1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb-lerin etik olmayan çalışmaları ve süreç içinde yaratacağı krizler hakkında..

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Ömer Daşdan tarafından 1 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Murat Ilgaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93835
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ömer bey, osgb dışa görevlendirme verdiği anda sorumluluk başlar. osgb ler için çok güzel yazmışsınız artık bu iş devletin verdiği 14-15 tl yardım ücretine kadar düştü. taban fiyat sınırı konulmadan bu iş daha düzelmez
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Senin osgb karşı tarafa atamanı yaparsa hem işyeri isgkatibinde hemde kendi katibinde görürsün kardeşim…OSGB büyük ihtimalle karşı taraftan onaylatmamış da olabilir.çünkü ben onaylaşmalar sonunda bir çıktı alıp karşılıklı dosyalarımıza da koyarız..
  3. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Şimdi osgb beni dışa görevlendirdiği an sorumluluk başlıyorsa bu sıkıntılı bir durum, çünkü biraz önce de bahsettiğim gibi bana hiç bilgi vermeden atama yapıyorlar. Fakat atamayı yaptıktan sonra isgkatip sözleşmelerini imzalattıktan sonra süreç başlıyorsa bu durum biraz olsun beni rahatlatır.
  4. murat mert çakıroğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63792
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    metalurji döküm izabe
    sonuç olarak hiçkimsenin istediği gibi gelişmiyor durumlar,

devletin şekilsiz iş güvenliği yapılandırma politikası,

osgb lerin, sen uzmansın sen değilsin etiketlemesi,

bunun sonucunda herhangi bir A sınıfı uzmanın ve uzmanların

"işi öğrenene kadar ücretsiz çalışırım dedirtecek bir kaos ortamı"

insan herhangi bir teknik üniversite bitirip, ardından 10 yıllık tecrübe yapıp,

ardından eğitimlere katılıp, sınavlara girip C sertifika alıp

ardından A sertifika alıp, ve bu kadar işlemin ardından iş bulamama korkusuyla ya da açlık korkusuyla

işi öğrenene kadar ücretsiz çalışabilirim diyecek kadar zor durumda ise ;

1_üniversitelerdeki eğitimin ve gereksiz kontenjan politikasından

2_kamudaki gereksiz istihdam edilecek yada hiçbir zaman istihdam edilemeyecek olarak mezun edilmesinden

3_yıllardır rekabet çığırtkanlığıyla insanların kanını emen özel sektör firmalarından

4_ 80 yıllık iş güvenliği eksiğini 8 aya sığdırmaya çalışan yanlış ve genel düşünce birikiminden

sonra bu sonuçları yadırgamamak gerekir.

bu sadece ömer beyin ya da uzmanların sorunu, osgb lerin sorunu, firmaların sorunu değil

bu geçmiş yıllardan kaynaklanan eksiklerin hızlandırılmış programlarla günümüze uyarlanmaya çalışılmasının doğal sonuçlarıdır.

bugün bünyemize bu kadar ağır gelmesinin sebebi sanırım çok çabuk hayallere kapılıyoruz.

çok kişilerin hayalleri boşa çıktı

ve bu şekilde devam edecek ise daha çok canımız yanacak
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Aslında cevap verilmiş.
    Atamanız nasıl yapıldı?
  6. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    OSGB kendi isgkatip sisteminden atamamı yaptı
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Şubat 2014 ---
    Benim e-devlet şifremi kullanarak atama yapmıyorlar. Mesul müdür kendi sayfasını açıyor ve oradan atama yapıyor
  7. eda kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26388
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sonuç itibariyle siz o firmanın isg uzmanı oluyorsunuz bu da demektir ki sözleşme yapılmıştır ve sizin sorumluluğunuz başlamıştır. Maalesef hiç birimize sorulmuyor burayı sana verelim mi diye... isg katipi aç ve bak deniliyor ...
  8. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ha imzalı ha imzasız bir şey farketmez dışa görevlendirmeni OSGB yaptıktan ve karşı taraf onayladıktan sonra sorumluluğun başlar. Ama sürecin uzaması seni nasıl rahatlatıcak orasını anlamadım eninde sonunda adamlar onaylayacaktır :)
  9. eda kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26388
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Anıl Beye aynen katılıyorum.. yani kısacası hiçbir şekilde rahat olamayacaksınız maalesef:(
  10. sözleşmeye imza atmaz iseniz her şifrenizi bilseniz bile size bir suçlama yapamazlar..osgb de çalışıyorsun diye onların tapulu malı değilsiniz...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Şubat 2014 ---
    her adamı dışa görevlendirdi diye sorumluluk olacak diye bir şey yok..onun için her denetimde imzalanmış sözleşmeyi istiyor müfettiş...adamı yorum yaparak korkutmayın boşuna
  11. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    onlaırnda sorumluluğu da var.. kaldıki bir sorun görürseniz bakanlığa bildirin, ismim gizli kalsın deyin.. bence dikkate alırlar..
  12. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    haber kaynağında osgb gördüm direk yazıyorum henüz hiç okumadım burada yazılanları ve şimdi okumaya başlıyacağım fakat bunu söylemeden yapamıyorum; dün kadıköyde bir otelde izlediğim manzara..sinir krizlerine giriyorum , osgb duyunca çıldırıyorum..
  13. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Aracımı bakım için yetkili servise götürdüm(VW) personelle sohbet ettim biraz iş güvenliği konusunda İş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri var(mış) uzman 10 dk eğitim vermiş evrağa imza attırmış sonra sonra hiç uğramamış aylarca.işyeri hekimi periyodik muayene de yapmıyormuş ayda 10 dk uğrayıp gidiyormuş 150 çalışanı olan bir servis boya lift kimyasal zehirli gaz hertürlü tehlike mevcut.
  14. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    çokta umrundaydı oaradaki igu ların :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Şubat 2014 ---
    ? nedir manzara?
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çeşke OSGB lerin başarılarından söz etsek…Danışman firmalardan beter oldular..
  16. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bende kaç gündür hastanelere çalışıyorum.. hepsi igu var diyor.. eeE? önlem yok? ekranlı araçlarla çalışma yönetmeliği, acil durum planı, bina yönetmeliği, yangın yönetmeliği çoğu yer yer uygun değil diyorum.. yaa biz bilmeyiz igu muz var bakıyor..
    e kardeşim, ne zaman igu ile anlaştınız? hastaneler çok tehlikeli sınıf. B sınıfı kaç tane vardı ki anlaştı sizinle? A sınıfı kaç tane idi anlaştı?

arkadaşlar birlik olalım.. bakanlığa şikayetlere başlayalım.. bende gittiğim her yerde soruyorum igu varmı diye. var deniyor.. e şu bu eksik diyorum.. e bilmeyiz diyorlar.. o zaman açalım şikayet kaydımızı, bakalım müfettişler gidiyor mu gitmiyormu ne oluyor?

o zaman ucuza igu işi yapanlarıda böylece ayıklamış oluruz.. ne dersiniz?
  17. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bence igu lara fazla yuklenmey in arkadaşlar el insaf adam önüne gelen yere atama yapmis saçma sapan bazı mevzuata Nasil uydururum diye kıvranıyor bazı işleri yazip çizmekten başını kaldıramıyor çoğu yerin bi tane calisan görünüyor ama işi kendinden buyuk yani sektörde büyük sıkıntılar var ama faturayi igu lara kesmek vicdansizlik olur adam yyetisemiyor ne yapsın isveren 3 kurusa 5 köfte istiyor eğer bu sektör bir satranç tahtasıysa igular piyon dan başka birşey değil daha cok seyler var yazilmasi gereken ama cepten zor yazıyorum
  18. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    manzara şudur ali bey..aklıma geldikçe kızıyorum..arkadaşımla birlikteyiz sağolsun tecbülerinden bana katıyor hızlandırıyor ben de elimden geleni yapmaya çabalıyorum, şuana kadar isg kültürünün iş sağlığı ve güvenliği kavramına nasıl bakmamız gerektiğinden, iş güvenliği çalışmalarının uygulama aşamalarından prensiplerinden mantıki ve uygulamalı olarak verebildiğini kattı, fiyat politikasında kesinlikle ucuza iş yapılmamasını hatta benim çok uyguna( tanıdıktır) aldığım pastane için kıyametleri kopardığını da ekliyeyim ve bunu paradan sebep yapmadı çünkü o paradan pay istemedi sen yenisin kazan güçlen diyor bana verme fakat kendini ucuzlatma piyasayı düşürme dedi dedi..biz pazartesi kadıköyde 2 otel + 1 lokanta ya uğradık..birinci otelin dibinde bulunan dayı oğlu lokantacı risk analizini, adp ve eğitim hizmetlerini almamışlardı ve 4 katlı otele yapılan çalışma 320 tl...ikinci otel 300 metre ileride yine bunların akrabası ve daha lüx bir otel ve 5 kat için yapılan çalışma 650 tl..biz osgb ye bağlı 85 bin küsür sertifika nolu ve bayan imzası taşıyan 650 tl lik otelin acil durum planı ve rd sini rica ettik inceledik..acil durum planı gerçekten düzenli ve başarılıydı( uzman katkısı yok şirkete ait)..rd ise gözlerimize inanamadık, 5.inci kattaki mevcut risk durumlarıyla zemin kata kadar mevcut risk durumları neredeyse aynı risk skor sonuçlar 2 4 -3 5 gidiyor..yani bu otele bakan uzman( otele bakmadı şirketin vermiş olduğu şablondan kafasında belki rakamlarla oynamıştır ve bunu bile gerçekçi yapamayan bir uzman arkadaş)....otelde çalışma yapmak bu kadar kolay mı ya..yazık..inşaate şantiyeye git bir otel kadar karışık detaylı inceleme gerekmez, otellerdeki risk yönetim uygulamaları birbirinden ayrıcalıklı bölmelerden oluşur; bunun mutfağı var kazan dairesinden tut basınçlı kaplar ortam ölçümlerinin ebatındaki karmaşalar, extrasından çalışanlar için psikososyal risk etmenleri ve akabinde birçok fiziksel risk faktörleri, temizlik hizmetlerinden tutun yiyecek gıda tüketiminden kaynaklanabilecek hijyen sorunları yani yiyecek hijyeni, yapının dış hatları acil çıkış levhaları konumları derken...bir şantiyeden çok daha kapsamlı..yazıktır ..650 tl ye bu olur mu..
  19. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    pardon..eklemek istiyorum ya sertifika kağıt yok yok yaprak hamuru 80 gram..yani bu özensizliği uygulamak işin basiti..güzelce 300 gram hamurdan a4 de eğitim sertifikası imzalansa kötü mü diploma gibi..
  20. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Asalak zihniyetindeki osgb lerden nefret ediyorum !!!