1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb ler kapatılsın.uzmanlar bakanlığın oluşturacağı bir havuza bağlansın.yada bağımsız çalışsın.

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve dilber çullu tarafından 15 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Kaan Gülçiçek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    attım imzayı
  2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bu bahsettiğiniz zaten müfettişlik. tamamen işleri/sistemleri karıştırıyoruz artık.
    müfettiş denetler, uzman işyerinin elemanıdır. denetim yapmaz.
    sizin işiniz denetlemek değil. işverene yol göstermek, sistemleri kurmak, tehlikleri tespit edip aksiyon işyerindeki diğer birimlerle beraber aksin planı kurmak. yeni teknolojiler araştırmak...

eğer devlet memuru olmak istiyorsanız niye uzman oldunuz. çok sayıda müfettiş alında hala da alınıyor bu alana yönelin.

enerjimizi olmayacak şeylere harcıyoruz, sonra gelişme olmuyor. işte bu yüzden oda önemli.

onun yerine suçlamaları engelleyecek sorumluluk azaltma konusu tartışılmalı bence. biz KPSSye girmedik. devlet memuru değiliz. beyaz yakalı da olsak birer işçiyiz. ona göre kanun düzenlenmeli
  3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    @Salih ŞENER gercekten adiniza üzüldüm simdi. Arkadasimiz fikir üreterek 2 öneri bulmuş, sizde kendinize gore bunlara birer sorun uyduruyorsunuz. Sizin hayali senaryonuzun hatalarini siraladigimda( is güç. Uzmaninin siyasi cikarlar uğruna patronunu ihbari gibi) ben sizin dediklerinizden onları anliyorum gibi yansitiyorsunuz. Neyi anlatmak istiyorsanız acikca anlatacaksiniz o zaman.
    Birde samimi olarak onerinizi sordum. Hani bazilari vardır ya. Her şeye bahane bulursa is üretmeye gelince kaybolan tipler gibi. Acaba bu da öyle mi diye ama maalesef fikir de yok.
    Neyse. Siz boyle devam edin bakalim.
    @Sevecen Günel hanim.
    Bende bu anlar toklar inişin devlet politikası olduğu bir yer bakiyordum. Hakikaten fikra gibiymis. Devlet örneği veya kaynak olursa paylasmanizi rica edeceğim.
    Saygilar...
  4. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Bilir kişilik gibi dedim. Tüm işimizi bırakıp denetlemeye geçelim demedim. Devlet adına 1 yada 3 gün çalışmakla tam zamanlı çalışmanın arasında fark vardır. Devlet zorla denetletecek değil, isteyen onaylar istemeyen onaylamaz sistemden. Tek bir şirkete bağlı her gün aynı yeri denetlemek bazen işkörlüğüne neden olabiliyor. Sizin görmediğiniz başka bir uzman görebiliyor. O yüzden farklı yerleri ve alanları denetlemek, bilgi ve görüşlerinizi genişletir.
    Uzman denetim yapmaz lafınada katılmıyorum. Biz yaptığımız denetimler sonucunda işyerinin uygunsuzluklarını buluyoruz. Müfettiş ile uzman arasındaki fark o devlet adına denetler, biz ise işveren adına denetleriz.
  5. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Öncelikle şunu iyi anlamak gerek, ben buraya fikirlerimi, görüşlerimi yazdım, kimseye karşı herhangi bir hak iddia etmedim. Sakin olmak ve hissi davranmamak lazım, burası bir forum sitesi, tabi ki insanlar burada olumlu ya da olumsuz fikirlerini paylaşabilirler. Ayrıca rahatsız olunacak bir durum varsa (ki yok bence), rahatsız olan arkadaşımız kendini ifade edecek düzeye sahiptir.
    Anlamayanlar için detay;
    -Salih Şener;
    "Uzmanları işverene karşı rahatlatacak bir uygulama olmasının yanında olumsuz olabilecek yanları da var ki bunların en önemlisi; siyasi yakını olan işveren ve uzmanların düzene taş koyması, torpil, kayırma..... burası Türkiye, ne saçma işler için araya milletvekili sokan adamlar gördüm."
    -Sait Aktaş;
    "Uzmanların devletten maaş alması ile torpilin nasıl olacağı konusunda haksızsınız. Uzmanların ceza kesme gibi bir yetkisi var da görmezden mi gelecek acaba? Müfettişlik ile Uzmanlığı karıştırdınız sanırım? Zaten uzmanın bağımsız olarak uyarı yapmaması sonucu oluşan kazada yine uzman sorumlu oluyor. Amca, dayı olayı ile alakası yok. Hatta işine gelmeyen işvereni siyasi olarak devlete şikayet etmesinin de iyi tarafından bakın lütfen. Bu sayede adamın eksiklikleri açıkça ortaya dökülecek. Eksikliklerin ortaya bir an önce çıkarılması mı kötü olan acaba?"
    Açıklama: Burada siyasi torpil, kayırmadan kasıt; İşyerlerinde görevlendirilme ile alakalı, taktir edersiniz ki ayda 100 TL kazanılacak işyerleri de var 10.000 TL kazanılacak işyerleri de var. Tekrar belirteyim bu bir görüş, öngörü, siz böyle düşünmeyebilirsiniz. Bende kesin böyle olur demiyorum, olabilir demek istiyorum.
    -Salih Şener;

"??? "Uzmanların SMMM'ler benzeri bir sistemde çalışması"
    Yani bir meslek odasının olması, tıpkı şimdi olduğu gibi işverenle sözleşme yaparak çalışması ki, muhasebecilerin sorunlarını düşündüğümde gözüm korkuyor... Mükelleflerin her işi muhasebeciye yaptırmak istemesi, devletin mükelleflerle ilgili neredeyse her işi muhasebeciye yıkması, oturdukları yerden para kazanan kişiler olarak bilinmeleri, mükellefe kendi evraklarını dahi kırk kere arayarak getirtmeleri, tüm bunların yanında evrak toplama/dağıtma trafiği, para toplama trafiği, çok az bir mükelleften paralarını zamanında alabilmeleri ya da hiç para alamamaları, piyasadan daha aşağı fiyatlara defter tutan muhasebecilerin olması, müşteri çalan muhasebeciler... v.s....
    Oda'ları var, ama dünya kadar da sorunları var !!!"

-Sait Aktaş;
    "Bir de SMMM'de aksaklıklar oluyor diye birlik içerisinde insanların hareket etmesi neden kötü. Her kurumda aksaklıklar yok mu? Her telden ses çıkacağına tek telden çıkar. Uygulamadaki zorluklar da aşılabilir. Siz şu an bireysel olarak çalışmalarınızda ücret tahsilinde sıkıntı yaşayamaz mısınız? Demek ki bireyselde de bu sıkıntılar oluyor. Birlik olursanız kaale alınma şansınız artar. Tek tek olursak, lokma lokma gideriz."
    Açıklama: SMMM'lerin sorunlarını, serbest meslek erbablarının ne gibi sorunlar içerisinde çalıştıklarını belirtmek için yazdım. Bunları ifade etmem, "böyle bir sistem olamaz, olmaz olsun, istemiyorum" manasında değildir, mevcut sistemin sorunlarıdır bunlar. 5 yıldır muhasebecilerle haşır neşir olan biri olarak bu durumları belirtmek istedim. Dışarıdan bakınca her şey bilinemiyor. Sonuç olarak bu yorumlarımdan ben ODA ya da başka bir şekilde BİRLİK olamay karşıymışım gibi anlaşılmamalı. Öyle bir niyetim yok.
    -Sait Aktaş;
    "Bir de hiçbir öneriyi beğenmemişken, sizin samimi olarak bir çözüm önerinizin olup olmadığını merak ediyorum. O iyi değil, bu kötü. Peki sizin öneriniz nedir acaba?

Saygılar."
    Açıklama: Daha önce ki yorumumda da yazdığım gibi herkes herşeyi beğenmek zorunda değil, AYRICA bu arkadaşımızın paylaşımı ile ilgili herhangi bir beğenmemezlik söz konusu değil, ilk sayfada ki paylaşımlara bakarsanız "imzamı attığıma dair paylaşımım" mevcut.
    Yani ben bu çözüm önerisine katılmakla beraber olabileceğini düşündüğüm şeyleri yazma özgürlüğüne sahip değilmiyim ?
    Benim buraya yazdığım her görüş, öneri, fikir birilerinin hoşuna gittiği gibi gitmeye de bilir.
    Burası bir Forum Sitesi olduğuna göre, saygı çerçevesi içinde olduğu sürece yorum yapma, fikir sunma, olumlu ya da olumsuz eleştiri sunma özgürlüğü de olması gerekir diye düşünüyorum.

Vesselam...
  6. ülkemizde 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği ve patronu koruma yasası çıkarılma amacına uygun şekilde yürütülmektedir
  7. dilber çullu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46898
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benim kampanyayı başlatma amacım bizi müfettiş yapmaları falan değil,tek amacı var yetkilerimizi sahada kullanabilmek,yani bağımsız olmak,tek kalas ile 11 katta yapılan iskele çalışmasında sözel olarak uygunsuz demekle kalmamak,işverenin biraz üzerine gittiğimiz de firmayı arayıp sözleşmeyi fesh etmekle tehdit etmemesi,osgb patronun fiyatların düştüğünden,firma kaydedemeyeceğinden vb söz etmemesi ,16 saatlik eğitimlerin 2 saat zor verilip evrak düzenlememizi istememeleri,olası bir ters durumda iş güvenli uzmanın işi dememeleri,verdiğimiz eğitimlerin içeriğine müdahale edilmemesi,(bir örnek ile açıklayayım konfeksiyonda kadınlara doğum ve süt izninden bahsedildiği için firmanın küplere binmesi mesela çünkü kadınlar doğum izinlerinde ssk ları kesiliyormuş ve kadınlar bunu normal sanıyormuş ) yani ben bir ütopyanın peşinde değilim,uygulanabilir bir iş güvenliği istiyorum,ki biz uzmanlar bile haklarımızı koruyamıyoruz bunu çalışana yapmamız bu şartlarda mümkün değil,çok basit bir sistemden söz ediyorum her firmanın kaç saat uzman çalıştıracağı belli,buna bir saat ücreti belirlenebilir,firmalar bu ücreti bakanlığın oluşturacağı bir havuza öder ,uzman maaşları böylece halledilir,ve uzmanlar firmalara bu havuzdan başvurur yada atanır bu mümkün bence en azından sahaya gittiğimizde terlikle çalışan inşaat ustasına kişisel koruyucu zimmet tutanağı imzlatıldığı nı anladığımızda sadece üzülmekle kalmayız,iskelede çalışan ve emniyet kemeri dışında ( halat ,halat tutucu,karabina vb ) hiç bir şey verilmeyen çalışanla karşılaştığımızda tavsiye öneri defterine yazmaktan bir adım ötesini yapabiliriz.
  8. dilber çullu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46898
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ve sadece imza kampanyası ile bu sorunun çözülemeyeceğinin farkındayım,bimere ,çalışma bakanımıza ,başbakanımıza yazıyorum.biz bu işin mutfağındaki insanlarız ve servise kadar neler yaşandığını biz biliyoruz,her birimiz sahada benzer sorunlar yaşıyoruz ,iş kazalarında en çok bizden söz ediliyor yani yemek beğenilmediğinde oysa yaşadığımız sorunları ,çözümleri anlatarak kamuoyu oluşturabiliriz,derdimizi anlatabiliriz bu mümkün belki bizim verdiğimiz çabalar bizden sonrakilerin yollarını aydınlatır,iş kazlarında avrupa birinci olmaktan vazgeçeriz,küçük iihmaller yüzünden çocuklar öksüz yetim büyümez , önlenebilir uygulanabilir.
    bu iş osgb ler ile yürümez tek gerçek bu.işverenlerin iş güvenliğini temel maliyet olarak görmeleri gerekiyor malesef bizim ülkemizde en ucuz insan canı ve bundan dolayı yine malesef cezai yaptırımlar uygulanmalı,bir yaptırım gücü olmalı,yasa çalışana iş durdurma yetkisi veriyor bizede işveren onayı ile veriyor kullanılabiliyor mu,hayır o halde neden var .biz neden varız ,
  9. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    denetim bir kişinin yaptığı işin uygunsuzluğunu bulmaktır, oysa ki oranın güvenliği sizin işiniz. kendi işinizi denetleyemezsiniz. bilirkişilik dediğiniz tamamen farklı bir şeydir.
    kavramları birbirine karıştırıyorsunuz. arkadaşlarınızla mütala yapın, birbirinizin işyerini ziyaret edin, gerekirse yılda bir risk analizinde bir firmadan destek alın, internetten araştırma yapın. bir sürü seçenek var bakış açısı geliştirme ile ilgili.

denetim müfettişlerin işidir. siz risk analizi yaparsınız denetim değil.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Eylül 2014 ---
    bu yöntem dünyada isgciyi riske atmayarak sorumlu tutmayarak yapılıyor devlete alarak değil. Bizler işçiyiz memur değil. Tüm dünyada bu böyle.
    Anladığım kadarıyla maaşlarınızdan da memnun değilsiniz ki sabit saat ücreti makul geliyor.
    Havuz fikri tamamen torpile döner. asla ve asla kabul edilemez. hak etmeyen insanlar torpille iyi şirketlere geçer
  10. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çalışana iş durdurma yetkisi vermiyor. eğer dikkatli incelerseniz, kurulun onayıyla iş bırakma yetkisi veriyor ama yine kurul kararı ihtiyacı doğuyor
  11. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    @Sevecen Günel
    Ben kendi işimide denetliyorum, diğer firmalarıda. Şuana kadar gayet iyi uygulamalar yapılıyor, denetimde geçirtik sıkıntı olmadı, örnek olarak belgelerimizi ve yapılan uygulamaları istedi bakanlık. Benim yöntemim birebir yerinde görmek ve oranın sorumlu kişileriyle konuşarak uygulamaları görmek, yazılı olan birçok uygulamayı gerçekte hayata geçiremiyorsunuz hatta yazılı olanın nasıl uygulanacağını bile bilemiyebiliyorsunuz. Pratik yöntemlerle daha iyi bir şekilde uygulamaları görmek, ne internette bulunabilir nede OSGB'lere danışılarak ögrenilebilir. Sanırım siz interneten yada OSGB'ye danışarak yapıyorsunuz:) Bu şekilde araştırma önerisinde bulunduğunuz için bu şekilde yapıyorsunuz dedim.
    Örnek olarak; Mahkemeye çıkıp yargılanan bir iş güvenliği uzmanıyla konuşmak farklı, ceza ne kadar alırım yada sorumluluğum nedir diye internetten yada başka yazılı metinleri okumak çok farkldır.

Bilir kişilik olunması için mevzuatta yazanlara bakarsanız paralel olduğunu görebilirsiniz. Kaza ve bilir kişi raporlarını okumak size çok iyi bilgi katacaktır.
    En kolay fikir üretmek, yazılan önerileri eleştirmektir. Varsa daha iyi bir öneriniz onu paylaşın? Yoksa öneriniz ...:)
  12. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    farklı anlamak için özel çaba gösterdiğinizi düşünüyorum.
    o yaptığınız şey işin kendisi zaten denetlemek değil. siz uygulamayı, yazılıyla uyuyormu diye kontrol ediyorsunuz. ve eğer doğru değilse bir risk tespit ediyorsunuz. Patikte denetleme yaparak işin o anda gösterilen %10luk kısmını görürsünüz. müfettişler çok mü bilgisiz ki madende uygunsuzluk göremiyor?
    eğer canlı görmek istiyorsanız kendi firmanızda uygulamanız lazım.

Doğrudur. uluslar arası standartları ve uygulamayı inceleyerek , avrupa ve amerikada bu işi yapan benden deneyimli arkadşaşlardan bilgi ve örnek uygulama alarak, ve gerektiğinde, deneyimli özellikle altını çiziyorum deneyimli A sınıfı uzmanlara danışarak ilerliyorum. bu rahatsız edici bir durum değil. buna "araştırma" deniyor.

Kaza ve bilirkişi raporlarının artık suyu çıktı malesef. iyi ve mantıklı pek çok bilirkişi var, ama pek bir şey bilmeyip bilir kişi olup rapor yazan da çok fazla. aynı davaya 4 ayrı bilirkişi farklı farklı rapor veriyor. Bilirkişileri çok abartmayalım bu yüzden. hepsi iyi ve doğru değil.

ayrıca bir bilirkişi uygun olan bir yere inceleme yapmaya gitmez. bilirkişilik tamamen ayrı bir konu.

Tecrübe ve bilgi edinme konusuna gelince, daha iyi, adam akıllı, uzun süreli bir eğitim (öyle akşamdan akşama 2 saatle değil, normal bir okul gibi bir kaç ay tüm gün ve kitapları belli müfredatlı bir eğitim) verildikten sonra sınav hakkı olmalı. böylelikle zaten baştan donanımlı mezun olunur. ardından da tıpkı avukatlarda olduğu gibi ,o kadar uzun olmasa da en az 60-70 iş günü aktif çalışmalı , alınacak belge sınıfına göre belirlenmiş sektörlerde staj yapılmalı. bu işi mükemmelleştirecek olan budur.

Neyse gerçekten alakasız ve mümkünatsız şeyler üzerine hayallerden konuşmak gerçekten sıkıcı. sadece enerjinizi olabilecek şeyler üzerine yoğunlaştırmanızı salık veririm.
  13. dilber çullu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46898
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    uzun cümleler kurmamak adına kısaca yazdım,kast ettiğim kimsenin buna cesaret edemediği,işten çıkarılma kaygısı güttüğü,mevzuata hakimim
  14. dilber çullu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46898
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hayır gayet iyi bir maaş alıyorum,sorunum maaş değil,sorunum gayet net.uygulanabilir bir iş güvenliği,yaz kızım katiplik değil.sahadan edindiğim deneyimler ile bunları söylüyorum.mesela bir firmanın sözleşememi fesh etmekle tehdit etme nedeni hazırladığım ön rapor,ve bana söylenen biz yetmiş yaşındaki dedeyi yirmi yaşında göstermeye çalışıyoruz sizden bu konuda destek bekliyoruz.ayrıca devlet memuru olmak istesem kpss ye girer bunlarla uğraşmazdım,ayrıca bu işi iyi yapmak adına sürekli kurs seminer vb gidiyorum ,bizim kendimizi geliştirmemiz yada geliştirmememiz değil sorun
  15. dilber çullu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46898
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şuan torpilden farklı bir durum yok,ayrıca bizim ülkemizde isg kültürü oluşsa bunları tartışıyor olmayız,kültür oluşuncaya kadar,çalışan haklarına vakıf olup bunu uygulayabilinceye kadar bu işin osgb ler ile gitmeyeceği.dünyadan örneklere baktığımızda bizim sahalardan çok faklı sahalarda çalışma yapıldığı bunların aşıldığı görülüyor.bilirkişi değilim.uzmanım haklarımın yetkilerimin ne olduğunu biliyorum.
  16. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şu aniçin ne torpilinden bahsettiğinizi anlayamadım. deneyiminiz, bilginiz, hele bir de ekstra özellikleriniz varsa iyi kurumlarda iş bulabilirsiniz. tıpkı profesyonel hayattaki her diğer iş gibi.
    tüm dünya bir şekilde ilerleyerek bu günlere geldi. müfettiş sayısı türkiye de az, ancak iş güvenliği uzmanların devlete bağlı çalıştığüı bir örnek hiç bir yerde görmedim. daha önceleri yapılmış olduğunu da duymadım. herhalde vardır bir nedeni. amerikayı takrar keşfetmeye çalışmak çok mantıklı gelmiyor.

eğer firma sizle çalışmam diyorsa çalışmasın, bu kadar basit. bir firmayı kaçırmamak için hapse girmeyi ben olsam göze almam. mevcut OSGBniz bu konuda böyle davranıyor olabilir, bilemiyorum ama piyasada, dediğim gibi yapan pek çok osgb var.

bu arada OSGBleri savunmuyorum. temelde OSGB fikrine karşıyım. tek tek uzman çalışırken bu iş daha ahlaklıydı.
  17. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Birbirlerimizin görüş ve önerileri tartışmak yerine çözüm için herkes kendi projesini sunsa daha iyi olur diye düşünüyorum:) Tartışmak güzeldir ama tartışma olabilmesi için onaylanan bir kanunun yada yönetmeliğin üzerinden gidilerek yapılması taraftarıyım.
  18. dilber çullu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46898
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben firma kaybetmekten korkmuyorum,herşeyden önemlisi her ülkenin kendine has özellikleri var.mesela bizim ülkemizde isg bile taban istemeden verildi,ataerkil bir yapıdayız.değerlendirme buna göre yapılmalı,yoksa amarika keşfedilsin gibi bir niyetimde yok,bu iş bu kültür oturuncaya kadar yapılması gerekni söylüyorum,bugün bu işin ciddiyetini anlayan kurumsal firma kaç tane ,tüm bunları göz önünde bulundurmak gerekiyor.mesele benim iyi bir firma bulup bulmam değil. benim derdim bireysel değil,benim derdim benim çalışma koşullarım değil,benim derdim bir kaç istisna hariç tüm uzmanların yaşadığı sorunlar
  19. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    sayın Zeynep Koç, haddini bil derken? yaazdıgımın nerfesı hadsiz? yasadıgım gercegı soyluyorum. buyrun gelın bakın. osgb ıle de gorusun ne yapmamıslar nıye yapmamıslar: yoksa o osgb dekı uzmanımsılardan bırı mısınız?
  20. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman