1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb ile anlaşırken nelere dikkat etmeliyiz

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Mehmet Ali ATİK tarafından 2 Ocak 2016 başlatılmıştır.

 1. Mehmet Ali ATİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  33610
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba,
  Arkadaşlar kısmetse birkaç OSGB ile görüşeceğim önümüzdeki günlerde. İlk deneyimim olacak OSGB olarak fakat çalıştığım fabrikada görevli gelen uzman ile birlikte yürüttük isg işlerini. Yani oradan tecrübem var. Bir yandan sınava hazırlanıyorum ve tam zamanlı çalışmak çok mantıklı gelmiyor sanki. Ne yapmalı, görüşmede nelere değinmek gerek ve nelerden bahsetmemek gerek. Lütfen tecrübelerinizi esirgemeyin.
 2. Serkan Kala İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10956
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
  Görüşeceğin OSGB nin herhangi bir hastane yada tıp merkezinin bünyesinde olmasını öneririm.
 3. Mehmet Ali ATİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  33610
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sebep nedir hocam ?
 4. Serkan Kala İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10956
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
  Tıp merkezi ve hastanelerde para akışı sürekli olduğu için ödemelerde sıkıntı çekmezsin ama bireysel osgb ler kestiği fatuların ödemelerini geç aldığı zaman bu senin maaşını alma sürecini de etkiler.
 5. Mehmet Ali ATİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  33610
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Allah bu özel sektörü bildiği gibi yapsın
  Ne diyeyim.
 6. Gizem Çamur İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  148187
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  EKOL İNŞAAT
  1) İş sözleşmeni sakin bir şekilde oku:aman nasılsa formalite deyip hemen imzalama çünkü ileride karşına iyi ya da kötü çıkacaktır.
  2) Çalışma şartların kesin olsun, esnek çalışma saatleri nasılsa diye pazar günü dahi işe gitmen gerekebilir sonra.
  3) Yan haklarını konuşmadan iş teklifine evet deme, ne kadarlık yemek bütçen var, ticket mı yoksa elden mi alacaksın yemek paranı, yol paranı verecekler mi, firma arabasının yakıtının ödemesi nasıl yapılıyor. Bunları illaki konuş. Sonra büyük sıkıntı olabilir.
  4) Görev tanımın kesin olsun, sonra kendini patronunun misafirlerine çay verirken bulma.
  5) Zam zamanlarını ve ne kadarlık zam alacağını kararlaştır. Emek veriyorsan karşılığını almalısın.
  6) Tatillerin, maaş kesintilerin,izinlerini konuş, önemsiz görünüyor başlarken değil mi? aslında buzdağının bir parçası.
  Gerçekten yapabileceksen evet de, üzerine atandığından itibaren firmalarının sorumluluğunu paylaşıyorsun. Eğer bocalayıp yapamayacaksan kendine de çalıştığın firmalara da zarar vermiş olacaksın. ( Son not : gerçekten çok zor durumda kalmadıysan, osgblerle çalışma :) )
 7. Mehmet Ali ATİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  33610
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu kadar vakit ayırıp samimi bir şekilde yazdığınız için çok teşekkürler öncelikle. Bende bu detay görünen konularda titizim fakat gel gelelim samsunda iş bulmak bi dert kaldı ki detaylar konuşulsun. Ya derler ki kabul et yada uzatma kardeşim millet dışarıda aç aç :) hayırlısı hakkımızda.. bu arada siz ne iş yapıyorsunuz?
 8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bununla ilgili Avukatlar aracılığı ile Tip örnek sözleşme örneği hazırlatmakta fayda var.Ayrıca;
  1. Sözleşmelerinizi belirli süreli ve 1 yıl olacak şekilde..
  2. Net maaşınız kesinlikle yazdırın asgari olacak şekilde yazdırmayın sakın..
  3. Sigortanız maaşınız üzerinden piriminin yatmasına dikkat edin,
  4. Sözleşmenize işverenin fesh etmesi dahilinde bir yıllık toplam maaşınızı bile manevi tazminat olarak talep edin.
  5. Sözleşmenizde araç,telefon,foto makinesi ve bilgisayarın işveren tarafından verileceği ve işyerlerine kendi yapacağınız proğram dahilinde sürelerin hakkını verme konusunda hukuki mesnet kılacak akılcı madde koyun ve deyin ki işveren beni sürelerin altında eğer işyerlerine gönderirse yada göndermesse 1 yıllık toplam maaşımı tazminat olarak öder maddesi bile koyun.
  vs...örnek sözleşme avukat arkadaşlara kesinlikle yazdıralım arkadaşlar...örnek olarakta burda paylaşalım.Tek tip sözleşme örneğine ihtiyacımız var..
 9. Mehmet Ali ATİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  33610
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Vallahi erkan bey inanın ben de bu kadar detaycı ve sağlamcı bir kişiyim. Hatta son çıkartıldığım iş yerine hukuki yoldan ne hakkım varsa dibine kadar da aldım fakat ve lakin gerek bizim meslekte ki insanların vurdumduymazlığı gerekse işverenlerin 'amma naz yaptın dışarıda millet aç aç , sen kimsin madde koyacaksın bana iş bulduğuna şükret ' tavrı malesef bu sözleşme işini güçleştiriyor. Birlikte hareket etmeliyiz ülke çapında. Yoksa hep kaybeden taraf olacağız.