1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb lerde bulunan mobil sağlık araçları hakkında isg katip duyurusu

Konusu 'Bakanlık Duyuruları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 16 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  OSGB lerde bulunan mobil sağlık araçları hakkında isg katip duyurusu 12.08.2014 Gezici Sağlık Araçları Hakkında Sağlık Bakanlığı’nın 21/03/2014 tarih ve 622.02 sayılı yazısında Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerince, temel laboratuvar ve radyolojik tetkik hizmetlerinin gezici sağlık aracı içinde verilmesinin uygun olmadığı aksinin tespiti halinde ilgili kişilerin 992 sayılı Seriri Taharriyat ve Tahliliat Yapılan ve Masli Teamüller Aranılan Umuma Mahsus Bakteriyoloji ve Kimya Laboratuvarları Kanunu’nun 9 uncu maddesi hükmünce cezalandırılacağı yönünde bilgilendirme yapılmıştır. Bilgilerinize rica olunur.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
 2. metehan16 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91199
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  İsgüm ün mobil araçları ne olacak acabaaaa??
 3. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Mobil araç değil problem, OSGB tahlil/tetkik yapamaz. Bu işleri yapabilmek için özel görüntüleme merkezleri gibi sağlık bakanlığı bünyesinde ve kontrolünde kayıtlı olarak çalışması lazım.
 4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  iş tamamen ticarete dönüşmüş durumda
 5. metehan16 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91199
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Mobil araç ayrı bir problem. Sağlık Bakanlığı yasaklamışken isgüm'ün devlet imkanıyla ve devlet ayrıcalığıyla bu işi yapması ayrı bir problem ve OSGB lerdeki Lab. ve Röntgenlerin denetimi ayrı bir problem. Hepsi ayrı yaniiii
 6. obalsun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhabalar. duyuru metnini ne isgkatip sitesinde ne de isgüm'de bulabildim. Yayın yeri hakkında net bilgi ve/veya link gönderebilir misiniz?
 7. sevgay İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  64972
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  isg katipe giriş yaptıktan sonra görebilirsiniz ancak duyuruyu. Konu son derece sündürülebilir vaziyette ve her zamanki gibi anlaşılmaz.. Benim 2 farklı şekilde anladım. 1. si tabi herkezin bildiği gibi OSGb ler poliklinik olmadan sağlık muayenesi yapamaz ve bu konuda herhangi bir hizmet veremezler. Ya bir poliklinkle çalışacak ya da poliklinik açacaklar. Bu ikisine de uğraşmayan baz arkadaşlar yaklaşık 100.000 TL ye herhangi bir belgesi, kaydı, akreditasyonu olmayan araç alıp gönüllerince fabrika sahasına sokuyorlar. o araçtaki her bir kalem malzemenin kendince bir kurumdan onayıi akreditasyonu şart. bunlardan en basidi, en bilineni ve en olmazsa olmazı TURKAK. Uygun olmayan araçlar da gezici radyasyon yayma makinası olarak çalıştığından bence geç bile kalınmış bir uygulama...

  2. si ki hiç aklıma bile getirmek istemem ve sanmıyorum, ummuyorum böyle bir uygulamayı ki sağlık tarama araçlarının her ne ad altında olursa olsun toptan yasaklanması. o zaman sorun hepimiz için büyük. 500 kişinin sağlık taraması, araç fabrikaya yanaşınca el mahkum hale geliyor ve yapılıveriyordu. şimdi uğraşın durun o adamlar izin alcaklar da, gitcekler de hastaneye de tetkiklerini yaptırcaklar...düşünmek bilr istemiyorum, kabus gibi bişi olur bu...

  Sağlık bakanlığının ilgili yazısını bi bulabilsek belki konu daha anlaşılır hale gelcek...
 8. mine çam İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100040
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  CANINA SAĞLIK
  Yazının orjinaline ulaşan oldu mu acaba? Sağlık tarama firmalarının numunelerini çalışan bir firma olarak konu bizi çok yakından ilgilendirdi.
 9. obalsun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ben de uzun zamandır arıyorum ancak henüz bulamadım. :(
 10. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18410
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 11. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Osgb'lere ait tarama araçları halen firmaları dolaşıyor. Burada başka bir şey mi anlatılıyor yoksa millet bakanlığı mı sallamıyor
 12. Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İlgili Kanun Der ki:

  Seriri Tahhariyat ve Tahlilat Yapılan Masli Teamüller Aranılan Umuma Mahsus Bakteriyoloji ve Kimya Laboratuvarları Kanunu

  Resmi GazeteTarih: 30.3.1927; Sayı: 580
  MADDE 9 - Mütahassıs olup da bila müsaade laboratuvar açanın laboratuvarı, bu kanunda muharrer usul dairesinde müsaade istihsal edilinceye kadar, Sıhhiye ve Muaveneti İçtimaiye Vekaletince kapatılır. Mütehasıs olmayıp da bu kabil laboratuvar açanlardan veya müsaade ile açmış oldukları laboratuvarlarını mütehassıs olmıyanlara terk edenlerden <<50>> liradan <<200>> liraya kadar hafif cezayı nakdi alınmakla barabar laboratuvarı kapatılır.
  Bu kanunun dördüncü maddesinde gösterilen laboratuvar ashabından, alat ve edevat ve sairesi noksan görülenlere,laboratuvarlarının ikmali nevakısı için verilen mühlet nihayetinde ikmal etmedikleri takdirde laboratuvarları kapatılır ve ruhsatnamesi geri alınır.

  (MADDE 4 - İşbu kanunun neşrinden mukaddem hali faaliyette olan ve ihtisas vesikasını hamil bulunan laboratuvar sahiplerinin vesikaları muteberdir.Ancak bu laboratuvarlar ashabı iki ay zarfında müsaade talebine ve bu kanunla tesbit edilen ahkama ittibaa mecburdurlar.)
 13. beran akan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  yayın tarihi 1927 bunun neyi der ki yaw
 14. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Dedemim dedesi.
 15. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69070
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bu konuda 170 arayıp bilgi istedim.onlarda bu konuda net bir cevap veremediler.iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğüne sorulmak üzere bir başvuru yaptılar.üç iş günü içinde dönecekler.bakalım ne diyecekler.
  ayrıca lab. olan osgb ler yapabiliyoruz diye bana söylüyorlar ama ne kadar doğru onuda bilmiyorum.
 16. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69070
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  mobil sağlık araçları ile ilgili cevap geldi.labaratuvar kurma izni olan fakat bakanlıktan mobil sağlık taraması izni almayan osgba lerin yaptığı tüm mobil sağlık taramaları geçersizdir dediler.çalışma ve sosyal güvenlik balanlığından bunun mailinide istedim.gelirse yüklerim
 17. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  55319
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bu konu da bazı osgb ler biz tetkik topluyoruz sonuçlarına labaratuvarımızda bakacağız ve hekimimiz orada muayene edecek diye çalışan sayısı fazla olan firmalara böyle söyleniyor çalışanların kanları alınıyor,röntgenleri çekiliyor vs. ler yapılıyor yani biz yasak yapamazsınız deyince de biz araçta rapor vermiyoruz ki sadece tetkik topluyoruz deniyor.
 18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Gezici iş Sağlığı Güvenliği Genelgesi Sağlık Bakanlığımızda Yayınlandı
  Yayın Tarihi : 20.05.2016

  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde, tıbbi laboratuar analizlerinin usul ve esasları ile bu ölçüm ve analizleri yapacak kişi ve kuruluşların nitelikleri Bakanlığımızca 29/04/2016 tarihli ve 1919 sayılı “Gezici İSG Hizmetleri” konulu Genelge ile düzenlenmiş olup Müdürlüğümüzce gezici İSG hizmeti sunan OSGB ve İSGB lere izin belgesi düzenlenecektir. Bu kapsamda, OSGB ve İSGB'lerin öncelikle gezici İSG hizmeti sunup sunmadıklarına ilişkin beyanlarını ve gezici İSG hizmeti sunmaları halinde mezkur Genelge'ye uygun başvurularını Müdürlüğümüz Sağlık Meslekleri Şubesine sunmaları gerekmektedir.

  Gezici İSG Hizmetleri Başvuru Dosyası İnceleme Formu nu Görmek için taklayınız.

  Gezici İSG Hizmetleri Genelgesini Görmek için taklayınız.
  Capture+_2016-12-05-16-44-09.png

  Ekli Dosyalar:

  • Genelge.pdf
   Dosya Boyutu:
   327,2 KB
   Görüntüleme:
   64