1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb-lerin etik olmayan çalışmaları ve süreç içinde yaratacağı krizler hakkında..

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Ömer Daşdan tarafından 1 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Şu anda adını veremeyeceğim bir OSGB 'nde çalışmaktayım. Firma bize hiç sormadan isgkatip sisteminden atama yapmaktadır. Bu durumda iş güvenliği uzmanı olarak bizler zor duruma düşüyoruz. Hizmet götüreceğimiz firma bizi dikkate bile almıyor. OSGB iş yürüsün mantığıyla hareket ediliyor. Şu saatlerin azaltılmasıyla ortaya çıkan rezillikte işin diğer boyutu. Ya adamın meslek hastalığı olduğunu ben görüyorum, hekim de görüyor fakat müdahale edilemiyor. Ne için? Firma çok büyükmüş ve biz verecekleri üç kuruş için susacakmışız. Susmazsak eğer işletme bizimle sözleşmesini feshedermiş. Eee peki susacaksak bizim orada işimiz ne. Eee konuşursak bu rekabet ortamında hangi firma bizi bünyesine katmak isteyecek. Şimdi işin en kötü tarafı ise uzman sayısının giderek artması. İşte bu durum daha kötü sorunları karşımıza çıkarıyor. Fiyatlar düştü, uzmanlığı artık herkes yapıyor. Risk analizi falan kalmadı ortada. Bir inşaat örneğinden yüz inşaat çıkarıyorlar. Dostlarım en son gerçekleşen prim günü saçmalığıyla sınıf yükseltilen uzmanlarda işin içine girince ortalık toz duman oldu. Hıı bir de işin içinde hekim olan ve her işi uzmana kasmaya çalışan dostlarımız var. Bu durumda bizler ne yapacağız. Uzman arkadaşlara soruyorum, biz bundan sonraki dönemde ne yapacağız.
    Not: Şimdi adam beni isg katip sisteminden kafasına göre bir yerlere atıyor. Ben sözleşme imzalamadan buranın sorumluluğu üzerime geçer mi?
  2. Ebru Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok üzücü
    kendinize acilen başka iş arayın
    taksirli suçtan sabıkalanırsanız tr de bir daha iş bulamazsınız :(
  3. Cemil Çamyurdu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  4. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Hocam oradan çıkalı çok oldu, şimdi burada benim sorumluluğum nedir. Onu tam olarak anlayamadım. Yani atamaları onlar yapıyor. Ben sözleşmeleri imzaladıktan sonra sorumluluğum başlamıyor mu?
  5. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğer OSGB atamanızı kendisi yapıyorsa sorumluluğunuz sözleşmeden sonra başlıyor. fakat atamanızı sizin e-devlet şifrenizden girerek yaparsa sözleşme imzalamasanız bile sorumluluğunu başlamış oluyor diye biliyorum. yanlış ta biliyor olabilirim, OSGB de bulunmadım hiç.
  6. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Osgb de bende hiç çalışmadım ancak ; İsg katipte kendiniz girdiğinizde sözleşmelerinizde hangileri görünüyorsa sorumlulukları sizde ! Sonuç olarak firma talep etmiş '' Gel bizim uzmanımız ol ! '' demiş sizde onaylayarak bunu kabul etmişsiniz. Yanlışım varsa lütfen düzeltiniz..

Birde merak ettiğim bir husus osgb de çalışınca e-devlet şifrenizi de mi osgb sizler adına kullanıyor , çok garip ve hoşa gitmeyecek bir durum.
  7. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Hayır OSGB de mesul müdür var. O bizim isgkatip atamalarını girebiliyor. Yani bizim e-devlet şifresiyle giriş yapılmıyor
  8. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Anladım sonuç olarak ; şunu diyebiliriz , siz hangi firmalarda atandığınıza e devletten bakabiliyorsunuz. E devlette sözleşme tarafınızca onaylandığında firmanın yetkili uzmanı olursunuz.
  9. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    E-devlet > İSG-Katip'ten girip durumu kontrol edin. OSGB'de devam edip etmediğiniz de oradan görebilirisiniz.

Geçmişte yapılmış hatalı uygulamalardan sorumlu olunur. Bir sürü kopyala yapıştır risk değerlendirmesine, verilmemiş eğitimlerin belgelerine imza attıldıysa, o da sorun olur.
  10. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Hayır benim onaylama butonum yok. OSGB dışa dönük görevlendiriyor, karşı firma onaylıyor ve ben çıktıları alıp imzalayarak çalışmaya başlıyorum
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    @Ömer Daşdan beyin anlattıkları aslında son zamanlarda forumdaki OSGB zihniyeti ile ilgili açılan konulara en güzel örnek gibi geldi bana.
    Rekabet dolayısı ile ses çıkarılamama,
    Uzmanın emeğinin önemsenmemesi vb.
    Benim fikrim, böyle bir sorumluluğun başlamasından vb. çok eğer fırsatını bulursanız bir an önce oradan ayrılmanız sizin menfaatinize olacak gibi görünüyor. Herşey iyi giderken sorun görünmez ama Allah göstermesin saçma bir sebepten, alakanız olmayan bir suçlama ile karşı karşıya kalma olasılığı bile insanın tüylerini diken diken etmeye yetiyor.
  12. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Adam kafasına göre atama yapıyor. Bunun önüne ben nasıl geçerim.
  13. Orhan Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ömer bey OSGB'nin yaptığı içe görevlendirmeyi iptal ederseniz kendi sisteminizden artık sizi atayamaz.
  14. dilek_çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59165
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar içe görevlendirme ve dışa görevlendirmeler arasındaki fark nedir,artıları eksileri? bilmediğim için soruyorum kusura bakmayın. bir osgb ile kısmi zamanlı anlaşıcam nasıl bir yol izlemeliyim
  15. Orhan Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İçe görevlendirme osgb ile iş güvenliği uzmanı arasındaki görevlendirmedir.
    Dışa görevlendirme ise osgb'nin içe görevlendirme yaptığı isg profesyonelini anlaştığı firmaya görevlendirmesidir.
  16. dilek_çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59165
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkür ederim orhan bey
  17. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu sorulari bu ısı osgb adı altında sermayenın ınsafına bırakan bakanlıga sormak lazım bu duzende ya ne olacagıdı ? Yanı ne ummustunuzkı ne bulamadınız
  18. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Orhan Bey , bir yanlışlık yok değil mi? Ben firmamda Kalite Yöneticisi olarak görev alıyorum , bu sene içe görevlendirme ile uzmanlıkta yapıyorum. Yani Hizmet alan firma ile uzman arasında ki İçe Görevlendirme oluyor.
  19. Orhan Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bireysel olarak kendi firmanızda görevli iseniz içe görevlendirmedir. Doğrudur.
    Benim söylediğim osgb bünyesinde çalışacak arkadaşlarla ilgilidir.;)
  20. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Ben hala sorumun cevabını alamadım. OSGB kafasına göre bir yere atadı beni, ben sözleşme çıktısına falan imza atmadım. Bu durumda sorumluluk başlar mı