1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb den çıkarılma

Konusu 'OSGB' forumundadır ve robin tarafından 23 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. robin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sözleşmeli olarak çalıştığımız osgb den çıkarıldığımızda sözleşmemizin geri kalan aylarındaki maaşları tazmin etmemiz mümkünmüdür.

yapılan sözleşme bakanlığa gönderilmek için yapılmış noter onaylı süre belirten ( 1 veya 1.5 yıl ) bir sözleşmeydi. belirli veya belirsiz süreli olduğunu hatırlamıyorum. sanırım bakanlığa gönderilen standart sözleşme.. osgb de içe ve dışarı atamalarım vardı. 6 ay 2 çalışmışlığım var. işten çıkarılma ihbarsız hatta çıkış verip 4 5 saat sonra bildirimle olmuştur. bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar varsa şimdiden teşekkürler
  2. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş kanunu 4857 de yazar hocam .
  3. Ali Ünal İSGforum Üyesi

sozlesmedekı maddelere bakmak gerekır maddelerde baglayıcılık var ıse alabılırsınız
  4. robin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bağlayıcı bir sözleşme koyulmamış diyelim, neden belirli süreli bir sözleşme varki. belirli sürelinin amacı bu kişi bu tarihler arasında kendi kafana göre, bir suç işlememişse çıkaramazsın demek değilmi
  5. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşverence geçerli sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli olmadığı mahkemece veya özel hakem tarafından tespit edilerek feshin geçersizliğine karar verildiğinde, işveren, işçiyi bir ay içinde işe başlatmak zorundadır. İşçiyi başvurusu üzerine işveren bir ay içinde işe başlatmaz ise, işçiye en az dört aylık ve en çok sekiz aylık ücreti tutarında tazminat ödemekle yükümlü olur.

ver mahkemeye. ama gecikme
  6. robin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

çıkarılma nedeninde , sebeb gösterilmeden çıkış yazıyor. lehime olurmu
  7. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    daha iyi ya.
    haklı bir sebebe dayandırsa idi ?
    haklı sebepleri biliyor olmanız lazım.
    hırsızlık, gasp, küfür, taciz, işi aksatma ...
  8. aykutcengiz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    osgbye gırsek de cıkarılsak:D
  9. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Fesih nedenini belirtmeli,6 ay dolduğu için ihbar tazminatını vermeli,
    olmayacak ise sgk ya şikayet et incelemeye girer
  10. robin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    birde osgb bakanlığa bildirmek için, bakanlığın 5 yıllık sözleşmesini imzalatmıştı noter onaylı, oradan bişey cıkarmı
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Ağustos 2013 ---
    he birde işe iade istesem 8 aylık tazminat alabilirim gibi bi durum okudum sanki

olay belli oldu sanırım.....osgb sorumlu müdür olarak bakanlığa bildirilmiş 5 yıllık sözleşmem var...hiç bir haklı yönü olmadan sırf işler azaldı diye, osgb nin ilk isg uzmanı ve en cok maaşı olanı işten çıkardılar...ssk bildirgesinde sebepsiz işten çıkarma maddesi var...madde 22 miydi neydi

şimdi benim haklarım nedir... firma sadece ihbar tazminatı vereceğini söyledi.

başka bir tazminat, işe iade mahkemesi ile 8 aylık maaşı alma gibi durumlar sizce mümkün olurmu. teşekkürler herkese
  11. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    5 yıllık sözleşme mi olur yaw,
    bakanlıgın öyle bir sözleşmesi mi var?? Sözleşme kopyası sizde vardır umarım.
    Siz nasıl birşey çıkartmaya çalışıyorsunuz anlamadım.Arayı açmadan haklarınızı almak mı istiyorsunuz? SGK ya bildirin durumu onlar en kısa zmnda denetlemeye gelirler.
    İhtar verilebilir firmaya iadeli taahhütlü, haklarımın tarafıma verilmesini,
    bu arada umarım tüm alacaklarımı teslim aldım gibi bir yazıya imza atmadınız umarım
  12. robin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hiç bir şey imzalamadım....osgb nin sorumlu müdürü yaptılar galiba beni...bakanlığa yollamak için 5 yıllık sözleşme imzalatmışlardı..tek sayfa bişey...sözleşmeyi okudum geçen gün ama vermediler bana...iş kur yazıı istesin yada noterden git al dedi iş veren bana....

birde sebebsiz işten cıkarıldığım için işe iade mahkemesi açarsam, mahkeme uzun sürerse, çalışmadığım 4 ayın maaşını vermek zorundalarmış ve birde 4 ay tazminat vermek zorundalarmış diye bir şey okudum...

doğrumudur acaba
  13. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Sn rodin öncelikle hatan nacizane fikrim sorumluluk alıp almadıgını dahi bilmemen, 5 yıllık sözleşme hiç duymadım.Vermeleri seninde alman gerekir hatta sözleşmeyi de 2 ıslak ımzalı şekilde imzalayıp birinin de sende kalması gerekir.
    İşe iade mahkemesi yanlışsam düzeltin lütfen çıkarıldıktan ilk 6 gün içinde açılmalıydı diye hatırlıyorum,uzmanlık eğitiminden.

Senin en doğru kazancın ne olacak söyleyeyim.Aynı hatayı tekrarlama bilmediğin şeylere imza atma,imza attığın şeylere vakıf ol.Sen iş güvenliği uzmanısın,sen bu hatayı yaparsan eğitimlerde personeli nasıl yönlendireceksin.

Haddimi aşmış olabilirm,kusura bakma ancak kulak ardı etme lütfen
  14. robin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    6 iş günümü..
  15. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    en kesin bilgi için avukata danışın
  16. Seçkin Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşe aide davası açabilmek için iş güvencesi kapsamında olmalısınız. Yani 30 dan fazla çalışanı olan iş yerinde 6 aydan fazla çalışmış olmalısınız. Dava açılacaksa 1 ay içinde açılmalı.
  17. robin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ihbar tazminatı için başvurma süresi varmı..4 gün oldu ödenemdi daha....benim sgk veya iş kura şikayetmi etmem gerek belli bi süre ödenmezse
  18. Seçkin Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim çalıştığım yerlerde maaş zamanında veriyorlar. Birde parayı almadan imza atmayın. Yoksa parayı vermiyorlar kendimden biliyorum :D
  19. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  20. robin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    osgb sorumlu müdür olmak için bakanlığa yollanan sözleşme örneği yokmu kimsede yauw