1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb de çalışan ve aynı zamanda hizmet verdiği yeri şikayet eden varsa parmak kaldırsın!!

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Hazar tarafından 16 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Hazar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  67703
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  yani neymiş kardeşim ben devlet olarak müfettişe para vermem hazır ezik igu ları var sorumluluğu onların üstüne at şimdilik, nede olsa bunları savunan arkasında duran bir kurum yok. bedavadan kendime ispiyonculuk yapan ispiyon memurları bunlar. ispiyonlamayan igu hapse girecek günah keçisi işte. PATRON RAHAT DEVLET RAHAT OHHHH!!!!!
 2. tgn İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  92237
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  hiiç ispiyonlamam..yazar geçerim.madem işim öneri bende öneririm .sonrasını kendileri bilir..
  ama dediğim gibi çok ciddiyetsiz bir iş bu.
  düşünün işte gidiyosunuz öneri veriyosunuz .eğer adamın kişiliğinize saygısı varsa dinler harici görevin yaptırımı sıfır.
  neyse biras daha sabredelim bakalım daha neler olacak....
 3. Kaan Gülçiçek İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  sanıyorum sayın bakanımız soruların ne kadar önemli ve derin olduğunu ya anlamamaış yada anlamak istememiş ki cevapları çok sığ olmuş. cevabın bende bıraktığı izlenim
  "bütün risk benden başka kimde olursa olsun da benden uzak olsun" şeklindedir.
  koskoca bakanın vereceği cevap sokaktaki adamın vereceği cevaptan çok daha dolu olmalıydı.
  dağ fare doğurmuş resmen. hiç sorulmasaydı daha iyiydi. resmen sinirim bozuldu bu cevaplara.
  koskoca bakanın verdiği cevaplara bak ya Allah'ın ya Rabbim! aklımı oynatıcam.
  bu adam bakan ya bakan inanana biliyo musunuz bakan bu adam.
 4. ibratabey Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Uzmanla ugrasacaklarina doktor isini cozseler çok daha iyi olurdu. Yakin bir zamanda is yeri hekimleri yüzünden bu is tikanabilir.
 5. ibratabey Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  osgb de çalışan ve aynı zamanda hizmet verdiği yeri şikayet eden varsa parmak kaldırsın... bence ilk şikayetiniz çalıştığınız osgb olmalı malum kazanın kaynadığı yer orası... saygılar...
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Tüm Yorumlar

  İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasa Tasarısı, Alt Komisyon'da önergelerle değişti. Değişiklikle iş güvenliği uzmanı ya da hekimi bulundurmayanlara tanınan af süresi 6 ay uzadı. Tasarı ile iş güvenliğine uymayan işverenler de çeşitli teşviklerden yararlanamayacak.

  İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasa Tasarısı Meclis Sağlık Alt Komisyonu'nda önergelerle değişti. Yapılan düzenlemeyle sanat ve kültür eserlerinde 15 yaşından küçük olan çalışanlar, günde 5 saatten fazla olmamak koşuluyla haftalık 30 saatten fazla çalıştırılamayacak. Star gazetesinden Nevin Bilgin'in haberine göre, yine değişiklikle iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ya da hekimi sözleşmesi imzalamayan tehlikeli işyerlerine yönelik af süresi 6 ay daha uzatıldı. Şubat'ta çıkarılması beklenen tasarıyla getirilen yenilikler şöyle:

  -İşçinin iş güvenliği kurallarına uymaması durumunda işten çıkarılmasına ilişkin madde de değişiklik yapılarak 3 kez uyarı şartı getirildi.

  -Sanayiden sayılmayan işlerde (hizmet sektöründe) gece olarak tanımlanan süre içinde 7.5 saatten fazla çalışma imkanı getirilecek.

  -İş sağlığı ve güvenliği uzmanı ya da hekimi sözleşmesi imzalamayan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerine yönelik af süresi 6 aya kadar uzatıldı.

  -Ölümlü iş kazası meydana gelen maden iş yerlerinde kusuru yargı kararı ile tespit edilen işverene iki yıl süreyle getirilen kamu ihalelerine katılma yasağı 'iki yıla kadar' şeklinde değiştirildi.

  -Çok tehlikeli işyerlerinde, ölümlü iş kazası yapmayan işverenlere, işsizlik sigortası işveren payının yüzde 1 olarak uygulanması, ölümlü veya sürekli iş görmezlikle sonuçlanan kaza olması halinde ise yüzde 3 olarak alınması hükmü vardı. Verilen önergeyle bu kaldırılarak, yüzde 3 prim uygulanması düzenlemesinden vazgeçildi.

  -Uzaktan çalışma, "İşçinin işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edinimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisi" şeklinde olacak..

  -Kadroya alınan sözleşmeli iş ve meslek danışmanlarının maaşları İşsizlik Sigortası Fonundan ödenecek

  -
  -Çalışma Bakanlığı bünyesindeki denetim elemanlarının işyerlerinde yaptığı denetimlere katılan mühendis, kimyager, biyolog ve tabipler harcırah vb. mali haklardan yararlanabilecekler. Kanunda boşluk olduğu için bu kişiler denetimlere gittiğinde harcırah alamıyordu.

  DİZİDEKİ ÇOCUKLARA 5 SAAT ÇALIŞMA

  -Önergeyle, tasarıda bulunan "şantiye şefi" tanımı kaldırıldı.

  -Mesleki yeterlilik mevzuatı tamamlanan işlerde, bu mevzuata uygun yeterlilik belgesi çalıştırma zorunluluğuna uyum süresi 8 aydan 12 aya çıkarıldı.

  -Sanat ve kültür eserlerinde 15 yaşından küçük olan çalışanlar, günde 5 saatten fazla olmamak koşuluyla haftalık 30 saatten fazla çalıştırılamayacak.
 7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  yasalaşması düşünülen ve alt komisyonda değişilikler yapılan maddelere bakılacak olursak;

  • Sözleşmesi feshedilen kısmi süreli çalışan işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, fesih sonrası tazminata hak kazanırsa, bir yıllık sözleşme ücreti tazminat olarak verilecek.denilmekte,ifadeye bakacak olursak fesih sonrası tazminata hak kazanırsa ifadesi kepazelikten öteye geçmemektedir.Lan şerefsiz ben eşşek başımıyım hem şikayet edecem hem osgb den zılgıt yiyecem hemde mahkeme beni haklı bulacak tazmin hakkı doğacakta gel keyfim gel..Çakalllll.1
  • Yine,-Şantiye şeflerinin iş güvenliğinden sorumlu olma zorunluluğu kaldırıldı.ifadesine bakılacak olursak;mühendislik bilimi,felsefesi,disiplin beslendiği kaynak tedbir ve güvenlik üzerine kurulmuştur.Bugün bilim ve teknoloji zaten ergonomi ilkeleri ve insan hayatının kolaylaştırılması üzerine kurulmuştur.bir işletmede mühendis şantiye şefliği yaptığı yerde zaten işveren vekili olmasından dolayı bal gibi çalışanın güvenliğinden sorumludur.çalışanın güvenliğinden sorumlu olmayan şantiye şefi fravun kökenli işverenlerden farksız kılacaktır.peki iş güvenliğini sallamayan işverenin yanına sorumsuz mühendisi ve şantiye şefini koyarsanız zaten çalışanlar eğitimsiz ve bilinçsiz bu iş kime emanet olacak çalışan kime emanet olacak.Ayrıca şantiye şefi tanımı kaldırılınca pratik hayatta bu tanımı kaldırabilecekler mi,lan şerefsizsiniz işte..
 8. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Parmak kaldıracam da öyle bi ikon koymamışınız @Erkan Dündar :cool:
 9. ibratabey Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  3 ay önce osgb sahibine hizmet verilen ve mevzuata aykiri calisan yerleri şikayet edeceğimi ve bu şikayetlerden dolayı isimden cikartilmami garanti etmesini istemiştim maalesef su an orda calismiyorum... O yüzden bagimsizlik istiyorum.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Şubat 2015 ---
  Osgb lerin %99 u kan emici insan taciridir. Saygilar
 10. EMİNE ÜNAL İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32566
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  biz çalıştığımız osgb.yi şikayet etmiştik ama bi sonuç alamadık
 11. Gozde Cengız İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  129581
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bence Mart ayında bayağı bir osgb firmasının kapatılması söz konusu olabilir... Sonuçta para için değil önlem almak amacıyla kurulan osgblerin amaçları farklı olmaya başladı....:sinir:
 12. Turan TAŞKIN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98715
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ALPERYAPI ( Henüz kurulmadı - kurulma aşamasında... )
  Erkan Dündar Hocam, Neler yazmışsınız, anlaşılan yasa taslağı sizi çok umutsuzluğa düşürmüş. Yine de çok sinirlenmeyin derim...
  İşveren'den maaş alan İH & İGU için başka türlüsü olamaz ki!...
 13. mehmet aksan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93260
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Günayın Herkese,

  Mart ayında ayıklama politikası olacak diyorlar. Yasa ve yönergeler yerine getirilse zaten çogu çürük ve çarıklar tutunamaz.İnşallah herkese hayırlı olur.

  Saygılarımla,