmanın ortalama aylık ciro getirisini başka yoldan hesaplayalım:
    10 Çok tehlikeli işyeri olsun her işyerinin ortalama 30 çalışanı olsun 30x10 = 300 kişi 300 x12 = 60 saat
    İşyeri başına 750 TL ye anlaşılmış olsun 10X750 = 7500 TL
    Bu uzmanın kaç saati daha var 120 saat diyelim. Devam...
    Bi 60 saati de tehlikeli işyerlerine ayırsın 15 işyeri de ordan gelsin ve işyeri başına 500 Tl ye anlaşılmış olsun 15X500 = 7500 TL geri kalan 60 saati hiç hesaplamıyorum !!! (OSGB ler hesaplar :) )
    Bir uzmanın aylık ciro getirisi 15.000 TL oldu. 10 uzman X 15.000 TL = 150.000 TL
    150.000 TL - 50.000 TL(yukarıdaki masraflar) = 100.000 TL ciro
    %40'ı vergilere çık

Net kar = 60.000 TL
    Dikkat ederseniz hekimin getirisini hiç hesap etmedim :))
    Hesap ortada
    Siz ne dersiniz bu hesaba
    @ahmet kartal , @contorium, @Erkan Dündar
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hesap hep ortada ve sende ispatını yaptın.teşekkürler...bakanlık profesyonellerin saatlik ücretini ve osgb de tam zamanlı çalışma ücretlerini tebliğ ile belirlemelidir.Aynı sağlık bakanlığın ilkyardım ücretlerinde yaptığı gibi..
  17. ahmet kartal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar sizler ya çok ütopik bir hayatta yaşıyorsunuz yada hakikaten bu paraları kazanan osgb'lerde çalışıyorsunuz. Yaptığınız hesaplarda birkaç yanlış mevcut bunlara girmeyelim.Ancak işgüvenliği hizmetini sizin bahsettiğiniz miktarlarda paraya anlaşma yapan osgb şuan yok. Serbest piyasa ekonomisini hepimiz farkındayız diye düşünüyorum. 10 uzmanlı bir osgb eğerki tüm saatlari doluysa ki buda çok zor büyük bir şantiyeniz yoksa 20 30 bin civarı para kazanıyordur aylık net karı.Ayrıca hekim anlaşmalarıda uzmanla birlikte yapılıyor 30 çalışana kişi başı 25 liradan uzman+hekim sözleşmeleri yapılıyor.Bilgili bir A sınıfı zaten 6000'den aşağı çalışmıyor. Yeni Cden Aya atlayanlar 3000 liraya çalışırki bence buda doğal.Aslında bırakalım paralarımızı da önce bu işi yapma sebebimiz olan işkazalarını ve meslek hastalıklarını azaltmak için kaç paralık çalışıyoruz,bunu sorgulayalım.
  18. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    @ahmet kartal Sizin söylediklerinizi de hesaplasak, hesap yanlışlarımı da işin içine katsak hekimi de dahil etsek ne değişir ??? 10.000 aşağı 10.000 yukarı oynar....
    Bir uzmanın bir yılda kazandığını osgb patronu 1-2 ayda alıyorsa bunun neresini çekip çekiştirip düzelteceksin. Sömürü sömürüdür. Bunun izahı olmaz.
  19. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yok hocam yahu hangimizin saatini 200 TL Ye satıyor A sınıfı bile yarı yarıyadır bu fiyattan satan varsa tebrik ederim Osgb sahipleri varsa onlar daha iyi bilir tabi
  20. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Ahmet bey C'den A'ya cuk diye atlanmıyor. İstisnalar hariç çoğu meslektaşımızın yılların saha deneyimi var. Çoğu mühendis meslektaşımız çalıştığı işyerinde en az bir kez iş kazası ile karşılaşmıştır. İş kazalarını önlemek için de uzman olmadan da önlem almaya çalışmıştır.
    Prim günü ile A-B sınıfı uzman meslektaşlarımızın büyük çoğunluğu yılların mühendisidir ve işini gücünü bırakıp 3000 liraya bu sorumluluğu almazlar.