1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb hakkinda

Konusu 'OSGB' forumundadır ve Mustafa Ertan tarafından 23 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar osgb bir binanın işyeri olarak kayıtlı 4.katında kurulabilir mi? Gerçi yönetmelikte "OSGB’lerin zemin katta veya müstakil binalarda kurulması esastır." diye bir ibare var bu açık ama uygulamada farklı olabiliyor o yüzden soruyorum. Birde OSGB kurulum süreçlerinden geçen veya bilen arkadaşlar bu işin kuruluş maliyeti yaklaşık olarak ne kadar oluyor? Özellikle bakanlığa yatırılan harçlar vs ne kadar? Saygılarımla
  2. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    merhaba,
    zemin kat ya da müstakil olacak .4. kat olmaz diye düşünüyorum.Çünkü konu pek yoruma açık değil.Biz de OSGB kurulum aşamasındayız yer bakıyoruz hiç riske girmeyin derim.Kuruluş maliyeti kişiden kişiye değişir.Kullanacağınız mobilyadan ödeyeceğiniz kiraya kadar ,ayrıca biz OSGB için uygun hale getirmeye çalışıyoruz bulduğumuz yeri ,alçıpan ile böldürmemiz gerekiyor mesela bu da masraf.Ama siz uygun zemin kat daire bulursanız bu yükten kurtulursunuz.Ama bakanlık harcı değişmedi ise 8850 TL idi(yetki belgesi ücreti) o kesin.Diğer masraflar 30000 TL de 15 000 TL de ..Konu hakkında paylaşımda bulunalım bu süreçte ..
  3. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cevabınız için teşekkür ederim. Haklısınız sağlamcı olmakta fayda var. Dediğiniz gibi malzeme vs maliyetleri değişken olacaktır bakanlık harcıydı asıl öğrenmek istediğim. Şuan fizibililite çalışması yapıyorum. Kağıt üstünde kurup bakmak lazım önce diye düşündük. Uygulanabilir bulursak harekete geçeceğiz. Konu ile ilgili gelişmeleri sizinle paylaşacağım.
  4. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    Kolay gelsin..
  5. osgb;
    1-mistakil binada
    2-herhangi bir binanın zemin katında
    3-çok katlı binalarda işyeri olarak kayıtlı katlarda kurulabilir.

konu hakkında bilgi sahibiyim.sorularınızı yönlendirebilirsiniz.
  6. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    çok katlı binalarda kurulabildiğinden eminmisiniz? "OSGB’lerin zemin katta veya müstakil binalarda kurulması esastır." ifadesi buna engel değil mi.
    Bu şekilde çok katlı binalarda kurulan OSGB varmı örnek olarak
  7. OSGB’ler tapu kütüğüne işyeri olarak kayıtlı bölümleri hariç mesken olarak kullanılan çok katlı binalarda ve işyeri olarak kayıtlı olsa dahi bodrum katlarda kurulamaz. (Ek cümle:RG-31/1/2013-28545) Ancak, tapu kütüğüne mesken olarak kayıtlı binalarda yer alan bölümlerin tamamının yetkili idarelerce işyeri olarak ruhsatlandırılmış olması şartıyla bu bölümlerde OSGB kurulabilir. OSGB’lerin zemin katta veya müstakil binalarda kurulması esastır.

ilgili yönetmelik maddesi bunu söylüyor.
    işyeri olarak kayıtlı bölümleri hariç mesken olarak kullanılan çok katlı binalarda kurulamaz diyor.mesela biz bu maddeye uygun bir yerde kuruyoruz.5 katlı bir bina.4ve 5. katları mesken.ilk3 kat işyeri.burada kuruluyor.kuracağız.
    ayrıca esastır diyor.sadece buralarda kurulur demiyor.
    bu yönetmelikte eklenen bir cümle : eğer normalde mesken olan bir bina belediye veya diğer yetkili kurumlarca işyeri olarak ruhsatı değiştirilmişse buralarda da kurulur diyor.
  8. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    bütün oturanlardan izin alacaksın apartmanda kurmak için
  9. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yönetmeliğin önceki halinde "OSGB’lerin zemin katta veya müstakil binalarda kurulması esastır." cümlesi geçmiyor. Yeni haline eklenmesi boşuna değildir bence. Sizin başvurunuz la ilgili gelişmeleri burada paylaşırsanız seviniriz.
    Sonuçta net olmayan bir cümle buna dayanarak o kadar hazırlık yapılamıyor
  10. ankaradan bilgi alarak bizde çalışmalara başladık. bizim durumumuzu anlattığımızda sorun olmaz dediler.170 değil.direk ankarada bakanlığa ulaştım.bizzat ben.

evet müsakil veya zemin katta kurulması esastır.(yani bu işin en güzel yapılacağı yerler o tip noktalardır...diye anlıyorum ben) çünkü yaralı gelebilir.devamlı işçiler muayeneye gelecekler vs.
  11. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Anladım.
    Şuan sürecin hangi aşamasındasınız tam bilmiyorum hocam ama tahmini olarak bu işin maliyeti nedir? Ben daha hiç başlamadımda
  12. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    biz yerimizi bulduk bakanlıktan yerin uygunluğu ile o.k aldık.Kira 2000 TL içine 18000 TL masraf gidecek gibi görünüyor.Yetki belgesi ücreti kdv dahil 9440 TL olmuş .hemşire maaşı 1400 TL şimdilik bu kadar .
  13. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mine hanım teşekkürler
    Ok aldığınız yer zemin kat mı?
  14. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    evet altta bir de 40 m2 bodrum katı var .içeriden merdivenle iniliyor.Arşivi buraya yapacağız bayağı hoş olacak gibi görünüyor.kolay gelsin size de..
  15. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler mine hanım...
  16. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    hayırlı olsun a sınıfı isteyen olursa Annem A sınıfı iş güvenlik uzmanıdır(elektrik mühendisi) yardımcı olabilirim.
  17. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Serkan bey 5305404169 numaradan veya mail adresimden irtibata geçelim
  18. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    Tabii olacak Serkan Bey,annenizle çalışmaktan memnuniyet duyarız.Aydın'dayız ama uyar mı annenize...
  19. Serkan Kafadar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    herhangi bir plaza da yada iş merkezinin orta katlarında osgb kurmuş olan varmı acaba?