1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb ler muhasebe işlemleri ile boğuşmakta

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Pınar GÜLLE tarafından 2 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Pınar GÜLLE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KORU OSGB
    Ülkemizde yeni yeni oluşturulmakta olan iş sağlığı ve güvenliği kültürü kurum olarak OSGB lerin , ve bireysel çalışan arkadaşların üzerine bırakıldı herşey güzel de , İSG hizmetlerini üstlendiğiniz firmalardan ay sonu geldiğinde hizmet bedellerini tahsil etmek problem oluşturmaktadır.
    Örneğin yapı denetim sisteminde , müteahhitler yapı denetimle anlaşmalarını yapıyorlar ve müteahhitler ödemelerini Maliyeye ödeme mecburiyetinde olup ,paranın aktarımını maliye yapı denetim şirketine aktarıyor,yapı denetimler bu ödemeler olmadan çalışmaya başlamıyor veya sürdürmüyor, böylece kimse kimsenin peşinden koşmuyor.
    OSGB ler ise böyle bir sistem olmadığından hem tahsil işleminin derdine düşmüş bulunmakta hemde hizmet vermenin kıskacı arasında sıkışıp kalmışlardır. Keşke ÇSGB buna da bi çözüm bulabilse.....
  2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu Ancak SGK üzerinden yapılırsa işlevsel olabilir. İşveren aylık bedeli işçilerin primleri ile birlikte SGK ya aktarır se OSGB oradan alır. Ama zor tabi daha yolun başındayız.
  3. Pınar GÜLLE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KORU OSGB
    Milyarlarca içeride olan osgb ler var ; ya işin başında batacaklar ya da... ? Artık bunu dile getirip bakanlığın düzeltmelerini bekleyeceğiz.:)
  4. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çoğu OSGB iş etiğine uygun hareket etmedikleri için sonuçta bu tür sorunlarla karşılaşıyorlar. Daha kurumsal hareket edip kurumsal firmalar ile çalışmak yerine her işletmeyi potansiyel müşteri ve kar amacı görünce açıkcası böyle RİSKLERİN doğuyor.
    Bence önce risk değerlendirmesinde bu maddeyi de eklemeliler. Müşterimiz ay sonunda faturayı ödemezse ne olur halimiz diye ?
    Eskilerimizin güzel bir sözü vardı. önce kendi kapımızı temiz tutalım sonra diğer kapıların temizliğinden şikayet edelim diye.
    Eleştirim sadece kırmızı OSGB lere. Sayın LİVEPİNAR konuyu açtığınız için bir sezleniş yapayım dedim.
    Saygılar ..
  5. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    Arkadaşlar ticaret kolay değildir parayı döndürmeyi bilmek ve ticaret erbabı olmak gerekir.

Mevcut OSGB lere baktığınızda çoğunun hekimler tarafından kurulduğunu görürsünüz. Hekimlik yaptıkları zaman çalışmaları peşin para üzerinedir. Oysa sanayide tahsilat okadar kolay değildir. Çoğu büyük ve kurumsal şirketler dahi kendi işlerinde parayı döndürürken hep kaçak döğüşürler, ödemeleri sürekli ertelemeye çalışırlar.

Dolayısıyla bir süre sonra sağlık kökenli OSGB lerin çoğunun canı yanacaktır ve hatta bu rekabet ortamında ömürlerinin çok fazla olacağını düşünmüyorum. Diğer OSGB lerde çalışan arkadaşlarda eğer daha önce düzenli yerlerde çalışmış ve zamanında maaşlarını almışlarsa şimdi işleri çok zor gün geçtikçe içeri girmeyi sürdürecek ve büyük borç bataklarına düşeceklerdir...
  6. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yapı Denetimler için söylediğiniz şeyler sadece teoride var, pratikte uygulanmıyor. OSGB ler içinde aynısını yapsalar değişen bir şey olmayacaktır emin olun. OSGB ler devlet tarafından atanıp ücreti dire devlet tarafından ödenmediği sürece sistemin oturması mümkün değil.
  7. Pınar GÜLLE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KORU OSGB

Fatih Bey , biliyosunuz 2016 temmuz itibari ile küçük büyük demeden ülkede isg hizmeti almayan kalmayacak ... kurumsal firma , küçük orta ölçekli firmalar farketmiyor herkese bu kültürü aşılamak gerekiyor, Kültüre çevirmek için de ciddi bir çaba sarfetmek gerekiyor her karakterde insanla uğraşmak zorunda kalacak İsg profesyonelleri...firmaları ayırmak yanlış bence , ama şu tarih itibari ile dediğiniz doğru şimdi seçici davranılabilir .
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Nisan 2014 ---

Yapı denetim sisteminde en düşük 1,5 le iş alabiliolar ama illegal 1,15 le işi alıp daha düşük oranlarda aldıklarında paranın üzerini elden teslim etmek zorunda kalıyorlar ... kendi ayaklarına taş koyuyorlar