1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb ile uzman arasında sözleşme onayı hakkında

Konusu 'OSGB' forumundadır ve Anıl Keskin tarafından 14 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar şimdi bakanlığa katipten gönderdiğimiz sözleşmeleri artık bakanlık onaylamayacak işveren kendi e devlet şifresiyle SGK sistemine girip e bildirge kısmından onaylayacak. Ama bu konuyu tam olarak bilmiyorum bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi ?
 2. Ozan Cetiner İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 3. Ozan Cetiner İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşım merhaba, ben senın dediğin şekilde e-devlet şifresi ile sistemde sözleşmemi onayladım ve onaylattım. Sistem şu şekilde;
  öncelikle sözleşme yapacağın firmanın SGK da kayıtlı yöneticisinin e-devlet şifresi ile çalışma bakanlığı ve iş sağlığı guv. yönetim hiz.girmesi gerekiyor. Sisteme giremiyor ise benim başıma geldi..:) SGK da yönetici ataması yapılmamış demektir. SGK ya bir dilekçe ile ŞU SGK numaralı işyerine .... tc li a.c. nin yönetici olarak atanmasını talep ediyoruz denmesi gerekli. daha sonra o yönetici sisteme girebilecektir. sisteme girdiğinde zaten kullanıcı klavuzu bulunmaktadır. oradan nasıl olduğu anlaşılır. isg uzmanın yada hekimin bilgilerini,yöneticisi siteme giroyor. belge numarası fılan gerekli. sistem otomatik olduğu için onaylanmaz ise bir sonraki adıma geçemiyorsun.
  daha sonra ısg uzmanı kendi e devlet şifresi aynı sisteme girip sözleşmeler kısmına giriyor ve onayla seçeneğini tıklıyor. oranın artık ısg uzmanı oluyorsunuz.

  umarım yardımcı olur bu bilgiler. türkçem pek iyi değildir.imla hataları için arkadaşlardan özür dilerim...
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Şubat 2013 ---
  sistemdeki kullanıcı klavuzunu da gönderiyorum.
 4. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi

  bekliyoruz kılavuzu
 5. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Aktif oldumu bu sistem yani,
  biz ek4 leri gönderdik onları beklememiz gerekmiyormu ?
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  seritikası daha gelmeyen yolda diyelim bir arkadaşımız,e devlet şifresi ile kendi sisteminde kendi kaydını onayladı tanıttı..ben osgb sisteminden kimlik numarasını girencede otomatik sistem tanıdı ben sistemde onun atamasını yapınca arkadaşım kendi bireysel sisteminde sözleşmeyi onayladı çıktı aldık ve imzalaştık..buna iç atama diyoruz OSGB ile iş güvenliği uzmanı arasındaki sözleşmedir..
 7. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ben dış atamadan bahsediyorum onu da artık bakanlık değil işveren onaylıyor kendisi
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Şubat 2013 ---
  isg katipte duyuru olarak geldi oradan kontrol edebilirsiniz
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Şubat 2013 ---
  banada şu şekilde bilgi geldi sgk nın sitesinden işverenin e bildirge yaptığı kısımda nace kodları vs.. gibi bir bölüm varmış ordan onaylıyormuş sözleşmeyi diye biliyorum. Senin sözleşmeyi işveren isgkatipten mi onayladı ?
 8. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  İşyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirecek işverenlerin dikkatine!!!
  Bilindiği üzere; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu gereğince işverenlerce görevlendirilmesi gereken iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerine ilişkin sözleşme bildirimleri, ilgili Yönetmeliklerde yer alan sözleşme örneklerine göre yapılmaktaydı.
  Bugün gelinen süreçte ve İSG Kanununun kapsamı dikkate alındığında, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi sözleşme bildirimlerine ilişkin iş ve işlemlerin daha etkin ve hızlı şekilde yürütülmesi amacıyla Genel Müdürlüğümüzce “İSG-KATİP” programı hazırlanmış ve bugün itibariyle tüm işyerlerinin kullanımına açılmıştır.
  Sistemin kullanılabilmesi ve iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirebilmesi amacıyla;
  · Görevlendirme yapılacak işyerinin “ortak, yönetici, işveren, muhasebe, işveren vekili” unvanlı çalışanlardan en az birisinin SGK kayıtlarında işyeri yetkilisi olarak tanımlanmış olması,
  · Bu kişilerin e-devlet şifreleri aracılığıyla http://isgyh.csgb.gov.tr adresinden İSG-KATİP sistemine giriş yaparak, görevlendirilecek iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini T.C. Kimlik numaraları vasıtasıyla sistem havuzundan seçmeleri,
  · Sistem üzerinden seçilen iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin, yine aynı sistem üzerinden e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapıp uygun bulmaları halinde sözleşmelerini onaylamaları gerekmektedir.
  Yukarıda yer alan işlemlerin yapılmış olması, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme bildirimlerinin Genel Müdürlüğümüze bildirilmiş olması olarak kabul edilecek olup, bu işlemden sonra herhangi bir evrak işlemi yapılmasına ihtiyaç bulunmamaktadır.
  Bu nedenle, işlemlere gerekli özenin gösterilmesi ve tamamlanan işlemlere ilişkin olarak Bakanlık yetkililerine ilave soru yöneltilmemesi ve sistemin kullanımıyla ilgili yaşanabilecek sorunların çözümü için, öncelikle sistemde yer alan kullanma kılavuzundaki “hizmet alan işyerleri modülü”nün incelenmesi uygun olacaktır.

  Ayrıca, görevlendirme yapılamaması durumunun, ilgili işyerlerinin Tehlike Sınıfları Tebliğine uygun bir tehlike sınıfı seçilmemiş olması ya da görevlendirilen iş güvenliği uzmanının işyerlerinin tehlike sınıfına uygun sertifikasının olmamasından kaynaklanacağı bilinmelidir.

  NOT: Uygulamanın çalışabilmesi için aşağıdaki hususlara ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir:
  1. Uygulamanın çalışabilmesi için; Mozilla Firefox 14+, Google Chrome 21+, Safari 5+, Internet Explorer 9+, Opera 12+ internet tarayıcılarına (web browser) ihtiyaç duyulmaktadır.
  2. Tehlike sınıfı bildirimlerinin, e-Bildirge yoluyla ve “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ” uygun şekilde Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmış olması gerekmektedir. Bildirim yapmayan işyerlerinin sistem üzerinden işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi mümkün değildir.
  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=01-katipduyuru