1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb firmaları iş güvenliği uzmanlarına görevlerini yapmalarına izin vermiyor!!

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve serpil varlı tarafından 10 Aralık 2016 başlatılmıştır.

1. serpil varlı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yanlışsam lütfen düzeltin beni . bazı osgb ve danışmanlık firmaları risk değerlendirmelerini fabrika usulüne dönüştürmek için önlerine gelen risk ve gerekli olan evrakların örneklerini topluyor. yazılım programlarıyla seri üretime geçiyor. iii bir risk değerlendirmesi olsun diye uğraşan bütün ark emeklerine saygısızlık yapan bu yoldaki herkesi kınıyorum. ben HAZIRLADIĞIM EVRAKLARI SIRF DK HİZMETİNİ VEREN OSGB LERE vermek istemiyorum . Madem OSGB de risk ve gerekli evraklar lazım bir zahmet dk hazırlasın . osgb de olması gereken evraklar içinde ise bunlar neden ben daha az kazanıp çok iş yapıyorum. KiMSE kırılmasın lakin burda KOCAMAN haksızlık var. Bazı emek tacirleri mail atmaktan aciz alınteri sömürücüleri. Siz siz olun rızanız dışında alınan evraklara önlem alın.
  2. seyffullah İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20733
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    osgb ler sömürü düzeninin parçasıdır Allah düşürmesin
  3. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
    Düşüncelerinize katılıyorum. OSGB'ler artık ticari müesseseler olmuş durumda. Müşterilerine İş Güvenliği iyileştirmleri konusunda uzmanın arkasında bile durmaktan uzaklaşmaya başladılar. Sistem iyi niyetli kuruldu ancak yanlışa doğru ilerlemekte. Bireysel Uzman olarak çalışmak daha verimli olmakta ve işin hakkını daha iyi verebilmekteyiz.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Buna eklenmesi gereken bir durum daha var o da;bu durumu fırsata çeviren OSGB lerin isg politikasıdır.bakın OSGB lere üç kuruşa uzman hekim ararlar.sonrada derlerki piyasa kötü..bilmezlerki piyasayı siz bu hale getirdiniz.ticari kaygı ve kar hırsı OSGB leri birer para tahsildarı tüccarlarına çevirmiştir.
    Capture+_2016-12-12-15-46-05.png
  5. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu işe başlarken üstad diyebileceğim yıllarca bu işi yapmış iki değerli A sınıfı iş güvenliği uzmanı ile tanışmıştım. İkisi de istediğim evrakları vermişti ama istedik öyle izinsiz gidip firmadan almadık. Ama ben olaya biraz daha farklı bakıyorum. Bu yüzden hazırladığım risk değerlendirme raporlarını falan firmalardan biri alır kullanır emeğimi çalıp para kazanır diye hiç düşünmedim İsteyen alsın üstüne de birşeyler katıp başkalarının kullanmasını sağlasın işçi işveren uzman faydasını görsün hem maddi hem manevi. Bazen makinelerde iş güvenliği önlemi alıyorum bunun fotolarını çekip diğer benzer firmalarda yapmaya çalışıyorum valla paylaşmak yapmaktan fazla haz veriyor . Neyse serpil hanıma da yüzde yüz hak veriyorum izinsiz alınmasına sinirlenmiş hakkıdır. En azından izin istense eminim yardımcı olurdu. Bu zamanda hiçbirşeye saygı kalmadı ki emeğe saygı gösterilsin
  6. Ahmet Selim İlbeyi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Açıkçası bu konu inşaat mühendislerinde şantiye şefliği olayına benziyor.Ülkemizde hangi konularda çokluk varsa o konularda sıkıntılar var.Umarım iş sağlığı ve güvenliği konusunda emek hırsızlığı yapılmadan ,tartışalarak doğruya ulaşır ve doğruyu geliştiririz.
  7. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97127
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Paylaşmadığın bilginin kime faydası olabilir?! Benim emeğim var deyip paylaşmamaya saygı duymak istiyorum ama kimseyle paylaşmayıp zaman zaman karşısına geçip BUNU BEN HAZIRLADIM! diye haz mı alacak merak ediyorum!;)
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  9. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Osgb lerin ticarethaneye döndüğünün bir kanıtı da şudur. Geçen bir eğitimde A sınıfı isg uzmanı ile tanıştım, ki bu zamanında devlette denetçilik yapmış emekli olmuş ve osgb açmış bir isg uzmanı. Kendisinde yok yok, isg uzmanlığı bilirkişilik, sertifika vs. tam dört dörtlük bir isg uzmanı. Başta hayran kaldım örnek aldım kendime ama sonra bir sözü ile yanlış kişiyi örnek aldığımı anladım.
    Bir konu açıldı ve şunu söyledi " Gerekirse önerilerinizi veya eksikliklerinizi mail yoluyla da yollayabilirsiniz, mahkemeler için oda bir kanıttır."
    Söylediği doğruydu evet, sonra yalnız bir bulduğum vakitte kendisine sordum niye mail yolluyorsunuz diye. Cevap şuydu: "Danışmanlığını yuaptığım firmaların işverenleri tespit ve öneri defterini imzalamak istemiyorlar, hatta bazen onu yazma diye ricada bulunuyorlar. Hem firma kaybetmemek için hemde kendimi riske atmamak için bende mail yolluyorum." dedi. Bu durumun ne kadar geçerliliği var tartışılır.
    Ben şok oldum bizi koruyup kollayan o KARA KAPLI DEFTER bu kadar hafife alınmamalı bence.
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Capture+_2016-12-21-12-49-03.png
    Sgk dan gelen müfettişler kağıt kürek soracağına maaş bosrosunu sorsunlar önce..hakket osgb de kaçımız maaş bodrosu imzaladık...
  11. serpil varlı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Oğuzhan bey bana katıldığınız için çok teşekkür ediyorum. Ben risk değerlendirmesini hazırlamayı öğrenene kadar bana yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Ben elimden geldiğince bur da elimde hazırladığım bütün evrakları paylaşmaya hazırım ki paylaştığım risklerde olmuştur. Burda Osgb nin yaptığı firmanın sahasını görmeden risk değerlendirmesini alıp seri üretime geçmek . Bazen benim hazırladığım riskleri daksilleyip fotokopi çekip başka uzman ve işyeri hekimi tarafınca imzalandığına da şahidim ne yazik ki , Bir insan istemeyi bildikten sonra emin olun herkes yardıma koşar. benim riskimin üzerine yeni tehlikeler bulsun yeni eklemeler yapsın öyle arkadaşlara haber verdikten sonra can veda ...
  12. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Maaş veren, vergi veren, kar elde etmek isteyen, tepesinde patron olan bir şirketin ticarethane olduğunu kabul etmeyip ticarethaneye dönüştü demek saçma değil mi? Bunların hayır kurumumu olmasını bekliyorduk. Devlet vergi almasın, kimse maaş almasın, firmalara beleş hizmet verilsin, tepesine de mübarek bir adam koyulsun o zaman herşey hayrına olmuş olur. Kimse de şaşırmaz :D:D:asasdfafasfafasd
  13. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    İş güvenliğinin en büyük sorunu taşeronlasmadir.daha büyük bir sorunda iş güvenliğinin osgb vasıtasıyla taşeronlasmasidir.
  14. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş güvenliğinin en büyük sorunu bir siyasi partinin oylarında azalma olmasın diye cezaları göndermemesi , iş teftiş kurulundaki yetersiz sayıdaki müfettişin paralel suçlaması ile karşı karşıya kalmamak için tırsarak denetim yapması ve en önemlisi de ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizdir. Üreticiler para kazanırsa gözleri iş güvenliğine yapılan harcamayı görmez. Şuan 1 kuruş istendiğinde işyerinin anahtarını uzatan bir sürü insan var.