1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb şart midir

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve mustafa berat gördük tarafından 16 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. mustafa berat gördük İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    52376
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba c sinifi makine muh isg uzmaniyim ama su ana kadar c belgeyi hic kullanmadim...babamin eczanesi var bugun mesaj gelmis 1.07.2016 gecerli olacak isg kanunu icin osgb ile anlasmak istermisiniz diye...simdi aklima soru olarak gelenler....

1-is uzmani c sinifi sorumlulugunu ben alabilir miyim....yoksa illaki osgb anlasmamiz mi lazim
    2-uzun sure kullanmazsam belgeye ne olur
    3-su anda bende eczacilik okumak istiyorum acaba okurken belgeyi bir yerlerde calistirabilir miyim ek gelir icin
    4-ve oliyorsa kac yerde calistirabilirim hesabi nasil yapiliyor
  2. Umut Ergun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129194
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
    Cevaplar:
    1- Babanızın eczanesinin iş güvenliği uzmanlığını siz üstlenebilirsiniz. İşyeri hekimi de gereklidir. Bunun için, dışarıdan bir iş yeri hekimi ya da OSGB ile anlaşabilirsiniz. OSGB'ye zorunluluk anlamında bir ihtiyacınız, kesinlikle ve hiç bir şekilde yok.

2- Hiç bir şey olmaz. Vize süresi 5 yıldır. 5. yılın sonunda vize için müraacat edeceksiniz.

3- Belgeyi çalıştırmak mı, O ne demek öyle? Yani siz belgenizi daha doğrusu C sınıfı uzmanlığınızı bir yere para karşılığında kiraya vermeyi mi düşünüyorsunuz? Asla böyle bir şey yapmayın. Eğer belgenizi kullandırttığınız iş yerlerinden birinde, ölümlü bir iş kazası olursa kendinizi hakim karşısında bulabilirsiniz. Savunacak hiçbir şeyiniz olmaz ve muhtemelen hapse girersiniz. Çünkü yaptığınız kesinlikle suç. Bunlar yaşandı...

4- Bu soruya siz kaç yerde gerçek anlamda çalışabilirsiniz diye düşünüp cevap verelim.

Aylık çalışma süreniz 180 saattir. Fazla mesailerle 217 saate kadar çalışabilirsiniz.
    Çalıştığınız yerdeki çalışan başına aylık vermeniz gereken hizmet süresi toplam çalışma sürenizden düşer. Örnek verelim:
    Az tehlikeli sınıfa giren bir firmanın iş güvenliği uzmanı olacaksınız diyelim ve firmada 100 kişi çalışıyor olsun.
    İş güvenliği uzmanı olarak, az tehlikeli sınıftaki bu firmaya çalışan başına ayda 10 dakikadan 100x10= 1000 dakika hizmet vereceksiniz.
    180 saat, 10.800 dakika eder. 10.800'den 1.000 dakikayı düşeceksiniz kaldı 9.800 dakika. Bu şekilde toplam süreniz olan 10.800 dakika dolacak. Tamamen dolduğunda isgkatip sistemi zaten yeni ekleme yapmanıza onay vermeyecektir.

Bunu 600 ve 480 çalışan olan iki firma ile de doldurabilirsiniz, 15'er çalışanı olan 72 firma ile de. Size kalmış.
    Bir istisna olarak 10 kişinin altında az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için hizmet süreleri farklılık gösterir. Bu tip işyerleri için, çalışan başına yılda 1 saat hizmet vermeniz gerekir.

Bu arada, 180 saati baz almanızı öneririm. Neden bunu öneriyorum, onu da şimdi söylemeyeyim, işin içine girince sizin anlamanıza bırakayım.
  3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Ben 3. ve 4. sorulara çok üzüldüğümü belirtmek isterim.
    Zaten diğer sorulara @Umut Ergun gayet açıklayıcı şekilde cevap vermiş.
  4. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    Babanızın eczanesi varken ve siz de eczacılık okumak istiyorken ve 3.soruyu da sormuşken,şimdi usulca gidip C Sınıfı uzmanlık belgenizi bulunduğu çekmeceden çıkarın,yırtın,atın..Başınıza iş açmasın..
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    kesinlikle katılıyorum hiç başlamadan yırtın atın gitsin.
  6. mustafa berat gördük İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    52376
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

yirtin atin ne demek...ben ciddi bir soru sordum ve karsiliginda onemi olan bir cevap beklerim...oyle yirt gitsin at gitsin kir gitsinle olmuyr.....cevap beklemedeyim alakasiz seyler yazmayin....ilk cevaba bir de sizinkilere bakin

neyse arkadaslar yanlis olabilir diploma calistirmak vs.....ama yolunu bulursam denetlemeye de gidecegimi bildirmek isterim
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    kardeşim sana ciddi bir cevap verdik zaten babanın eczanesi var sende bölümünü okumak istiyorum demişsin bizde diyoruz ki başka bir meslek alternatifin varsa iş güvenliğine bulaşma. Sen bu platformda konu açarak bilgi edinmek istemedin mi ?:eek: Bizlerinde yıllarca yaşadığı tecrübeden çıkan sonuçlar bunlar. :rolleyes: Yinede yapıcam bu mesleği diyorsan gel forumda yardımcı olalım sende bulaş bu mesleğe o_O
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sayın @mustafa berat gördük
    Siz de öyle bir soru sormussunuz ki yanı.

'bir cinayet işlemek istiyorum ama ceza almak da istemiyorum. Kaza süsü versem olur mu?' diye bir soru sormussunuz, devam sorusuna da
    ' bu şekilde kaç cinayet işleyebilirim?' diye devamını getirmissiniz.

Tepkileri az çok tahmin etmissinizdir. İlk cevabı @Orkun Dalyan beye ornek gosterdiginize gore okumussunuz. Keşke dusuncenizin yanlış olduğunu veya öyle anlaşıldığını kabul etseymissiniz de bu tepki işi buyumemis olsaymis. Değil mi?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Haziran 2016 ---
    Sayın @mustafa berat gördük
    Siz de öyle bir soru sormussunuz ki yanı.

'bir cinayet işlemek istiyorum ama ceza almak da istemiyorum. Kaza süsü versem olur mu?' diye bir soru sormussunuz, devam sorusuna da
    ' bu şekilde kaç cinayet işleyebilirim?' diye devamını getirmissiniz.

Tepkileri az çok tahmin etmissinizdir. İlk cevabı @Orkun Dalyan beye ornek gosterdiginize gore okumussunuz. Keşke dusuncenizin yanlış olduğunu veya öyle anlaşıldığını kabul etseymissiniz de bu tepki işi buyumemis olsaymis. Değil mi?
  9. mustafa berat gördük İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    52376
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sizin dediklerinizi bizim meslege uyarlarsak otto diesel cevrimini bilmeden araba kullanarak trafik canavai olmaya mi gidiyorsun demekle ayni sey

bilinmeyen sorun cikan seylerin olmasi her meslekte normal ustu normaldir...egerki ben profesyonelsem atiyorum birisi bana krank milinin calisma prensibini sordugu zaman ben orneklerle aciklamaya bir nevi mecbur olurum meslek etiği...

siz simdi cinayet falan diyorsan ki alakasi yok c sinifinin hayati tehlike olmadigini biliyorum...zaten onun icin biraz okul harcligi ciksin diye boyle dusunuyorum...a grubu veya b grubu olsam zaten ciddi bu ise girerim...

ayrica benim tepkim manasiz ve sorularimla sirf biraz olsun ben sunu biliyorumu bilsin millet diye cevap verenlere elbette cok daha fazladir tahmin edeceginiz gibi....

cok onemli olarak cevap bir kere yazildiginda gorulebilir..ikinci defa kopyalamaya da gerek yok.ben burda forum icinde oldugumu unutmayarak ciddiyet ve her turlu meslek etigi ve prensibini yabana atmayarak konusuyorum

tartisma da burda bitebilir veya devam edebilir ama butun dusunceler soylendigi icin ben sizden cevap gormek istemem acikcasi
  10. mustafa berat gördük İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    52376
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    oncelikle sahsi algilamayin ama kardesim haci hoca dayi dede gibi jargonlardn nefret ettigimi belirtirim...daha cok siz veya bey denmesini tercih ederim

simdi asil sorunun ozu şu ....sizin "bulastiginiz" bu meslekle alakali ufaktan ve ozellikle tehlikesiz yerleri secsem bile (okula masraflari icin) yani c sinifi bir isyerinde bas agritacak veya daha fazlasi bir seyle karsilasmak olasi goruluyor mu

sizin belge ve kac yildir bu isi yaptigin da onemli..onu da yazarsaniz
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Termodinamikten girmek güzel olmuş.
    Ama sizin ehliyet kiralama işiniz çevrim bilmeden araç sürmek trafik canavarlığı demek değildir.
    Ben diyorum ki, Ehliyet olmadan araç kullanmak trafik canavarlığıdır. Gazın, frenin, vitesin yerini bilmeden araç başına geçmek trafik canavarlığıdır. C Sınıfı "hayati tehlike değil" diyerek özetlemek, kullandığınız aracın ne olduğunu bilmemektir.

Aslolan insan hayatıdır. C sınıfı hayati tehlike olmadığı falan demişsiniz. Buradaki tehlikeden kastımız hayati tehlikeli, önemsiz vb değil. Sadece yapılan işin iş koduna göre ayrılması işidir. Yoksa C sınıfı uzman olarak görev aldığınız/alacağınız "Az Tehlikeli" iş yerlerinde de inanılmaz kaza ve maalesef ölümle sonuçlanan durumlarlakarşılaşırsınız. ( Korkarım ki diğer az tehlikeli iş yerlerine bakan arkadaşlarımız da sizin gibi düşünürse zaten bunun olmaması mucize olur)

C Sınıfı iş yerlerinde de pek tabi başınız ağrıyacaktır. Hem de çok fazla ağrıyacaktır.

Eğer belgemi ve işi yaptığım seneyi merak ediyorsanız söyleyim.
    Belge numaram:41670, 2013 yılından beridir bu işin içerisindeyim. Türkiye'de herkesin çok iyi bildiği bir holding şirketinde çalışıyorum. Hata yapma lüksümüz yok diyelim.

Şunu tekrar belirteyim. C Sınıfı Uzmanlığı hayati tehlike değil diye önemsememeniz bir yana, olayın zaten özünü kavramamış olmanız üzüntü verici. Araştırırsanız bu işi illegal yapan birilerini elbette bulursunuz. Biz burada işi kuralına göre yapıp insan hayatını kurtaralım, kötü durumlar ile karşılaşılmasın istiyoruz. İnşallah siz de büyük bir hata yapmadan gerçekleri görebilirsiniz.
  12. mustafa berat gördük İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    52376
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sizin yazdiklariniz soruma cevap degilde cevabima soru olmus yani benim en once yazdiklarimi hic okumamissiniz demek ki....benim onemseme meslem yok sadece sizin yazdiklarimi iyice okumama meselasi var

ben demiyorum ki gitmeyecegim bakmayacim bosverecegim benim ilk basta kendimi dusunmek zorunda oldugum apacik ortada ve bunun icinde eger yapacaksam c sinifi da olsa d de olsa misal farketmez ise dort elle sarilmak gerekiyor

meslekte bilinmedik yerlerin olmasi hic bir zaman ozunu kavramama anlamina gelmez....sadece adi problem iste adi ustunde arastirilip ogrenilecek seyler bunlari daglastirmaya gerek yok

ayrica c sinifinin hayati onemde olmadigi bellidir ve asikar yani duauk tehlikeli sinif oldugu icinve hepten bos birakmayacagim icin benim icin fazla sorun teskil etmeyecektir

sirf ha ha bunu bilmiyor ben biliyorum ba x bak y ben bunu biliyorum be isg uzmaniyimbak belgem su numara su sayi diye cevap verilmez verilmemesi lazimdir..ben diger arkadasa sordum belgeyi size degil

bakin yine soyluyorum soylemek zorunda kaliyorum.....basibos birakmayarak diplomayla ek is gibi dusunun bunun neresi zor

ayrica cevap verildi...yani artik bu niye boyle bunu niye soyledi diye olaya bakmak amacsiz bir ugras olacaktir....konu kapansin
  13. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Allah kimseyi okul masrafları için hiç bilmediği ve kendine zarar verebilecek mesleklerin eline düşürmesin.
  14. mustafa berat gördük İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    52376
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    gercekten oyle ama bir empati yapiniz
    hickimse bu iste uzmanim hatasizim diyemez...onun icin bence sizde o mealeklerden birindin eline duamus durumdasiniz

birsey diyeyim mi aslinda en iyisi uzak durmak gibi gorunuyor
  15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    yani bu kadar mesaj sonrasında bizlerin işimizi güllük gülstanlık yaptığımızı sanmıyorsunuz herhalde o_O
  16. Filiz Akygt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    3-su anda bende eczacilik okumak istiyorum acaba okurken belgeyi bir yerlerde calistirabilir miyim ek gelir icin
    4-ve oliyorsa kac yerde calistirabilirim hesabi nasil yapiliyor

Bence siz asla is güvenliği uzmanlığı yapmayın beyfendi. Öyle değil bu işler. Ek gelir istiyorsanız part satış danışmanı olun. Bu kadar sorumluluğu yok en azından
  17. mustafa berat gördük İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    52376
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben sizden yapmam gerekir mi gerekmez mi diye fikir almayi dusunmedim.....sadece sorularim var....siz gelmis yapma soyle boyle diyorsun peki sorularima cevap vermiyorsan senin konumda ne isin var....ne is yapacaksaniz fikrinizi kendinize saklayin hfendi.....sorulara cevap vermiyor ve sadece boş tartismalar icin firsat kolladiginiz cok belli
  18. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Berat Bey!.
    Bu forum sizin tekelinizde olan bir forum değil.
    Buraya geliyorsunuz, kanunen yasak bir durumu sanki çok olağan gibi sorup oluruna bakıyorsunuz, üste çıkmaya çalışıp bir de insanların tepkisine kızıyorsunuz.
    Konunun devamında tepkileri görünce, ben ek iş için demiştim, illa ki gidip bakacağım falan demişsiniz ama ilk mesajınızdaki konu apaçık ortada. "su anda bende eczacilik okumak istiyorum acaba okurken belgeyi bir yerlerde calistirabilir miyim ek gelir icin"
    Bunun ne demek olduğunu hepimiz biliyoruz. İlla ki bunu yasadışı olarak yapabilirsiniz ama burada , bu platformda bunu etik karşılayacak insan bulamazsınız. O nedenle alacağınız tepkilere hazırlıklı olmalısınız.
    Bu konuda sizi uyarmak istedim.
    Buyrun iş güvenliği konusunda bilgi paylaşımında bulunalım, yardımlaşalım, eksik olduğunu düşündüğünüz noktalarınız var ise beraber tamamlayalım ama buraya gelip de belge işlesin, bende hayalini kurduğum işin eğitimini yapayım gibi bir duruma düşüp de size burada fikirlerini paylaşan insanlara suçluymuşçasına sözler söylemekten kaçınmanızı öneriyorum.

Saygılarımla.
  19. mustafa berat gördük İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    52376
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benim tekelimde niye olsun neden oyle bir istegim gereksinimim olsun ne sacma yazmissiniz....benim konuyu kapatin diye yazdigimi gormediniz galiba....bakin sordugum sorunun yasadisi veya olaganustu bir durum oldugunu hem soylememissin hem de gelip boyle yok sen yanlis yaptin yok is guvenligi uzmani olma gibi yazilar yaziyorsunuz...kimse kimseye istenen cevaplar disinda ne akil versin ne de artistlik yapsin....burada kimse amator kimse de profosyonel degil ....sen saniyormusun ki en kotu avrupa ulkesininkine senin bilgin yetenegin yetisebilir yetisme olasiligi var onun icin EĞER SORUYA CEVAP VERMEYECEK OLAN YAZMASIN KONUYA bu kadar basit....
    anlamak cok mu zor....arkadasim kimse kimsenin asabini bozmasin buna ne hakki var ne de boyle bir se insanliğa sigar...sen soruyu okumadan gelmissin yok olmaz su bu ....önce soruyu okuyun ondan sonra kibrinizle kavrulun anlatabildim umarim....ilk basta yazan arkadas haricinde mantikli ve anlasilir cevap yazan yok
    yasadisi veya degil ben gidip basibos birakmadiktan sonra ne yasadisiligi nerde kaldi....bir kez daha soylemek zorunda hissediyorum maalesef

KONU İLK MESAJDA ARKADAŞLA AMACINA ULAŞTI VE AMAçsiz konusmalar anlamsiz mesajlar ve alakasiz yorumlarla daha fazla çop dolmadan kapansin..

benim kimsenin ustune cikmaya ihtiyacim yok...alttakilerin düsleri yukardakilerin bikkinliklaridir.....ben hakli elestiri yapiyorsam hakli oldugumu dusunuyorumdur....gercekten bilsem yanlis birsey soyluyorum özur dilemeyi de bilmek lazim oldugunu dusunuyorum
  20. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    @mustafa berat gördük,
    Forumun tekelinize almamanız gerektiğini söyledim çünkü hiç kimse bu özgür platformda başka hiç bir üyeye
    deme cüretini gösteremez. Fikir ne olursa olsun YASADIŞI OLMADIĞI SÜRECE söylenilebilir. Kabuledersiniz veya etmezsiniz. O sizin sorununuz. İşinize gelen cevabı beğenip, işinize gelmeyene de saçma demek doğru değil!.

Burada kendinizi zaten ele vermişsiniz. İstediğiniz cevapları alamayınca hemen haykırıyorsunuz. Burada sorulara tek cevap verilir. İstenilen değil, DOĞRU OLAN!
    Bu arada buradaki insanların kalite ve tecrübesini de küçümseyemezsiniz. Burada kendini çok iyi şekilde yetiştirmiş arkadaşlarımız var.
    Siz daha bizim sitemizdeki Bireysel İş Güvenliği Uzmanlığı konusundaki sorularınızın cevaplarını arayıp bulamazken ( ki onu da size yine hazır şekilde başka bir arkadaşımız önünüze sundu) burada sizin küçümsediğiniz insanlar Avrupanın en kötüsü değil, en iyilerinin iş güvenliği ağlarından case study çalışıp burada çeviriler yapıp kendi alanımıza uyguluyorlar.
    Belgeyi bir yerlerde ek gelir için çalıştırmak ayrı şeydir, çalıştığınız yeri başıboş bırakmamak çok ayrı şeydir. Lütfen ilk konudaki 3. maddenizi aklı selim şekilde okuyun ve uzun uzun tekrar okuyup anlamaya çalışın.
    Konunun kapatılması da sizin tekelinizde değil. Burada insanlar sizin ne yapmaya çalıştığınızı, amacınızın ne olduğunu ve size söylemek istediklerini rahatça söyleyecekler. Siz kapatın deyince kapatılamaz yani.

Bu kadar şeye rağmen ben de sizin art niyetli olduğunuzu düşünmüyorum. Öyle olsa emin olun daha farklı olurdu. Sadece her görüşe objektif yaklaşarak empati kurmanızı istiyoruz. Ama haklı olduğunuzu düşünmeniz sizin haklı olduğunuz anlamına gelmez. O kadar tecrübe sahibi insan burada ezbere konuşmaz.

Not: Lütfen benimle hitabınızda "arkadaşım, hocam, dostum, sen vb. " kelimeler kullanmayın.

Saygılar