1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb firmalarında çalışabilir miyim?

Konusu 'OSGB' forumundadır ve Ronin 48 tarafından 26 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Ronin 48 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    Aranıza yeni katıldım.Benim size danışmak istediğim birkaç konu var.Vakit ayırıp yanıtlarsanız çok memnun olurum.Ben Turizm sektöründe Gıda Mühendisi olarak çalışıyorum, meslekteki 15.yılım.Bu sene c sınıfı iş güvenliği uzmanı olmaya hak kazandım.Eğitim masraflarımı şirketim karşıladı.Ben kendi şirketim ile bir isg sözleşmesi yapmadım yapmayıda açıkçası pek istemiyorum.Çünkü ekstra bir ücret vermeye yanaşmayacaklardır.Bu ön bilgiden sonra sormak istediklerime geçeyim.
    1-Ben bir osgb ile anlaşabilirmiyim?
    2-Başka otellere sadece risk degerlendirmesi ve eğitim hizmeti verebilirmiyim?
    3-Benim kendi otellerimde(sözleşme yapmasam dahi) bir iş kazası meydana geldiğinde ben sorumlumuyum?
    Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    El Cevap:

1-evet bir osgb bünyesinde tam,yarı zmanlı çalışabilirsin.
    2-evet kısmi süreli iş sözleşmesi yaparak risk değerlendirme ve eğitimler verebilirsinç
    3-işveren vekili isen ve kendi sorumluluk alanında ölümlü yada ağır yaralanmalı iş kazalarında şüpheli yada sorumlu olarak savcı ifadeni alır,asli yada tali kusurlu olarak değerlendirme içinde yerini alırsın.normalde resmi iş güvenliği uzmanlığı yapmadığın ve sözleşme yapmadığın için pek sıkıntı olmıcakktır.ama teknik eleman olarak sorumluluk çerçevesinde değerlendirmekte fayda var..asıl sorumluluğun iş güvenliği uzmanlığı yaptığın zaman başlar..:)
  3. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Tüm sorularınızın cevabı evet malesef...
    sözleşme yapmasanızda sizin adınızı veren olursa sizi sorguya alırlar... kendinizi aklamanız zaman alacaktır... ama sözleşme yapmadığınız için bi çıkış yolunuzda var tabi Erkan beyin dediği gibi.... Çünkü işveren masraflarınızı karşılamış size belge aldırmış ben bu iş için eğitim aldırdım der mi? bunu düşünmek lazım !
  4. Ronin 48 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet aslında haklısınız, sürekli iş güvenliği uzmanımızda Ebru Hanım diyorlar zaten.Ama sözleşme beni korkutuyor.Eğer sözleşme yaparsamda bir 3.taraf sigortadan bahsettiler, sanırım şirkete onu yaptırabilirim.
    Sözleşme yaparsamda sanırım başka yerde(osgb veya serbest)sanırım çalışamam.Peki başka bir otelde kısmı süreli sözleşme ile risk değerlendirmesi ve eğitim verdim, bu eğitimi nasıl sertifikalandıracağım?
  5. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    A4 e çıktı alın sizin ve eğitimi verdiren işverenin imzaları olsun yeterli....
  6. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yalnız X işletmesinde tam süreli olarak çalışırken başka bir işletmede (ki bu işletme burada OSGB oluyor) uzmanlık yapamazsınız... çünkü ayda 30 gün boyunca X işletmesinde çalışıyor görünüyorsunuz, haliyle diğer işletmede çalışma imkanınız bulunmuyor...bakanlığa sertifkanız ile giriş yaptırsanız bile incelemelerde ortaya çıkarsa başınız çok ağrır... !!

hem otelde uzmanlıktan neden korkuyorsunuz, biz madenlerde, fabrikalarda, inşaatlarda bu işleri yapıyoruz... :)
  7. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Deniz Bey; SGK a göre bir kişi 2 yerde de çalışabilir. Aldığı ücret emekliliğine etki ederken günleri aylık 30 günü geçemez. Bakanlığın bu konudaki yaklaşımı nasıl bilemiyorum.
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    OSGB de tam zamanlı demek şarttır OSGB açılması için..mesala yada işletme yada fabrika müdürleri iki yere birden hizmet veremezler..OSGB kurulma sebebi ve şartıdır uzman artı işyeri hekimi ve sağlık personeli..ben anlamıyorum ya bireysel çalış yada firma bümnyesinde çalış yada osgb de çalış görende dicek süpermen bunlar alla..
  9. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    2 den fazla da çalışabilir, önemli olan işletmelerle yaptığı kısmi süreli iş sözleşmelerinin toplam süresinin ayda 30 günü geçmemesi... bunu söyleyen de zaten yine aynı bakanlığın ilgili 4857 sayılı kanuna göre çıkardığı yönetmelikleri, haliyle uygunsuzluk bence anında ortaya çıkar bakanlığın farklı bir yaklaşımı olamaz çünkü kanun belli...
  10. Ronin 48 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İnanın bana oteller isg acısından cok riskli yerler, bır fabrikadan farksız.işin kötüsü makinelerden ziyade insanların üzerinde herşey.insanlar eğitimsiz, dolayısı ile otelcilikte bu iş zor.
    son kararımı verdim galiba, genel müdürlerimiz ile görüşüp, bu işin stresini ve sorumluluğunu alamıyacağımı, bu sefer asıl işimde başarısız olacağımı söyleyip sözleşme yapmayacağımı ifade edeceğim.bir iş güvenliği uzmanı almalarını isteyeceğim.
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sende o uzmanı denetlersin..profesyonellik bu olması lazım..
  12. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Erkan Bey,
    hem bireysel olarak iş güvenliği uzmanlığı , hemde osgb de(kısmi süreli) çalışabilirmiyiz.yeni kanunda tehlike sınıfı tehlikeli den çok tehlikeli olarak değişen bir sektörde osgb üzerinden çalışabilmek adına soruyorum.(tabi bünyesinde A sınıfı olan bir osgb de)
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bireyselde olsa yada osgb bünyesinde de olsa sözleşmelerde A sınıfı geçmesi gerekeceğinden olmaz..ama yönetmelikler çıkarda osgblere yetki verirlerse o ayrı...
  14. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Deniz bey benim anlatmak istediğim. İki ayrı işte ikiside 30 tam gün sgk yatırmak suretiyle çalışabilmektir.
  15. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    bende böyle bişey duydum...olabileceğini... sigorta primleri hesaplanırken 30 günü baz alıyorlarmış ve yatan yüksek ödemeyi.... hatta ilerde fazla yatan pirimleri geri talep etme hakkımız varmış!
  16. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    öyle şey olur mu hiç, o zaman ay sonunda 60 gün sigorta priminiz olur... :D ona kesinlikle müsade etmezler, ancak ay içinde belirli günlerde belirli işletmelerde kısmi süreli olarak çalışılması mümkün olur... daha düşük prim yatıranın çalıştırması ne olacak, oradan aldığımız ücretin vergilendirmesi AGİ si ıvırı zıvırı nasıl hesaplanıcak, bence pek mümkün değil... hem zaten bir uzman 30 gün boyunca hem X işletmesinde hem de Y işletmesinde nasıl çalışabilir ki... ?? bu çalışan iş kazası geçirdiğinde hangi işletme sorumlu olacak, ordan bir sürü paradoks çıkar... duyumlardan ziyade mevcut yürürlükteki yönetmeliklere odaklanmak bence en doğrusu olur...
  17. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    evet mantıklı gelmiyor...
  18. pharlapcik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, OSGB de tam zamanlı çalışırken, OSGB den bağımsız yaptığımız risk değerlendirmelerini nasıl faturalandıracağız?
  19. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    önceden kendi adınıza bir ofisiniz vardıysa, siz burada kendi bağkur priminizi öderken 1 adet SGK lı personeli tam zamanlı çalıştırırsanız siz de başka bir işletmede SGK lı olarak çalışabilirsiniz... bu durum var ise kendi işletmeniz üzerinden yaptığınız bu ekstra hizmetin faturasını kesebilirsiniz... ya da başka bir işletme ile anlaşıp KDV meselesini aranızda çözdükten sonra onların koçanını kullanabilirsiniz...
  20. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    Doğrudur.Mali müşavirimiz ,Sizin için yatırılan toplam prim ,Tavan ssk primini aştığı miktarı yıl sonunda talep edip sgk dan alabilirsiniz ben de öyle yapıyorum dedi .