1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb ler kapatılsın.uzmanlar bakanlığın oluşturacağı bir havuza bağlansın.yada bağımsız çalışsın.

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve dilber çullu tarafından 15 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. dilber çullu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  46898
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  merhaba
  aktif olarak çalışan b sınıfı uzmanım.çalışma hayatımda edindiğim deneyim hedeflenen sıfır iş kazasına osgb mantığı ile giidilemeyeceği,( işini layıkı ile yapanları kast etmiyorum ) osgb ler nihayetinde kar amacı güden ticari kuruluşlar ve işveren ile aralarında maddi bir bağ var.bu bağ uzmanın işini yapmasına ,sahada gördüğü aksaklıkları düzeltmesine engel olmaktadır.belki iyi bir niyetle yola çıkılmıştır ancak gelinen nokta oldukça farklıdır.eğitimlerden tutunda tavsiye öneri defterine nne yazılacağına müdahil olan işverenlerin sayılıarı azımsanamayacak kadar çoktur, en ufak sorunda osgb ile sözleşmesini fesh edeceğini yada uzmanı değiştir diyen işveren sayısı da oldukça fazla, ve bu durumda osgb patronları ( herkesi kast etmiyorum işini layıkı ile yapmaya çalışanları dışarda tutuyorum ) para kaybetmemek adına işverenin yanında yer alıyorlar.uzmana direk söylenen göz yumması dışarıda çok uzman olduğu vs vs.
  bu konuda bir imza kampanyası başlattım.ve benim gibi düşünen arkadaşların desteğini bekliyorum.bu hepimizin sorunu,bu hayat bu emek bizim.kampanya linkim


  iş sağlığı ve güvenliği kanunun amacı ülkemizdeki iş kazalarının önüne geçmektir.nihayi hedef sıfır iş kazasıdır.bunun yapılabilirliği iş güvenliği uzmanlarının bağımısızlık ilkesine göre hareket etmeleri ile mümkündür.iş güvenliği uzmanları saha denetimlerinde gördükleri eksiklikleri tavsiye ve öneri defterine yazmaktan öte bir adım atabilmeleri bu sistemde mümkün değildir.çünkü nihayetinde osgb ler
  ticarethanedir ve insan canı ticarethanelere emanet edilemez.

  https://www.change.org/p/çalışma-ve...anlar-bakanlıkça-oluşturulan-havuza-bağlansın
 2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İmzamı attım, yalnız imzadan öte artık bizim de bir odaya ihtiyacımız var. Siyasetten ve Patronların vesayetinden uzak, bağımsız ve gerçekten iş sağlığı ve güvenliğini tek amaç edinmiş bir oda...
 3. Mustafa Günal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  49345
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bence sistemi değil çalıştığınız yeri sorgulayın
 4. Serkan Kala İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10956
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
  Bende osgb ye karşıyım ama bağımsız olunca rüşvet gibi durumların önü açılır diye düşünüyorum.
 5. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  osgb de calısırken de sırkette calısırken de ozellıkle de ınsaat fırmasında ıstanbulun avrupa yakasında bılınen tum osgb lerle calısıldıgını gozonune alırken çalıstıgımız yerı sorgulamak ile cıkan sonuc, taksımetre calıssın dıye osgb ler ses cıkarmıyor. kac aydır calısan osgb fırmama ne egıtım vermıs ne rısk analızlerını ımzalatmıs, sordum, ımzalamadılar dıyor, nıye, taksımetre calıssın. sorgulanması gereken sıstemdır
 6. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ben iş yerimin İSG yaklaşımından ziyadesiyle memnunum. Fakat memnun olan çok az kişi var. Çünkü inisiyatif patronun elinde.
 7. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Bende imzamı attım.
 8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ben katılmıyorum. bu yapılacağına, uzmanın yükümlülüğü azaltılmalı.

  Yapılmaya şeylerden uzmanın sorumlu tutulması kabul edilemez. yurtdışında bunun hiç bir örneği yok. zaten uzman diye bir şey yok İSG mühendisi var. eksiklikten işveren sorumlu oluyor. tıpkı maliye sistemi gibi. Muhasebeci yükümlülük kabul etmez. Bağımsızlık ilkesi diye bir şey de yok bu nedenle. Mühendis çıkıp diyor ki ben işveren ne derse onu yaptım sonuçta ben sadece bilgi kaynağıyım. OSGB hiç yok. herkes paşa paşa adam çalıştırıyor.

  bizlerde birer işçiyiz arkadaşlar. devletin müfettişleri var. 1000000 imza da toplasanız bizi kadroya almaz. alsa ne olacak. tamamen torpil meselesine dönecek.
  izmirde istanbulda çalışan arkadaşlar, size "ben emmolunu getiricem burda sana kadro yok git artvine" dese gidecek misiniz?
  Memur olmak istesem KPSSye girer müfettiş olurdum.
  Ama devlet bize işvereni ispiyonla diyemez. esas yanlış olan kısım bu, düzelmesi gereken kısım bu. Devlet suçu yıkmak için o maddeyi koydu. şimdi iyice kafalar karıştı.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Eylül 2014 ---
  ha bir de, havuz olursa, kalifiye olan olmayan aynı parayı alacak. bunu da kabul etmiyorum. ben yıllarca çalışmış kendimi geliştirmişim. neden benim kadar çalışmayanla aynı maaşı alayım?
 9. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Evet, farklı bir bakış açısı. Tartışmaya yeni bir boyut kazandırır. Gelişmiş ülkelerde İş Güvenliği Uzmanları ya da İŞ Güvenliği Mühendisleri nasıl çalışır bilen var mı ?
 10. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bildiğim kadarını anlatayım;
  • Çalışan sayısına göre değil, işletme başına mühendis sayısı belirleniyor. 1 fabrika 1 uzman (ufak işletmeleri bilemiyorum sanırım sadece onlar osgbden hizme alabiliyor. orta ve büyük işletmeler birini çalıştırmak zorunda)
  • EHS yani isg ve çevre işlerine bakan mühendis vardır. ayrı tutulmaz bu konu.
  • bizimki gibi bir yasal korkuları yok. baris bir ihmal olmadıkça ceza almıyrlar. sonuçta adam yeterince bilmiyorsa, işveren niye onu çalıştırdı, gidip bilenini bulsaydı deniyor. suç oraya veriliyor
  • yok devlete bildir yok şikayet et filan yok. zaten buna bebekler güler :)
  • ya işe ait bir okul bitirmiş olacaksın, ya da mühendis olacaksın ek eğitim alacaksın. specialist diye bir kavram yok. EHS engineer diye geçiyor. bu nedenle de ekstra bir sorumluluk verilmiyor sonuçta adam da emir kulu gözüyle bakılıyor.
 11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  [​IMG]
 12. czddmcz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  82427
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  imzamı attım destekliyorum
 13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Örnek verdiğiniz ülke hangisi acaba? Merak ettim. Ben karşılaşmadım bu tarz şeylerle. Araştırmak isterim bu konuyu.
 14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  @dilber çullu Hanım 2 gündür. herkese yaymaya çalıştım kampanyayı geri dönüşler inşallah olumlu olacaktır. İlk adımı attığınız için teşekkürler :)
 15. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  ??? "Uzmanların parasını devletten alması, patronun devlet olması"
  Uzmanları işverene karşı rahatlatacak bir uygulama olmasının yanında olumsuz olabilecek yanları da var ki bunların en önemlisi; siyasi yakını olan işveren ve uzmanların düzene taş koyması, torpil, kayırma..... burası Türkiye, ne saçma işler için araya milletvekili sokan adamlar gördüm.

  ??? "Uzmanların SMMM'ler benzeri bir sistemde çalışması"
  Yani bir meslek odasının olması, tıpkı şimdi olduğu gibi işverenle sözleşme yaparak çalışması ki, muhasebecilerin sorunlarını düşündüğümde gözüm korkuyor... Mükelleflerin her işi muhasebeciye yaptırmak istemesi, devletin mükelleflerle ilgili neredeyse her işi muhasebeciye yıkması, oturdukları yerden para kazanan kişiler olarak bilinmeleri, mükellefe kendi evraklarını dahi kırk kere arayarak getirtmeleri, tüm bunların yanında evrak toplama/dağıtma trafiği, para toplama trafiği, çok az bir mükelleften paralarını zamanında alabilmeleri ya da hiç para alamamaları, piyasadan daha aşağı fiyatlara defter tutan muhasebecilerin olması, müşteri çalan muhasebeciler... v.s....
  Oda'ları var, ama dünya kadar da sorunları var !!!
 16. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  @Salih ŞENER bey,
  Uzmanların devletten maaş alması ile torpilin nasıl olacağı konusunda haksızsınız. Uzmanların ceza kesme gibi bir yetkisi var da görmezden mi gelecek acaba? Müfettişlik ile Uzmanlığı karıştırdınız sanırım? Zaten uzmanın bağımsız olarak uyarı yapmaması sonucu oluşan kazada yine uzman sorumlu oluyor. Amca, dayı olayı ile alakası yok. Hatta işine gelmeyen işvereni siyasi olarak devlete şikayet etmesinin de iyi tarafından bakın lütfen. Bu sayede adamın eksiklikleri açıkça ortaya dökülecek. Eksikliklerin ortaya bir an önce çıkarılması mı kötü olan acaba?
  Bir de SMMM'de aksaklıklar oluyor diye birlik içerisinde insanların hareket etmesi neden kötü. Her kurumda aksaklıklar yok mu? Her telden ses çıkacağına tek telden çıkar. Uygulamadaki zorluklar da aşılabilir. Siz şu an bireysel olarak çalışmalarınızda ücret tahsilinde sıkıntı yaşayamaz mısınız? Demek ki bireyselde de bu sıkıntılar oluyor. Birlik olursanız kaale alınma şansınız artar. Tek tek olursak, lokma lokma gideriz.

  Bir de hiçbir öneriyi beğenmemişken, sizin samimi olarak bir çözüm önerinizin olup olmadığını merak ediyorum. O iyi değil, bu kötü. Peki sizin öneriniz nedir acaba?

  Saygılar.
 17. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Sen bu yazdıklarımdan bu düşünceleri çıkarmışsın ya senle neyi tartışayım ben arkadaşım.
  Beğenmek zorunda değilim de ben hangi öneriyi beğenmediğimi nerede ifade etmişim ? Şöyle sayfaya bi göz attım ve dedim ki heralde @Sait Aktaş beni biriyle karıştırdı. :)
  Hayret doğrusu.
 18. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İşverenler ile OSGB ler arasında ticari bir bağ olduğu ve bazı uzmanların görevlerini layıkıyla yerine getiremediği her ne kadar doğru ise insanların canını emanet ettiği makinelerin, ekipmanların muayenelerini yapıp, çeşitli ölçümlerin de yapıldığı ve her şey mükemmel diyen özel akredite firmalar da var bunları da göz ardı etmemek gerekir. Bunların da devlet elinde olması gerekir bence. Tozdan göz gözü görmeyen bir yerde toz yoktur diye rapor veren firma gördüm yahu bu işler de bence tamamen devletin elinde olmalı.
 19. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  portekiz, fransa, ispanya,rusya, romanya, fas ve türklerden oluşan bir ekipti. temel fıkrası gibi. anlatanı hangisi olduğunu bilmiyorum ama fas rusya ya da romanya olmadığını biliyorum seslerini tanıyorum. telekonferanstaydık. fasta zorunluluk da yoktu hatta :D
 20. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  Bakanlık tarafından iş güvenliği uzmanlarına yetki versinler. Aynı bilir kişilik gibi. Belirli meslek gruplarına ve mesleklerinde belirli yıl çalışmış olanları sistemden bakanlık belirlesin. Ay içerisinde, işletmeye göre 1/2/3/4 kişilik bir ekip oluştursun ve daha sonra bu ekibe kendi işleriyle ilgili paralel yada başka bir iş koluda olur gidip şirketleri denetlesin, denetim raporunuda bakanlığa göndersin. Ücretimizide günlük olarak bakanlık yatırsın yol ve yemek ücretini. Boşta olan İSG uzmanı yada tecrübesiz kişilerde bu ekibe dahil olup bilgi ve tecrübelerinide geliştirebilsin. Toplam ekip işletmeye göre 1/2/3/4 kişilik ana uzman ve 1 veya 2 yardımcı uzmandan(tecrübesiz veya boşta olan) oluşabilir. Böylece bizlerde bilgi ve tecrübelerimizi genişletebiliriz. 120 bin İSG uzmanı var, bir başlasak denetlemeye yıl sonuna bitiririz[​IMG] ayda bir başka uzman geleceğinden rüşvet gibi olaylarıda önlemiş oluruz yada her ay düzenli rüşvet verebiliriz:=) Denetim adil olması açısından bakanlıkta form verebilir bizde o formları doldurup gönderebiliriz.

  Örnek olarak;

  Madende çalışanı madenle ilgili başka bir tesise, inşaatta çalışanı başka bir inşaata.
  Kanun maddesinede ekler ayda 1 gün veya 3 gün boyunca devlet kendi adına uzmanı çalıştırabilir, ücretinide işveren karşılayabilir diyebilir[​IMG] Devlet para vermek istemezse diye dedim.
  OSGB'leride denetleyen ekipte olabilir, eminim büyük zevkle denetleyecekler vardır:))