1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb firmalarının ölçüm yapma yetkisi , hakkı varmı ?

Konusu 'OSGB' forumundadır ve orhandemirel tarafından 27 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. orhandemirel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    merhabalar
    OSGB firmalarının ölçüm yapma yetkisi , hakkı varmı ?
    Reklamlarında ;
    basınçlı kapları,
    kaldırma araçlarını,
    elektrik topraklamalarını
    ölçüyormuş gibi reklam yapıyorlar ve o işleride birilerine yaptırıyorlar.
    Kanunen hakları varmı ?
    Benim bildiğim
    yaptıkları iş komisyonculuk.
    Yapan mühendise kaça yapıyorsun deyip mühendise yaptırıp o işten komisyon almak
    sizce doğrumu ?
    Denetim yapan tarafın ölçüm yapması doğrumu ?
    iş güvenliği uzmanı raporları uygun çıkararak işvereni kayırabilir
  2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mevzuatta sınırlama yok, son çıkan yönetmelik her işyeri için bu ölçümleri yapacak olan mühendise sisteme girip tarih-sayı gibi bir numara almasını ve o kayıt numarası ile ölçümü tse standartlarına atıf yaparak yapmasını istiyor...bu kayıt sistemi nisan 2014 de zorunlu olacak...onun dışında osgb de çalışan bir mühendis şimdilik bu işleri karadüzende yapabiliyor... :) kayıt sistemi gelince nasıl işler orası bilinmez...
  3. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    kaygınızda haklısınız ..ancak yapılabilir bir durum.. ancak ben bu işi yapan bir kişi olmama rağmen 3. kişilere bu işi vermek daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.. ancak firmalar tüm işleri birden tek firmada halletmek istediklerinden genelde bu teklifleri kabul ediyorlar işin açıkcası..
  4. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    OSGB’lerin faaliyet alanları

(2) Ancak, ilgili kurum ve kuruluşların izinlerini almak ve Genel Müdürlükten onay almak şartıyla, OSGB’ler hizmet verdikleri işyerlerindeki çalışanlar ve işyeri ile sınırlı kalmak şartı ile iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili her türlü ölçüm ve analiz için gerekli donanımı OSGB’nin faaliyet gösterdiği adreste bulundurabilir ve ilgili personeli bünyesinde çalıştırabilirler. Bu amaçla kullanılacak bölümler 12 nci maddede belirtilen bölümler içerisinde olamaz ve görevlendirilecek personel mezkûr maddede belirtilen kişiler arasından atanamaz.
  5. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Senin açıklama farklı bir mevzuya ışık tutuyor.Örnekle söylenirse, bir iş güvenliği uzmanı ön bilgi elde etmek için gürültülü ortamın gürültülü olup olmadığını kabaca anlamak için ölçebilir.Ölçtükten sonra raporlayamaz.Yani , kendi firma adına rapor veremez.

Çünkü
    Topraklama Raporunu
    Paratoner Raporunu
    Katotik koruma raporunu
    Tesisat Kontrol raporunu

verebilmek için,

Aynı zamanda,

Elektrik Mühendisi Serbest Müşavir Mühendis olmak (Şirketin %51 ortağı) ,
    Topraklama Ölçme Belgesine sahip olmak,
    Katotik koruma ölçme belgesine sahip olmak,

-------------------------------------------------------------------------------

Periyodik Kontrol

Basınçlı kap, Kompresörler , buhar kazanı
    Kaldırma Araçları
    Forkliftler
    Asansörler

Makina Mühendisi Serbest Müşavir Mühendis olmak (Şirketin %51 ortağı) ,

gerekiyor.

Ayrıca ölçüm yapılan cihazların kalibrasyon belgeleri gerekiyor.

Yani ben OSGB yim diye ölçüp raporlama yetkin elinde olmuyor.

Benim bildiğim böyle..

Ayrıca OSGB ölçü diyelim,
    tarafsız bir ölçüm olurmu sence ?
  6. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar periyodik kontrollerle ölçümler farklıdır...

periyodik kontrolleri topraklama için odaya kayıtlı standartlara uygun ölçüm yapan ve cihaz kalibrasyonunu belgeleyen makine ve elektrik mühendisleri yapmaya yetkilidir. bunun dışındaki kişisel maruziyet veya ortam ölçümleri için akreditasyon almış firmalar ancak ölçüm yapıp maruziyet değerlerini belirleyebiliyor...

dolasıyıyla, bir OSGB bünyesinde EM veya MM var ise ölçüm işlerini bu mühendislere, akreditasyon almışsa da diğer kişisel maruziyet ve ortam ölçümlerini yapabilir... bunda bir sıkıntı çıkacağına ben ihtimal vermiyorum...
  7. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

OSGB ler periyodik kontrol işi yapıyormuş gibi reklamlarına koyarak ; bu işi piyasadaki serbest müşavir mühendislere yaptırarak üzerinden para kazanıyorlar.

İş güvenliği açısından ölçüm yapan kişiyi taraflı olmaya itmektedir.Bir bakıma sonuçları uygun çıkan bir ölçüm.

Ahlaki bulmuyorum. Ölçüm yapan kişi vicdanla cüzdan arasında kalmamalıdır.

O yüzden OSGB nin ölçüm ve periyodik işlerine girmemesi gerekir.Hiç bir şekilde ARACI olmamalıdır.

OSGB ve İSGB denetleyen birimdir.
  8. Suat Zengin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127209
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB
    OSGB ler gerekli araç ve gereçleri bulundurdukları zaman akredite olması lazım akredite olan kurumlar yapabilir hem isg hizmeti ve hem ölçüm yapabilirler mi evet yaparlar etik olur mu bence olmaz
  9. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    OSGB ler osgb hizmeti dısında bi iş yapamıyorlar,ne ticaret ne ölçüm
  10. Suat Zengin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127209
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB
    akredite olduktan sonra nie yapmasınlar
  11. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    isg hizmetleri yönetmeliğinde yazıyordu, OSGB başka iş yapamaz diye ona istinaden dedim.
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Akredite diyoki hizmet verdigin yere olcum yapan bir kurum olamassin.objektif olmaz ve mantikli.
  13. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Serbest piyasa koşullarında ben yapılmasının önünde engel görmüyorum açıkçası.. etik başka bir şey, mevzuata bu konuda hakim değilim yani OSGB kesin yapar veya yapamaz demiyorum ama etik konusuna neden takıldınız anlamadım... İş güvenliği veya sağlığı konusunda artniyet varsa bunu da OSGB rahatça sulandırır, zor 1 şey değil ki... :)

Mesela OSGB kurucuları başka bir isimle akreditasyon almış bir işyeri daha açar, oradan bu işleri yürütür... :) kılıfsa kılıf 1 yerde..

buna çok takılmamak lazım, ciddiyetsiz akredite 1 firmaya 3 kuruş verip ölçüm sonuçlarını sulandırabilirsiniz ki aslında bu da 1 şey değiştirmiyor denetimlerde, müfettiş konuyla ilgili tatmin olmazsa ölçümü tekrarlatabilir...
  14. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Osgb lerin
    Yetkisi dışında yaptığı işler

29.12.2012 tarih ve 28512 sayı ile yürürlüğe giren iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğinin 19 maddesinde belirtilen konu suistimal edilmekte tamamen gelir kaynağına dönüştürülmektedir.

Konuyu açıklarsak ;

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
    MADDE 19 – (1) OSGB’ler, yetki aldıkları adreste ve başvuru dosyasında yer alan planda belirtilen bölümlerde Genel Müdürlükçe yetkilendirilmedikleri konularda hizmet veremez ve faaliyette bulunamazlar.
    (2) Ancak, ilgili kurum ve kuruluşların izinlerini almak ve Genel Müdürlükten onay almak şartıyla, OSGB’ler hizmet verdikleri işyerlerindeki çalışanlar ve işyeri ile sınırlı kalmak şartı ile iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili her türlü ölçüm ve analiz için gerekli donanımı OSGB’nin faaliyet gösterdiği adreste bulundurabilir ve ilgili personeli bünyesinde çalıştırabilirler. Bu amaçla kullanılacak bölümler 12 nci maddede belirtilen bölümler içerisinde olamaz ve görevlendirilecek personel mezkûr maddede belirtilen kişiler arasından atanamaz.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği Ek Kısmında İse ;
    ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMLERİ VE SORUMLU
    MÜDÜRLER İÇİN İHTAR TABLOSU
    20
    Yetki aldığı mekânda Bakanlıkça yetki veya izin verilmemiş faaliyette bulunulması
    Ağır
    40

2
    19 uncu maddenin ikinci fıkrasının ihlali durumunda aykırılık başına
    Hafif
    10

denilmektedir.
  15. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    EK KISIM

ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMLERİ VE SORUMLU [/I][/B][/CENTER]
    MÜDÜRLER İÇİN İHTAR TABLOSU

20)Yetki aldığı mekânda Bakanlıkça yetki veya izin verilmemiş faaliyette bulunulması -AĞIR -40

2) 19 uncu maddenin ikinci fıkrasının ihlali durumunda aykırılık başına -HAFİF -10