1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb bünyesinde çalışmakta olan profesyonellerin çalışma saatleri ve haftalık dinlenme süreleri hak

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve esraklc tarafından 24 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

 1. esraklc İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  83667
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  merhaba arkadaşlar bir sorum olacaktı.osgb lerin çalışma saatleri hakkında bilginiz varmı? osgb nin geçirdiği bir denetimde iş müfettişleri osgb lerin cumartesi günü saat 18e kadar açık olmalırı gerektiği konusunda bir uyarı yaptı oysa biz saat 13e kadar çalışıyoruz. böyle bir şey varmı duyan bilen okuyan???
 2. esraklc İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  83667
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  osgb mizin geçirdiği müfettiş denetiminde osgblerin cumartesi günleride saat 18e kadar çalışması gerektiği bildirildi ancak hiçbir yerde yasal dayanak bulamıyorum bilgsi olan varmı?
 3. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kamp kuralım bence. Eve falan gitmeyelim. Bu işin cılkı çıktı
 4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  bunu bildiren denetime gelen kişiler mi,
  yoksa denetim sonrası işverenin size söylediği mi,
  zira çalışma saatleri 4857 sayılı iş kanununda belirtilmektedir
  haftalık 45 saattir. ister haftanın 5 günü 9 saat olarak, isterseniz haftanın 6 günü 7,5 saat olarak çalışılabilir.
  illa ki cumartesi çalışması gerekir diye bir ibare görmedim duymadım
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Ağustos 2015 ---
  ayrıca osgbler hizmet verdiği kuruluşların çalışma saatlerine göre kendi çalışma saatlerini belirleyebilirler çünkü bunun için varlar
 5. esraklc İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  83667
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Müfettişler işverene öyle söylemiş bende sizin söylediğiniz gibi biliyorum düşünüyorum.
 6. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  Yalan söylemişler :) kaba bir tabir olacak ama kusura bakmayın tutamadım kendimi. Sonuçta bu bir şirket iç tüzüğüdür. Ben ister 7.5 saat çalıştırırım istersem 6 saat. Şimdi bunu söyleyen müfettişin yalancılığına mı kızsak, yoksa iş veren müfettiş böyle diyip içinden geçeni onların üzerinden size aktarmış olmasına mı ?
 7. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Müfettişlerin böyle bir şey söylemiş olmasına inanmıyorum. Söyleseydi işveren vekilleri bu konuları iyi bilir anında cevap verirlerdi. Üç kağıtçı işveren müfettişin ağzından size fazla mesai yaptıracak.
 8. Osman Ç. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İlk osgb ler açıldığında böyle bir muhabbet vardı, işte osgb'lerde acil müdahale odaları bulunduğundan cumartesi de çalışan işyerleri için(sanki kaza olduğunda müdahale osgblerde yapılacakmış gibi) açık tutulması gerektiği konuşuluyordu. Yasal dayanağını bilmiyorum ama öyle bişey olabilir. Sahada çalışmayan insanların koyduğu kurallardan bir diğeri sadece, umursamaya gerek yok.
 9. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çok doğru söylemişsiniz "sanki kaza olduğunda müdahale osgblerde yapılacakmış gibi"

  Aslında mevzuata bakınca kaza olduğunda müdahale osgblerde yapılması isteniyor gibi ama bu istekleri ile yönetmeliğin diğer maddeleri çelişmekte. Bu müdahaleyi imkansız kılmaktadır.

  OSGB lerin cumartesi çalışması gerektiğini ve acil müdahale gerekçesi olan birinin mevzuattan ve uygulamadan haberi yok sanırım. Ona şunları anlatmak lazım.

  ilkyardım ve acil müdahale odasının etkin şekilde kullanılmasını düşünürsek; Aynı mantıkla iş kazası günün herhangi bir saatindede olabilir.

  1- Gece olan iş kazalarını düşünecek olursak; osgbelerin ilkyardım ve acil müdahale odaları haftanın her günü 24 saat hizmete hazır olmalı.
  2- İlkyardım ve acil müdahale için bir osgb'nin işyerine yakın olması gerekirdi. Hatta yürüme mesafesinde olması istenirdi. Mevzuata göre Sınır ildeki osgb ile anlaşan veya ilde bulunan ogb ile anlaşan ilçelere bağlı işyeri veya benzer durumdakiler ne olacak? Osgbnin ilkyardım ve acil müdahale hizmetinden nasıl yararlanacaklar?
  3- İlkyardım olayını hadi anladık diyelim. peki osgblerde acil müdahaleye yetecek teçhizat var mı? İlkyardım dan sonra hemen hastahaneye gönderilmesi gerekmez mi? Acil servislerin bile acil müdahalerde çaresiz kaldığı ülkemizde böyle bir görev elinde yeterli teçhizatı olmayan işyeri hekimine nasıl veriliyor.
  4- İşyeri hekimi acil müdahalede bulunmak için mi var? aynı şekilde tedavi ve poliklinik hizmetleri için mi var? yoksa koruyucu sağlık hizmetlerini sağlamak için mi var?

  İSGB VE OSGB’LERDE BULUNACAK ASGARİ MALZEME LİSTESİ
  a) Steteskop,
  b) Tansiyon aleti,
  c) Otoskop,
  ç) Oftalmoskop,
  d) Termometre,
  e) Işık kaynağı,
  f) Küçük cerrahi seti,
  g) Paravan, perde v.b,
  ğ) Muayene masası,
  h) Refleks çekici,
  ı) Tartı aleti,
  i) Boy ölçer,
  j) Pansuman seti,
  k) Dil basacağı, enjektör, gazlı bez gibi gerekli sarf malzemeleri,
  l) Keskin atık kabı,
  m) Manometreli oksijen tüpü (taşınabilir),
  n) Seyyar lamba,
  o) (Mülga:RG-18/12/2014-29209)
  ö) İlaç ve malzeme dolabı,
  p) EKG cihazı
  r) Negatoskop
  s)Tekerlekli sandalye,

  ___