1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb demek bu mudur?

Konusu 'OSGB' forumundadır ve mehmet EÇ tarafından 9 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. mehmet EÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar bugün bizzat şahit olduğum bir konuyu aktarmadan önce, bir konu hakkında beni aydınlatırsanız, sevineceğim.

1- örneğin inşaat veya akaryakıt istasyonları gibi çok tehlikeli sınıfta olan bir iş yerindeki isg çalışmalarında herhangi bir resmi forma C sınıfı bir uzman arkadaş imza atabilir mi? mevzuat uygun mudur? uygunsa nasıldır ?
    çok tehlikeli bir iş yerine sadece işi almak için osgb den bir defa gelip A sınıfı uzmanım deyip, sonrasında 4 ay boyunca uğramayan uzmanı, isg-katip üzerinden osgb değiştirip C sınıfı uzmanı o iş yerine tanımlayabilirmi ? yolu varmıdır? (isg-katip konusunu bilmiyorum)
    bu soruları dediğim gibi bu gün şahit olduğum olaydan dolayı soruyorum. 2014 yılı başında çok tehlikeli işyeri ile anlaşan bir osgb, 4 ayın sonunda sadece bir onaylı defter getirmiş, oda tamamen boş. ortada başka hiçbir şey yok. eğitim, rd, pkd, adep, tatbikat, form, talimat vs. hak getire..
    haaa her ay sonu düzenli olarak faturayı getiriyorlarmış.
    son bir sorum olacak bir osgb ile sözleşme nasıl sona erdirilir. iş yeri nasıl bir yol izlemeli?
    şimdiden herkese teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
  2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu osgb zihniyetinin uygulamış olduğu bir yol zaten. Usulsüz ve meslek etiğinden uzakta bir hareket.
    Normal şartlar altında c sınıfları Çok tehlikeli sınıfa bakamaz ama osgb bir yolunu bulup a sınıfını göstererek sonra dediğiniz gibi usulsüzlük yaparak bu açığı dolduruyor.
    Eğer işletmeci iseniz size tavsiyem şikayet ederek faturayı da ödememeniz. Ödemediğiniz zaman size bir yaptırım uygulayacaklarına da sakın inanmayın . A sınıfı uzman desteği için para veriyorsunuz ve C sınıfı uzman gönderiyorlarsa bu sözleşme ihlalidir.
    Faturayı bari a sınıfı gelirseymiş en azından 1 kere de olsa işyerine uğrarmış o sayede.
  3. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Osgb zihniyeti bu konularda bellidir arkadaşlar. Önce A sınıfının atamasını yapıp akabinde C'yi de atama yapıyor sistem içerde A olduğundan C'yi de kabul ediyor. Ama akabinde A'yı oradan çekebiliyor saatleri boşa çıksın diye bu sefer çok tehlikeliye C bakmış oluyor. Bu işverenlerin bu işi takibiyle hallolur eğerki A için ödeme yapılıyor hizmet alınıyor imzaların A tarafından atılması eğitimlerin verilmesi istenmeli. Böyle olursa Osgbler bu hamlelerden vazgeçer.
    Denetim Şart!!!
  4. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    A sınıfı uzmanın yapması gereken çalışmaları C sınıfının yaptığı ve bunun denetimde sorun çıkarmadığına bizzat şahid oldum. Ama sizin rastlayacağınız müfettişler farklı tepki gösterebilir. O konuda kesin birşey denemez. Bazı hususlar müfettişten müfettişe değişiyor, birinin onay verdiğine diğeri vermeyebiliyor.

Sözleşme konusuna gelince; isg katipten düşeceğinizi mail veya posta yoluyla haber verip düşersiniz. Alo 170'i arayıp söz konusu OSGB'yi ihbar edebilir ve ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. İhbar ettiğiniz takdirde en kısa zamanda o firmaya denetime geleceklerdir.
  5. mehmet EÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    teşekkürler arkadaşlar,,
  6. o zaman kaldırsınlar sınıf farkını sadece mevzuatta var uygulamada yok
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bence de en güzel uygulama OSGB ile öncelikle konuyu görüşmek, inat edecek olursa da bakanlığa durumu bildirmek olacaktır.
    Bu kadar percasızca hareket ettiklerine göre kendilerini garantiye almışlardır.
    Siz üzerinize düşen görevi yapın ki, herkes hak ettiği emeğin karşılığını alabilsin.
    Saygılar.
  8. fatihsezici İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47196
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSELL
  9. fatihsezici İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47196
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSELL
    Devlet bu konuda fiyatları sabitlemeyip denetimleri arttırmadığı sürece istediklerinizi konuşun burda.Bakın osgb lerin çoğunda sgk memurları,çsgb müfettişleri bilmem ne müdürlerinin ortaklıkları var.Osgb ler bu işin b.k unu çıkarmaya devam edecek.Bir inşaatın doktor ve uzman hizmeti 200 tl olabilirmi.Dün c sınıfı uzman olan 35-40 yaşındaki adam ertesi gün A sınıfı olursa biz daha çok soma görürüz.Osgb de çalışan arkadaşım 55 tane firma tanımlıyorlar diyor.Hepsine birer selam verip çıksan bir ay yetmez.Aldığı maaş 1750 tl.
    Kanun çıkarıyorlar ilk delen kanunu çıkaran adam bakan oluyor ve ceza kesmicez diyor.Somada kaza oluyo 5 dakika sonra soma patronlarıyla müdürleriyle içli dışlı olan Orhan Bey avukatlığa soyunup burda bütün önlemler alınmıştır diyor.Maden fakültesinde öğretim üyesi bilirdik adam avukat çıkıyor.

Sonuç olarak herkes kapısının önünü süpürsün uzmanlığını adam gibi yapsın.Devletten bi halt olmaz çünkü...
  10. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Sayın Fatih bey yorumunuzda haklısınız devlet neyi doğru yaptiki bu kanununuda doğru uygulatabilsin. Şahsımın bildiği 3 tane yetki almadan osgb işleten firmalar var. Ben bir vatandaş olarak bunu görebilir duyabiliyorsam devlet nasıl takibini yapamıyor. Diyelim takibini yapamıyor ee ben fotoğraflarla adresle isimle şikayet ediyorum onu bile kaale almıyor. Devlet kanun çıkarır az maz birikmişi olan veya bu işten gerçekten rant sağlayacak birileri hurra osgb açmaya sonra devlet kanunun şurası eksik kanununu şu tarihe erteleyelim dakikaları düşürelim ee ne oluyo osgbdeki uzman arkadaşlarımıza 40-50 yer tabi tanımlanır. Osgb sayısı 1500leri aştı gidiyor daha buna çözüm bulunamadı bulunmazda çünkü bir osgb yetki belgesi 11800 lira keş para artı bunun vizeletme ücretleride var yağlı kapı içerde ne olursa olsun..
    Bu durumda ilerlememiz çok zor..