1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb kurulumunda mesul müdür yasal olarak nelerden sorumludur?

Konusu 'OSGB' forumundadır ve efecan tarafından 17 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. efecan İSGforum Üyesi

OSGB Mesul Müdürü, tam süreli is sözlesmesi (taahhütname) ile çalisrken, baska isyerinde çalisabilir mi? yani;
    1) Kendi mesul müdürü oldugu OSGB'nin sözlesme imzaladigi bir isyerinde Isyeri Hekimligi yada iş güvenliği uzmanlığı yapabilir mi?
    2) Herhangi bir Isverenle, direkt kendisi sözlesme imzalayip ISGB çalisani olabilir mi?
    3) Ilkyardim egitmenligi veya Mesul Müdürlügü yapabilir mi?
    4)Mesül Müdürün Yasal Sorumlulukları Nelerdir?

Cevaplarınızı bilgi paylaşımınızı bekliyorum arkadaşlar?
  2. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    :) dört bilinmeyenli denklem gibi olmuş...ben de heyecanla bekliyorum cevapları :)
  3. aliye gökçen çavuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    alp danışmanlık
    osgb ile sözleşme yapan işyerlerinde kendisi de sözleşme yapar ve bakanlığa gönderir onaylanırsa tabi yapabilir.
    kendi direk işyeri ile sözleşme yapamaz çünkü o uzman sözleşme yaptığı osgb ye bağlı olur.
    mesul müdür işyeri hekimi veya isg uzmanı olabilir bu kişiler osgb ile taahhüt name imzalar ve bakanlığa gönderir
    mesul müdür osgb nin bakanlığa karşı sorumlu olduğu kişi olur.
    yapılan sözleşmeleri bakanlığın sayfasına girer .
    daha detaylı isterseniz iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğini inceleyebilirsiniz...
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    OSGB mesül müdür;

1-ikametgahı OSGB nin olduğu ilde olmalı,
    2-sorumlu müdür ataması yapılmalı,
    3-başka yerde parktime yada daimi çalışamaz şahsi çalışamaz,
    4-OSGB nin mevcut sözleşmelerini,atamalarını onaylar ve bakanlık sistemine girer ve de OSGB nin tüm yasal resmi sorumlulukları üzerindedir.
    5-işyeri hekimi ve isg uzmanı mesül müdür olabilir.
    6-OSGB de mesül müdür olan işyeri hekimi ilkyardım merkezinde mesül müdür olamaz,
  5. Mine Soysal İSGforum Üyesi

6. ali ihsan saatci İSGforum Üyesi

Yorumlar için çok teşekkürler. hepsi çok mantıklı.
    bizim doktor arada acillerde gece nöbeti tutmak istiyor. Yani gündüz tam zamanlı bizde olacak ama bir keç gece yada hafta sonu nöbet tutacak olabilir mi?
  7. efecan İSGforum Üyesi

olur olur problem yok...
  8. ali ihsan saatci İSGforum Üyesi

teşekkürler sevindim. konuyu doktorumuz bayağı problem yapmıştı.
  9. bayramali İSGforum Üyesi

paylaşım ve bilgilerden dolayı efecan kardeşime teşekkürler..
  10. Mine Soysal İSGforum Üyesi

tam zamanlı doktor acilde nasıl nöbet tutacak anlayamadım ben .. bizim parttime doktorumuz acil doktoruydu ve OSGB ile parttime çalışabilmek için hastanede parttime çalışıyormuş gibi çalışma saatini de belirten bir yazı getirdi. bunu bakanlığı gönderdikten sonra bakanlık sözleşmesini onayladı.burada tam tersi bir durum söz konusu gerçi. hastane bakanlığa bildirim yapmazsa ancak çalıştırabilir o doktoru..
  11. ali ihsan saatci İSGforum Üyesi

Mine Hanım,
    Teşekkür ederim. Ama hastane Sağlık Bakanlığına bilgi vermek durumunda çünkü nöbetini yasallaştırmalı. Tabi bu arada çalıştığı kadar sigortasınında yatırılmış olmasınıda arayacaklardır. Ama bu çalışmayı ilgili kayıtlardan gündüz olmadığını kanıtlamak, hem doktoru hem de bizi rahatlatır mı? ne dersiniz?
  12. Mine Soysal İSGforum Üyesi

evet bu yüzden anlayamadım zaten.onlar formülünü bulur merak etmeyin 20 ayrı yerde çalışan doktor gördüm ben.buluyorlar bir yolunu .bizim acil doktoruna saatini düşerek belge verdiler mesela hastaneden..
  13. ali ihsan saatci İSGforum Üyesi

teşekkürler. ben onlara bırakayım durumu o zaman...:))))
  14. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    Konu döndü dolaştı, doktorların etkinliğine ve yetkinliğine gelip dayandı...
    adamların bu sektördeki dominant pozisyonunu görmemek için kör olmak gerek....
    son 7 yıllık İSg serüvenini geriye dönüp incelediğinizde TTB etkinliğini her zamanda ve her zeminde göstermiş... haklarını tabiri caizse söke söke almış... dolayısıyla Biz İş güvenliği uzmanları onların etkinliği ve lobi faaliyetleri yanında çıtır çerez kalıyoruz... Birbirimizle didişmekten, birbirimizinden müşteri kapıcaz diye fiyat kırıp iş almaya çalışmaktan, birlikte hareket ettiğimizde neler yapabileceğimizi tartışmaya fırsat bulamıyoruz... onlar işverenin kendilerine mecbur olduğunu her şekilde hissettirirken, bizler kanuni olarak eşit yetkilere ve daha fazla sorumluluğa sahip olmamıza rağmen, işverene kendimizi kabul ettiremiyoruz... 3-5 istisna kurum dışında, genel görünüm aynen budur... böyle giderse, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da işin amelelik ve emek kısmını bizler yapıcaz, kaymağını onlar yiyecek...
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    10 numöro tesbit Murat bey...bana Göre durumumuzu ortaya koyan, hazırlanmış Güzel Bir DÖF örneği olmuş...
  16. Ferit Erdem İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Evet doktorlar ile sıkıntı yaşanıyor. OSGB de tam zamanlı çalışırken özel hastanede ameliyata girebilirmiyim part time da orada çalışabilirmiyim diyen doktorlar gördüm. Ve verilecek cevabıda tam bilemiyorum. Tam zamanlı başka yerde çalışan biri işyerinden şu kadar saat başka yerde çalışma yapabilir diye belge alınca nasıl çalışabiliyorsa aynısını OSGB bu doktora verebilirmi emin olamadım.
    Sizlerin fikri nedir bu konuda?
  17. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Murat Bey isabetli bir konuya parmak basmış.
  18. Kadir Ülgül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    kerem osgb
    erken bey;
    bir işyeri hekimi hem özel hastanede tam zamanlı çalışırken hemde tam zamanlı osgb de çalışa bilirmi?
  19. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    ikmet zorunluluğunu hiçbir yerde bulamadım bu konu ileilgili resmi bilgiyenerden ulaşabilirim erkan dündar bey
  20. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    müfettişe sor onlar istiyor..