1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb bünyesinde iç atama ile çalışan kişi yükseltme sınavlarına girebilir mi?

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve ismail ince tarafından 12 Eylül 2015 başlatılmıştır.

1. ismail ince İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şimdi şöyle bir durum var arkadaşlar. Ben bir osgb'nin tam zamanlı iş güvenliği uzmanıyım. İSG katipte tam zamanlı olarak içe görevlendirmem var. Fakat hiç dışa görevlendirme yapmadık. Yani hiç bir firmaya atama olmadı. Sadece osgb içi isg-katip ve arşiv koordinatörlüğü yapıyorum. Bu durumda B sınıfı yükseltme sınavında OSGB ile tam zamanlı olan anlaşma mı yani içe görevlendirme mi yoksa dışa görevlendirme mi ele alıanacak. Bu durum açıkçası yönetmeliklerde net değil. Bilen varsa yazabilir mi?
  2. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Burda önemli olan iş güvenliği uzmanı olarak katipte atanarak çalışmış olmanızdır. Osgb sonuçta bir işyeridir.
  3. Okan Aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    124114
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TANZER GÜL OSGB
    İsmail Bey

3 yıl çalışarak B sınıfı iş güvenliği uzmanı oldum, bakanlık sigorta kaydı ve dışa görevlendirme sözleşmesi istemekte, içe görevlendirmeleri kabul etmiyor, en az bir dışa görevlendirme yapınız ve bu sözleşme itibariyle 3 yıl şartı istemektedirler. Veya bakanlık onay yazısı olmalı,Bilginize
  4. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3413
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yükseltme sınavı mi var yakın tarihte de haberiniz yok
  5. Halil YAPRAKCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    117933
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aynı durumda bir arkadaşım var. 3 yılını tamamladı belgelerini gönderdi. Fakat bakanlık içe atamaları süreden saymadı. Sadece dışa görevlendirmeleri saydı ve 1,5 yıl eksiği olduğunu söyledi.

Bence de durum böyle olmak zorunda. Aksi taktirde OSGB'ler için bu bir sektör ve para kazanma yöntemi olabilir. B ye yükselmek isteyen fakat çalışmayan C sınıfları OSGB'lerde süre tamamlarlar.
  6. Sema Seymen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    61536
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sigortanın osgb tarafından yatırılmış olması yeterli değil mi?
    uzman dışa atama yapılan firmada saati oranında sigortalı gözükmek zorunda değil?
  7. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Manavda çalışırken kuaföre git sigortalı göster isg katip ataması yap 3 yıl sonra b uzman ol. Aynı yöntemle a sınıfı uzman ol. Tam saçmalık. Süre sınırıda koymalılar. Atıyorum yılda en az 240 saat çalışma şartı olmalı. Elini sallasan uzmana değiyor.
  8. Scheelite İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bence dışa görevlendirmeni de OSGB'nin SGK sicil numarasına yap EBK onaylasın OSGB den dışarı çıkma.
  9. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben ticaretle uğraşan biriydim fakat batmakta var çıkmakta ve battım :( yaptığım iş mesleğimle alakalı değildi. 2013 te c sınıfı uzman belgesi aldım 2 haftadır bir osgb de çalışıyorum. uzman olarak 2 çalışanı var diğeri b ben c şimdi sorum şu: maaş olarak başlangıç ücreti tatmin edici olmasada 1 sene içinde altı ayda bir zam olacağını ve bu zammın 500+500 veya daha yukarısı olacağını beyan ettiler. aslından ben de buna ikna oldum dersem yeridir. fakat bunu hiçbir yazılı belge ile imzalamadık karşılıklı olarak. yeni olduğum için biraz zaman geçsin istiyorum açıkçası 1-2 ay gibi.. sizce çalışma sözleşmesini istemelimiyim
  10. Murat Kural İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26918
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaslar bu 3 yıl sartı aynı firmada 3 yıl mı yoksa farklı firmalarda toplam 1080 prim günümü...
  11. yaşarsalur İSGforum Üyesi

ben bir firmada tam zamanlı çalışıyorum osgb değil içe görevlendirmem var bu sayılmıyor mu ?
  12. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sayılır
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Ekim 2015 ---
    Farklı veya aynı farketmez. 3 yılı doldurduğunuz da olay biter
  13. yaşarsalur İSGforum Üyesi

birde az once soyle bır sıkıntı öğrendım sigorta bıldırgesınde meslek kodlarında bana iş güvenliği saha elemanı girilmiş baska var mı dıye sordum muhasebeye 4 tane cıktı bunlar ıs guvenlıgı a sınıfı b sınıfı ve c sınıfı ve saha elemanı cıktı benımkısınıde isg saha elemanı gırmısler b sınıfı uzmanım katıpte sozlesmemde b sınıfı ve baslama tarıhımde yazıyor bu sıkıntı yaratırmı gerıye donuk duzelttıreyım mı ?
  14. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence yapmanızda fayda var ancak c sınıfı uzman sayısı fazla olduğundan işveren sizle mi uğraşıcam tribine girebilir. İmzalamaz. sizde yolunuza bakarsınız. Yeni bir iş bulup sonra imzaya gidin :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Ekim 2015 ---
    Hiçbir sıkıntı olmaz. Önemli olan katipte başlama ve bitiş tarihleri.. saha sorumlusu uzman belli süre çalıştıktan sonra b olamaz diye bir madde yok.
  15. Sema Seymen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    61536
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yani Sigortanın "uzman" meslek kodu ile yatıyor olma zorunluluğu yok mu?
  16. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öyle bir şey söylemedim.
  17. Murat Kural İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26918
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benim çalıstıgım osgbde meslek kodu bildirimim iş güvenliği uzmanı olarak bildirilmemiş bu sorun olur mu acaba...