1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb ler kapatılsın.uzmanlar bakanlığın oluşturacağı bir havuza bağlansın.yada bağımsız çalışsın.

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve dilber çullu tarafından 15 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. dilber çullu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46898
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    https://www.change.org/p/çalışma-ve...s=10205100828539252&fb_action_types=og.shares
    firmalar tıpkı sgk pirimi öder gibi isg pirimi ödesin tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre ki zaten osgb lere ödüyorlar,bu pirim bir havuzda biriksin uzman maaşları bu havuzdan karşılansın,uzmanların firma ile şuan olduğu gibi bire bir anlaşma hakkı saklı kalsın,firma ve uzman seçim yapsın ,havuza bağlı mı çalışacak yoksa bireysel mi anlaşacak.buna firma ve uzman karar versin.böylece hem uzman maaşları devlet için yük olmaz
  2. M.Emin CELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Iş güvenliği uzmanının müfettiş olmadığını işverenin ücretli danışmanı olduğunu ve işverenin ceza almamak için bakanlığın zorunlu kıldığı bir danışmanlık hizmeti OLDUĞUNU hatırlayınız.!!
  3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Üzülerek okudum.

Keşke bunu siz böyle tanımlamasaydınız.
    Keşke insanların iş hayatlarını daha güvenli sürdürmeleri falan deseydiniz. Siz kendi eliniz ile silahı düşmanınıza uzatıyorsunuz. Meydana gelen iş ölümleri hakkında üzülebilir misiniz ? Bu söylediğinize göre, bir iş kazası sonrası sizin üzüleceğiniz nokta ,
    şimdi kaza oldu, bunun raporu var, savcılık sorgusu var vb. oluyordur değil mi? Malum, insan hayatı daha sonralarda geliyor. İnşallah bu şekilde anlatmaya çalışmamamışsınızdır..
  4. M.Emin CELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sait bey neyin kafasını yaşıyorsunuz. Mevzuat beni danışman olarak görevlendirmiş Müfettişi de denetleme elemanı olarak. Bir Kazan'ın olmamasını ben ne kadar istemiyorsam müfettişe o kadar olmamasını ister. Mevzuat böyle. Maliye Bakanlığı'nda mali müşavirin görevi ne ise bu işte de bizim Görevimiz o dur. Işverene müşavşrlik etmek yardımcı olmaktır. Denetleme elemanı olsaydık ücretini devlet öder yada havuz oluşturup ordan ödetirdi. Kendimi müfettiş yapıp sonra da müfettişin özlük haklarını istemekte neymiş.
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Öncelikle Neyin Kafasını Yaşıyorsunuz demek ne demek?
    Herkes iş kazalarının azaltılıp da insan ölümlerinin azalmasına uğraşırken, siz utanmadan kendi işinizin işvereni denetlemeye hazırlamak olduğunu yazmışsınız.
    Bakın güzel nokta yakalamışsınız. İcra makamı biz değiliz. Danışman hükmündeyiz. Ama işverenin ceza almasını engellemek için değil. İnsanların yürütülmekte olan iş nedeni ile herhangi bir kayıba uğramamasını sağlamak için.
    Lütfen İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin 9, 10 ve 11. Maddelerini sakin kafa ile okuyunuz. Eğer orada işverenin ceza almamak için veya benzeri bir ifade var ise tekrar bana o bölümü gösterin, mevzuatı yeniden tarayalım. Kafanıza göre mana çıkarıp burada sahibi olduğunuz önemli işi itibarsızlaştırmanın size ne faydası var?
    Sizin verdiğiniz örnekteki iş güvenliği uzmanının, kiralık katilden ne farkı var o zaman? Patron hapis yatmasın diye adam öldürüp, yerine başka birini hapise gönderen, delilleri karartan, karanlık bir şahıs.
    Kanun sizi oraya patronu korumanız için değil, çalışanı korumanız için sertifikalandırdı. Eğer öyle olmasaydı, size onaylı defter vb. şey verilmez, giderilmeyen uygunsuzluk için bakanlığa bildirimi de zorunlu kılmazdı.
  6. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Çalıştığın yerde bir ölümlü kaza olunca da savcıya anlatırsın bu söylediklerini, oda seni haklı bulur !!! ve serbest bırakır :) Mı aceba ? ( Neyin kafasını yaşıyorsun sayın savcım :) )
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Zaten sizin gibiler yüzünden bu meslek bu hale geldi ya o_O İşinin asıl amacını bile kavrayamamış insanlar :eek:
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Arkadaşın derdi kaza sonucu yaşanan can kayıpları falan değil.
    Kaza sonucu patronunun ceza alıp kendisinin kaza ile ilgili evraklarla uğraşacak olması.
  9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Ben bazen bu forumda bu tarz konuşanların uzman olduğundan veya uzmanlığa hazırlanan biri olduğundan şüphe ediyorum. Bir kaç işveren (sözüm ona parası olan herkes işveren ya) özellikle bu işin içine yeni girenlerin aklını yönlendirmek için yaptığını düşünüyorum.
  10. M.Emin CELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Danışman ın ne anlama geldiğini sakin kafa ile gidip defalarca okuyun. Defterin olmasının nedeni danışmanlık Görevini yaptığınızı ispatlamanız için gereklidir. Katil de ne oluyor. Tüm sorumluluk işveren de ise ölen insanın suçlusu da işverendlr. Iş güvenliği uzmanları nin suçlu bulunup hapse atışmasının nedeni sizin gibi kendini müfettiş sanan bilirkişi parçLarıdır. Savcı ve hakimler değil. Bahsettiğimiz madde sadece iş güvenliğinin Sorumluluğu değil tüm vatandaşların sorumluluğudur. Kanuna uygunsuz davrananı şikayet etmek vatandaşlık sorumluluğudur. Danışman olmanın neresi basit acaba? Danışman aranan eleman iken müfettiş istenmeyen elemandır heryerde.
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Benim şüphem yok.
    Yukarıda da dedim ya.
    İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğinde zaten bu arkadaşın bahsettiği konular yazıyor. Ama tek farkla. Yönetmelikte verilen ana konu iş kazasının insana zarar vermesini engellemek. Bu veya hiçbir yönetmelikte işverene ceza verilmesini engellemek veya bunu ima eden bir tanecik kelime bulamaz. Ama bunu bilmek için okumak lazım yönetmelik ve kanunları.
    Ya onu da geçtim. Tamam. Yönetmeliklerin sayısı çok fazla. Okumam ben bile dese bir insan, bari sorumlusu olduğu, sertifikasının sahibi olduğu kanunun ( 6331 sayılı kanun, sektöre bu kadar uzak insanlar için bilgilendirici olsun istedim, :D ) ilk cümlesi de konuyu özetler nitelikte zaten...
    İlk cümle;
    Amaç
    MADDE 1 – (1) Bu Kanunun amacı; işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için ....
    ( Dikkat ettiniz mi? İşverenin ceza almaması için demiyor :D )
  12. M.Emin CELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sait bey siz karıştırmışsanız. Mesleği. Yanlış yerdesiniz. Gidip Sınavları'na hazırlanıp müfettiş olun. Milleti ve bu bilirkişilik yapan uzman parçalarını da yanlış yönlendirip kazsları iş güvenliği uzmanlarının üzerine yıkılmasına neden olmayın.
  13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sayın ÇELİK,
    Karışıklık varsa eğer, bu benden değil, benim sorumlusu olduğum yönetmeliği yayınlayanların karışıklığıdır.
    Çok açık ve anlaşılır bir soru sordum.
    Bana sorumlu olduğunuz kanun ve yönetmeliklerde görevinizin patronun ceza almasını önlemek olduğunu ispat edecek bir madde, hadi madde çok olur, bir cümle, hadi o da size çok geldi, bir kelime gösterin. Çok basit... Danışmanlığın patronun ceza almasını engellemek amacı ile yapıldığına dair.. Eğer siz onu gösterirseniz, ben de tüm mevzuat bilgilerimi yenileyeceğim.
    Bu arada sizi 2. ve son kez uyarmak zorundayım.
    Uzman parçaları vb. hakaret içeren sözler kullanmayın isterseniz. Doğrusunu biliyorsanız soruma cevap verin lütfen...
  14. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    "bu bilirkişilik yapan uzman parçalarını" ne demek Emin bey. Meslektaşlarımızı bu şekilde değerlendirmenizi çok yadırgadım. İş Güvenliği Uzmanları iyi niyetle iş kazalarını ve meslek hastalıklarını azaltmak adına çalışmaktadır. İş Güvenliğinde taşın altına elini en çok koyanlar İş Güvenliği Uzmanlarıdır. Sistemin uygulama noktasındaki hataları Uzmanlara yüklemek de haksızlıktır.